Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Umění quillingu, neboli stáčení papíru, je staré už několik století - od mnichů, kteří v době renesance stáčeli proužky zlatého papíru po mladé dívky, které se quilling učily v 19. století. A dnes tato technika zažívá opět svůj boom. Nepotřebujete k němu nic víc, než pár základních pomůcek a trochu trpělivosti a kreativity.

Část 1 ze 2:
Základy quillingu

 1. 1
  Máme dva základní typy quillingových kolíků - první je quillingové pero, které vypadá trochu jako šídlo, druhý nástroj má na konci vidličku se dvěma hroty. Ten se nejlépe hodí pro začátečníky, quillingové pero zase vytvoří dokonalejší tvary, které ocení spíš pokročilí. Pokud si nechcete žádný nástroj kupovat, postačí vám třeba špejle, párátko nebo háček na háčkování.[1]
  • Dvouhroté pero: je to nástroj velký asi jako tužka, který má na konci dírku nebo průřez.. Jeho nevýhodou je to, že na konci papíru, který prostrčíte zářezem nebo dírkou, se vytvoří malý záhyb. Pokud vám to nevadí, jako začátečník určitě neuděláte chybu, pokud si vyberete dvouhroté pero.
  • Qullingové pero: Jeho použití není tak snadné, ale výsledkem jsou nezmačkané (takže vypadají profesionálněji) spirálky.
 2. 2
  Kupte i, nebo si vyrobte quillingové proužky. Umění quillingu pracuje s proužky papíru, které tvoří obrazce. Tenké papírky se stáčejí s pomocí nástrojů, a posléze se z nich vyrábějí nejrůznější ornamenty. Proužky si můžete buď koupit, nebo sami vyrobit tak, že papír nastříháte nebo nařežete na stejně dlouhé pásky. Jejich délka závisí na ornamentu, který chcete vyrobit.[2]
 3. 3
  Zkuste si papír stočit do spirálky. Než se pustíte do opravdového ornamentu, vyrobte si spoustu obyčejných spirálek. Zasuňte quillingový papírek do otvoru nebo rýhy v quillingovém peru. Pak začněte papírem otáčet směrem od vás. Papír se bude namotávat na konec quillingového pera a vytvoří spirálku. Namotávejte, dokud nespotřebujete celý proužek.[3]
  • Pokud chcete použít quillingové pero, lehce si navlhčete prsty a pak konec papíru omotejte okolo jehlovitého konce (nebo okolo špejle či jiného nástroje). Palcem a ukazováčkem držte papír v této pozici a opatrně namotávejte.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Lepení obrazců

 1. 1
  Opatrně vytáhněte kolík. Když jste papír namotali okolo pera, sundejte ho. Chcete-li volnější spirálku, stáhněte ji a nechte, aby se trochu rozvinula.
 2. 2
  Slepte proužek papíru. Až bude spirálka tak velká nebo malá, jak si ji přejete mít, slepte ji k sobě. Naneste jen kapičku lepidla na konec proužku. Udělejte to třeba párátkem nebo štětičkou na čištění uší. Dvacet vteřin papír podržte, aby se dobře slepil.[4]
  • Postačí vám obyčejné lepidlo na papír. Můžete zkusit i speciální rychleschnoucí lepidlo, nebo vteřinové lepidlo na vodí bázi, které papír drží velmi dobře.
 3. 3
  Smáčkněte ze spirálky požadovaný tvar. Záleží to vždy na tom, jaký vzor nebo design vytváříte. nejčastějším tvarem je kapička nebo lístek. Používá se také trojúhelník. Možnosti jsou nekonečné!
 4. 4
  Slepte všechny díly dohromady. Opět, lepidla používejte jen nezbytně nutné množství. Když to přeženete, papír se promáčí nebo zdeformuje. Je téměř nemožné použít příliš málo lepidla. Nezapomeňte lepené části vždy na 20 vteřin přidržet u sebe![5]
 5. 5
  Hotovo.
 6. 6
  Vyzkoušejte nejrůznější vzory. Můžete zajít do obchodu pro výtvarníky nebo hobby marketu a koupit si knihu o quillingu, ve které najdete množství nejrůznějších nápadů a vzorů. I na internetu jich seženete velké množství a na Wikihow také stále přibývají nové. Například:
  • Vyrobte si quillingového andělíčka. Ozdobíte jím vánoční přáníčka, nebo poslouží jako ozdoba na stromeček.
  • Vyrobte si quillingové srdce. Nic neřekne "Miluji tě" lépe, než vlastnoručně vyrobená valentýnka. Ukažte své schopnosti s tímto krásným dárkem.
  Reklama

Tipy

 • Pro začátek si můžete vyzkoušet jednoduché quillingové obrazce například podle knih o tvoření pro děti.
 • Experimentujte s různou délkou proužků, aby byl váš výtvor dokonalý.
 • Vaše první setkání s quillingem může být zábava, nebo otrava. Ne každého to zkrátka baví.
Reklama

Varování

 • Protože budete pracovat s ostrými předměty, buďte opatrní, ať se nezraníte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Quillingové pero
 • Proužky papíru na quilling
 • Lepidlo
 • Pravítko

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 196 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 3 196 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama