Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete vzít do ruky jehlu? Pokud plánujete naučit se vyšívat, jedním ze základních stehů, který byste měli znát, je křížkový steh. Je to tradiční, klasický steh, kterým můžete ozdobit mnoho věcí. S naším návodem se nejprve naučíte vyšívat na bavlněné kanavě, díky které tuto techniku bez potíží ovládněte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Vyberte si materiály

 1. 1
  Vyberte si vhodnou látku. I když křížkový steh do jisté míry limituje typ látky, který budete moci použít. Nejčastěji se setkáte s takzvanou kanavou. Je utkaná poměrně volně, s mezerami mezi vlákny, díky kterým se vám bude vzor dobře šít. Kanava se vyrábí v různé šířce, podle velikosti mezer mezi vlákny a tím počtu stehů na centimetr. Nejčastěji se setkáte s číslováním 4, 5, 6 a 7.
  • Nejjednodušší je začít s kanavou s velkými oky, na které se vám bude dobře šít. Čím vyšší číslo, tím hustší a menší budou stehy muset být.
  • Pokud nechcete používat kanavu, můžete použít jakoukoliv jinou látku. Oblíbený způsob také je podkládat jinou látku pod kanavu, protože kanavu po skončení práce lehce vypářete.[1]
 2. 2
  Vyberte si vyšívací přízi. Křížkové vyšívání je skvělé, protože vám dává velkou svobodu v tom, jaké materiály si vyberete. Vyšívací bavlnky nebo mulinky se vyrábějí v téměř nekonečné škále barev.
  • Mulinky mívají šest vláken, ale na křížkové vyšívání se používají pouze tři najednou.
  • Vyšívací příze se vyrábí jak v matných, klasických barvách, tak lesklá nebo třeba metalická. Poslední dvě jmenované jsou samozřejmě dražší, a navíc se s nimi obtížněji pracuje.
  • Pokud vám dělá vyšívání bavlnkou potíže, můžete přízi napřed navoskovat nebo potřít trochou včelího vosku. Bude pak lépe klouzat a nebude se zamotávat.[2]
 3. 3
  Vyberte si vzor. Křížkové vyšívání je vlastně jednoduché, protože jen doplňujete barvy do mřížky vzoru. Vyberte si vzor v galanterii nebo třeba na internetu. Pak si vyberte nitě, které budou odpovídat barvám na vzoru.
  • Jako začátečník raději začněte s jednoduchým vzorem. Najděte si nějaký malý obrázek, který nezahrnuje příliš mnoho detailů a vystačí si se 3-7 barvami.
  • Můžete si vytvořit svůj vlastní vzor z obrázků, které máte pomocí počítačového programu nebo milimetrového papíru, pokud se vám žádný hotový vzor nelíbí.
 4. 4
  Pořiďte si vyšívací kroužek. Je to dvojitý kruh, vyrobený z plastu, dřeva či kovu, který napne vyšívací látku. Můžete sice samozřejmě vyšívat i bez něj, ale je to velmi užitečná pomůcka, která je navíc levná. Malé kroužky se dobře drží v ruce, ale jak bude výšivka postupovat, budete ho muset častěji posouvat. Větší kroužky se drží o trochu hůře, ale zase s nimi nebudete muset tak často pohybovat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Vytvořte si vlastní vzor

 1. 1
  Vyberte si obrázek. vzor se dá vytvořit z jakéhokoliv obrázku, ale nejlepší jsou jednoduché obrazce s čistými liniemi. Zvolte si obrázek, který má jen několik barev a nemá příliš mnoho detailů.
 2. 2
  Přizpůsobte obrázek vzoru. Obrázek možná budete potřebovat změnšit, zvětšit, nebo oříznout. Pokud máte počítačový editační program, použijte funkci "posterizace", kterou obrázek převzorkujete na jasněji definované tvary. Před vytištěním obrázek převeďte do stupňů šedi, díky kterým si pak lépe vyberete vhodné barvy.
 3. 3
  Překreslete si obrázek. Vytiskněte si posterizovaný obrázek a připravte si milimetrový, nebo alespoň čtverečkovaný papír. Položte ho na vytištěnou předlohu a obkreslete kontury a základní tvary. Snažte se upravit detaily, aby jich nebylo na obrázku příliš mnoho.
 4. 4
  Vyberte si barvy. Až obkreslíte kontury a tvary, vyberte si asi 3-7 barev, které pro výšivku použijete. Barevnými pastelkami nebo fixy vyplňte jednotlivé prostory s důrazem na mřížku. Buďte pečliví zejména v zakřivených liniích obrázku.[3]
 5. 5
  Použijte počítačový program. Pokud není kreslení vzoru vaše silná stránka, převeďte si obrázek na vzor v některém z programů, kde si určíte velikost pixelizace, počet barev a množství detailů, které budou ve výsledku.[4]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Základní křížkové vyšívání

 1. 1
  Odstřihněte si látku a přízi. Velikost látky bude záviset na velikosti vzoru, který chcete vyšít. Každý malý čtvereček na kanavě je určen pro jeden steh (ve tvaru křížku, nebo písmene x), takže si můžete celkem jednoduše spočítat, kolik místa na látce vzor zabere. Přízi si odstřihněte pro začátek na délku asi jednoho metru.
  • Vyšívací mulinky se vyrábějí jako vlákna, složená ze šesti menších vláken, ale pro křížkovou výšivku se obvykle používá jen několik málo vláken. Opatrně mulinku rozpleťte a vyšívejte pouze s pár vlákny.
  • Některé vzory budou možná vyžadovat několik vláken, které použijete najednou, takže si raději zkontrolujte, co přesně radí váš vzor.
  • Pokud vám při vyšívání dojde příze, nic se neděje! Jedna ze skvělých věcí na křížkovém vyšívání je, že není poznat, kde jste začali a kde skončili. jednoduše odstřihněte další vlákno a pokračujte, kde jste skončili.
 2. 2
  Navlékněte do jehly nit. Vezměte si vlákno vyšívací příze a na konci vytvořte smyčku. Konec smyčky navlhčete (můžete ho naslinit, nebo použít kapku vody), aby se vám nit navlékala lépe. Smyčku pak protáhněte ouškem jehly. Jeden konec, visící z jehly by měl být krátký, druhý dlouhý.
 3. 3
  Začněte vyšívat. Spočítejte si na vzoru, kolik "okének" v kanavě budete potřebovat. První steh se zpravidla dělá ve středu obrázku. Jehlu zapíchněte zespod. Protáhněte nit po celé délce, nechte jí pod kanavou jen malou smyčku. Pak prošijte nit diagonálně nahoru nebo dolů a protáhněte nit ponechanou smyčkou, aby výšivka dobře držela.
  • Nezáleží na tom, jestli začnete křížkový steh tvarem ‘////’ nebo ‘\\\\’, pokud budete v tomto vzoru konzistentní po celý projekt.
  • S každým stehem, který uděláte, protahujte nit pod volnou smyčkou na zadní straně látky, abyste ji zajistili. Pak se nebude pohybovat ani deformovat, až za ni zatáhnete.[5]
 4. 4
  Pokračujte v šití. Stejným způsobem šijte další křížkové stehy směrem od středu ven, dokud nedokončíte vzor. Pokud vám dojde příze, na rubu látky z ní udělejte uzel a navlékněte novou nit.
 5. 5
  Dokončete výšivku. Až vzor dokončíte a přidáte třeba ozdobný okraj, zapošijte nit na spodní straně. Uvažte jednoduchý uzel a odstřihněte přebývající přízi.[6]
 6. 6
  Vyperte svou výšivku. Ruce jsou samy o sobě poměrně špinavé a mastné, takže mohou ušpinit i výšivku. Kroužek špíny okolo vyšívacího kruhu bude zřetelný zcela určitě. Opatrně výšivku vyperte ve vodě s mýdlem a nechte uschnout.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Naučte se náročnější stehy

 1. 1
  Naučte se čtvrtkový steh. Čtvrtkový steh je, jak už název napovídá, čtvrtka křížku. Využijete je při šití jemných, hlavně zakřivených linií a drobných detailů. Prošijte jehlou od rohu čtverečku na kanavě směrem k jeho středu. Vznikne tak jedna "nožka" písmene X.
 2. 2
  Naučte se tříčtvrteční steh. Je to další běžný způsob, jak vytvářet jemné detaily. Uděláte polovinu běžného stehu a jeden čtvrtkový steh. Bude to vypadat jako písmeno X jen se třemi nožičkami.
 3. 3
  Naučte se zadní steh. Pevný okraj nejlépe vytvoříte zadním stehem. Obrysy se nejčastěji používají v černé barvě. Šijte vertikálně nebo horizontálně, tedy raději než ‘/’ nebo ‘\’ vytvářejte stehy ve tvaru ‘|’ nebo ‘_’ okolo obrysu vaší výšivky. Protáhněte jehlu odspoda nahoru a pak zpátky a pokračujte, dokud neobšijete celý obrys.
 4. 4
  Naučte se francouzský uzel. I když to není tradiční technika při křížkovém vyšívání, můžete ho využít na drobné tečky a kytičky. Vytáhněte jehlu s nití skrz látku. Omotejte jehlu okolo nitě asi 2-3 krát těsně u místa, kde nit vykukuje z látky. Pak jehlou prošijte látku zpátky. Držte přitom nit pořád napjatou. Zatáhněte dole za nit, aby se francouzský uzel utáhl.[7]
  Reklama

Tipy

 • Pokud potřebujete ušít dlouhou řadu stehů stejné barvy, můžete nejprve ušít všechny stehy jediném směrem (////), pak se vrátit a dokončit křížky. Ušetříte tím čas, přízi a výsledná výšivka bude vypadat úhledněji.
 • Aby stehy vypadaly stejně i na spodní části stehů, například začínejte vždy v levém horním rohu a končete v pravém dolním.
 • Nepřestávejte sledovat vzor, abyste ve výšivce neměli chyby. Pokud je pro vás počítání příliš obtížné, zakreslujte si během práce již ušité křížky zvýrazňovačem nebo tužkou do vytištěného vzoru.
 • Vzory seženete zdarma na mnoha místech včetně internetu. Můžete si je také navrhnout sami.
 • Aby se vám příze nezašmodrchala, můžete ji navléknout na kousky kartonu, koupené špulky nebo různá očka. Vyberte si takový způsob, který vám pro váš projekt nejlépe vyhovuje. Pokud to s vyšíváním myslíte vážně, můžete si později v obchodech nakoupit různé pomůcky.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní při zacházení s jehlou, abyste se nezranili.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 924 krát
Stránka byla zobrazena 12 924 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama