Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte problém se vzdáváním se, pravděpodobně jste si prožili spoustu výzev, problémů a odmítnutí. Možná už jste unavení lidmi, kteří vám stále dokola opakují, že „co vás nezabije, to vás posílí“ a chcete vědět, jak najít pozitivní myšlení a být schopni i nadále toužit po úspěchu. Za prvé si musíte uvědomit, že byste na sebe měli být pyšní za to, že se o to stále pokoušíte. Potom si vytvořte pracovní morálku a způsob myšlení, které vám pomohou dosáhnout úspěchu. Stačí jen jít si za svými sny!

Část 1
Část 1 ze 3:

Mějte správný způsob myšlení

 1. 1
  Mějte pozitivnější přístup. Možná vám nyní připadá nemožné myslet pozitivně, protože máte pocit, že jste již zkusili všechno a nic nefunguje, ale je důležité zachovat si optimismus a nikdy se nevzdávat. Když budete pozitivní, uvidíte všechny věci ve svém životě, které vám unikají jen proto, že se soustředíte pouze na to negativní. Budete také otevřenější novým příležitostem a možnostem, protože budete mít správný přístup a budete věřit, že dokážete všechno. [1]
  • Je to pravda! Když budete pozitivnější, bude pro vás snadnější řešit problémy a nebudete zaskočeni novými problémy. Když se budete soustředit jen na své neúspěchy, nebudete schopni se posunout dopředu.
  • Když se přistihnete, jak si na něco stěžujete, snažte se přebít svoji negativní myšlenku dvěma pozitivními myšlenkami.
  • Neměli byste mít pocit, že když se chováte pozitivně, něco tím předstíráte a uvnitř se cítíte smutně. Měli byste si uvědomit, že čím více to budete předstírat, tím více to pro vás začne být přirozené.
  • Pokud chcete být optimističtější, obklopte se šťastnými lidmi, kteří vám umožní více si vážit života. Pokud máte všechny kamarády negativní, nebude pro vás snadné myslet pozitivně a budete mít pocit, že své sny můžete vzdát.
 2. 2
  Naučte se akceptovat změnu. Pokud chcete pracovat na tom, abyste dosáhli správného stylu myšlení a naučili se nevzdávat se, musíte být schopni se přizpůsobovat tomu, co se děje a akceptovat změny – dokonce si je užívat. Samozřejmě je jasné, že když se s vámi partner rozejde, nebo vám rodina oznámí, že se stěhujete do jiného města, vykolejí vás to, ale musíte se naučit přizpůsobit se nové situaci, vytěžit z ní maximum a vytvořit si co nejrychleji plán, který vám pomůže ji řešit. [2]
  • Jak řekla Sheryl Crow: „Změna vám udělá dobře.“ I když vás nová situace ze začátku vykolejí, řekněte si, že je to pravděpodobně to nejlepší, co se vám mohlo stát.
  • Berte změnu jako příležitost naučit se něco nového, setkávat se s novými lidmi a stát se lepším člověkem. Přestože zatím nevidíte tyto pozitivní aspekty dané situace, měli byste na sebe být pyšní za to, že to dobře zvládáte a posouváte se stále dopředu.
 3. 3
  Poučte se ze svých chyb. Pokud chcete být schopni se nevzdávat, musíte mít takové myšlení, které vám umožní smířit se se svými chybami a poučit se z nich, abyste je neopakovali a nemuseli řešit opakovaně stejné problémy. Přestože po první chybě budete pravděpodobně odrazeni a budete se cítit trapně, měli byste se zastavit a zamyslet se nad tím, co jste udělali špatně a co můžete udělat pro to, abyste stejnou chybu už v budoucnu neopakovali.
  • Nikdo sice nechce dělat chyby, ale chyby vám pomohou učit se a vyhýbat se budoucím problémům. Možná máte například pocit, že jste udělali velkou chybu tím, že jste chodili s majetnickým partnerem, který vám nakonec zlomil srdce, ale pokud jste tuto chybu udělali dříve v životě, mohla vám pomoci v tom, abyste si v budoucnu nevybrali špatného životního partnera.
  • Nepopírejte fakt, že jste se měli chovat jinak. Když se budete snažit neustále působit dokonale, nikdy se ze svých chyb nepoučíte.
 4. 4
  Uvědomte si, že vždy budete mít další příležitosti uspět. Pokud chcete zapracovat na tom, abyste se nikdy nevzdávali, musíte si stále uvědomovat, že v budoucnu budete mít ještě spoustu příležitostí k úspěchu. Je sice důležité žít v přítomnosti, ale měli byste pracovat na tom, abyste se na budoucnost těšili a měli pocit, že vám má co nabídnout. Když si budete myslet, že vám ujel vlak, nebudete schopni si všímat příležitostí, které vám život postaví do cesty.
  • Možná máte pocit, že už nemá smysl si hledat další práci, protože jste neuspěli u tříkolového pracovního pohovoru, ale ve skutečnosti brzy zjistíte, že si můžete najít skvělou práci, která vám bude vyhovovat, i když bude nějakou dobu trvat, než se tam dostanete.
  • Můžete také zapracovat na tom, abyste otevřeli svoji definici úspěchu. Možná máte ve 25 letech pocit, že definicí úspěchu je prodat svoji knihu, ale ve 30 letech budete mít pocit, že úspěchem je učit literaturu na střední škole.
 5. 5
  Vyhledávejte znalosti. Pokud chcete být odolní a dosáhnout úspěchu, musíte se neustále učit nejen o životě, ale také o situaci, ve které se právě nacházíte. Když se budete chtít vzdělávat a bude vás zajímat okolní svět, brzy uvidíte, že máte neustále možnost se něco naučit a hledat nové příležitosti. Můžete získávat také znalosti potřebné k práci, kterou vykonáváte, ke studiu, kterému se věnujete, nebo ke koníčkům, které vás baví. Čím více toho budete znát, tím snáze se vypořádáte s problémy, které vám přijdou do cesty.
  • Nejověřenějším způsobem, jak se toho naučit co nejvíce, je číst. Znamená to číst romány, noviny, nebo si hledat články o zajímavých tématech na internetu. Můžete ovšem také hovořit s experty ve vašem oboru, setkávat se s lidmi, kteří se věnují stejným věcem, nebo žádat o rady lidi, kteří toho vědí více, než vy.
  • Dokud si budete uvědomovat, že se toho stále můžete spoustu naučit, nebudete schopni se úplně vzdát.
 6. 6
  Buďte trpělivější – když se nepřestanete snažit, dosáhnete skvělých výsledků. Dalším důvodem, proč možná chcete své snahy vzdát, je to, že chcete, aby se vám vše povedlo hned napoprvé. Možná máte pocit, že když jste odeslali svůj rukopis do pěti nakladatelství, přihlásili jste se o deset různých pracovních pozic, nebo jste šli na rande se čtyřmi různými lidmi, mělo by vám to vyjít. Cesta k úspěchu je ale většinou plná neúspěchů a neměli byste to vzdávat dříve, než se začnete opravdu skutečně snažit.
  • Někdy je dobré promluvit si s někým, kdo si prochází tím samým, čím si zrovna procházíte vy. Možná jste například smutní z toho, že jste se přihlásili k pohovorům na 20 pracovních pozic, ale ještě se vám nikdo neozval zpět – je možné, že váš kamarád, který zrovna získal novou práci, musel nejprve odeslat ne 20, ale 70 životopisů. Chce to odhodlání a tvrdou práci, jinak svých cílů nikdy nedosáhnete.
  • Možná máte pocit, že jste talentovaní, chytří a tvrdě pracujete a že by váš potenciální zaměstnavatel, nebo potenciální partner měl být rád za to, že vás má. Přestože to může být pravda, nelze očekávat, že si vás lidé vyberou a sami od sebe zjistí, jak skvělí jste – budete jim to muset dokázat.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se vypořádat s nepříjemnými situacemi

 1. 1
  Nebuďte obětí naučené bezmoci. Když se stanete obětí naučené bezmoci, budete si myslet, že nikdy neuspějete, protože se celý svět obrátil proti vám. Lidé, kteří jsou oběťmi naučené bezmoci si myslí, že se nikdy nikam nedostanou, protože v minulosti neměli dobré výsledky. Pokud chcete umět řešit nepříznivé situace, budete se muset naučit akceptovat nové příležitosti a připravovat se na úspěch, místo abyste si mysleli, že jste odsouzeni k neúspěchu. [3]
  • Lidé, kteří jsou oběťmi naučené bezmoci si myslí: „V minulosti jsem nezískal práci, i když jsem se hlásil o pět pozicí, takže to musí znamenat, že si už nikdy nenajdu práci. Pravděpodobně je se mnou něco v nepořádku, nebo jde jen o to, že neznám dost lidí, takže nemá smysl se snažit a měl bych to vzdát.“
  • Pokud chcete převzít kontrolu nad svým osudem, budete muset myslet pozitivně a uvědomovat si, že máte šanci danou situaci změnit. Říkejte si například: „Přestože jsem u posledních pěti pohovorů neuspěl, neměl bych se tím nechat odradit. Manažeři v těchto společnostech o mě neměli zájem, ale to neznamená, že když budu posílat životopisy dál, nakonec si práci nenajdu. Když se budu snažit, podaří se mi dosáhnout úspěchu.“
 2. 2
  Najděte si mentora, kterému budete důvěřovat. Dalším způsobem, jak se vypořádat s nepříznivými situacemi, je najít si mentora, kterému budete důvěřovat a který vám pomůže vyřešit vážnější problémy ve vašem životě. Když budete mít někoho, kdo si prošel tím, čím si právě procházíte, nebo kdo našel způsob, jak v životě uspět, budete se cítit sebejistěji a nebudete mít tendence vzdávat své snahy. Když budete mít někoho, s kým si můžete o své situaci promluvit a kdo vám bude schopen poradit, budete mít pocit, že zvládnete všechno. [4]
  • Kromě toho je pravděpodobné, že si i váš mentor prošel mnoha zkouškami a překážkami. Když si s ním o nich promluvíte, budete schopni pokračovat dál a nevzdáte se.
 3. 3
  Udržujte si silnou síť přátel. Kromě toho, že byste měli mít mentora, kterému budete důvěřovat, byste měli mít i spoustu dobrých přátel, na které se budete moci spolehnout a kteří vás v těžkých chvílích podrží. Když budete mít přátele a rodinu, kteří vás budou mít rádi a bude jim na vás záležet a budete součástí silné komunity lidí, kterým půjde o to, abyste se měli dobře, budete mít sílu vypořádat se se všemi problémy, kterým budete muset čelit. Pokud máte pocit, že svoji situaci musíte řešit sami, budete se brzy cítit bezmocně a budete to chtít vzdát.
  • Když budete mít někoho, s kým budete mluvit o svých překážkách, i když vám tento člověk nebude schopen dobře radit, budete mít pocit, že v tom nejste sami. Stačí mít někoho, komu se budete moci vypovídat a kdo vám dá pocit, že vaše budoucnost je nadějná.
  • Když budete mluvit s lidmi, kterým na vašich problémech záleží, zbavíte se tím stresu – když své pocity budete dusit v sobě, budete se cítit slabě a budete mít chuť vše vzdát.
 4. 4
  Nezapomínejte o sebe pečovat. Pokud si procházíte těžkým obdobím, pravděpodobně nemyslíte na to, že byste měli jíst třikrát denně, pravidelně se sprchovat, nebo odpočívat. Pokud ale chcete mít sílu vše zvládnout, musíte tyto věci dělat, jinak nebudete psychicky ani fyzicky dostatečně silní. Budete to chtít vzdát, protože budete unavení, nebudete mít dostatek energie ze zdravého jídla a budete si připadat špinaví a neupravení. [5]
  • Když budete jíst pravidelně zdravá jídla s dostatkem bílkovin, ovoce, zeleniny a zdravých sacharidů, budete mít více energie a dokážete překonat všechny strasti, se kterými se setkáte.
  • Snažte se spát 7-8 hodin denně a choďte do postele i vstávejte každý den ve stejnou dobu. Pomůže vám to získat dostatek energie na to, co každý den budete muset řešit.
 5. 5
  Buďte akční. Pokud se nechcete vzdávat, nesmíte jen sedět a stěžovat si na své neúspěchy, válet se v posteli a hledat si výmluvy pro všechny věci, které se vám kdy nepovedly. Musíte se chovat akčně a vytvořit si plán, který vám pomůže dosáhnout úspěchu – znamená to snažit se, hledat si práci, seznamovat se s lidmi, chodit na rande, nebo se jinak snažit dosáhnout svých cílů. Když budete jen sedět a naříkat a budete trpět sebelítostí, žádných úspěchů se nikdy nedočkáte.
  • Všichni si samozřejmě čas od času musíme dovolit se chvíli litovat. Nemůžete si ale dovolit to, že se do těchto pocitů příliš ponoříte a umožníte jim, aby vám bránily pokračovat ve vašich snahách.
  • Nejprve se posaďte a napište si plán úspěchu. Když si napíšete vše, co musíte udělat pro to, abyste uspěli, budete mít větší šanci získat to, co chcete.
 6. 6
  Budujte své sebevědomí. Je pravda, že po letech neúspěchů, nedosažených prací a odmítnutí vaše sebevědomí pravděpodobně silně utrpí, ale nesmíte dovolit, aby vám to způsobilo pocit, že si nic lepšího nezasloužíte. Měli byste pracovat na tom, abyste měli sami sebe rádi, změnili nedostatky, které si uvědomujete a byli spokojení sami se sebou. Skutečné sebevědomí sice nevybudujete za několik dní, ale čím dříve s tím začnete, tím dříve toho dosáhnete.
  • Zbavte se pochybností, které o sobě máte a uvědomte si, že dosáhnete vše, co si usmyslíte. Když o sobě budete pochybovat jako první, všichni ostatní o vás budou také pochybovat.
  • Travte čas s lidmi, se kterými se cítíte dobře a vyhýbejte se lidem, kteří vás ponižují.
  • Pracujte na pozitivní řeči těla a dokud to pro vás nebude přirozené, předstírejte to. Stůjte rovně, nehrbte se a nepřekřižujte si paže před tělem. Snažte se působit spokojeně a otevřeně všemu, co vám život postaví do cesty.
 7. 7
  Nechejte se posílit svými neúspěchy. Jistě jste už někdy slyšeli, že „co vás nezabije, to vás posílí.“ Toto tvrzení není vždy pravdivé – pokud prožijete příliš mnoho neúspěchů a dovolíte, aby vás tyto překážky odradily od snah dosáhnout svých cílů, budete sami sebe ponižovat, místo abyste si vytvořili hroší kůži. Musíte se naučit přijmout neúspěchy a poučit se z nich, místo abyste měli pocit, že si žádný úspěch nezasloužíte.
  • Když neuspějete, nedovolte si cítit se kvůli tomu ještě hůře, ale zamyslete se nad tím, co jste se naučili. Zamyslete se nad tím, co byste mohli příště udělat jinak, abyste úspěchu skutečně dosáhli.
  • Buďte na sebe pyšní i za své neúspěchy. Mnoho lidí se ani nepokouší dosáhnout toho, co si přejí, protože mají strach. Není sice příjemné neuspět, ale jde o jediný způsob, jak dosáhnout toho, co chcete.
 8. 8
  Nedovolte, aby vám vaše minulost diktovala vaši budoucnost. Možná máte pocit, že protože jste tolikrát neuspěli a neměli jste například štěstí s prodejem své první knihy, hledáním partnera, nebo hubnutím, nikdy nebudete schopni dosáhnout úspěchu. Ve skutečnosti ale mnoho úspěšných lidí začínalo velmi skromně, vyrůstalo v chudobě a velkou část života se potýkalo s odmítnutím. Vaše minulost by vám měla dodávat sílu a chuť uspět, místo toho, aby vám způsobovala pocity méněcennosti.
  • Je možné, že máte pocit, že vám vaše práce pouze sebrala sebeúctu a cítíte se neschopní, ale to ovšem neznamená, že taková bude i vaše příští práce. Vaše minulá zaměstnání by vás měla inspirovat k tomu, abyste si našli něco lepšího.
  • Pokud máte pocit, že jste odsouzení k tomu, že se vám bude minulost stále opakovat, budete sabotovat sami sebe. Pokud jste například ve skvělém vztahu, ale dokážete myslet pouze na své bývalé neúspěšné vztahy, je téměř jisté, že pokazíte i tento vztah, protože si budete myslet, že si nezasloužíte nic lepšího.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Buďte silní

 1. 1
  Stanovujte si rozumné cíle. Pokud chcete být silní, měli byste si stanovovat rozumné cíle, kterých lze dosáhnout. Když se budete snažit dosáhnout na samý vrchol, pravděpodobně neuspějete, ale neměli byste si stanovovat ani tak malé cíle, že nebudete mít žádný pocit zadostiučinění a pýchy z jejich dosažení. Když si život zařídíte tak, aby byl zvladatelný, nebudete mít chuť své snahy vzdávat.
  • Pokud je vaším cílem například vydat román, pravděpodobně se budete muset potýkat se zklamáním a s mnoha lety neúspěchů, protože budete mít pocit, že se vám to nikdy nepodaří.
  • Když si ovšem stanovíte malé cíle, jako například vydat povídku v žurnálu, postupně vydávat povídky ve větších periodicích a nakonec dosáhnout až k první verzi románu, budete schopni těchto cílů dosáhnout a budete sebejistější.
 2. 2
  Zjistěte, zda je nutné najít nové způsoby dosahování vašich cílů. Nikdo to sice nechce slyšet, ale někdy je nutné si sednout a zamyslet se nad tím, zda se nemučíte tím, že se snažíte dělat věci stále stejně. Je možné, že se chcete stát herečkou na Broadwayi, ale zamyslete se nad tím, zda svoji vášeň nemůžete využít jinak – například učit děti v dramatickém kroužku, hrát v menších divadlech , nebo si založit blog popisující vaše snahy dosáhnout vašeho cíle.
  • Neměli byste to brát jako slevování z nároků, ale spíše jako způsoby, jak si usnadnit život.
  • Neměli byste trávit celý život tím, že si budete myslet, že nic nedokážete, protože se vám to nepovedlo napoprvé. S takovými pocity budete stále jen nespokojení.
 3. 3
  Naučte se zvládat stres. Dalším způsobem, jak si zachovat sílu i když čelíte neúspěchům, je naučit se řešit stres, který vám může způsobovat touhu vše vzdát. Ať už si nemůžete najít práci, která vám uhradí zdravotní pojištění, máte problémy v rodině, nebo se vám nedaří napsat divadelní hru, musíte mít způsoby, jak řešit stres, jinak nedokážete to, po čem toužíte. Zde je několik věcí, které vám pomohou se stresu zbavit:
  • Travte čas s lidmi, se kterými se cítíte dobře
  • Zbavte se věcí, které vás stresují
  • Pokud je to možné, začněte pracovat trochu méně
  • Dělejte jógu nebo meditujte
  • Pijte méně kofeinu
  • Nepoužívejte alkohol jako berličku
  • Promluvte si o svých problémech s kamarádem, nebo psychologem
  • Veďte si deník
 4. 4
  Přestaňte dělat stále to samé a očekávat různé výsledky. Pokud chcete být silní a nevzdávat se, měli byste si najít nové způsoby, jak nahlížet na svoji situaci. Pokud jste odeslali 70 životopisů a nikdo se vám neozval, možná nebude nejlepší odesílat dalších 70 životopisů – zkuste raději někoho požádat, aby vám životopis opravil, podíval se na váš průvodní dopis, nebo si začněte hledat zkušenosti ve formě dobrovolnické práce, nebo si hledejte nové pracovní kontakty. Když budete dělat stále dokola to samé, budete mít pocit, že jen mlátíte hlavou o zeď.
  • Pokud jste například byli na 25 prvních rande, ale na žádném druhém, měli byste se zamyslet nad tím, co byste mohli na svém přístupu změnit. Neznamená to, že je s vámi něco špatně, ale že musíte změnit svoji perspektivu.
  • Někdy jde jen o to, že potřebujete změnu. Pokud například už léta svého šéfa prosíte o zvýšení platu, nebo o další pracovní povinnosti, ale nedaří se vám to, možná je na čase začít si hledat novou práci.
 5. 5
  Nedovolte, aby vám někdo snižoval vaši sebeúctu Je snadné mít pocit, že byste to měli vzdát, když vám všichni kolem vás budou tvrdit, že to je vaše jediná možnost. Nemůžete ale dovolit ostatním lidem, aby vám říkali, kým jste – ať už jde o personalisty, editory z nakladatelství, nebo milostné partnery. Musíte svoji sebeúctu budovat sami zevnitř a nedovolit ostatním lidem, aby na ni měli jakýkoli vliv.[6]
  • Pokud vám lidé poskytují konstruktivní zpětnou vazbu, měli byste je samozřejmě poslouchat. Pokud ostatní chtějí, abyste se zlepšovali, měli byste jim naslouchat a pokusit se své nedostatky změnit.
  • Uvědomte si, že svět je krutý a většina lidí tráví svůj život tím, že se vypořádávají s odmítnutím. Nemyslete si, že to řešíte jen vy a zaměřte se na to, abyste změnili svůj přístup k tomuto nepříjemnému aspektu života.
 6. 6
  Udržujte si správnou perspektivu. Pokud chcete mít sílu a motivaci pokračovat, musíte si umět držet odstup a zadívat se na život zdálky. Je váš život skutečně tak špatný, jak se vám zdá? Jistě – možná nemáte svoji snovou práci, ale uvědomte si, že v dnešní době máte štěstí, že vůbec nějakou práci máte. Jistě není příjemné být bez partnera, ale uvědomte si, že jste zdraví a máte spoustu přátel, kteří pro vás chtějí jen to nejlepší. Připomínejte si vše dobré ve svém životě a využijte to k tomu, abyste získali motivaci dosahovat svých úspěchů. [7]
  • Napište si seznam věcí, za které jste vděční. Napište si vše, pro co vám stojí za to žít a často si to pročítejte. Uvědomíte si díky tomu, že na tom nejste tak špatně.
  • Poděkujte svým přátelům a blízkým za vše, co pro vás udělali. Pomůže vám to uvědomit si, že váš život není jen negativní.
 7. 7
  Staňte se součástí komunity lidí, kteří chtějí to samé. Pokud se nechcete vzdávat, přidejte se ke skupině lidí, kteří si prochází podobnou cestou, jako vy. Pokud trpíte alkoholismem, začněte chodit na setkání anonymních alkoholiků. Pokud chcete vydat knihu, začněte chodit na setkání spisovatelů. Pokud si chcete najít partnera, začněte chodit na rychlá rande. Možná máte pocit, že jste jediní, kdo řeší to, co zrovna řešíte, ale když se budete trochu snažit, uvědomíte si, že v tom rozhodně nejste sami.
  • Stejně smýšlející lidé vám mohou poradit, podpořit vás a dodat vám pocit, že někam patříte.
  Reklama


Tipy

 • Pokud trpíte intenzivními pocity zoufalství a máte pocit, že se svých snů vzdáte, zakřičte si: „Ne! Nic není nemožné! Všechny překážky překonám!“
Reklama

O tomto wikiHow

Erin Conlon, PCC, JD
Spoluautorem článku je :
Výkonný životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Erin Conlon, PCC, JD. Erin Conlon je Executive Life Coach, zakladatelka Erin Conlon Coaching a moderátorka podcastu „This is Not Advice“. Specializuje se na pomoc vedoucím pracovníkům, aby se jim dařilo v jejich kariéře a osobním životě. Kromě své soukromé koučovací praxe vyučuje a školí trenéry a vyvíjí a reviduje školicí materiály, aby byly rozmanitější, spravedlivější a inkluzivnější. Je držitelkou titulu BA v oboru komunikace a historie a titulu JD z University of Michigan. Erin je profesionální certifikovaná koučka u Mezinárodní koučovací federace. Tento článek byl zobrazen 8 472 krát
Stránka byla zobrazena 8 472 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama