Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jednoduchý háček a klubko příze na první pohled příliš potenciálu nemají, ale když se vám podaří proniknout do tajů háčkování, skýtají neomezené možnosti. Následujte tyto jednoduché instrukce a za nedlouho budete vyrábět svetry, šály a dečky jako profesionál.

Část 1
Část 1 ze 3:

Co je potřeba vědět o háčku a přízi

Stáhnout PDF
 1. 1
  Seznamte se s různými druhy příze. Existuje mnoho různých druhů přízí, které můžete na háčkování použít. Druh příze vybírejte v závislosti na projektu, který hodláte háčkovat. Pokud s háčkováním začínáte, nejlepší je zvolit jednoduchou, hladkou přízi s bavlněnými nebo akrylovými vlákny. Vyberte si přízi s jednolitou barvou, abyste během učení viděli, jak se stehy formují--s melírovanou přízí to může být podstatně obtížnější.[1]
  • Měkká akrylová příze: Tento typ příze bývá levnější než ostatní druhy, proto je vhodná pro začátečníky, kteří se teprve učí základní vzory. Vyhněte se ale těm úplně nejlevnějším, pokud se již pouštíte do kompletních projektů, protože nejlevnější příze často koušou (a kdo by chtěl mít kousavou šálu?)
  • Příze ze 100% bavlny: Bavlněná příze je velice vhodná na výrobky, u kterých očekáváte, že se budou často prát (jako například utěrky na nádobí). Bavlna je savá a snadno se pere.
  • Vlněná příze: Tento druh příze je nejrozmanitější a zpravidla bývá nejdražší. Vlněná příze je vyráběna z velmi měkké a kvalitní vlny, ze které můžete uháčkovat příjemně hebké svetry a šály. Nezapomeňte, že tento druh příze by se neměl prát tak často jako bavlněná příze.
 2. 2
  Na etiketě příze si zjistěte doporučenou velikost háčku. Většina přízí, které se v dnešní době prodávají, na sobě mají etiketu, na které se dočtete, jaký háček byste měli použít. Pokud s háčkováním začínáte a žádný háček nevlastníte, kupte si takovou velikost, jaká je doporučena na přízi, kterou jste si pro svůj první projekt zvolili. Velikosti háčků se uvádějí v milimetrech nebo zlomcích palce.
  • Obecně platí, že čím tenčí háček máte, tím tenčí přízi byste měli použít.
 3. 3
  Háček držte tak, jak je vám to pohodlné. Neexistuje žádný jednotně uznávaný správný způsob držení háčku, ale rozlišují se dva základní styly držení, které lze převrátit v závislosti na tom, která je vaše dominantní ruka. Nesprávné držení háčku může způsobovat křeče v ruce.[2]
  • Pozice přes háček: Držte háček tak, že rukojeť je opřená o vaši dlaň, jako když držíte tužku. Vaše ruka je nad háčkem a háček držíte mezi palcem a ukazováčkem, které svírají zploštělou část rukojeti.
  • Pozice pod háčkem: Háček držte tak, jako kdyby jste drželi špachtli. Vaše ruka je pod háčkem a háček svíráte na zploštělé části palcem a ukazováčkem.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Základní háčkované vzory

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uháčkujte zkušební vzorek. V začátcích nebývá utahování ok rovnoměrné. Než začnete háčkovat celý nový vzor, uháčkujte zkušební vzorek. Na zkušebním vzorku si vyzkoušejte háčkování určitého druhu sloupků, aniž byste tvořili konkrétní výrobek--jednoduše cvičíte stále stejný druh sloupku a zároveň se učíte regulovat, jak moc bude sloupek utažený.
 2. 2
  Uháčkujte řetízek. Každý háčkovaný projekt začíná řetízkovými oky, která jsou v návodech označena jako ŘO. Cvičte háčkování řetízku 10 až 15 minut denně, dokud neumíte držet přízi tak, aby oka nebyla ani příliš volná, ani příliš utažená.
  • Vytvořte kolem háčku klouzavou smyčku a přízi oviňte kolem háčku. Klouzavou smyčku vytvoříte tak, že na přízi uděláte smyčku, přičemž volný konec příze visí dolů za smyčkou. Háček veďte zkrz smyčku pod volným koncem příze a dále ven ze smyčky.. Zatáhněte za volný konec příze, čímž smyčku utáhnete okolo háčku.[3]
  • Konec smyčky přidržujte palcem a prostředníčkem pravé ruky (pokud jste pravák). Pomocí levého ukazováčku veďte přízi zezadu dopředu kolem háčku. Háčkem protáhněte přízi skrz původní smyčku--první řetízkové oko je hotové. Opakujte tento postup a uháčkujte řetízek.[4]
 3. 3
  Uháčkujte pevné oko (zkratka PO). Pevná oka se používají pro spojování částí, zakončování, zpevňování okrajů nebo k přesunu příze do jiné pozice, aniž byste přidali další řadu.
  • Uháčkujte řetízek se šesti řetízkovými oky. Protáhněte háček prvním řetízkovým okem, které jste uháčkovali--tím vytvoříte kruh. (První řetízkové oko je nejvzdálenější od háčku, protože jste ho uháčkovali jako první.)[5]
  • Pomocí ruky, kterou ovládáte přízi (ne vaší dominantní ruky) obtočte přízi kolem háčku odzadu dopředu. Zároveň natočte háček tak, aby jeho zobáček směřoval k vám.
  • Háček i s nabranou přízí protáhněte zpět řetízkovým okem i smyčkou na háčku. Pevné oko je hotové.
 4. 4
  Uháčkujte krátký sloupek (KS). Protáhněte novou smyčku skrz řetízkové oko (ale ne skrz smyčku, která již na háčku byla). Nyní byste měli mít na háčku dvě smyčky. Obě smyčky protáhněte novou smyčkou, takže na háčku vám zůstane jedna smyčka. Postup opakujte.
  • Krátké sloupky jsou relativně pevné a jsou vhodné pro husté vzory.
 5. 5
  Dlouhý sloupek. Dlouhé sloupky jsou výborné k háčkování svetrů a šál, protože jsou volnější než většina ostatních druhů sloupků (takže svetr se bude příjemněji nosit).
  • Uháčkujte řetízek s patnácti řetízkovými oky. Přízi nahoďte na háček zepředu dozadu. Obě smyčky ponechte na háčku a háček veďte skrz čtvrté řetízkové oko směrem od háčku. Znovu nahoďte přízi.
  • Nabranou přízi pomocí háčku opatrně protáhněte řetízkovým okem ven. Na háčku byste nyní měli mít tři smyčky.
  • Vytvořte novou smyčku, kterou protáhnete první dvě smyčky. Opět nahoďte přízi a háčkem ji protáhněte zbývajícími dvěma smyčkami. Dlouhý sloupek je hotový. Postup opakujte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Nápady na pokročilejší projekty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se otáčet s pomocí řetízků. Řetízek je praktický, pokud potřebujete změnit směr, ve kterém háčkujete.
 2. 2
  Háčkujte do kruhu. Háčkování v kruhu vám umožní vytvářet kruhové výrobky jako čepice a podložky.
 3. 3
  Uháčkujte základní čtverec. Základní čtverce jsou to tajemství, díky kterému naše babičky zvládaly uháčkovat krásně vzorované deky během pár okamžiků.
 4. 4
  Uháčkujte si kobereček z hadrů. Máte doma hodně starého oblečení a povlaků, které vám jsou drahé, ale jsou už příliš obnošené? Uchovejte si je jako vzpomínku v podobě nápaditého koberečku!
 5. 5
  Myslete ekologicky a uháčkujte si svou vlastní drátěnku. Vlastnoručně vyrobená drátěnka, kterou můžete používat do nekonečna, vnese do vaší kuchyně prvek ekologie, o kterou bychom se všichni měli zasazovat.
 6. 6
  Jak si uháčkovat dečku ve stylu Vintage. Dečky dodají eleganci jakémukoliv povrchu, na který je umístíte, dokonce i těm nejpoškrábanějším stolům. Dodejte vašemu domovu trochu rafinovanosti díky vlastnoručně uháčkovaným dečkám.
 7. 7
  Co může být roztomilejšího než miminko s ručně vyrobeným bryndáčkem? Miminko s bryndáčkem, který jste uháčkovali vy sami.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 072 krát
Stránka byla zobrazena 18 072 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama