Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Co je tajemstvím „zlého pohledu“ nebo rozespalých očí? Věřte nebo ne, jde o velikost zornic. Vědci se zabývali tím, jak na lidi působí velikost zornic ostatních lidí. Pokud tedy chcete, aby se do vašeho pohledu někdo zamiloval, nebo aby se vás vyděsil, tento článek je přesně pro vás!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Rozšíření zornic

 1. 1
  Ztlumte světla. Zornice se rozšiřují proto, aby vám do očí šlo více světla, takže se většinou rozšíří tam, kde je světla málo. Proto jsou svíčky a tlumená světla tak romantická. Snažte se tedy nestát u oken a nedívejte se do světla.
 2. 2
  Zatněte svaly na břiše. Zatáhněte břicho a zatněte svaly a uvidíte, zda se vám zornice rozšíří. Někteří lidé si umí takto rozšířit zornice, ale lékaři neví přesně, proč to funguje. Může to být spojeno s pocity „motýlů v břiše“, které se dostaví, když potkáte někoho, kdo se vám líbí.
 3. 3
  Představte si něco, co vám nahrne adrenalin do krve. Někteří lidé tvrdí, že se jim rozšiřují zornice, když se jejich tělo zaplaví adrenalinem, nebo když myslí na nějaké vzrušující aktivity, například sex. Kromě rozšířených zornic se také stáhnou svaly, mysl se probudí a dech se zrychlí. Díky biofeedbacku se lidé mohou naučit ovládat hladinu adrenalinu v krvi. [1]
 4. 4
  Zaměřte se na nějaký vzdálený předmět. Když se pokusíte zaostřit na větší vzdálenost, zornice se vám rozšíří. [2] Můžete se také pokusit náhle zamlžit svůj zrak. [3] Když se vám to povede, budete mít velmi uvolněné oči. Pokud začnete vidět dvojitě, pravděpodobně jste to přehnali a musíte začít znovu.
  • Z těmito technikami nebudete schopni své vlastní oči sledovat, takže se budete muset někoho zeptat, zda máte zornice široké.
 5. 5
  Použijte oční kapky proti alergii. Kupte si v lékárně nějaké volně prodejné oční kapky proti alergiím. Díky nim se vám zornice rozšíří. Dobře si přečtěte návod k použití a nikdy si do očí nekapejte více roztoku, než jaká je doporučená dávka.
 6. 6
  Upravte si fotky. Pokud chcete mít na svých fotografiích širší zornice, upravte si je. Studie prokázaly, že když mužům ukážete dvě fotografie jedné ženy a na jedné z nich jsou zornice počítačem upraveny tak, aby byly větší, mužům se žena na této fotce zdá přátelštější a krásnější. Když se podíváte na reklamy v tisku, jistě si všimnete, že modelky mají také počítačově rozšířené zornice.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Zúžení zornic

 1. 1
  Dívejte se do ostřejšího světla. Roztáhněte si doma závěsy a rozsviťte. Díky tomu se vám zornice okamžitě stáhnou. Pokud jste venku, jděte na přímé slunce.
  • Nikdy se nedívejte přímo do slunce, mohli byste si poškodit zrak.
 2. 2
  Uvolněte břišní svaly. Snažte se srovnat si boky a pánev s rameny. Některým lidem se zornice rozšíří, když mají zatnuté břišní svaly, takže vám možná jejich uvolnění pomůže zornice zmenšit.
 3. 3
  Zaměřte se na nějaký blízký předmět. Zornice se vám zúží jakmile zaostříte na nějaký předmět v blízkosti vašeho obličeje.
 4. 4
  Know that recreational drugs shrink your pupils. Drugs like benzodiazepines and CNS analgesics such as morphine cause the pupil to constrict more than normal. Keep in mind that taking these drugs is illegal.Rekreační drogy mohou zužovat zornice. Například benzodiazepiny a analgetika jako je morfin mohou zornice zúžit. Neměli byste ale zapomínat na to, že tyto drogy nejsou legální.
  Reklama

Tipy

 • Když budete náhle rozšiřovat a zužovat zornice, můžete tím většinu lidí vystrašit.
 • Odpočiňte si a snažte se nepřetěžovat své oči.
 • Můžete se pokusit oči naprosto uvolnit. Uvidíte potom rozmazaně, ale mohlo by vám to pomoci.
 • Někteří lidé umějí sami ovládat velikost svých zornic.
 • Tyto triky mohou být účinnější u lidí, kteří mají přirozeně světlejší oči, protože kontrast mezi duhovkou a zornicí bude větší. U světle hnědých očí jsou zornice také dobře vidět. U velmi tmavých očí se může zdát, že celá duhovka vypadá jako jedna velká zornice.
 • Zornice se zužují na ostrém světle, aby se vám nepoškodily nervy. Nesnažte se rozšířit si zornice za slunného dne, protože kdyby vás někdo vyfotil nebo se vám do očí dostalo světlo, mohlo by vám to poškodit zrak.
Reklama

Varování

 • Většina rekreačních drog, které dokážou rozšířit nebo zúžit zornice, jsou nelegální a nesou s sebou potenciální zdravotní rizika. Měli byste se jim vyhýbat.
Reklama

Reference

 1. Mind Wide Open: Your Brain and the Neuroscience of Everyday Life. By Steven Johnson. ISBN 0743258797
 2. The Eyes Have It: Revealing Their Power, Messages, and Secrets. By Evan Marshall. pp. 140-149. ISBN 0806524456
 3. http://www.trickstutorials.com/forum/showthread.php?t=19336

Pomohl vám tento článek?

Reklama