Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje mnoho okamžiků, kdy jediné, co chcete, je nezabývat se tím vším negativním, co se vám v životě děje. Přečtěte si následující rady, které vám poradí, jak se vyrovnat s nejrůznějšími životními situacemi tím nejlepším způsobem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Když vás lidé soudí

 1. 1
  Vybudujte si na sebe vlastní názor. Nezabývejte se tím, co si o vás myslí ostatní. Často se stává, že se zabýváme tím, co si o nás myslí ostatní proto, že se na sebe díváme jejich očima… Není však dobré zakládat svůj názor na sebe sama pouze na základě toho, co si o nás myslí ostatní. Nejlepší je, nezabývat se tím, co si o vás myslí ostatní a vybudovat si na sebe svůj vlastní názor. Věnujte se věcem, které máte rádi a které vás činní pyšnými na sebe sama. Bude vám pak jedno, co si o vás ostatní říkají, protože vy budete vědět, že jste dobří.
  • Dobrovolnictví je skvělý způsob, jak se cítit skvěle a zároveň poskytovat pomoc nějaké komunitě.
  • Naučte se novou dovednost, jako je kreslení, hraní na hudební nástroj nebo nějaký sport. Už vás nebaví být tím samotářem, s kterým se nikdo nebaví? Buďte ten, kdo to umí rozjet na basu.
  • Cestujte a poznávejte svět. Cestování vás udělá sebevědomějším a získáte díky tomu spoustu skvělých vzpomínek na zbytek života.
  • Vložte úsilí do věcí, co děláte. Pokud se více snažíte ve škole, v práci, sportu, domácnosti, atd., tak je pravděpodobnější, že vám bude jedno, co si o vašem výkonu myslí ostatní. Vy víte nejlépe, jak vám něco jde a je vám jedno, co o tom říkají ostatní.
 2. 2
  Věnujte se věcem, kterým se chcete věnovat. Nenechte ostatní ovlivnit to, co chcete dělat. Vaše štěstí nezávisí na souhlasu ostatních. Ignorujte je a věnujte více času něčemu, čemu se opravdu chcete věnovat. Budete mít ze sebe radost a tím spíš vám bude jedno, co si o vás myslí ostatní.
  • Věnování se věcem, které vás dělají šťastnými, je také skvělým způsobem, jak poznat lidi, kteří mají podobné názory a zájmy jako vy. Tito lidé vás nebudou odsuzovat pro vaše zájmy, ale naopak je budou oslavovat!
 3. 3
  Nechte je vás odsuzovat. Skvělým krokem k nezájmu vůči názoru ostatních lidí je nechat je vás soudit. Nechte je soudit vás a uvidíte, že to není konec světa. Váš život půjde dál a vy stále budete moct dělat věci, které vás baví. Jejich názor ve skutečnosti nemá žádný vliv na váš život.
  • Je naprosto zbytečné se snažit bojovat proti souzení od ostatních, protože to prostě nejde zastavit. Lidé vás budou soudit o to víc, o co víc se budete snažit proti tomu bojovat. Budou se vámi nadále zabývat, protože je to začne bavit. Tito lidé prostě mají problém, a proto se jimi nenechte zlomit.
 4. 4
  Uvědomte si, že ve výsledku na tom nezáleží. Je důležité si zapamatovat, že tito lidé mají své vlastní životy a problémy. Za pět let si vás nejspíš ani nebudou pamatovat a tím spíš si nebudou pamatovat věci, které se jim na vás nelíbily. Jejich názor nebudou mít na váš život žádný vliv. Raději si tedy užívejte života a využijte všech možných životních příležitostí. Budete šťastnější a nebude zbytečně ztrácet čas nad zbytečnostmi jako jsou názory lidí, na kterých vám naprosto nezáleží a které pravděpodobně za pár let neuvidíte.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Když vás někdo ranil

 1. 1
  Zjistěte, proč vás daná osoba ranila. Hodně vám pomůže, když budete vědět, proč vás daná osoba ranila. Lépe tak pochopíte její čin a bude pro vás jednodušší se tím nezabývat. Když pochopíte její motivy a důvody, tak ji přestanete odsuzovat.
  • Možná vás ranila, protože ona samotná se cítí zraněná, osamocená nebo vystrašená. Možná vás ranila, protože má strach, že vy ji raníte jako první. Možná nemá v životě žádný vzor, který by jí ukázal, jak milovat ostatní. Existuje spousta důvodů, proč lidé zraňují ostatní, ať už chtěně nebo nechtěně.
 2. 2
  Věřte, že se jedná o jejich ztrátu. Pokud vás někdo zraní nebo nějak jinak ukáže, že vás nemá rád, tak pochopte, že to je jen a pouze jejich ztráta. Pokud chtějí být nešťastní a osamocení, tak vězte, že jejich činy se jim vrátí a ve výsledku dopadnou mnohem hůře než vy. Věnujte tedy svůj čas a myšlenky pouze lidem, kteří vás mají rádi.
 3. 3
  Vyjadřujte lásku lidem, kterým na vás záleží. Udělejte si čas a vyjádřete lásku lidem, kterým na vás opravdu záleží. Existuje spousta lidí, kteří vás milují a rádi s vámi tráví čas. Tito přátelé, členové rodiny, kolegové či učitelé si mnohem více zaslouží váš čas, než lidé, kteří se utápí ve svých problémech.
 4. 4
  Najděte si nové přátele, o které se můžete starat. Pokud někdo „zlý“ opustí váš život, najděte si nové osoby, o které se můžete starat. Dají vám nový smysl života a přinesou vám štěstí a pomohou vám zapomenout na věci, které vám ona „zlá“ osoba provedla. Když si najdete nové, úžasné přátele, kteří vás mají rádi takového jaký jste, tak zjistíte, že vám už na tom „debilovi“ naprosto nezáleží. Je těžké být naštvaný, když jste tak šťastný!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Když se něco nepovede

 1. 1
  Uvědomte si, že to mohlo dopadnout mnohem hůř. Když se vám stane něco špatného, zapamatujte si, že věci mohly dopadnout i mnohem hůř. Nezmírní to sice bolest; ne, vše bude stále stát za nic. Na tom se nic nezmění. Pochopíte však, že mohlo být i hůř a to vám pomůže si více vážit věcí, které už máte.
 2. 2
  Važte si dobrých věcí, které již v životě máte. Když si uvědomíte, že jste mohli přijít o mnohem důležitější věci – ale nepřišli jste, začnete si více vážit věcí, které vás v životě opravdu dělají šťastnými. Obejměte svoji maminku, řeknete svému nejlepšímu kamarádovi, jak moc pro vás znamená, pozorujte západ slunce…, protože právě teď je ta správná chvíle – jste naživu a jste sami o sobě úžasní a skvělí.
  • Pokud máte pocit, že nemáte v životě nic, co by vás dělalo šťastnými, tak běžte ven a udělejte si něčím radost. Začnete s dobrovolnictvím, udělejte si nové přátele nebo udělejte něco, co jste vždy chtěli udělat. Naše životy jsou krátké a neměli bychom je trávit znudění a nešťastní.
 3. 3
  Věřte, že se nejedná o konec světa. Někdy prostě věci nevyjdou tak, jak by měly. Stává se to bohužel často. Pokud však pochopíte, že se to prostě stává, tak pak i pochopíte, že to nic neznamená a že život nekončí. Naše problémy se nám někdy zdají být obrovské, velmi bolestivé a obtížné k vyřešení, ale nakonec to vždy přejde. Přijdou jiné radosti a strasti.
 4. 4
  Posuňte se v životě kupředu. Nemůžete změnit minulost a nemůžete vrátit čas a napravit své chyby. Jediné, co můžete udělat je vzchopit se a posunout se vpřed. Mějte nový postoj k život a pokud možno vyřešte své problémy. Pokud je však nejde vyřešit, tak se prostě od nich oprostěte. Dejte si nový cíl v životě, dejte mu nový smysl a přijdou nové úspěchy, které vám pomohou zapomenout na neúspěchy, které jste v minulosti prožili.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Kdy si dělat starosti

 1. 1
  Dělejte si starosti, pokud je někdo jiný raněn. Jsou okamžiky, kdy byste si měli dělat starosti. Především v momentě, kdy je někdo jiný raněn. Je rozumné nezabývat se lidmi, kteří vás šikanují, ale pokud vidíte, že někdo jiný je šikanován, tak byste se měli mu snažit pomoct. Pokud si budeme navzájem pomáhat, tak se nikomu nic zlého již nestane (včetně vás).
 2. 2
  Dávejte si pozor, abyste vy sami nikoho neranili. Nemůžete zabít lidi, které nemáte rádi a nemůžete je ani šikanovat. Měli byste vědět, jaký mají vaše činy dopad na ostatní. Pokud chcete žít na tomto světě šťastní, tak je dobré si pořádně promyslet své činy a jejich dopad na váš život.
 3. 3
  Uvědomte si, kdy vás lidé potřebují. Často se stává, že na vás lidé spoléhají a ani o tom nemusíte vědět. V průběhu života poznáte lidi, kteří vás budou z nejrůznějších důvodů potřebovat. Měli byste se o ně umět postarat a zároveň se umět postarat i sám o sebe, abyste byli schopní jim v případě potřeby pomoct.
  • Může se jednat o přátele, kteří potřebují vaší emoční podporu v těžkém období nebo členové rodiny, kteří potřebují vaši lásku pro krásnější život. Může se jednat i o útulek, kde pracujete jako dobrovolník nebo to mohou být vaše děti, které vás potřebují k přežití.
 4. 4
  Starejte se o svůj vlastní život a zdraví. Je velmi důležité starat se o svůj vlastní život a zdraví. Někdy to sice může být těžké, především když se vám děje něco špatného. Ale právě v takové okamžiky nezapomeňte, že existuje spousta lidí, kteří vás milují (i když o tom nevíte) a vaše budoucnost pro vás má připravenou spoustu krásných chvil (i když si myslíte, že vás už nic krásného nečeká). Buďte silní, protože vy jste silní, a prostě vyčkejte.
  Reklama

Tipy

 • Antičtí Stoikové byli mistry v nezabývání se hloupostmi a v milování skvělých věcí v životě. Přečtěte si o nich více.
 • Kdykoliv, kdy máte problémy nebo se cítíte nešťastní, promluvte si s přáteli nebo rodinou. Milují vás a pomohou vám vyřešit vaše problémy.
Reklama

Varování

 • Chvíli potrvá, než se naučíte netrápit se. Neočekávejte, že se to naučíte přes noc!
 • Není nic špatného na tom, když máte o něco starost. Je však mnohem důležitější, nenechat se stáhnout negativitou. Můžete se zajímat o to, co si o vás ostatní lidé myslí, ale nezměnit se a přijmout se a být šťastný/á!
 • Pokud si uvědomíte, že máte tendenci si nějak ublížit nebo máte sebevražedné myšlenky, prosím, vyhledejte pomoc. Chceme, aby jste vy a vaše krásná duše s námi byli co nejdéle! Zavolejte pro pomoc na Linku bezpečí: 116111.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 805 krát
Stránka byla zobrazena 4 805 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama