Jak se oblékat, když máte nadváhu

V tomto článku:Sestavte si kvalitní šatníkNež se vydáte nakupovatNakupování oblečení

To, že máte nadváhu, vůbec neznamená, že nemůžete vypadat skvěle! Stačí jen trocha know-how a zdravá dávka sebevědomí. Vypadat dobře neznamená nosit značkové oblečení, ale oblékat se tak, abyste se cítili pohodlně a zvýraznili své přednosti. Je na čase využít módu k tomu, abyste ze svých křivek vytěžili maximum.

1
Sestavte si kvalitní šatník

 1. 1
  Naučte se základy zvýraznění některých částí těla. Barvy, střihy a vzory, které budete nosit, mohou přitáhnout pozornost lidí k některým vašim partiím, nebo naopak odvést pozornost od jiných partií. Zde jsou základy:
  • Tmavé barvy skrývají a světlé barvy zvýrazňují. Pokud se vám tedy líbí váš pas, vezměte si tmavou košili a světlý pásek. Pokud chcete skrýt spodní část svého těla, vezměte si tmavé kalhoty a světlejší top.
  • Velké vzory způsobí, že budete vypadat větší, zatímco malé vzory způsobí, že budete vypadat menší.
  • Vyhýbejte se horizontálním pruhům. Pruhy jsou v pořádku i u plus size oblečení, ale musejí být vertikální, nebo diagonální. Pokud chcete opticky zvětšit své poprsí, horizontální pruhy vám v tom pomohou.
  • Pokud chcete některé partie opticky zmenšit, nedávejte na ně žádné volány – dávejte je pouze na místa, která chcete zvýraznit. Volány přitahují pozornost, takže by měly být pouze na místech, kde je to žádoucí.
  • Pokud chcete některé oblasti zmenšit, vezměte si oblečení s nařasenou látkou. Můžete si například vzít jednodílné plavky s nařasenou látkou na břiše.
  • Zjistěte, které barvy vám sluší. Lichotivé barvy dokážou rozzářit vaši pleť, ale nevhodné barvy mohou způsobit, že budete vypadat bledě a nezdravě.
  • Vezměte si něco pytlovitého a volného, například blůzu, která bude vypadat dobře a zároveň bude stylová.
 2. 2
  Noste kvalitní a dobře padnoucí spodní prádlo. Faktem je, že spodní prádlo je základem celého vzhledu. Není možné vypadat dobře, když na sobě máte nepadnoucí prádlo, které vám špatně sedí.
  • Ženy by si měly koupit podprsenku, která jim skutečně padne. Nejen že vám to pomůže vypadat mladší a zvednout poprsí, ale také se vyhnete bolestem zad. Pokud neznáte svoji velikost podprsenky, zajděte si do kvalitního obchodu s prádlem, který má velký výběr a zjistěte si, jakou velikost byste měla nosit. Nechoďte ovšem do Victoria’s Secret – pravděpodobně budete potřebovat větší velikost a tento obchod nabízí pouze omezený sortiment velikostí.
  • Pokud chcete opticky zmenšit boky a stehna, noste kalhotky do pasu z pevnějších materiálů.
  • Neměli byste si kupovat spodní prádlo, které vám nezakryje dostatek kůže. Tanga a podobné kalhotky pro vás nejsou vhodné. Pokud v běžných obchodech neseženete svoji velikost, nakupujte na internetu.
 3. 3
  Najděte si střihy a látky, které budou lichotit spodní části vašeho těla. Pokud máte postavu ve tvaru hrušky a máte silnější boky a stehna, zaměřte se na následující věci:
  • Noste úzké kalhoty a sukně a vyhýbejte se kalhotám do zvonu a kalhotám s širokými nohavicemi.
  • Nenoste beztvaré oblečení, jako jsou rovné dlouhé sukně a šaty univerzální velikosti. Najděte si něco, co je v pase vypasované.
  • Pokud chcete sukni, kupte si sukni ve střihu do A. Nenoste úzké rovné sukně, které by vám zvýraznily boky a pas. Rozšiřující se sukně do A se hodí pro každý typ postavy.
  • Kupte si alespoň jedny kvalitní džíny. Úzké, nebo rovné kalhoty v tmavém provedení vypadají vždy skvěle.
  • Dávejte si pozor na legíny. U některých žen mohou být legíny v kombinaci se sukní skvělé a mohou je zeštíhlovat, ale pokud máte silnější boky, stehna, nebo zadek, pravděpodobně to nebude vypadat dobře.
 4. 4
  Naučte se oblékat se lichotivě vzhledem ke své horní části těla. Záleží na vašem typu postavy – někdy to není snadné. Pokud máte nejširší ramena a břicho (neboli máte postavu ve tvaru jablka), zkuste následující tipy:
  • Noste vypasovaná trička a šaty a vyhýbejte se rovným trikům a nevypasovaným šatům. Oblečení by mělo přesně kopírovat váš přirozený pas a ramena.
  • Muži by měli nosit úzké košile, které jim budou dobře padnout zejména u krku a u zápěstí.
  • Ženy by neměly nosit oblečení se špagetovými ramínky a se zavazováním za krkem. Je nutné zakrýt ramínka od podprsenky, která pravděpodobně budou široká.
  • Noste dlouhé svetry a saka a vyhýbejte se zkráceným svetrům.
  • Pokud máte hezká předloktí, noste tříčtvrteční rukávy. Pokud se vám vaše paže nelíbí, noste dlouhé nebo krátké rukávy – kdybyste své paže přetnuli uprostřed, vypadalo by to nelichotivě.
  • Pokud nosíte úzké kalhoty nebo legíny, vezměte si k nim volnou tuniku. Když si vezměte volnější top k užším kalhotám, bude to vypadat dobře.
  • Košile vám musí dobře sedět na prsou a na břiše. Znamená to, že se vám látka nesmí vytahovat přes knoflíky. Pokud se vám košile takto „rozjíždí,“ pravděpodobně vám nesedí.
 5. 5
  Noste doplňky. Krásné a neobvyklé doplňky vám ozvláštní šatník a nezáleží u nich na tom, kolik vážíte.
  • Silnější ženy mohou nosit velké a výrazné doplňky, které si menší ženy dovolit nemohou. Malé náušničky a miniaturní přívěsky se na vás ovšem ztratí.
  • Velká kabelka vám umožní vypadat štíhleji, protože vedle vás nebude vypadat příliš obrovsky.
  • Když budete nosit velké náramky, budete mít opticky štíhlejší zápěstí. Dlouhé náušnice zase opticky prodlouží krk.
  • Kvalitní „jezdecké“ kozačky vám mohou opticky zúžit lýtko. Když budete mít krásné kozačky, budete s radostí nosit sukně a kalhoty.
  • Pokud máte silné nohy a kotníky, nenoste příliš jemné a nevýrazné boty. Vypadalo by to, že brzy přepadnete, nebo zapadnete do podlahy. Na vašich nohou bude skvěle vypadat klínový podpatek, bez ohledu na to, jak silné nohy máte.
  • Nejvíce ovšem záleží na sebevědomí – jste takoví, jací jste a nikdo vám to nikdy nemůže vzít!

2
Než se vydáte nakupovat

 1. 1
  Dostaňte se do správné nálady. Jen několik malých věcí vám může pomoci změnit to, jak sami sebe vidíte. Tyto věci jsou naprosto zdarma. Začněte pracovat na svém sebevědomí následujícími způsoby:
  • Přestaňte si všímat velikostí oblečení. Zejména v USA jsou velikosti oblečení velmi nahodilé a liší se výrobce od výrobce. Nesoustřeďte se na to, abyste si udržovali stále stejnou velikost. Mohli byste být potom smutní z toho, že vám v jiném obchodě padne úplně jiná velikost. Noste jednoduše oblečení, které vám padne. Pokud vám to pomůže, můžete si ze všeho svého oblečení odstřihnout cedulku s velikostí.
  • Pečujte o sebe. Uvědomte si, že si zasloužíte pozornost a měli byste dostávat jen to nejlepší. Každý den si vyhraďte dostatek času na péči o sebe a nikdy to neporušujte. Když si řeknete, že si můžete dovolit vypadat neupraveně, protože máte nadváhu, nikam se nedostanete. Pečujte o svoji pleť, vlasy, nehty, tělesné ochlupení (volitelné) a věnujte úsilí líčení (volitelné).
  • Akceptujte své tělo takové, jaké nyní je. Možná máte jako dlouhodobý cíl změnit své tělo, ale to se vám pravděpodobně nepovede přes noc. Místo toho, abyste byli posedlí tím, jakou postavu nemáte, se snažte své tělo ocenit takové, jaké je právě teď. Uvědomte si, že máte jen jedno tělo a měli byste se k němu chovat laskavě.
 2. 2
  Noste své oblečení sebejistě. Ať už si obléknete cokoli, noste to sebejistě. Pokud máte problémy se sebevědomím, zkuste následující tipy:
  • Nekupujte si příliš velké oblečení. Možná máte pocit, že ve větším oblečení lépe skryjete své tělo, ale ve skutečnosti tím pouze projevíte nedostatek sebevědomí. Kupujte si to, co se vám líbí a co vám sedí a spoléhejte se na vzory, barvy a ozdoby, které odvedou pozornost od vašich problematických partií (viz níže).
  • Naučte se mít správné držení těla. Způsob, jakým se držíte, má velký vliv na to, jak na vás bude vypadat oblečení. Mějte zvednutou bradu, zatažená ramena, rovnou páteř a boky srovnané nad chodidly. Při chůzi nešoupejte nohama po zemi, ale naučte se chodit elegantně a stále stejně, abyste se příliš nekývali. Můžete si to natrénovat pomocí starého triku s knihou na hlavě.
  • Móda slouží k tomu, abyste se cítili lépe. Oblečení není určeno k tomu, abyste ze sebe měli špatný pocit. Oblečení by vám mělo poskytnout ochranu, pohodlí, skromnost a estetický zážitek. Pokud vám to vaše oblečení nedává, pravděpodobně nenosíte vhodné oblečení.
 3. 3
  Zjistěte, jaké jsou vaše míry. Změřit si tělesné míry pro vás pravděpodobně nebude příjemná představa, ale musíte to udělat, abyste zjistili, jakou velikost máte a mohli se oblékat správně. Snažte se neviset na této situaci zbytečně moc a uvědomujte si, že jde jen o nahodilá čísla – tyto míry nepředstavují to, kým jste jako člověk.
  • Kupte si krejčovský metr, který lze stočit do cívky. Tyto metry používají švadleny. Pokud nemáte dost peněz, můžete si nechat vzít míry například v čistírně oblečení.
  • Změřte si obvod krku, prsou a pod prsy (pro ženy), pasu, boku a stehen.
  • Zapište si své míry. Tyto informace se vám při nakupování oblečení budou hodit.
 4. 4
  Najděte si dobrou švadlenu nebo krejčího. Někdy se stane, že v běžných obchodech nenajdete svoji velikost, například pokud máte velké poprsí, ale útlý pas a většina oblečení vám nesedí. Místo toho, abyste nosili nelichotivé oblečení, si najděte švadlenu, která vám oblečení upraví, nebo ušije. Pokud si nevíte rady, nechejte si poradit v čistírně.

3
Nakupování oblečení

 1. 1
  Nakupování by pro vás mělo být příjemné. Pokud se bojíte chodit nakupovat, protože se příliš soustředíte na svoji velikost, snažte se udělat to tak, aby to pro vás bylo zábavné. Vezměte s sebou nějakého kamaráda, nebo si řekněte, že se nenecháte ničím rozčílit. Prodavače v obchodech berte jako lidi, kteří mají módu rádi a rádi vám pomohou vypadat co nejlépe. Když se někde setkáte s nepříjemným chováním, jděte do jiného obchodu.
 2. 2
  Zaměřte se na kvalitu místo na kvantitu. Místo toho, abyste si kupovali spoustu oblečení, které vám nebude lichotit, investujte so několika kvalitních a dobře ušitých věcí, které se vám budou líbit a které vám vydrží dlouho.
  • Nenakupujte pouze ve výprodejích. Slevy jsou skvělé v případě, že uvidíte něco, co byste si koupili i za jinou cenu, ale nechoďte nakupovat pouze kvůli slevám. Berte to takto: několik málo kvalitních věcí vám dodá skvělý pocit a vydrží 3 nebo 4 roky, což je mnohem lepší, než 10-15 věcí z výprodeje, které se brzy poškodí a nebudete se v nich cítit nejlépe.
 3. 3
  Kupujte si oblečení přiměřené svému věku (spíše pro ženy). Existuje snadné pravidlo: pokud nakupujete v oddělení, kde nakupují lidé o 20 let starší, nebo o 20 let mladší, měli byste si najít lepší obchod. Neměli byste se snažit vypadat příliš mladě, ale neměli byste ani nosit oblečení, které vám přidá roky. Pokud si nevíte rady, prohlédněte si ostatní zákazníky – jsou všichni v průměru stejně staří jako vy?
 4. 4
  Zaměřte se na svůj potenciální nákup z různých úhlů. Posaďte se ve zkušební kabince. Mnoho žen si neuvědomuje, že oblečení, které vestoje vypadá dobře, může vsedě vypadat naprosto příšerně. Vytahuje se vám sukně a ukazuje stehno? Můžete zamávat na kamarádku přes celou místnost, aniž byste si roztrhla rukáv košile? Pokud se v oblečení cítíte nepohodlně, najděte si raději něco jiného – není nic horšího, než strach z toho, že se vám s každým pohybem roztrhnou švy.

Tipy

 • Nenoste příliš těsné oblečení. Byl proveden test, při kterém na sobě jedna žena měla oblečení ve správné velikosti a druhá měla oblečení o velikost menší. 97% lidí si myslelo, že žena v menším oblečení byla silnější. Když budete nosit malé oblečení, zvýrazníte tím své nedostatky a nebudete si moci sednout, ohnout se a dokonce ani pohodlně chodit.
 • Velké vlasy vám mohou pomoci – vyrovnají vaši velikost. Pokud máte nadváhu, měla byste se vyhnout krátkým sestřihům. Vlasy po ramena s vlnami jsou pravděpodobně nejlepší, ale jakékoli větší lesklé účesy vám opticky trochu zmenší postavu.
 • Využívejte výstřihy, kdykoli to bude možné. Když budete mít dobře padnoucí spodní prádlo a hezký výstřih, který není příliš hluboký, lidé vám odpustí nedostatky na jiných částech těla.
 • Zkuste zavinovací šaty. Nejsou sice tak skvělé, jak si lidé myslí, ale mnohdy jsou lepší, než kalhoty.
 • Naučte se šít! Ušít si vlastní sukni se střihem do A je snadné a zvládnete to za jedno odpoledne. Budete díky tomu mít něco, co nikdo jiný nemá.
 • Život je příliš krátký na to, abyste se cítili špatně. Každý má své nedostatky. Váš vzhled není jen o velikosti vašeho oblečení, takže se mějte rádi a usmívejte se.
 • Nenoste příliš malé nebo těsné oblečení – budete v něm vypadat větší. Zároveň byste ale neměli nosit ani příliš velké a volné oblečení.
 • Pečujte o sebe. Žena s velikostí 46, která jemně voní Chanelem, má krásnou manikúru, sedí elegantně a má krásné lesklé vlasy, je mnohem krásnější, než hubená dívka, která je špinavá a neupravená.
 • Uvědomujte si sílu iluze. Někdy nás na ženách zaujme například jejich starodávný náhrdelník, kabelka, zajímavá sukně a hezké líčení a až později si všimneme, že nosí velikost 44. Když budete vědět, že jste úžasná, budou si to o vás myslet i ostatní lidé.
 • Uvědomte si, že je nutné mít sám sebe rád. Když budete milovat sami sebe, váš vzhled pro vás nebude tak důležitý.
 • Vyfoťte se v oblečení, které byste chtěli nosit a zamyslete se nad tím, co lze upravit – střih, účes, nebo doplňky. Snažte se být svým nejlepším kritikem – ne tím nejhorším!

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Móda

V jiných jazycích:

English: Dress Well when You're Overweight, Italiano: Vestirti Bene quando Sei in Sovrappeso, Español: vestirse bien con sobrepeso, Deutsch: Sich mit Übergewicht gut anziehen, Português: Se Vestir Bem Estando Acima do Peso, Français: bien vous habiller si vous êtes ronde, 中文: 当你超重时穿着打扮, Русский: красиво одеваться полной девушке, Bahasa Indonesia: Berpakaian Menarik Jika Anda Gemuk, Nederlands: Je goed kleden met een maatje meer, العربية: أن تصبحي أنيقة إذا كنتِ بدينة, ไทย: แต่งตัวดูดีได้ ต่อให้เป็นคนอ้วน, Tiếng Việt: Mặc đẹp khi thừa cân, 한국어: 살찐 사람이 옷 잘 입는 방법, 日本語: 太めでもお洒落に着こなす, हिन्दी: ओवरवेट होने पर भी आकर्षक दिखें, Türkçe: Kilolular Nasıl Giyinmeli

Stránka byla zobrazena 4 632 krát.
Byl tento článek přesný?