Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pracovní pohovory mohou být stresující, ale s trochou sebevědomí pro vás budou hračkou! Pokud nemáte sebevědomí, protože nevíte, co si máte obléct, nebojte se. V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat to nejlepší oblečení na váš velký pohovor.

Metoda 1 ze 3:
Formální oblečení pro muže

 1. 1
  Začněte u kalhot. Nejlepší jsou dlouhé kalhoty, které ladí se sakem obleku. Můžete si vzít i plátěné kalhoty, ale nejlepší je obléct si jednoduše dvoudílný oblek. [1] Nejlepší jsou tmavé barvy – černá, šedá, tmavě modrá nebo hnědá.
  • Neberte si rifle! Nezáleží na tom, jak drahé nebo stylové džíny máte – tyto kalhoty se na pracovní pohovor jednoduše nehodí.
  • Nenoste žádné výrazné vzory ani barvy, držte se jednoduchosti.
  • Kalhoty by vám měly padnout. Kupte si správnou velikost, která vám nebude ani velká, ani těsná.
 2. 2
  Slaďte sako s kalhotami. Protože se běžně nosí dvoudílný oblek, měli byste se pokusit sladit své kalhoty se sakem. Pokud nemáte oblek, docílíte tím nejlepšího možného vzhledu.
  • Tmavé barvy a jednoduché vzory jsou důležité. Dobře padnoucí sako a stejnobarevné, padnoucí kalhoty jsou to, co byste měli mít na sobě.
  • Pokud nemáte sako, které by se hodilo ke kalhotám, můžete si vzít například tmavě modrý svetr.
 3. 3
  Vezměte si hezkou bílou nebo modrou košili. Neměli byste mít žádnou křiklavě barevnou košili a také pruhované a vzorované košile nejsou zrovna formální. Naškrobená bílá nebo modrá košile bude nejlepší.
  • Košile by měla mít dlouhé rukávy, i v létě. Možná to bude trochu nepohodlné, ale etiketa přikazuje nosit košile s dlouhými rukávy. [2]
  • Zapněte si všechny knoflíky až ke krku. V některých případech je možné si rozepnout horní knoflík, ale raději se na to nespoléhejte. Pokud máte široký krk, kupte si košili s rozšířeným límcem.
 4. 4
  Vezměte si tmavou a jednoduchou kravatu. Držte se jednoduchých vzorů, maximálně proužků. Červená kravata může vyvolat dojem přátelského politika, v modré zase budete vypadat jako seriózní agent FBI. Klidně si jednu z těchto barev vyberte.
  • Nikdy si neberte křiklavou nebo neonovou kravatu.
  • Motýlek se pro pracovní pohovor nehodí – držte se kravat.
 5. 5
  Vezměte si pásek nebo šle, ale nikdy ne oboje dohromady. Bylo by to zbytečné. Pokud rádi nosíte šle, nechejte si ke kalhotám přišít knoflíky a noste šle, které se připínají na knoflíky – ne ty levné se cvoky.
 6. 6
  Vyberte si hezké boty a ponožky. Boty a ponožky sice nejsou hlavní součástí oblečení, ale jsou přesto důležité. Vezměte si tmavé a naleštěné boty s dlouhými tmavými ponožkami. Když si sednete a kalhoty se vám trochu vysunou, neměly by vám koukat nohy.
  • Nejlepší je vzít si černé nebo tmavě hnědé polobotky. Kupte si nějaké, které nemají silné podrážky, abyste v nich nevypadali jako v pracovních botách. Na pracovní pohovory nesmíte chodit v sandálech.
 7. 7
  Nepřehánějte to s kolínskou. Pokud se sprchujete, nebudete kolínskou ani potřebovat. Nevonět vůbec je lepší než vonět jako parfumerie, nebo zapáchat. Pokud máte pocit, že to bez kolínské nezvládnete, použijte jí jen velmi malé množství. [2]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Formální oblečení pro ženy

 1. 1
  Vezměte si kalhotový nebo sukňový kostým. Ženy mají více možností, než muži, ale také si musejí dávat pozor na to, co si na sebe vezmou.
  • Sukňové kostýmy: držte se tmavých barev, délky po kolena a vypasovaných sak.
  • Kalhotové kostýmy: tmavé barvy, padnoucí kalhoty a sako.
 2. 2
  Vezměte si jemně vzorovanou nebo jednobarevnou blůzu. Průhledné svršky jsou tabu! Držte se bavlny, hedvábí nebo jiných neprůsvitných látek. [3] Materiály by měly být prodyšné a pohodlné, abyste se v nich cítila dobře i v potenciálně stresujících situacích.
 3. 3
  Vyberte si uzavřené boty s nízkým podpatkem. Pohovor je sám o sobě dost nepříjemný, takže na sobě nemusíte mít boty, které vám to ještě zhorší. Ve vysokých botách byste mohla působit neprofesionálně. Také se držte tmavých barev.
 4. 4
  Vezměte si punčochy nebo punčocháče vhodné pro tuto příležitost. Pokud máte tmavé, tělové, nebo nevzorované punčocháče bez výrazných švů, můžete si je vzít. Večerní punčochy, nebo lesklé punčochy či punčochy se vzory přivádí pozornost k nohám a to u pohovoru jistě nechcete.
 5. 5
  Nepřehánějte to s líčením. Neměla byste na pohovor přijít se silnou vrstvou make-upu. Formální oblečení není to samé, jako oblečení na páteční večírek. Jemné líčení je lepší, než žádné líčení, ale přehnané líčení je ještě horší.
 6. 6
  Pokud možno se vyhněte parfémům. Tak jako u mužů je nejlepší se parfémům úplně vyhnout. Pokud se někomu nebude líbit vaše vůně, můžete na něho udělat zbytečně špatný dojem. Navíc parfémy v kombinaci s potem nepříjemně zapáchají. Pokud opravdu chcete použít parfém, nepřehánějte to s ním.
 7. 7
  Opatrně s doplňky. Doplňky mohou být skvělé, ale musíte vědět, které si můžete vzít a které ne. Správně zvolený doplněk vám může pomoci, ale špatně zvolený vám může uškodit.
  • Vezměte si konzervativní hodinky. Hodinky jsou symbolem toho, že jste paní svého času a umíte chodit včas.
  • Šátky a šperky jsou riskantní, takže se držte konzervativních kousků. Pokud jdete na pohovor k nějaké kreativní pozici, můžete si vzít hezký šátek. Pokud chcete být například bankéřkou, neměla byste to přehánět.
  • Neberte si na pohovor velké kabelky. Pokud potřebujete kabelku, měla by být malá, abyste nepřišla na pohovor ověšená věcmi. Do kabelky si dejte složku s kopiemi svého životopisu a nezbytnosti.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Tipy pro muže i pro ženy

 1. 1
  Obléct se lépe je lepší, než obléct se hůře. Vždy si raději vezměte formální oblečení, pokud na pozvánce na pohovor není napsáno něco jiného. Když se hezky oblečete, dáte tím najevo, že berete svoji práci vážně. [4] Je lepší přijít oblečen příliš formálně, než příliš neformálně.
  • Není tajemstvím, že když se hezky oblečete, uděláte lepší dojem. Možná jde o haló efekt, který představil psycholog E. L. Thorndike. Tento fenomén tvrdí, že pokud máte jednu vlastnost, kterou lidé hledají, budou předpokládat, že máte i ostatní vlastnosti, které hledají. [5]
 2. 2
  Pokud si nevíte rady, zeptejte se. Pokud máte pochybnosti a nevíte, jak byste se měli obléct, nebojte se na to zeptat člověka, který vás na pohovor pozval. Jde o běžný dotaz, takže nemusíte mít strach. Alespoň budete přesně vědět, co máte dělat.
 3. 3
  Dodržujte hygienu. Před pohovorem se osprchujte a nezapomeňte na následující věci:
  • Ostříhané a opilované nehty bez špíny
  • Čisté a upravené vlasy bez zbytečných přípravků
  • Pokud máte vousy, oholte se nebo si je upravte
  • Vyčistěte si zuby, použijte zubní nit a dejte pozor, aby vám nepáchlo z úst
 4. 4
  Dejte si pozor na to, abyste měli oblečení v perfektním stavu. Neměli byste mít rozepnuté knoflíky, volné kousky látky, žmolky nebo chlupy od zvířat na žádném kusu oblečení. Než se vydáte na cestu, přejeďte si oblečení válečkem na odstranění žmolků a chlupů, abyste na pohovor dorazili čistí.
 5. 5
  Vezměte si s sebou kopie svého životopisu. Tento trik využívají profesionálové po celém světě. Když budete mít s sebou svůj životopis, dáte tím potenciálnímu zaměstnavateli najevo, že jste dobře připravení a máte sebevědomí. Nezapomeňte na to!
 6. 6
  Vyhněte se u pohovoru následujícím věcem:[6]
  • Nežvýkejte žvýkačku
  • Nemějte na sobě sluneční brýle
  • Zapněte si knoflíky u košile
  • Neberte si obnošené nebo potrhané oblečení
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 519 krát
Stránka byla zobrazena 2 519 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama