Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Abyste zpívali dobře, musíte cvičit každý den. Lekce zpěvu nejsou vždy dostupné pro každého. Pokud nemůžete lekce zpěvu navštěvovat, zvažte procvičování na vlastní pěst nebo hlasový procvičovací program. Zde jsou nějaké věci, které můžete udělat sami pro to, abyste zpívali lépe. Zabere to čas, ale brzy byste měli sklízet plody své práce.

Část 1
Část 1 ze 3:

Pro začátek

Stáhnout PDF
 1. 1
  Začněte s dechovým cvičením. Dechová cvičení vám totiž umožní lépe kontrolovat výšku a délku vašeho zpěvu. Což není žádné překvapení: zpěváci, kteří umí dýchat hluboce a pravidelně, dostanou ze svého hlasu víc.
  • Procvičte otevírání hrdla. Uvolněte se a otevřete čelist, jako ryba otevírá čelisti, když ji vyndáte z vody. Začněte trochou protahování obličejových svalů.
  • Před zahřátím vyzkoušejte následující dechová cvičení:
   • Začněte vdechnutím několika hlubokých nádechů vzduchu. Představte si, že vzduch, který vdechujete, je opravdu těžký.
   • Nechte vzduch klesnout pod pupík, do vaší bránice. Vydechněte, a několikrát opakujte.
   • Vezměte si lehké pírko z polštáře a zkoušejte ho udržet ve vzduchu, jako byste s pírkem žonglovali svým proudem vzduchu.[1] Postupně foukejte pírko opravdu vysoko, a zkoušejte ho tam udržet.
   • Nedopusťte, aby vám plíce při foukání do pírka zkolabovaly. Snažte se, aby proud vzduchu vycházel z bránice.
 2. 2
  Dále se začněte zahřívat. Vaše hlasivky jsou svalem, stejně jako bicepsy a je potřeba je před těžkým vzpíráním protáhnout. Zahřát se můžete několika způsoby.
  • Zkuste broukání nebo zpěv tak vysoko, jak je vám to pohodlné, pak tak hluboko, jak dokážete. Když jdete výš, vaše hlasivky se roztahují, a když jdete níže, vaše hlasivky se zkracují. Jak zpíváte nahoru a dolů, rozšiřujete hlasivky, které jsou díky tomu pružnější
  • Procvičujte durovou stupnici, začněte s C a postupujte v půl krocích před tím, než budete pokračovat vzhůru. Netlačte na sebe, dokud nebudete opravdu zpívat, a postupujte pomalu. Jak pokračujete se zahříváním, budete se zlepšovat v artikulaci všech tónů stupnice.
   • Tóny, se kterými začnete, jsou C-D-E-F-G-F-E-D-C a pohybujte se nahoru a dolu po půl tónech pro každou novou stupnici.
 3. 3
  Najděte svůj rozsah. Váš rozsah je měřítkem mezi nejvyššími a nejnižšími tóny, které jste schopní zazpívat. Zkuste libovolný počet klasických hudebních stupnic (můžete je jednoduše najít skrze online vyhledávač) a sledujte které spodní a horní tóny je pro vás nemožné čistě zazpívat.
  • Chcete-li najít svůj hlasový rozsah, zahřejte hlas, poté hučte a zkuste najít svou nejnižší tóninu. Nejnižší nota, kterou můžete hučet a která stále zní jasně, je spodní část vašeho rozsahu. Pak hučte tak vysoko, jak jen můžete. Nejvyšší nota, kterou můžete držet po dobu 3 sekund, je horní část vašeho hlasového rozsahu.
  • Pamatujte, že váš rozsah se může ze dne na den trochu lišit, zvláště pokud jste nemocní nebo unavení.
 4. 4
  Zkuste zpívat spolu s puštěnou hudbou a poblíž mějte hlasový rekordér. Ujistěte se, že je hudba potichu a váš hlas to co opravdu rekordér nahrává. Až dozpíváte, zkontrolujte, jestli ladíte. Zkontrolujte také:
  • Artikulaci slov, obzvláště samohlásky, čistě. Zpočátku artikulaci slov přehánějte; cvičte opravdu na tom, abyste je vyslovovali správně.
  • Správné dýchání. Těžké vokální části vyžadují, abyste protahovali své hlasivky po dlouhou dobu. Abyste to dokázali, musíte umět opravdu správně dýchat.
 5. 5
  Pijte hodně vody. Pro dosažení nejlepších výsledku pijte vodu vlažnou, protože tím uvolníte své hlasivky. Dejte tělu čas vodu absorbovat. Těsně před zpěvem se vyhněte mléčným nápojům a silným drinkům jako jsou smoothies.
 6. 6
  Cvičte denně. Každý den procvičujte dechová cvičení, zahřívací rutinu a nahrávání zpěvu. Poslouchejte ty části, které se svým hlasem příliš nezvládáte a dále je zkoušejte. Cvičení může trvat i několik týdnů než získáte jednu skladbu bez chybičky.
  • Pokud si všimnete, že se vám při zpěvu třese hlas, zkuste se zhluboka nadechnout do žeber a vytáhnout hrudní koš. To pomůže stabilizovat váš dech, a tím i váš hlas.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Rozvíjejte svůj hlas

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se používat nos. Dobrý zpěv zahrnuje částečné nosní polohy; tělo je naše rezonanční deska. Abyste se vyhnuli tomu, že ostatním zní váš hlas příliš přes nos, vaše hrdlo musí být doširoka otevřené s jazykem směrem ven (lehce dopředu, dotýkajíce se zadní strany spodních zubů, při zpěvu samohlásek). Zpěv přes nos můžete často slyšet u country, některých R&B/Gospel písní, ale pro posluchače může být nepřitažlivý.
 2. 2
  Naučte se "tlumit hlas" pro plnější zvuk. Rezonující, zaoblený zvuk je tvořen otevřením hrdla a omezením nosovek. Což se nazývá "tlumení hlasu". Nicméně buďte opatrní. Pokud ho uzavřete moc, může vzniknout vzdušný kašovitý zvuk.
 3. 3
  Procvičujte zpěv samohlásek. Opět se snažte rozeznít skrze svou bránici. Samohlásky, ne však souhlásky, jsou to, čemu musíte opravdu věnovat pozornost.
  • Do zpěvu nezapojujte krční svaly. Snažte se držet krk napřímený ale uvolněný.
  • Při tvoření samohlásek cvičte to, že udržíte otevřenou zadní část úst.[2] Při tréninku zkoušejte vyslovení "n"; kde je zadní část úst zavřená. Teď zkuste vyslovovat "a", jako byste otevírali ústa u doktora. Zadní část úst je nyní otevřená.
 4. 4
  Cvičte vysoké tóny. Vysoké tóny jsou třešničkou na dortu: není to vždy nutné, ale opravdu nádherné, když se to dělá správně. Pravděpodobně už znáte svůj rozsah, takže víte, které nejvyšší tóny jste schopni zpívat a které ne. Ujistěte se, že zkoušíte ty, kterých ještě nejste schopni dosáhnout. Cvičením je budete zvládat perfektně.
  • Představte si, že si pro vysoký tón skáčete. Možná skáčete na trampolíně, nebo jen tak do vzduchu. Představte si, že dosáhnete nejvyššího bodu, tím že dosáhnete vysokého tónu. Pořádně se nadechněte a udržujte ústa otevřená. Dosažení vysokého tónu však neznamená, že musíte zvyšovat hlasitost zpěvu.
 5. 5
  Pokračujte v dechových cvičeních. Stále berte dechová cvičení jako tréninkovou příležitost. Čím budete lepší v dýchání, tím lehčí pro vás bude hlasový trénink.
  • Zkuste toto dechové cvičení[3] kde vdechujete a vydechujete. Ujistěte se, že vydechujete až do konce a plynule. Cílem je plynulost:
   • Nadechujte se 4 sekundy a ten samý vzduch vydechujte 4 sekundy.
   • Nadechujte se 6 sekund a ten samý vzduch vydechujte 12 sekund.
   • Nadechujte se 2 sekundy a ten samý vzduch vydechujte 10 sekund.
   • Nadechujte se 4 sekundy a ten samý vzduch vydechujte 16 sekund.
   • Nadechujte se 2 sekundy a ten samý vzduch vydechujte 16 sekund.
   • Nadechujte se 4 sekundy a ten samý vzduch vydechujte 20 sekund.
   • Nadechujte se 2 sekundy a ten samý vzduch vydechujte 20 sekund.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Dejte vše dohromady

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zúčastněte se místní soutěže ve zpěvu. Buďte rozumní, co se týče očekávání vašeho výkonu; Pokud zpíváte méně než 3 měsíce a nenavštěvujete žádné formální hodiny, bude to těžké— ale to je to co jste chtěli, že?
  • Pokud to s kariérou zpěváka myslíte vážně, budete si muset zvyknout na zpěv před velkým publikem a ve stresových situacích. Jedna věc je zpívat si sám pro sebe doma v pokoji; úplně jiná věc však je zpěv před desítkami, možná stovkami lidí.
 2. 2
  Pokud chcete opravdu rozvíjet své schopnosti, ujistěte se, že máte dobrého učitele. Hlasoví trenéři jsou schopni vám dát zpětnou vazbu v reálném čase, stejně jako vám můžou poradit různé další tipy a triky. Udělají vám rozvrh a napomohu s plněním cílů, které jste si stanovili. Hlasový trenér je absolutně přirozenou součástí tréninku pro někoho, kdo se chce stát opravdovým zpěvákem.
 3. 3
  Jakmile jste si jisti, zazpívejte píseň bez doprovodu a nahrajte video na YouTube. Pozitivní zpětná vazba pravděpodobně převýší tu negativní.
  Reklama

Tipy

 • Pokud nemůžete najít žádného učitele, nebo se před někým příliš stydíte zpívat, snažte se cvičit se svým přítelem, který miluje zpěv, nebo poslech vašeho zpěvu. Poproste ho, aby přišel k vám domů a jděte cvičit do nějaké malé místnosti, dělejte to tak alespoň 5 nebo 6 měsíců. Opravdu to pomáhá.
 • Netlačte příliš na výdech. Váš dech by měl plynout
 • Pokaždé, když si na to vzpomenete, cvičte správné dýchání. Správné dýchání buduje výdrž a umožňuje vám tak zpívat po delší dobu.
 • Seďte rovně s dobrým držením těla – nehrbte se, aby mohly být vaše samohlásky vysoké.
 • Buďte v tónině. Je to podobné jako doprovodný zpěv, zatímco jiné tóny mohou být zpívány ve spojení s hlavními tóny. Experimentujte! Je tak jednoduché rozšířit hlas tím, že zlepšujete zpěv v opravdový pěvecký projev. Abyste zpívali, představte si, že váš hlas je jen hlasitější projev toho co říkáte a rozvíjíte jej správným nadechováním a vydechováním.
 • Pokud se bojíte toho, že váš hlas není pro YouTube dost dobrý, zeptejte se svých přátel, co si myslí a potom zkuste zpívat většímu počtu neznámých lidí, dokud nebudete připraveni na YouTube a sledování všech těch dobrých komentářů, ne špatných.
 • Namísto toho abyste tlačili jazyk za zuby, zkuste ho na vršek spodních zubů jen položit, skoro jako byste ho chtěli vypláznout. Pro nejlepší zvuk udržujte své čelisti uvolněné.
 • Abyste si pomohli při nacvičování této dýchací techniky, (která se také využívá při meditaci) položte si ruce na břicho, tak abyste cítili správné pohyby. Muži mohou nosit těsný pásek, aby tlačil proti.
Reklama

Varování

 • Před zpěvem nepijte mléko, způsobuje v ústech a v krku lepivý hlen.
 • Nekuřte. Poškozuje to plíce a hlas a pro zpěv potřebujete oboje!
 • Zpočátku to se zpěvem a jeho délkou nepřehánějte. Hlasivky jsou sval a je třeba ho budovat, aby byl silný a hbitý.
 • Čištění hlasu drsným nuceným odkašláváním poškozuje hlas.
 • Když zpíváte dlouhou dobu, stojí za to vzít si trochu medového sirupu na kašel nebo cucat sladké bonbóny proti kašli.
 • Nedržte v rukou papír s textem, to by potlačilo váš styl/ způsob prodeje písně. Držte hlavu vzpřímeně a většinu času hleďte před sebe, ale nezírejte lidem do očí a nesledujte jejich výrazy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kupte si magnetofon s vestavěným mikrofonem, nebo hledejte nějaký, do kterého se dá mikrofon připojit. Přístroj na karaoke funguje výborně.
  • Můžete také využít funkci nahrávání na vašem mp3 přehrávači, v případě, že je tak kvalitní abyste mohli zkontrolovat použití mikrofonu.
 • Přenosný CD nebo mp3 přehrávač je potřebný pro poslech zpěváka vašeho výběru a písně, kterou se chcete naučit.
 • texty písní, které budete cvičit.
 • Stojánek (nebo ochotného pomocníka), který bude držet papír s textem.
 • Vodu.


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 41 498 krát
Kategorie: Písně
Stránka byla zobrazena 41 498 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama