X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 27 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 10 101 krát
Tento článek si čtete pravděpodobně proto, že máte problém vyjadřovat své pocity. Každý ví, že není zdravé své emoce dusit v sobě a většina lidí, kteří to dělají, neskončí dobře. Až se naučíte správně ventilovat své pocity, budete umět komunikovat s ostatními i sami se sebou. Není vždy snadné vyjadřovat pocity, ale když se to naučíte, budete ze sebe mít skvělý pocit.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:Naučte se poznávat své pocity
Část 1
-
1Akceptujte své emoce. Než se začnete učit své emoce vyjadřovat, budete je muset akceptovat a uvědomit si, že jsou v pořádku. Musíte se naučit nakládat s nimi v každodenním životě a vyjadřovat je produktivněji. Položte si následující otázky: [1]
- Jaké pocity cítím?
- Co mi tyto pocity sdělují o aktuální situaci?
- Proč se tyto pocity objevily zrovna teď?
-
2Naučte se své pocity poznávat. Každý prožívá věci jinak. Smutek, vztek, vzrušení a další pocity se projevují u každého člověka jinak. Zkuste se nad svými pocity zamyslet, až budete v klidu.
- Zapište si seznam svých emocí – vztek, radost, smutek, strach atd. Nad každou z nich se zamyslete a uvědomte si, zda jste ji už někdy pocítili. Zapište si, jak se cítíte, když jste smutní (například se vám stáhnou rty, nebo se vám udělá „knedlík“ v krku). Pomůže vám to poznat daný pocit, až ho ucítíte.
- Určité druhy chování, jako například přehnaný kriticismus, znevažování pozitivních věcí a soustředění se jen na ty negativní věci, obviňování ostatních a strach z budoucnosti nebo neschopnost užívat si života, jsou známky zadržovaného vzteku. Budete se muset zamyslet nad tím, odkud vaše emoce pocházejí.
-
3Všímejte si svých tělesných reakcí. Vaše emoce jsou řízeny limbickým systémem mozku a autonomním nervovým systémem. Když jsou lidé ve stresu, často jim rychleji bije srdce, zrychleně dýchají, potí se a třesou se. Tělesné reakce na stres jsou velmi skutečné. [2]
- Zadržované emoce narušují vaši emocionální pohodu, takže je důležité se naučit vyjadřovat všechny své pocity – jak pro vaše duševní zdraví, tak pro fyzické zdraví.
- Když budete své emoce dusit v sobě, budete trpět svalovým napětím na zádech, na krku, v ramenou a v čelisti. Když uvidíte někoho rozzlobeného, všimněte si toho, jak se mu napětí hromadí v těchto oblastech.
- Pokud prožíváte silnou emocionální reakci, může to vést ke stresu. Stres zvyšuje krevní tlak, zrychluje srdce a dráždí nervový systém, což může vaše srdce oslabit.
- Když se budete svých pocitů držet, budete trpět psychosomatickými nemocemi – bolestmi hlavy, vředy, vysokým krevním tlakem astmatem a srdečními poruchami.
- To znamená, že vaše emoce jsou silné a dokážou komunikovat s vaším tělem. Když se naučíte vypořádat se svými pocity, omezíte riziko jejich škodlivých vedlejších účinků.
-
4Interpretujte si své emocionální reakce na různé události. Opakujte si toto: „Nejde o danou situaci, jde o moji reakci.“ Vše, co prožíváte, je ovlivněno vašimi myšlenkami a zkušenostmi, což znamená, že emocionální reakce vychází vždy z vás.
- Příklad: dva lidé dostanou z testu dvojku s výsledkem 85%. První z nich je nadšený, protože s tímto předmětem mívá problémy. Ten druhý se zlobí, protože nedostal tu nejlepší známku. Každý z nich reaguje na stejnou situaci rozdílně kvůli svým myšlenkám a zkušenostem.
- Musíte si uvědomit, zda je vaše emocionální reakce v pořádku a co ji může způsobovat. Například druhý člověk by mohl v extrémním případě dostat záchvat vzteku jen kvůli tomu, že nedostal známku, kterou chtěl. Taková reakce by byla naprosto neúměrná situaci a pravděpodobně by ji způsobil stres a úzkost.
- Můžete také zároveň cítit spoustu různých emocí, které se zdají být protichůdné. Ten první člověk z našeho příkladu může mít například radost z toho, že dostal dobrou známku, ale zároveň může být stále smutný nebo vystresovaný z toho, že je pro něho daný předmět příliš těžký.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:Naučte se správně vyjadřovat své emoce
Část 2
-
1Trénujte si experimentální soustředění. Budete se muset naučit komunikovat se svým tělem a zjišťovat, co se vám snaží sdělit a jak reaguje na různé okolnosti. Znamená to v klidu se zamyslet nad svými pocity a myšlenkovými pochody. [3]
- Najděte si klidné místo, na chvíli se uvolněte a meditujte, nebo provádějte zklidňující cviky pro uvolnění svalů.
- Zeptejte se sami sebe: „Co cítím?“ a najděte si v těle místo, které tuto emocionální reakci (strach, smutek, vztek atd.) cítí.
- Klidně naslouchejte tomu, co cítíte, ale snažte se na to nereagovat. V tuto chvíli byste měli pouze pozorovat to, co se ve vás děje.
- Až zjistíte, co cítíte, zeptejte se sami sebe, kde ve svém těle to cítíte, jaký tvar nebo texturu tento pocit má, zda má nějakou barvu atd. Když svému pocitu přisoudíte konkrétní podobu, budete schopni ho pozitivně a přesně vyjádřit.
-
2Zamyslete se nad možnostmi. Musíte si uvědomit, že jen vy se můžete rozhodnout, jak budete své pocity vyjadřovat. Neexistuje jeden jediný správný způsob vyjadřování emocí, ale existuje spousta způsobů, kterými můžete uškodit sami sobě i ostatním.
- Příklad: Váš kamarád se stěhuje do jiného města a vy si uvědomujete, že jste z toho smutní. Můžete si svoji bolest nechat v sobě, můžete se s kamarádem pohádat a „usnadnit“ si to pomocí vzteku, nebo se můžete pokusit s ním strávit co nejvíce času a například mu pomoci se stěhováním. Je to jen na vás.
- Ani zde neexistuje žádná „správná“ možnost, ale ta první znamená, že se se svými pocity nevypořádáte, ta druhá možnost znamená, že svým neštěstím uškodíte i někomu jinému a ta třetí možnost znamená, že budete oba moci pokračovat se smutkem společně.
-
3Vyjadřujte své pocity verbálně. Najděte si někoho, komu můžete důvěřovat a promluvte si s ním o situaci, která vás trápí. Můžete si své pocity zapisovat do deníku, nebo třeba psát poezii. Můžete si také promluvit s tím, kdo vám vaše negativní pocity způsobil. [4]
- Vraťte se k seznamu emocí, který jste si napsali a snažte se zjistit, zda některou z uvedených emocí cítíte zrovna teď. Někdy je těžké vyjádřit emoce, které zrovna cítíte. Když si připravíte svůj seznam, budete se s nimi moci vypořádat.
- Když budete mluvit s někým, kdo vám nějak ublížil, nejlepší je mluvit v první osobě („Mám pocit, že...“), místo v druhé („Udělal jsi...“). Nebudete díky tomu klást důraz na to, že vám ten druhý ublížil a budete mluvit hlavně o svých emocích. Tím zajistíte, že spolu budete moci otevřeně komunikovat.
- Někdy je dobré napsat člověku, který vám nějak ublížil dopis a dopřát si trochu času na to, abyste zvládli své pocity zpracovat a ujasnili si, jak je chcete tomu druhému sdělit.
-
4Vyjadřujte své emoce fyzicky. Pocity jsou spojeny s naším fyzickým tělem, takže je můžete snadno vyjadřovat pomocí těla (vzpomeňte si například na „skákání radostí“ atd.). [5]
- Pokud například neumíte vyjádřit svůj smutek, poslouchejte příjemnou hudbu, čtěte si nějakou svoji oblíbenou knihu, nebo si pusťte film, který vám pomůže zbavit se vašich pocitů.
- Vztek je emoce, kterou se často snažíme skrýt. To ale může vést ke stresu a úzkosti. Při jednání s někým, kdo vás rozčílil, se snažte svůj vztek ventilovat na neživé předměty (například boxovací pytel) a zbavte se těch nejhorších pocitů dříve, než budete s tím člověkem mluvit.
- I když cítíte vztek, měli byste s tím druhým jednat pozitivně, ale asertivně (ne agresivně). Díky tomu budete schopni své pocity vyjádřit jasněji.
Reklama
Tipy
- Někdy je toho na nás příliš mnoho a musíme si od pocitů odpočinout. Neznamená to, že byste je měli ignorovat, ale že potřebujete pauzu, abyste si v nich mohli udělat pořádek.
- Uvědomte si, že lidé reagují na emoce různě. Existuje mnoho možností, jak můžete zareagovat. Je to jen na vás.
- Mluvte sami k sobě pozitivně a nepoužívejte negativní asociace.
Reklama
Varování
- Identifikace a vyjadřování pocitů není snadné. Chce to trénink a odhodlání. Musíte sami sobě porozumět a ujasnit si, jak vás různé věci ovlivňují.
- Nevylévejte si svoji zlost sami na sobě – nechovejte se bezhlavě, nepijte alkohol, neberte drogy a neubližujte si. Pokud máte pocit, že máte velký problém, najděte si profesionálního terapeuta.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.counselingcenter.illinois.edu/self-help-brochures/self-awarenessself-care/experiencing-and-expressing-emotions/
- ↑ http://www.cognitivehealing.com/depression/learn-how-to-identify-and-express-your-feelings/
- ↑ http://www.alive.com/articles/view/23385/express_your_emotions
- ↑ http://www.psychologytoday.com/blog/resolution-not-conflict/201305/how-express-feelings-and-how-not
- ↑ http://tinybuddha.com/blog/finding-positive-ways-to-express-difficult-emotions/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Express Your Feelings
Español:expresar los sentimientos
Deutsch:Deine Gefühle ausdrücken
Português:Expressar Seus Sentimentos
Italiano:Esprimere i propri Sentimenti
中文:如何表达你的感受
Русский:выражать свои чувства
Nederlands:Je gevoelens uiten
Tiếng Việt:Bày tỏ Cảm Xúc
한국어:자기 감정 표현하는 법
العربية:التعبير عن مشاعرك
Français:exprimer ses sentiments
日本語:自分の気持ちを表現する
हिन्दी:अपनी फीलिंग्स एक्सप्रेस करें
Stránka byla zobrazena 10 101 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama