Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Obřízka je chirurgické odstranění předkožky na penisu. Nejčastěji se provádí ze zdravotních a hygienických důvodů, případně jako součást náboženských rituálů a víry. Pokud máte zájem nechat se obřezat, přečtěte si o výhodách a rizicích a seznamte se s tím, jak se po zákroku zotavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pochopte, co obřízka znamená

 1. 1
  Měli byste porozumět tomu, co to obřízka je. Pokud se pro obřízku rozhodnete, lékař provede krátký a relativně jednoduchý chirurgický zákrok, který trvale z penisu odstraní část předkožky. Po správné rekonvalescenci se penis normálně zahojí, pouze na něm nebude předkožka, která jde přetáhnout přes žalud.
  • Nejčastěji se předkožka provádí na novorozencích, ale požádat o ni mohou i dospělí zájemci, většinou z estetických nebo náboženských důvodů.
  • Obřízku by měl vždy provádět pouze řádně vystudovaný lékař nebo židovský mohel s dobrou reputací a mnoha zkušenostmi. V žádném případě byste se nikdy neměli pokoušet obřezat sami sebe.
  • Obřízka se také doporučuje pro problémy s močením, jako je retence nebo opakované kvasinkové infekce v penisu, protože může pomoci předcházet dalším infekcím.
  • Obřízka nepomáhá předcházet pohlavně přenosným infekcím.
 2. 2
  Zjistěte si o zákroku co nejvíc. Pokud se rozhodnete, že chcete obřízku podstoupit, promluvte si o tom s lékařem a naplánujte si konzultaci. Všeobecně celý proces zahrnuje následující kroky:
  • Vaše genitálie je třeba vyčistit a připravit na operaci. Anestezie se provádí lokální blokací zádového nervu.[1]
  • Lékař nůžkami rozstřihne předkožku na horní straně penisu, druhý řez udělá na předkožce zespoda a pak předkožku odřízne po obvodu penisu dole pod okrajem žaludu.
  • Okraje předkožky lékař zatáhne zpátky a cévy buď zašije stehy, nebo použije kauterizaci, která spočívá v tom, že s pomocí elektrického proudu jejich přerušené konce zahřeje, aby se krvácení zastavilo.
  • Nakonec se zašije odříznutý lem předkožky a penis se lehce zaváže obvazem, aby mohla začít vaše rekonvalescence.[2]
 3. 3
  Seznamte se s výhodami obřízky. Přínosů pro zdraví je údajně mnoho, nicméně nebyly vědecky podložené a většina obřízek se tak provádí z kosmetických nebo náboženských důvodů. Předpokládá se, že obřízka snižuje riziko nákazou sexuálně přenosných chorob, infekcí močového ústrojí a rakovinou penisu. Někteří dospělí, kteří se pro tento zákrok rozhodnou, to dělají kvůli lepší hygieně, protože neobřezaný penis je náročnější na „údržbu“ a je sexuálně méně přitažlivý, než penis obřezaný.
  • Snížení rizika nejrůznějších nemocí je poměrně malé – infekce močových cest a rakovina penisu jsou i tak u mužů dosti vzácné, zatímco pohlavně přenosné choroby jsou stejně snadno přenosné, pokud nedodržíte zásady bezpečného styku. Většina dospělých mužů se nechává obřezávat kvůli estetickým požadavkům a snadnější hygieně, nebo kvůli svému náboženskému přesvědčení.[3]
  • Obřízka snižuje riziko infekcí močových cest až o 90%.
  • Obřízka snižuje riziko balanitidy, rakoviny penisu a rakoviny prostaty a snižuje riziko infekce HIV o 60%.
  • Obřízka snižuje riziko vysoce rizikového HPV a rakoviny děložního čípku u partnerek.
  • V méně obvyklých případech se obřízkou napravuje fimóza nebo zúžená předkožka, akutní zánět žaludu po prodělání balanitidy, případně parafimóza, při které se předkožka zaškrtí a nejde přetáhnout zpátky.[4]
 4. 4
  Seznamte se s riziky. Obřízka sama o sobě zahrnuje řezání do vašich genitálií a odstranění nejcitlivější přední části předkožky na penisu. Jako při každé jiné dobrovolné operaci je tu možnost nejrůznějších komplikací. Obvykle se zákrok provádí na novorozencích. U dospělých pak musíte počítat s delším obdobím nepohodlí při rekonvalescenci. Mnoho lidí také tvrdí, že obřízka může poškodit nervová zakončení v penisu a nenávratně ovlivnit sexuální potěšení.
  • Obřízka u dospělých je věc osobního rozhodnutí a je poměrně kontroverzní. Někteří si ji nemohou vynachválit, jiní tomuto zákroku nemohou přijít na jméno.[5] Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy se dobře promyslete případné výhody a rizika zákroku.
 5. 5
  Obejděte si kliniky ve vašem okolí. Pokud vám více vyhovuje konzultace v soukromí, poraďte se se svým praktickým lékařem. Můžete také zavolat do nemocnice a požádat o hovor s urologem, to je další možnost, jak si zjistit víc o případných výhodách a rizicích a získat přesnou představu o tom, jak bude zákrok a následná rekonvalescence probíhat.
  • U dospívajících a dospělých se obřízka provádí v anestezii a rekonvalescence trvá přibližně dva týdny.
  • V některých nemocnicích obřízku u dospělých neprovádí, pokud k ní není zdravotní důvod. Jestli jste opravdu rozhodnuti nechat se obřezat, připravte se na to, že budete možná muset chvíli hledat, než najdete vhodné zařízení.
 6. 6
  Připravte se na operaci. Naplánujte si dopředu čas, který budete potřebovat na zotavenou, počítejte obvykle se dvěma týdny. Jestliže se necháváte obřezat z náboženských důvodů, využijte čas předtím k tomu, abyste vykonali případné rituály, které se zákrokem souvisejí. Promluvte si s představeným své církve a požádejte o radu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Rekonvalescence po obřízce

 1. 1
  Udržujte místo čisté a suché. Několik prvních dní si raději oblast genitálií zakryjte voděodolným materiálem, až se budete sprchovat nebo koupat. Po použití toalety udržujte oblast co nejčistší. Aby se rána rychle zahojila, nechte ji v suchu.
  • Váš lékař vám dá přesnější informace a někdy i léky ke kožnímu podání, ale celkově platí, že musíte místo udržovat v suchu a čistotě.
 2. 2
  Noste volné bavlněné spodní prádlo. Během dne si spodní prádlo měňte, aby bylo místo stále čisté. Noste rovněž oblečení, které je v rozkroku volnější, aby mohl okolo rány volně proudit vzduch. Vyhýbejte se nošení těsných džín a raději si pořiďte bavlněné šortky nebo podobné volné kalhoty.
 3. 3
  Používejte léky podle návodu. Lékař vám pravděpodobně předepíše znecitlivující mast proti bolesti, nebo jiné léky ke kožnímu podání. Natírejte je pravidelně podle instrukcí. Můžete místo také natírat vazelínou, aby se během léčení neodíralo.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Obřízka u dítěte

 1. 1
  Zvažte, zda chcete nechat své dítě obřezat. Je to běžná praxe v nemocnicích v USA, kde se děti obřezávají několik dní po narození. Rekonvalescence je v takovém případě velmi rychlá a relativně bezbolestná. Rozmyslete si, zda to chcete, nebo zda rozhodnutí necháte na dítěti samotném, až bude dospělé.
  • Rodiče se často rozhodnou u dítěte pro obřízku, aby vypadalo stejně jako otec nebo bratři a nebylo později zmatené, až bude vyrůstat.
  • Promluvte si se svým pediatrem nebo porodníkem. Zákrok je velmi rychlý a uzdravení je jednoduché, protože budete pouze udržovat oblast v čistotě.
 2. 2
  Udržujte oblast v čistotě. Nepoužívejte k tomu vlhčené ubrousky nebo jiné roztoky a několik prvních dnů pouze omývejte místo houbou a teplou vodou s mýdlem.
  • Někteří pediatři doporučují, aby penis zůstal zakrytý, jiní se naopak přiklánějí k tomu, že se rána lépe hojí nezakrytá. Pokud chcete penis obvázat kouskem gázy, naneste na něj nejprve trochu vazelíny, abyste zabránili bolestivému tření.[6]
 3. 3
  Pokud chcete zorganizovat obřad Brit Mila (židovská obřízka), najděte si mohela. Brit se obvykle neprovádí v nemocnici, ale na jiném speciálním místě. Abyste obřad zařídili, promluvte si se svým rabínem nebo jiným poradcem přes svou víru.
  Reklama

Tipy

 • Existují alternativní "nekrvavé" způsoby obřízky. Izraelská společnost jménem PrePex vyvinula plastové zařízení, které se nasadí na žalud, aby jej ochránilo. Další zařízení pak vyvine tlak na předkožku a tím odřízne přítok krve do ní. Celé hojení při použití této metody trvá asi 6 týdnů až 2 měsíce.
Reklama

Varování

 • U dospělých může být problémem častá erekce po zákroku. Nebojte se o potížích mluvit se svým lékařem a řídit se jeho radami. Snažte se tomu zabránit tím, že budete myslet na jiné věci, hlavně po ránu.
 • Pamatujte, že u neobřezaných miminek se má čistit jen to, co je vidět, nikdy předkožku nestahujte. Pokud se rozhodnete syna nenechat obřezat, naučte ho, jak si předkožku čistit, až mu bude asi 10 let.
 • Než se rozhodnete pro zákrok, nezapomeňte lékaře informovat o všech svých alergiích.
 • Někdy dojde v okolí žaludu během prvních 12 hodin po zákroku k otoku. U některých pacientů se to neobjeví, takže se raději poraďte s lékařem. Doporučí vám speciální cvičení, případně předepíše vhodné léky.
 • Několik týdnů po zákroku se vyhýbejte sexuálním aktivitám i masturbaci.
 • Nenechávejte se obřezat, pokud to není nutné.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 135 krát
Kategorie: Zdraví mužů
Stránka byla zobrazena 8 135 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama