Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý, kdo umí jezdit na skateboardu vám řekne, že ollie je nejzákladnější trik, který se musí každý naučit. Jde také i první trik, který se vám pravděpodobně podaří zvládnout. Když se naučíte dělat ollie za jízdy i vestoje, budete ho brzy umět také při překonávání překážek. S našimi tipy a trochou trpělivosti a cviku budete brzy schopni skákat přes patníky jen díky tomuto triku.

Postup

 1. 1
  Stoupněte si na prkno. Seznamte se s ním, naučte se rychlost koleček a pevnost trucků. Ollie pro vás bude snadnější, když budete vědět, jaký skateboard máte. Pokud máte příliš volné trucky a nedokážete udržet rovnováhu, přitáhněte si je.
 2. 2
  Upravte si nohy tak, abyste měli přední nohu uprostřed skateboardu a zadní nohu u zadní strany skateboardu. Dobré postavení nohou je prvním předpokladem správného provedení triku. Zadní noha by vám měla částečně viset ze zadní strany prkna. Přední nohu byste měli mít srovnanou s prostředkem prkna a zhruba mezi kolečky.
  • Pozice nohou je velmi důležitá. Kam si dáte přední nohu je sice většinou otázka vlastního pohodlí, ale může to ovlivnit to, jak se vám trik povede.
   • Vysoká ollie vyžadují, abyste přední nohu posunuli ještě více dozadu, což je náročnější.
   • Malé skoky přes patníky zvládnete snadno i s nohou více vepředu.
 3. 3
  Pokrčte kolena a trochu se skrčte. Začněte v této výchozí pozici a nejprve se naučte dobře držet rovnováhu. Neměli byste krčit záda a vystrkovat zadek. Snažte se snížit se a mít ramena srovnaná s nohama.
  • Snažte se držet na předních stranách nohou, zejména když jste skrčení. Když budete na špičkách, začnete se při výskoku otáčet na přední straně skateboardu.
  • Pokud děláte ollie za jízdy, můžete si nastavit nohy dvěma způsoby, abyste je před výskokem měli ve správné pozici.
   • Můžete lehce poskočit, tak abyste dopadli nohama do pozice, kterou potřebujete pro výskok. Je to nejrychlejší a nejlepší metoda, ale také nejnáročnější.
   • Můžete také nohy do požadované pozice posunout. Jde o pomalejší a méně přesnou metodu a také si tím docela rychle zničíte boty, pokud máte na desce pevný grip – což byste pro správné provedení ollie měli mít.
 4. 4
  Vyskočte do vzduchu nejprve přední nohou a potom zadní nohou. Když budete držet váhu na prkně, nikam vám neujede. Pro začátečníky je tedy ollie vlastně jen skok. Někdy je jednodušší brát ollie jako výskok zadní nohou. Pokud máte problémy s výškou, zapomeňte na vytahování prkna nohou a jednoduše vyskočte nahoru a přitáhněte nohy k hrudníku.
 5. 5
  Vyskočte a zároveň zadní nohou kopněte do desky skateboardu. Je důležité kopnout silně – tím uděláte ollie. Prkno musí totiž skočit zpátky na zem.
  • Je důležité kopnutí správně načasovat. Po výskoku prkno přitlačte k zemi hned, jak ucítíte, že vám pod nohama mizí jeho váha.
   • Je to trochu ošemetné, protože se zdá, že jezdec vyskočí a hned sráží prkno k zemi, ale když si to představíte zpomaleně, bude to pro vás jednodušší.
  • Pokud s ježděním teprve začínáte, jistě už umíte stoupnout na konec prkna, aby pod vámi vyskočilo. Jde o ten samý princip, jen s tím rozdílem, že při ollie to děláte při výskoku nad prknem.
  • Může se také stát, že se vám prkno nezvedne, protože do něho udeříte příliš silně a nedáte mu žádný čas vyskočit. Výskokem musíte prkno zvednout nahoru, ale ne tak moc, abyste ho hned zase srazili dolů.
 6. 6
  Přední nohu posuňte hned při výskoku. Otočte přední nohu směrem dovnitř a posuňte ji po prkně. Zadní nohu přitom zvedněte k hrudníku.
  • Tento krok musíte provést zároveň s výskokem. Když posunete nohu moc brzy, nevytáhnete ollie dost vysoko. Když ji posunete moc pozdě, prkno se vám nahoře nenarovná.
 7. 7
  Přitáhněte nohy k hrudníku. Jak vysoko vyskočíte ovlivní výšku vašeho ollie. Prkno ale může vyskočit jen tak vysoko, jako vaše nohy, takže pokud chcete udělat dost vysoké ollie, budete muset vyskočit vysoko.
 8. 8
  Až přední noha sjede až nakonec, srovnejte si obě nohy a stále tlačte na prkno, které už začne padat dolů. Srovnejte si prkno se zemí už ve vzduchu. Jinými slovy vám nesmí jedna strana trčet nahoru. Když se to naučíte, hodně vám to pomůže později, až se budete učit skákat přes překážky.
 9. 9
  Snažte se dopadnout oběma nohama najednou a s chodidly co nejblíž truckům. Pokud dopadnete s oběma nohama doprostřed prkna, zlomí se vám. Když dopadnete s nohama na konce, také si prkno můžete zlomit. Při dopadu pokrčte kolena, abyste trochu zmírnili sílu dopadu.
  Reklama

Tipy

 • Čím tvrději zatlačíte prkno dolů, tím vyš vám vyskočí. Čím dál ke kraji budete mít zadní nohu, tím snazší bude dostat prkno ze země.
 • Pokud nedokážete při ollie dopadnout správně, můžete si to zkoušet tak, že budete dupat na konec prkna a zvedat si ho nohama nahoru. Nejprve si to zkoušejte na zemi. Zatlačte konec prkna dolů a vytáhněte ho přední nohou. Až se to naučíte, začněte zkoušet ollie.
 • Zadní noha musí vyletět nahoru hned po kopnutí do prkna – nikdy by se neměla dotknout země.
 • To, kde se budete triky učit, je stejně důležité jako to, jak se je budete učit. Najděte si vhodné místo s hladkou betonovou cestou. Nesnažte se učit ollie hned přes překážky. Můžete si například křídou nakreslit překážku na zem a zkoušet to přes ni. *Mnoha lidem ollie jde lépe, když mají před sebou nějakou překážku, takže křídou nakreslená překážka vám může pomoci.
 • Hned při výskoku prkno skopněte k zemi, aby vyskočilo s vámi. Načasování je u tohoto triku důležité.
 • Někdy je jednodušší brát ollie jako trik, při kterém vy vyskočíte a skateboard se pouze sveze s vámi. Usnadní vám to skákání přes překážky, protože se budete soustředit na skok.
 • Naučit se ollie chvíli trvá. Než se do toho pustíte, budete se muset naučit dobře jezdit na skateboardu a cítit se na něm pohodlně. Nikomu se to nepodaří napoprvé. Není jednoduché vyskočit do vzduchu, zatímco balancujete na jedoucím prkně. *Nenechejte se odradit – budete na tom muset pracovat a nakonec se vám vaše píle vyplatí.
 • Nezkoušejte ollie za rychlé jízdy, ze začátku to zkoušejte jen velmi pomalu. Až to budete umět vestoje, budete se to muset znovu naučit i za jízdy.
 • Základní pohyby co se týče výšky ollie závisí na tom, jak rychle a silně desku srazíte k zemi, jak vysoko dokážete vyskočit a jak přesně posunete přední nohu po gripu.
 • Zkuste si to trochu jinak, možná najdete nový způsob, jak udělat ollie, který vám půjde lépe.
Reklama

Varování

 • Tento trik se naučte dělat opravdu správně, protože je to výchozí trik pro mnoho dalších složitějších triků.
 • Až se skrčíte, budete muset dobře udržovat rovnováhu, jinak vám prkno vyjede zpod nohou a ollie se vám nepovede.
 • Nedělejte nic, na co se necítíte. Nepokoušejte se o kick-flip ani o jízdu na U-rampě hned ze začátku. Musíte se nejprve naučit jezdit. Také nezapomínejte na helmu. *Pokud chcete jezdit v U-rampě, budete potřebovat kromě helmy také chrániče na kolena a lokty.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Skateboard
 • Helma
 • Chrániče
 • Rukavice

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 572 krát
Kategorie: Sporty
Stránka byla zobrazena 8 572 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama