Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na světě je mnoho lidí, kteří chtějí zapadnout mezi ostatní. Pokud se chcete stát „vůdcem stáda“ a vystoupit z davu, tento článek je právě pro vás. Je skvělé vědět, že jste jedineční a originální.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Poznejte sami sebe

 1. 1
  Uvědomte si, že jste jedineční. Pro začátek si musíte uvědomit, že se lišíte od všech ostatních lidí na světě. Někteří lidé jsou sice originálnější než jiní, ale každý člověk má své zkušenosti a vlastnosti, kterými se liší od ostatních. Nikdo nemá stejný mozek jako vy, stejné myšlenky jako vy, nebo stejné pocity jako vy. Lišíte se už tím, že jste člověkem.
  • Nemá smysl lidi značkovat. Neměli byste se ani příliš snažit být odlišní. Stačí se podívat na různé kultury a uvidíte, že se lidé chovají odlišně. Místo toho akceptujte fakt, že jste jedineční sami o sobě a snažte se s tím pracovat. Poznejte sami sebe.
 2. 2
  Najděte se a buďte sami sebou. Pokud chcete být co nejvíce odlišní, musíte být sami sebou – ne kopií někoho jiného. Pokud nevíte, kým jste, pravděpodobně to pro vás bude trochu děsivé. Pokud chcete být sami sebou, musíte zjistit, kým jste. Víte, co máte rádi? Jací jste? Jak se chováte, když jste o samotě?
  • Je také důležité, abyste měli sami sebe rádi. Když se sebou nebudete spokojení, budete se nevyhnutelně snažit být jako někdo jiný, nebo se alespoň budete snažit udělat dojem na ostatní lidi.
 3. 3
  Travte více času o samotě. V dnešní době je normální, že jsme neustále zahlcováni různými podněty, ať už na obrazovkách různých zařízení, nebo díky lidem, kteří jsou všude okolo nás. Pokud chcete zjistit, kdo jste a čím se lišíte od ostatních, snažte se trávit více času o samotě. Odpojte se od všeho a od všech a sledujte, co vám zbyde. Meditujte o tom, co je pro vás důležité.
  • Neustále nám někdo říká, co máme nosit, co máme jíst, co máme říkat, jak máme vypadat, jak se máme chovat, co máme číst, na co se máme dívat... jistě to znáte sami. Když budete chvíli sami, brzy vám nikdo nebude nic radit. Ze začátku to možná bude trochu zvláštní a možná budete mít pocit, že vám něco utíká. Zamyslete se nad tím, co vše děláte jen kvůli tomu, že vám to doporučuje vaše prostředí a co děláte proto, že to sami chcete.
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, co skutečně chcete. Ujistěte se, zda chcete být skutečně odliší. Možná jste jen mezi přáteli, se kterými si nemáte co říct a něco vám říká, že se musíte změnit. Co pro vás znamená být odlišný?
  • Co je podle vás normální? Co způsobuje, že jsou lidé „všichni stejní?“ Každý vnímá odlišnost trochu jinak. Jde o vzhled? Chování? Projev? Nebo snad o sny?
 5. 5
  Ujasněte si, čím se chcete lišit. Jakmile zjistíte, co pro vás znamená být odlišný, zamyslete se nad tím, jak toho dosáhnete. Pokud jste v partě kamarádů, kteří jedí stále stejné jídlo a oblékají se stejně, čím se chcete lišit? Chcete se stát uznávaným matematikem, nebo chcete místo růžové barvy nosit fialovou? Existuje spousta způsobů, jak se odlišovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zjistěte, co vás dělá jedinečnými

 1. 1
  Všímejte si svého prostředí. V Japonsku se můžete lišit tím, že budete lidem místo úklony podávat ruku, ale na západě to bude naprosto normální. V některých kruzích je normální číst pro zábavu filozofické knihy, v jiných kruzích to bude zase spíše Cosmopolitan. Pokud se chcete lišit, musíte vždy brát v úvahu své prostředí. Vymyslete tři slova, která vás charakterizují a zkuste k nim najít opaky.
 2. 2
  Dívejte se kolem sebe. Jak se lidé chovají? Jak se baví mezi sebou, jak se baví s pokladní, recepčním, s manželkou?Jaký dojem dělá jejich oblečení?
  • Existuje široké spektrum odlišnosti. Někdy může stačit vzít si na sebe něco červeného a hned se budete lišit od všech ostatních lidí.
  • Můžete zkusit lehce měnit chování – když se vás obsluha v kavárně zeptá, co si dáte, řekněte třeba: „Nevím jistě. Jak se dnes máte?“
  • Můžete se chovat úplně jinak – hlasitě mluvit, házet věcmi, tančit na stolech. Rozhodně se tím budete od ostatních lidí lišit, ale pravděpodobně vás z podniku také vyvedou.
 3. 3
  Dělejte si, co chcete. Je jasné, že vás budou bavit věci, které budou zrovna v módě, ale i věci, které v módě nebudou. Nebojte se, je to naprosto v pořádku. Dokud se budete věnovat tomu, co vás baví, budete jedineční. Můžete například milovat pečení, bojové sporty a nakupování v secondhandech. Jednoduše dělejte to, co vám připadá zajímavé a zábavné.
  • Nemělo by vám příliš záležet na tom, co si myslí ostatní lidé. Chcete si v karaoke baru zazpívat nějakou písničku v němčině? Jděte do toho! Chcete si koupit kabelku? Když vám to udělá radost, udělejte to. Dejte si jen pozor na to, abyste nedělali jen to, co vám poradí ostatní lidé.
 4. 4
  Zkoušejte nové věci. Lidé jsou společenské bytosti, po celý život trávíme čas ve skupinách. Proto jsme neustále vystaveni věcem, které ostatní lidé již odsouhlasili. Tyto věci jsou dobré – mohou nám ukázat něco, co jsme neznali. Je ale také důležité zkoušet nové věci, které nám ještě nikdo neukázal. Jak jinak byste zjistili, co se vám líbí a co ne?
 5. 5
  Dělejte si věci po svém. Již od dětství jsou nám do hlavy vkládány názory a myšlenky. Nosíme oblečení, jíme příborem, chodíme do školy, děláme to, co dělávají lidé našeho pohlaví atd. Je těžké si uvědomit, že je možné se z těchto pravidel vymanit. Nebojte se zkoušet úplně nové věci.
  • Zamyslete se nad tím, jak byste se chovali, kdybyste na sobě měli kostým dinosaura. Nikdo by vám neviděl do obličeje a mohli byste si dělat, co byste chtěli. Pravděpodobně byste chtěli běhat a poskakovat a dělat hlouposti. Uvědomte si, že to můžete dělat i ve skutečném životě. Jde jen o to, že se vám do toho nechce.
 6. 6
  Chovejte se absurdně. Pokud vám příklad s kostýmem dinosaura nestačil, zkuste zajít ještě trochu dál. Pokud chcete po cestě do školy poslouchat hudbu a tančit, udělejte to. Pokud chcete nosit obrovský mexický klobouk a postávat celou noc před obchodem, můžete! (Netvrdíme, že byste to měli dělat, ale rozhodně vám v tom nic nebrání.)
  • Někteří lidé na váš tanec nebo klobouk budou pravděpodobně reagovat negativně. Uvědomte si, že pokud se chcete lišit, budete se muset vyrovnat s tím, že se to nebude líbit všem. Když to zvládnete, pusťte se do toho. Nesmíte ale zapomínat na to, že mnoha lidem se nelíbí ti, kteří se nechovají „normálně.“
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pusťte se do toho

 1. 1
  Podejte ruce svým nepřátelům. Je to skvělý způsob, jak se chovat k lidem odlišně. Uvidíte, kam se díky tomu dostanete. Zkuste například podat ruku policistovi, zeptat se ho, jak se má a chovat se mile – možná se díky tomu vykroutíte z pokuty za parkování!
  • Pokud se chcete něčím lišit, můžete se začít chovat mile úplně ke všem. Kolik lidí, které znáte, se chová mile ke každému? Pravděpodobně jich moc nebude. Je to totiž tvrdá práce. Všichni máme lidi, které nemáme moc rádi. Zkuste se k těmto lidem chovat mile a přátelsky. Spoustu se toho naučíte a budete odlišní.
 2. 2
  Oblékejte se tak, jak se vám to líbí. Je snadné nosit jen to, co se líbí ostatním lidem a podléhat trendům. Není sice téměř možné vyhnout se oblečení z obchodů, ale měli byste si vybírat jen to, co se vám bude skutečně líbit. Pokud se vám líbí to, co je momentálně v módě, klidně to noste. Pokud se vám ale líbí věci, které se většině lidem nelíbí, nic si z toho nedělejte a noste je také!
 3. 3
  Nehrajte hry. Je těžké vymyslet několik věcí, které dělají všichni lidé. Můžete například říct „poslouchat nepopulární hudbu,“ ale hned si uvědomíte, že to dělá spousta lidí. Pro většinu lidí ale platí, že se občas chovají zbytečně dramaticky. Je to proto, že to děláme rádi. Pokud se chcete lišit, vyhýbejte se tomu! Nedovolte, aby byly dramatické scény součástí vašeho života.
  • Kvůli komunikaci mezi lidmi všichni často hrajeme různé hry. Když se nás partner zeptá, jestli jsme naštvaní, řekneme, že nejsme, i když ve skutečnosti jsme. Děláme spoustu věcí jen proto, abychom získali pozornost ostatních lidí a využíváme různé taktiky k dosažení toho, co chceme. Když budete upřímní, budete se od ostatních lidí lišit a budete na sebe moci být pyšní.
 4. 4
  Říkejte to, co si všichni myslí, ale neříkají. Lidé často neříkají to, co mají na mysli. Bojí se odlišovat se od ostatních, dělat vlny, ubližovat lidem, nebo se ztrapnit. Často se stává, že si všichni lidé něco myslí, ale nikdo to neřekne. Naučte se mluvit vždy pravdu a říkat i to, co ostatním lidem připadá nepříjemné.
  • Většina lidí se příliš zajímá o to, jak vypadají, jaký dělají dojem a co musejí udělat pro to, aby dosáhli svého. Zabývají se ostatními lidmi a nejsou sami sebou. Když si uvědomíte, že něco takového děláte také, zastavte se a začněte se chovat přirozeně.
 5. 5
  Nesnažte se udělat dojem na ostatní lidi. Pokud jste si toho ještě nevšimli, velká část tohoto článku se zabývá tím, že by vám nemělo záležet na názorech ostatních lidí. Protože spoustu lidí zajímá jen to, co si o nich myslí ostatní, měli byste se lišit tím, že si s tím nebudete dělat starosti. Když se nebudete snažit udělat na ostatní lidi dojem, možná dosáhnete právě opačného výsledku!
  • Víte, že se říká, že když přestanete hledat lásku, najdete ji? Přesně takto to funguje. Místo abyste si dávali záležet na své image, byste se měli chovat naprosto přirozeně. Je to mnohem lepší a mnohem jedinečnější.
 6. 6
  Uvědomte si, že svět stojí na protikladech. Nic není takové, jaké se to zdá být. Mnoho lidí se snaží lišit se, ale ve skutečnosti jsou stejní jako ostatní. Když budete více potichu, lidé lépe uslyší vše, co budete říkat. Když se přestanete snažit zapůsobit na nějakou dívku, začnete se jí líbit více. Pamatujte si, že když se budete snažit být odlišní, nikam se nedostanete.
  • Obléknout si kostým veverky (nebo dinosaura) a jít v něm do baru není nutně odlišné. Určitým způsobem je to jen pokus o přitáhnutí pozornosti ostatních lidí, stejně jako příliš krátká sukně a vysoké podpatky. Až se příště budete snažit být odlišní, zamyslete se nad tím, jak toho chcete dosáhnout.
 7. 7
  Uvědomte si, že některým lidem nebudete po chuti. Společnost není plná dobrých lidí, kteří akceptují odlišnost. Lidé jsou chváleni za to, že jsou krásní a nosí módní věci – jen málo lidí si získá úctu ostatních tím, že se něčím liší. Někteří lidé vás pravděpodobně nebudou mít moc v lásce. Nic si z toho nedělejte, ke svému štěstí je nepotřebujete. Měli byste ale vědět, že se k vám někteří lidé nebudou chovat hezky a připravit se na to.
  • Aristoteles řekl: „Pokud se chcete vyhnout kritice, nesmíte dělat vůbec nic.“[1] Tato slova jsou naprosto pravdivá. Když se budete něčím lišit, kritika na sebe nenechá dlouho čekat. Berte to jako dobrou věc. Když vás lidé budou kritizovat, budete vědět, že něco děláte a že si vás někdo všímá. Díky tomu budete odlišní!
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že najít sama sebe je práce na celý život. V patnácti letech budete někdo jiný, než ve 22 letech, nebo ve 45 letech! Naše potřeby a zájmy se mění během celého života. To, co je pro vás nyní důležité, pro vás za nějakou dobu nemusí být důležité vůbec. Moudrost postupem času nahradí povrchní ambice.
 • Buďte otevření, nebo se o to alespoň snažte. Naučte se vnímat svět z různých perspektiv (nejen z těch lidských). Nebojte se lidí, kteří budou zpochybňovat vaše názory a hodnoty.
 • Buďte sami se sebou spokojení. Divit se tomu, že vás někteří lidé nemají rádi, je hloupost. Pokud nejste ochotni akceptovat kritiku, budete se muset smířit s tím, že se nebudete od ostatních lišit.
 • Dělejte to, co vás baví a zajímá a nestarejte se o ostatní.
 • Nechovejte se povýšeně k lidem, kteří se ničím neliší. Mnoho z těchto lidí má rádo svůj životní styl. Uvědomte si, že populární věci nejsou populární bezdůvodně. *Nezavrhujte je – zkuste se zamyslet nad tím, proč jsou populární.


Reklama

Varování

 • Nedávejte sami sobě žádné nálepky. To, že se chováte a oblékáte jako „gangster“ neznamená, že nemůžete mít rádi balet!
 • Uvědomte si, že být divný není nutně lepší, než být normální. Každý člověk je něčím divný, i když na první pohled působí normálně.
 • Chovat se zvláštně jen proto, abyste se lišili, je pro mnohé lidi velmi otravné a kromě toho je to i povrchní. Rozhodně vám to nepomůže vidět svět jinýma očima.
 • Když se budete lidí ptát, jak to udělat, abyste se něčím lišili, v žádném případě nebudete odlišní. Když se někoho zeptáte, co máte udělat pro to, abyste byli odlišní, nebudete odlišní, protože vám lidé budou říkat věci, které by dělali oni. Proto je nemožné takto dosáhnout odlišnosti, protože byste byli stejní jako ostatní lidé. Je to trochu paradox, že?


Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 368 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 6 368 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama