Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Flétna je krásně znějící dechový nástroj, na který můžete hrát v orchestru, ale i sólově. Jde také o nejstarší známý hudební nástroj. První flétny byly nalezeny v západní Evropě už před 43.000 lety. [1] Pokud se tedy chcete stát součástí této skvělé hudební tradice a naučit se hrát na flétnu, přečtěte si tento článek.

Část 1
Část 1 ze 3:

Začínáme

Stáhnout PDF
  1. 1
    Kupte si flétnu v obchodě s hudebninami, nebo si ji pronajměte. Když se začínáte učit hrát na nějaký hudební nástroj, je dobré si ho zatím jen pronajmout, abyste se ujistili, že vás to bude bavit tak, že se vyplatí si ho koupit.
    • Pokud nevíte jistě, zda vás bude hra na flétnu bavit, pronajměte si ji, nebo si kupte nějakou použitou. Pokud budete chodit na soukromé hodiny, můžete se zeptat svého učitele, jaký typ flétny by pro vás byl nejvhodnější.
    • Flétny stojí od několika tisíc až do statisíců korun, ale kvalitní flétna pro studenta by měla stát alespoň 10.000Kč. Začátečníci by si měli pořídit kvalitní flétnu od dobré značky, protože mnoho levnějších fléten je vyrobeno nekvalitně a špatně se na ně hraje.
    • Drahé profesionální flétny jsou určeny pro zkušenější hráče a také se na ně často hraje, ale z úplně jiných důvodů.
    • Než si koupíte flétnu, nechejte si poradit od jiných hráčů nebo učitelů a vyberte si nástroj, který vám bude nejvíce vyhovovat.
  2. 2
    Zaplaťte si hodiny flétny u nějakého dobrého soukromého učitele. Zeptejte se prodavačů v hudebninách, nebo si nějakého najděte na místní umělecké škole. Pokud se chcete naučit hrát rychle a zlepšovat se, budete potřebovat dobrého učitele.
  3. 3
    Složte si flétnu. Než začnete na flétnu hrát, budete se ji muset naučit složit. Dělá se to následovně:
    • Vložte otevřený konec hlavy flétny do širšího konce jejího těla – to je konec flétny, který má méně knoflíků a většinou je na něm také vyryta značka a název flétny. Budete muset s oběma kusy trochu zakroutit, abyste je dobře spojili.
    • Srovnejte si náustek flétny s první klávesou na jejím těle. Nezatlačujte hlavu flétny těsně k tělu. Nechejte mezi nimi kousek místa, protože díky tomu vám flétna zůstane správně naladěná.
    • Vyndejte z futrálu koncovou část flétny a spojte ji s druhým koncem těla. Srovnejte si konec flétny s tělem tak, abyste ji měli rovně.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Učíme se hrát

Stáhnout PDF
  1. 1
    Naučte se flétnu držet. Flétnu si držte s ústy na náustku a zbytkem nástroje horizontálně směrem do strany.
    • Levá ruka by měla být co nejblíž náustku a měla by mířit k vám z druhé strany flétny. Měla by ležet na horních klapkách.
    • Pravá ruka by měla být dál od úst, poblíž koncového spoje flétny a měla by mířit od těla.
  2. 2
    Naučte se do flétny foukat. Ze začátku není jednoduché z flétny vyloudit zvuk, takže se budete muset naučit do ní správně foukat.
    • Je dobré si zkoušet techniku foukání do flétny například na plastových lahvích. Zkuste foukat do lahve směrem dolů přes okraj jejího hrdla a dělejte přitom zvuk mm a p. Pamatujte, že čím více tekutiny budete v lahvi mít, tím vyšší zvuk uslyšíte.
    • Až se naučíte správně foukat do lahve, zkuste si foukat do flétny. Neměli byste foukat přímo rovně do díry na ústa, ale položit si flétnu tak, abyste foukali lehce dolů skrz díru (přesně jako s plastovou lahví).
    • Nenafukujte při foukání tváře. Vzduch by měl vycházet přímo z bránice, ne z úst. Zkuste foukat tak, jako kdybyste chtěli říct „důůů“. Pomůže vám to udržet si rty ve správné poloze.
  3. 3
    Naučte se správný prstoklad. Až budete umět do flétny foukat, budete se muset naučit prstoklad, protože flétna má mnoho klapek, které se liší velikostí a tvarem. Základní prstoklad je tento:
    • Na levé ruce byste měli ukazováčkem držet druhou horní klapku. Třetí klapku přeskočte a prostředníček položte na čtvrtou klapku a prsteníček na pátou. Malíček by měl být na malé klapce, která leží bokem za pátou klávesou. Palec položte na dlouhou plochou klapku na zadní straně flétny.
    • Na pravé ruce byste měli mít ukazováček, prostředníček a prsteníček na posledních třech klapkách před koncovou částí flétny. Malíček patří na malou půlměsícovou klapku na začátku koncové části. Pravý palec máte pouze opřený o spodní stranu flétny a přidržujete si jím nástroj. Nemačkáte s ním žádnou klapku. [2]
    • Ze začátku pro vás bude tento prstoklad trochu nepřirozený. Nic si z toho nedělejte, je to normální. Z nějakou dobu už vám to bude připadat přirozené.
  4. 4
    Noty se naučte podle tabulky prstokladů. Pokud se chcete naučit hrát konkrétní noty, budete se muset obrátit na tabulku prstokladů, která vás naučí prstoklady pro všechny noty.
    • Tyto tabulky používají obrázky a diagramy, které vám umožní si snadno představit daný prstoklad. Většina etudových sešitů a škol hry na flétnu obsahuje tabulky prstokladů, ale najdete je snadno i na internetu. [3]
    • Trénujte si každou notu, dokud s jejím zvukem nebudete spokojeni. Při hraní not na flétnu byste neměli vydávat jen foukání – flétna by měla vyloudit plný a zvučný tón.
    • Až se naučíte hrát všechny noty, můžete si zkoušet hrát noty za sebou. Nejde o to, že to nebude znít zrovna libozvučně, při tomto cvičení byste se měli pouze naučit přecházet plynule z jedné noty na druhou.
  5. 5
    Při hraní si udržujte správné držení těla. Při hře na flétnu je držení těla nezbytné, protože vám umožní využívat plnou kapacitu plic a hrát plnější a libozvučnější tóny.
    • Stůjte nebo seďte co nejrovněji, mějte trochu zvednutou hlavu a dívejte se přímo před sebe. Díky tomu se vám otevře bránice a budete hrát jasnější a delší tóny.
    • Oběma nohama stůjte pevně na zemi a mějte rovná záda – nestůjte na jedné noze, ani nevykrucujte krk. Z toho by vás brzy začala bolet záda a moc byste se toho nenaučili.
    • Při hraní byste měli být stále uvolnění a ne napjatí, abyste mohli hrát jemněji a silněji.
    • Pokud máte stojan na noty, měli byste ho mít v úrovni očí. Když ho budete mít moc nízko, budete se muset sklánět, takže si zablokujete dýchací cesty a bude vás bolet krk. [4]
  6. 6
    Cvičte každý den 20 minut. Cvičení dělá mistra, jak říká jedno staré přísloví. Pamatujte si ale, že je lepší cvičit každý den jen několik málo minut, než se snažit naučit všechno během dlouhých hodin cvičení jednou týdně.
    • Snažte se flétně věnovat opravdu 20 minut denně. Když se zaměříte na tento cíl, nebude problém ho dosáhnout. Cíle byste si měli stanovovat dosažitelné a konkrétní. Můžete si například říct, že se chcete naučit plynulý přechod z noty A na notu H.
    • Cvičit dlouho v kuse a nepravidelně není dobré, protože tím zatěžujete tělo a potom se cítíte zbytečně frustrovaně a napjatě. Když budete cvičit častěji, ale ne tak dlouho, budete dosahovat mnohem lepších výsledků. [4]
  7. 7
    Pro cvičení se protáhněte. Po každém cvičení hry na flétnu byste se měli protáhnout, abyste uvolnili svaly a předešli tak ztuhlým pažím a krku. Zkuste například následující cviky:
    • Mírně pokrčte kolena, natáhněte ruce a trochu se snižte, jako kdybyste chtěli lyžovat. Potom začněte rukama mávat nahoru, jako kdybyste chtěli vzlétnout. Zopakujte tento cvik 5-10x a protáhněte si ramena a paže.
    • Nadechněte se, vytáhněte ramena k uším a vydržte v této poloze několik vteřin. Potom ramena s výdechem uvolněte. Zopakujte tento cvik několikrát. Uvolníte tím napětí v ramenou a zbavíte se bolesti za krkem.
    • Stoupněte si s rukama podél těla a protřepejte je, jako kdyby byly z gumy. Pomůže vám to uvolnit klouby v rukou a pažích.
    • Existuje mnoho dalších cviků, které vám pomohou zbavit se napětí. Můžete cvičit tak, jak budete sami chtít.
  8. 8
    Nevzdávejte to! Naučit se hrát na flétnu chce cvik. Mějte trpělivost, trénujte a sežeňte si dobrého učitele. Velmi brzy budete schopni hrát nádhernou hudbu!
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak pečovat o flétnu

Stáhnout PDF
  1. 1
    Po každé hře flétnu důkladně vyčistěte. Hadříkem nebo vatovým tamponem na tužce se zbavte kondenzace a slin zevnitř flétny. Čas od času ji také pořádně vyleštěte jemným hadříkem.
  2. 2
    Rozeberte flétnu a vložte ji zpět do futrálu. Nikdy byste ji neměli nechávat složenou moc dlouho, protože by se mohla přilepit a bylo by později těžké ji zase rozmontovat.
    • Flétnu rozmontujete tak, že jemně zakroutíte spoji a každou část vložíte zase zpět do futrálu. Futrál zavřete a uložte ho na bezpečné místo, ideálně někam, kde je stálá pokojová teplota.
    • Nikdy nenechávejte flétnu jen tak ležet na stojanu na noty, protože je jen otázkou času, kdy by vám spadla na zem. Když se flétna rozbije, je velmi těžké a drahé ji spravit, takže si na svůj nástroj musíte dávat dobrý pozor.
    • Pokud se vám flétna přilepí, zkuste na spoje dát trochu jeleního loje nebo vazelíny.
    Reklama

Tipy

  • Naučte se hrát durové, mollové a chromatické stupnice. Měli byste je najít v sešitu s etudami pro flétnu. Hudba se skládá ze vzorců, které se skládají ze stupnic, takže když se naučíte hrát stupnice, bude pro vás jednodušší naučit se hrát z not. Také si trénujte arpeggia, trylky atd.
  • Každý den cvičte. Když si to naplánujete tak jako každou jinou činnost, nebudete mít problém si na to udělat čas.
  • Naučte se číst noty. Většina začátečníků začíná pouze se jmény not. Pokud ale budete chtít hrát hudbu z notového zápisu, budete se muset naučit v něm číst.
  • Zkuste si trochu zakroutit s prvním spojem flétny a lépe ji vyladit.
  • Ve svém sešitě cvičení byste měli mít tabulku prstokladů.
  • Kupte si školu hry na flétnu pro začátečníky. Pokud máte dobrého učitele, jistě vám nějakou doporučí. Používejte tuto knihu a naučte se hrát některé ze snadných etud.
  • Po každém cvičení si flétnu důkladně vyčistěte a zbavte ji všech slin a kondenzace. Bude pak znít mnohem lépe.
  • Do flétny foukejte trochu shora a trochu si zakryjte náustek, abyste vyloudili vyšší tóny. Nižší tóny hrajte z nižšího úhlu a foukejte do celého náustku.
  • Pokud máte stále rozladěnou flétnu, je možná něco špatně s jejím laděním. Na jedné straně ladící části je linie. Zakruťte hlavou flétny a strčte do ní konec flétny. *Když spojíte tělo flétny s její hlavou, tato linie by měla být přímo uprostřed náustku. *Pokud tomu tak není, požádejte svého učitele, aby vám flétnu naladil.
  • Zkuste do flétny foukat silněji. Když to nebudete zvládat, nedosáhnete nikdy čistého a silného tónu.
Reklama

Varování

  • Nepijte před hrou na flétnu nic sladkého. Pijte pouze čistou vodu. Dostat z flétny bonbon nebo žvýkačku je drahá záležitost!
  • Když začnete při hře na flétnu sedět rovně, nějakou dobu vás budou bolet záda, připravte se na to.
  • Nezvedejte flétnu na klapky. Vždy ji zvedejte tak, abyste se nedotýkali žádných mechanických částí. Kdyby vám nějaká klapka upadla, oprava by stále hodně peněz. Také byste si flétnu neměli pokládat na klín.
  • Nenechávejte flétnu na místech, kde je hodně zima nebo hodně teplo. Extrémní teploty škodí hlavně podkladům pod klapkami.
  • Nikdy při hraní na flétnu nedávejte pravou ruku dolů. Kvůli tomu by se vám za chvíli zkroutilo celé tělo a ovlivnilo by to tón nástroje. Navíc by vás brzy bolela záda.
  • Buďte opatrní a nedávejte při hraní prsty moc vysoko nad klapky. Kdybyste chtěli hrát nějakou rychlou skladbu, zdržovalo by vás to.
  • Když vám nějaký podklad z klapky spadne, nikdy ho nepřilepujte sami! Nechejte si flétnu opravit od profesionála.
  • Nedávejte hadřík ve futrálu přímo na flétnu. Mohli byste si ohnout klávesy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Flétna
  • Tabulka prstokladů/základní etudy
  • Jemný hadřík
  • Stojan na noty (volitelné)
  • Soukromý učitel (volitelné)
  • Metronom (volitelné)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 754 krát
Kategorie: Hudba
Stránka byla zobrazena 12 754 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama