Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na kytaru můžete hrát cokoli od death metalu po klasickou hudbu a vše mezi tím. Jakmile zvládnete pár základních kroků, pochopíte, že učit se hrát na kytaru je mnohem jednodušší než učit se hrát na většinu jiných nástrojů. I vy se můžete naučit, jak začít se hrou na kytaru.

Část 1
Část 1 ze 3:

Studium základů

 1. 1
  Naučte se, jak kytara funguje. Ať už hrajete na elektrickou anebo akustickou kytaru, nástroj je v podstatě dřevo a kov. Ovinuté, měděné struny vibrují a tím vytvářejí zvuk. V dřevěném těle nástroje zvuk rezonuje a tím vytváří hřejivé tóny, které si spojujeme s kytarou.
  • Struny vedou od vřeteníku, kde jsou připevněny otočnými ladicími kolíky, kterými se napínají a povolují, ke kobylce, která struny pojí s tělem kytary. Na akustické kytaře struny drží na kobylce pomocí rozšířeného zakončení a na elektrické kytaře jsou protaženy skrze očko.
  • Krk kytary je dlouhý dřevěný kus, na jedné straně plochý (hmatník) a na druhé straně kulatý. Do hmatníku jsou vsazeny pražce, které vymezují odlišné tóny.
  • Akustická kytara má v těle rezonanční otvor, zatímco elektrická kytara má až tři magnetické snímače, které zvuk přenášejí do zesilovače.
 2. 2
  Uchopte správně kytaru. Než začnete kvílet jako Hendrix, ujistěte se, že držíte nástroj správně. Pokud jste praváci, budete hrát brnkáním pravou rukou zhruba napůl mezi rezonančním otvorem a kobylkou a levou rukou tisknout struny mezi pražci.
  • Abyste mohli hrát na kytaru, sedněte si na židli s rovným opěradlem. Když si kytaru položíte na koleno, nejslabší struna by měla směřovat k zemi a nejsilnější směrem ke stropu. Uchopte kytaru tak, aby se její zadní strana dotýkala vašeho břicha a hrudníku a ruku, kterou brnkáte, si opřete o stehno.
  • Kytara by měla být podpírána nohou a měla by se volně kolébat směrem k vašemu tělu. Levá ruka drží krk kytary a tiskne struny ke hmatníku. Krk držte mezi palcem a ukazováčkem. Měli byste být schopni volně pohybovat rukou po krku kytary, aniž byste jej svírali.
  • I když kytaru držíte správně, může se vám sedět nepohodlně, než si na kytaru zvyknete. Nenechte se odradit tím, že vás bolí rameno, za krkem i prsty. Nakonec si na to zvyknete.
 3. 3
  Nalaďte kytaru. Na rozladěný nástroj není zábavné hrát a navíc si už v začátcích můžete vytvořit zlozvyk. Díky pravidelnému ladění se také obeznámíte s tím, které kombinace strun a pražců korespondují s určitými tóny.
  • Nejdříve se naučte název každé struny. Struny jsou obecně nazývány od nejvyšší (která je nejblíže podlaze) k nejnižší, eBGDAE.
  • Elektrické ladičky se snadno používají a jsou velmi přesné. Přidržte ladičku u kytary a brnkněte o strunu vysoké E. Ladička vám poví, jestli kytara zní moc „ostře“ (vysoko) anebo „podladěně“ (nízko). Brnkněte o každou strunu a podle potřeby ji přitáhněte anebo uvolněte. Ladění provádějte v klidu, kdy vás neruší žádné okolní zvuky, které by mohly ladičku ovlivnit.
  • Pokud si ladičku nemůžete dovolit, můžete kytaru naladit pomocí přirazení každé noty ke korespondující notě na klavíru.
 4. 4
  Procvičujte hmaty strun mezi pražci. Pražce jsou kovové pásky, které jdou svisle ke strunám a tím vymezují každou notu. Abyste zahráli tón, tiskněte strunu prstem mezi pražce, nikoliv na něj. Hrát na třetím pražci znamená, že prst umístíte na strunu do mezery mezi druhým a třetím pražcem. Pevně tiskněte strunu bříškem prstu tak, aby vibrovala pouze mezi vaším prstem a rukou, kterou vybrnkáváte.
  • Pokaždé, když se posunete od jednoho pražce ke druhému, se výška tónu bude lišit o půltón a bude vyšší, když se pohybujete směrem k tělu kytary, a nižší, když se pohybujete směrem k vřeteníku. Procvičujte pohyb nahoru a dolů po hmatníku, tlačíce struny k hmatníku tak, abyste získali cit pro stisk, který potřebujete ke správnému zahrání tónu.
 5. 5
  Uchopte trsátko. Trsátko je malý kus umělé hmoty, používaný k vydrnkávání jednotlivých tónů a hraní na kytaru. Jsou levná a dostupná v každých hudebninách. I když není nezbytně nutné naučit se hrát s trsátkem, jedná se o nejobvyklejší způsob, jak začít.
  • Sevřete prsty ruky, kterou budete vydrnkávat, v pěst, a uchopte trsátko mezi palec a ukazovák. Trsátko bude jen o několik málo centimetrů kolmo vyčuhovat z ruky.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Hraní akordů

 1. 1
  Naučte se hrát základní akordy. Akord je harmonický souzvuk nejméně tří tónů. Pro začátek hry na kytaru existují základní akordy a barré akordy. Hrát je můžete v kombinaci s otevřenou i stisknutou strunou na prvních třech pražcích kytary.
  • Obvyklými durovými akordy jsou C dur, A dur, G dur, E dur a D dur.
  • Jakmile se naučíte jejich pozice, procvičujte střídání, jak nejrychleji dovedete. Vypracujte si více či méně náhodné aranžmá akordů, které chcete hrát a střídejte je, pokaždé s jedním brnknutím.
  • Ujistěte se, že hrajete správné tóny. Například, u akordu A dur se na strunu spodní E nedrnká. Na tabulátorech jsou takto vyznačené jako "X". Vypracujte si dobré základy pro úspěch v delším studiu.
 2. 2
  Procvičujte čistý zvuk. Po umístění všech vašich prstů na hmatník zahrajte na každou strunu akordu. Snažte se, aby struny, které mají znít, nezněly tlumeně anebo přidušeně.
  • C akord: Položte si prsteníček na třetí pražec na druhou nejsilnější strunu a ukazováček na první pražec na druhou nejtenčí strunu. Brnkněte. Potom se vraťte a zahrajte na každou strunu zvlášť, zatímco stále hrajete akord. Každá struna by měla znít čistě.
  • A dur: Položte ukazováček, prostředníček a prsteníček na druhý pražec druhé, třetí a čtvrté nejslabší struny. Je to o jeden řádek dolů od těchto tří strun. Hrajte na všechny, kromě té vrchní.
  • G akord: Položte prostředníček na třetí pražec nejsilnější struny a prsteníček na třetí pražec nejslabší struny. Každá struna by měla hrát čistě.
  • E Major: To je jeden z nejjednodušších akordů, který existuje. Položte prostředníček a prsteníček na druhý pražec druhé a třetí nejsilnější struny. Váš ukazováček by měl jít na první pražec třetí nejtenčí struny.
  • D dur: Položte ukazováček na druhý pražec třetí nejtenčí struny. Umístěte prostředníček na třetí pražec nejtenčí struny. Položte prsteník na třetí pražec druhé nejtenčí. Hrajte pouza na čtyři spodní struny.
  • E moll: Je stejný jako E dur, s výjimkou že nemusíte používat svůj ukazováček. Položte prostředníček a prsteníček na druhý pražec druhé a třetí nejsilnější struny.
  • A moll: Položte prostředníček a prsteníček na druhý pražec třetí a čtvrté nejsilnější struny, a váš ukazováček na první pražec druhé nejtenčí. To je přesně stejná pozice jako E dur, jen se přesunula dolů o jednu strunu. Horní struny si opět nevšímejte.
  • D moll: Opět je velmi podobný D dur. Umístěte prostředníček na druhý pražec třetí nejtenčí struny. Položte ukazováček na první pražec nejtenčí a prsteníček na třetí pražec druhé nejtenčí struny. Hrajte jen na spodní čtyři struny.
 3. 3
  Procvičujte čistý zvuk. Po umístění všech vašich prstů na hmatník zahrajte na každou strunu akordu. Snažte se, aby struny, které mají znít, nezněly tlumeně anebo přidušeně.
  • Pokud tóny nejsou znělé, můžou za to slabý stisk struny anebo některé části prstu, které se dotýkají struny a tím jí zabraňují, aby zněla čistě. Nedotýkají se struny nevyužité prsty? [2]
  • Prsty, kterými se dotýkáte strun, mějte za všech okolností ohnuté, jako byste v dlani drželi imaginární skleněnou kouli anebo kuličku v ohybu každého kloubu prstu.
 4. 4
  Vydrnkávejte správně. Vydrnkávání tvoří tahy nahoru a dolů v různých kombinacích, kdy rovnoměrně a rytmicky udeříte na všechny tóny akordu. Loket držte v těsné blízkosti kytary a přejíždějte trsátkem po všech strunách vytvářejíce akord, jako je například G. Při pohybu zápěstím by se váš loket neměl pohybovat. .
 5. 5
  Naučte se barré akordy. Barré akordy neboli akordy s pohyblivým tvarem jsou velmi užitečné pro začínání s hraním skladeb. U barré akordu ukazováček levé ruky uzavírá všechny tóny na jediném pražci. Pro zahrání barré akordu F uzavřete ukazovákem všechny tóny na prvním pražci a stiskněte prostředníkem, ukazovákem a malíčkem to, co je v podstatě tvar akordu E na krku o jeden krok výše.
  • Ta samá pozice prstů připomínající „klepeto“ na druhém pražci je akord B, na třetím pražci akord G. Pro naučení je to obtížná a někdy bolestivá poloha prstů, ale když ji zvládnete, můžete celkem rychle hrát barré akordy k jakékoliv punkové skladbě. Ramones nestačilo k dosažení velkého účinku hrát nic více než barré akordy.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Sžijte se s hraním

 1. 1
  Překonejte bolest v prstech. Dostanete se do bodu, kdy vás to začne štvát: nedokážete zahrát všechny akordy tak rychle, jak byste si přáli, bolí vás příšerně prsty a zdá se vám, že nejlepším řešením bude sbalit nástroj do futrálu. Důvodem, proč většina kytaristů po pár týdnech přestane hrát je, že to bolí. Po pár měsících a letech hraní se na prstech objeví mozoly, které obrovským způsobem sníží bolest vzniklou dlouhodobým tisknutím strun. Vše závisí na překonání téhle bariéry, která vás dělí od hraní.
  • Úlevu od bolesti po hraní vám může dopřát led anebo ponoření prstů do jablečného octu.
  • Mozoly na prstech se budou tvořit rychleji, pokud prsty po hře namočíte do lihu. Nedělejte to ovšem před hraním, ať nepoškodíte struny.
 2. 2
  Naučte se zahrát některé skladby. Je mnohem zábavnější, když hrajete skladbu, kterou můžete rozpoznat a ne pouhou sadu akordů nebo tónů. Navíc existuje celý svět skladeb, které byly napsány jen s použitím akordů G, C a D. Některé staré folkové a country písně jako "Tom Dooley" nebo "Folsom Prison Blues" od Johnnyho Cashe mohou být skvělou volbou pro začátek. „Jsou to jen tři akordy a pravda,“ jak jednou slavně poznamenal písničkář Harlan Howard.
  • Začněte zvolna a postupně zrychlujte, doprovázejte se zpěvem (pokud chcete a pomáhá vám to) a dávejte pozor na rytmus. Může vás trochu zklamat, jak mechanicky to nejdříve možná bude znít, ale nezoufejte. Jak se budete během střídání akordů zlepšovat, tím blíže budete skutečnému válení při hře na pódiu.
  • Jakmile ovládnete jednodušší skladby, přesuňte se ke složitějším kusům. "Sweet Home Alabama" od Lynyrd Skynyrd je v podstatě opakováním akordů v pořadí D, C a G, ale na albu to zní mnohem složitěji díky skvěle znějícímu brnkání hráče na sólovou kytaru.
 3. 3
  Naučte se číst kytarové tabulatury. Kytaristé mají vlastní systém hudební notace nazývaný kytarové tabulatury neboli zkráceně „taby.“ Základní myšlenka je dívat se na každý řádek „notové osnovy“ tabulatury stejně jako se díváte na svou kytaru. Každý řádek odpovídá struně a každé číslo vám říká, na kterém pražci máte mít prst, když brnkáte na strunu.
  • E|-------------------------------------------------||
  • B|-------3---------3----------3--------------------||
  • G|---------2---------0--------0---------------2p0--||
  • D|-0-0------------------------0--0----0h2p0--------||
  • A|------------3-3-------------2---0p2-------0------||
  • E|-----------------------3-3--3--------------------||

  • Pro zahrání této tabulatory "Sweet Home Alabama" od Lynyrd Skynyrd zahrajete dva tóny na prázdné struně D, strunu B na třetím pražci, strunu G na druhém pražci, atd. Přechod od samotného vybrnkávání k akordům je vzrušující. Budete mít pocit, jako byste opravdu vytvářeli hudbu a ne se jen „učili na kytaru.“ Ale žádný spěch, ujistěte se, že pořádně držíte akordy a že zcela neztrácíte rytmus, když rychle přejíždíte pravou rukou po strunách.
 4. 4
  Učte se od ostatních. Na kytaru se nejlépe naučíte sledováním, posloucháním a napodobováním techniky ostatních. Abyste se naučili hrát, nemusíte nutně navštěvovat lekce, ale hrát s přáteli a sdílet triky a vylepšení může být skvělý zdroj.
  • Tutoriály na YouTube mohou být nesmírně nápomocné začátečníkům i pokročilým hráčům. Moci detailně sledovat sóla Stevie Ray Vaughna anebo Jacka Johnsona, jak hraje vaši oblíbenou skladbu, může být skvělá příležitost k učení.
  • Jestli se chcete naučit hrát klasickou anebo jazzovou kytaru anebo se jen naučit číst notový zápis, pak je dobrý nápad navštěvovat lekce hraní. Učit se sám je skvělý způsob, jak zdokonalit vlastní styl, který je nicméně později těžké zvrátit a nahradit „správným“ stylem.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vaše akordy nezní správně, nebuďte zklamaní. Posilujte prsty a vydržte; dostaví se zlepšení.
 • Pokud máte velké problémy s utvářením akordů pomocí prstů, bude možná lepší nejdříve zvýšit sílu svých prstů i obratnost a zvyknout si na kytaru jako takovou.
 • Zvolte si píseň, kterou chcete hrát, najděte si pro ni tabulaturu a procvičujte. Hru na kytaru to učiní zajímavější.
 • Procvičujte vybrnkávání. Na internetu naleznete různé vzory, a pokud budete chtít, zkuste přijít na vybrnkávání vašich oblíbených kytarových skladeb.
Reklama

Varování

 • Spoléhání se na písemné anebo video tutoriály bez rad zkušeného učitele může vést ke špatným návykům, které je těžké změnit. I když se můžete naučit hrát stejně efektivně bez lekcí, pomocí nich můžete vyřešit jakýkoliv osobní problém s hraním.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vhodná kytara, která vám bude sedět
 • Trsátko (volitelně)
 • Ladička (doporučená pro začátečníky)

O tomto wikiHow

Nicolas Adams
Spoluautorem článku je :
Profesionální kytarista, Rumba Flamenco & Gypsy
Tento článek spoluautorem článku je Nicolas Adams. Nicolas Adams je profesionální hudebník, cikánský hudebník 4. generace a vedoucí kytarista skupiny Gypsy Tribe v Kalifornii. Specializuje se na Rumba Flamenco a cikánský jazz. Tento článek byl zobrazen 63 671 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 63 671 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama