Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když jste do někoho zamilovaní, jste plní nadějí ohledně budoucnosti – je těžké potom zjistit, že to nevyjde. Možná jste se zamilovali do někoho zadaného, nebo prostě víte, že není možné, abyste někdy mohli být spolu. Odmilovat se a jít dál je dlouhý proces, ale i vy ho můžete zvládnout. Zde je návod, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Akceptujte své pocity

 1. 1
  Najděte lidi, kteří vědí, co prožíváte. Je těžké vidět světlo na konci tunelu, když jste nešťastně zamilovaní, ale existuje mnoho lidí, kteří vám tuto cestu mohou ukázat. Najděte takové lidi a zjistěte, jak se z podobné situace dostali oni. Možná získáte inspiraci.
  • Požádejte o pomoc přátele nebo rodinu. Většina lidí dokáže s láskou soucítit a možná budou schopni vám předat své zkušenosti s nešťastnou láskou. I pokud s tímto nemají osobní zkušenosti, mohou vám dát cenné rady.
  • Hledejte příklady. Jakmile začnete hledat, všimnete si mnoha příkladů toho, jak s podobnými situacemi bojují ostatní lidé. Knihy, filmy a dokonce i zprávy v novinách vám mohou přinést příběhy nešťastných lásek. Všímejte si nejvíce těch, ve kterých se hrdina ze své situace dostal a zjistěte, jak se z toho můžete poučit vy sami.
 2. 2
  Přiznejte si, že jste nešťastně zamilovaní. Než nějaký problém vyřešíte, musíte nejprve uznat, že existuje. Dovolte si tedy říct, že jste do někoho nešťastně zamilovaní a akceptujte všechny pocity, které jsou s tím spojené.
  • Zkuste si napsat několik stran o tom, jak se cítíte. Když si udělíte čas na vyjádření svých emocionálních strastí, pomůže vám to posunout se od těchto věcí dál. Sepište si důvody proč jste se zamilovali a také proč není možné, aby to vyšlo. Pište si tyto věci do soukromého deníku, nebo do wordového dokumentu chráněného heslem. Nebo pište na volné listy papíru, které potom můžete spálit.
  • Řekněte si, jak se cítíte – nahlas. Nemusíte nikomu říkat, jaké jsou vaše pocity, ale když své problémy vyslovíte nahlas, i když jste jediní, kdo to může slyšet, pomůže vám to vidět je takové, jaké jsou. Je to velmi jednoduché, prostě řekněte třeba: „Jsem nešťastně zamilovaná do Petra a cítím se špatně.“
 3. 3
  Řekněte tomu druhému, jak se cítíte. Pokud si jste jistí, že jen ten druhý dospělý a dokáže pochopit, čím si procházíte, udělejte si čas a promluvte si o tom spolu. S nešťastnou láskou je těžké hlavně uvědomit si, že se musíte vzdát nadějí na to, že to vyjde. Pokud to pouze vzdáte, budete se trápit myšlenkami na to, „co by, kdyby“. Když tomu druhému řeknete, jak se cítíte, dostanete malou šanci, že se mu také líbíte, ale v případě, že tomu tak nebude, budete se muset posunout dál a akceptovat tento fakt. Alespoň nebudete mít pocit, že jste propásli svoji šanci na štěstí.
  • Nebuďte příliš otravní nebo divní a vyhněte se popisování fyzické stránky vašich pocitů – není to podstatné pro to, co se snažíte zjistit. Prostě tomu druhému řekněte, jak se cítíte a že byste chtěli vědět, zda jsou jeho/její pocity stejné. Jasně sdělte, že byste chtěli i nadále zůstat přáteli (přestože budete asi potřebovat chvíli času na to, abyste si vyřešili své pocity) a že chcete upřímnou odpověď.
  • Napsat tomu druhému dopis může být z několika důvodů lepší alternativa. Bude pro vás snazší se vyjádřit a nezaseknete se uprostřed věty a také nebudete tolik tlačit na toho druhého. Dejte mu/jí tedy dopis, ve kterém vysvětlíte své pocity a požádejte ho/ji, aby si ho přečetl/a později o samotě. Asi den nebuďte v kontaktu a dovolte mu, aby nad vším popřemýšlel. Další den si zkuste promluvit, pokud budete mít čas mluvit o samotě. Pokud se vám vyhýbá, pochopte, že se cítí trochu zmateně a zastrašeně a dopřejte mu/jí trochu prostoru. Můžete to za pár dní zkusit znovu.
 4. 4
  Uznejte porážku. Možná jste se zamilovali do někoho, kdo už někoho má, nebo je mezi vámi velká vzdálenost. Možná ten druhý ani neví, jak se cítíte a vy nejste schopni mu to říct. Ať už je důvod jakýkoli, akceptujte každou překážku a uvědomte si, že je lepší odejít a posunout se dál.
  • Nepleťte si to s osobním selháním. Fakt, že nemůžete být s tím, do koho jste se zamilovali, nemá nic společného s vaší sebejistotou. Vztahy nefungují z mnoha důvodů, ale většinou jde o problémy, které nelze vylepšit nebo změnit. Některé věci jednoduše nemáte ve své moci.
  • Akceptujte své vlastnosti, které způsobily, že k vám ten druhý necítí to samé. Zlomené srdce začíná většinou u popírání, snažte se tedy tuto fázi přeskočit. Přijměte to, že se k sobě nehodíte. Buďte otevření práci na sobě a snažte se své špatné vlastnosti změnit, ale nepleťte si chyby s pouhými rozdíly. Špatné hygienické návyky jsou chybou, kterou lze spravit. Když se vám líbí jiná hudba nebo jste introvert a ten druhý ne, neměli byste se snažit změnit ho nebo sami sebe. Možná máte pocit, že byste udělali cokoli, abyste spolu mohli být, ale hluboko uvnitř si vždy budete přát, aby vás miloval takové, jací jste. I když se nakonec změníte a ten druhý se do vás zamiluje, váš vztah brzy skončí nezdarem.
  • Nebuďte příliš tvrdohlaví. Možná je pro vás těžké připustit si, že něco nemůžete změnit a většinou je tato vlastnost skvělá. Existují ale chvíle, kdy se z vytrvalosti stává zoufalost a stupidita. Když budete toho druhého pronásledovat, budete se chovat přesně takhle.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Udržujte si odstup

 1. 1
  Udržujte si od toho druhého odstup. Pokud můžete, snažte se dát si trochu času. Spousta zamilovaností vzniká z blízké přítomnosti, nebo prostě z toho, že se vídáte s někým, kdo by vás mohl alespoň trochu přitahovat. Pokud se s tímto člověkem stýkáte často, je pravděpodobné, že se vyvinou nějaké pocity.
  • Pokud jste zamilovaní do blízkého kamaráda/kamarádky, snažte se udržet si odstup. Pokud chcete přátelství zachovat, snažte se zpomalit jak to jde a trávit spolu co nejméně času. Nezraňujte ale jeho/její city. Pokud ale věříte, že tento kamarád zareaguje soucitně, vysvětlete mu/jí svůj problém a řekněte, že potřebujete pouze trochu času.
  • Pokud se vám líbí kamarád nějakého vašeho kamaráda, snažte se na nějakou dobu vyhýbat společným událostem. Pokud je to nutné, vysvětlete svému kamarádovi, o co jde, aby si to nebral osobně.
  • Když se vám líbí někdo ve škole, využijte příležitost a pracujte více na školních úkolech, abyste se zabavili a nemysleli tolik na toho druhého. Pokaždé, když si na ni/něho vzpomenete, otevřete si nějakou učebnici a učte se. Choďte do třídy jinou cestou a klidně i obědvejte jinde, abyste se s ní/ním nemuseli setkávat.
  • Když se vám líbí kolega, zaměřte se plně na svoji práci. Zatím se vyhýbejte skupinovým obědům, rozhovorům na chodbě a firemním akcím.
  • Když se vám líbí někdo, komu se nemůžete vyhnout, snažte se rozptýlit se. Když musíte být spolu ve stejné místnosti, nemusíte na něho/ni přece myslet. Myslete na to, co zrovna děláte, nebo přemýšlejte o něčem příjemném, na co se těšíte.
 2. 2
  Poznávejte nové lidi. Pokud je ten druhý členem vaší party, snažte se rozšířit si obzory. Spřátelte se s novými lidmi, zapomenete tak na své problémy, získáte nové sebevědomí a možná najdete i někoho, kdo se k vám bude lépe hodit. Můžete začít třeba takhle:
  • Najděte lidi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Milujete vědomostní kvízy? Zkuste zjistit, jestli se ve vašem městě nepořádají skupinové večery s vědomostními kvízy! Baví vás psaní? Zkuste si najít na místní univerzitě nějaký kurz o kritice psaní. Hrajete nějaký sport? Najděte si na webu místní týmy a k nějakému se přidejte! Možnosti jsou nekonečné!
  • Zapojte se do místních charitativních aktivit. Můžete třeba rozdávat polévku bezdomovcům a zapojit se do organizace, která je vám blízká, například útulky pro zvířata nebo ochránci životního prostředí. Zajděte si na několik takových setkání a dejte se do řeči s lidmi, se kterými máte něco společného.
  • Zkuste využít školních nebo náboženských kroužků. Pokud chodíte do školy, která nabízí tyto mimoškolní aktivity, zapojte se! Můžete třeba připravovat školní ples, zpívat ve sboru, nebo hrát nějaký sport.
 3. 3
  Pečujte o sebe. Využijte čas a zkuste najít způsoby, jak vylepšit svůj život, místo abyste se utápěli ve smutku. Najděte si nové věci, kterými se zabavíte a zároveň vylepšíte svůj život.
  • Změňte něco na svém vzhledu (i když jste muž): Máte ve skříni hodně starého oblečení? Nosíte stejný účes už moc dlouho? Vyberte si nové oblečení, které vám dodá sebevědomí, nebo zkuste třeba novou barvu vlasů. Pokud si nejste jistí, jak si vybrat to nejlepší, zeptejte se kamaráda s dobrým vkusem, nebo někoho z rodiny.
  • Buďte organizovaní. Jestli jste už dlouho neuklízeli ve skříni, v zásuvkách nebo v garáži, na půdě či ve sklepě, dejte se do toho! Uklízení je uvolňující a meditativní proces a jistě se budete cítit mnohem lépe, až uvidíte, co jste dokázali.
  • Cvičte. Cvičením si čistíte mysl – když se soustředíte na tělesnou činnost, nemůžete přemýšlet o ničem jiném, kromě pohybu a dýchání. Zkuste běhat, plavat nebo jezdit na kole. I jiné sporty vám mohou pomoci uklidnit mysl.
  • Zkoušejte si pozitivní myšlení. Zní to hloupě, ale skutečně to funguje. Dívejte se na sebe několikrát denně do zrcadla a říkejte si vše, co byste rádi slyšeli. Například „Najdeš si někoho lepšího,“ nebo „Nikdo nestojí za takové trápení.“ Opakujte to tak dlouho, až tomu uvěříte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Pohněte se svým životem jednou provždy

 1. 1
  Pozor na to, abyste do toho nespadli znovu. Dostat se z nešťastné lásky je tvrdá práce a může trvat několik měsíců, než se vyhrabete z toho nejhoršího. Přijměte fakt, že jde o dlouhý proces a plánujte si své kroky tak, aby se vám nestalo, že se ocitnete znovu na začátku. Když se to náhodou stane, zde je řešení:
  • Uvědomte si, že tohoto člověka nevnímáte realisticky. Pocit výjimečnosti a zamilovanosti, který cítíte, může ochromit vaše logické myšlení a způsobit, že si toho druhého budete idealizovat. [1] . Opakujte si, že nikdo není dokonalý, dokonce ani ten, do koho jste se zamilovali a uvědomte si, že vědomě přehlížíte jeho/její vady.
  • Řešte to jako závislost na drogách. Také byste jistě alkoholika neposlali do baru, snažte se tedy vyhýbat místům, kde můžete narazit na toho druhého. Vyhýbejte se intimním situacím a častému kontaktu, i když jde jen o SMSky nebo chatování.
  • Nepřenášejte své pocity na někoho jiného. Když si najdete někoho nového, ke komu můžete nasměrovat své pocity, je to to samé, jako kdybyste se vrátili zpět k nešťastné lásce k tomu prvnímu člověku. Jde sice o někoho jiného, ale vaše pocity jsou stejné. Když si někým nahradíte nešťastnou lásku, není to vůči němu fér, protože ho nevnímáte takového, jaký je. Také to není fér vůči vám, protože opět zapadáte do toho nepříjemného kolotoče.
 2. 2
  Nebuďte zahořklí. Když budete toho druhého nenávidět, možná vám to krátkodobě pomůže, ale není to žádné dlouhodobé řešení. Zde je problém – když budete příliš často myslet na to, že někoho nenávidíte, je to skoro to samé, jako myslet pořád na to, že ho milujete. Moc si tím tedy nepomůžete.
  • Nesvalujte vinu za vaše problémy na nikoho jiného. Je možné, že váš vysněný partner nezareagoval na vaše vyznání tak, jak jste si představovali. Je také možné, že to ještě zhoršil, vysmál se vám nebo s vámi flirtoval i přesto, že věděl, jak se cítíte. Ať se ale stalo cokoli, vy sami jste jediní, kdo je zodpovědný za vaše štěstí. Je na vás, abyste se o sebe postarali v těžkých situacích a naučili se jít dál, nesnažte se tedy vinit toho druhého za to, že se cítíte špatně.
  • Snažte se přát tomu druhému jen to nejlepší. Pokud vám na někom opravdu záleží, chcete vidět, že je šťastný – i kdyby to nemělo být s vámi. Odolejte zlobě a srovnávání s muži/ženami, které se vídají s tím druhým. Vypěstujte si schopnost být šťastní, když jsou šťastní lidé okolo vás.
 3. 3
  Sepište si seznam špatných vlastností toho druhého. Je to ošidné ale účinné, pokud správně pochopíte jak na to. Vybrali jste si protějšek pro jeho dobré vlastnosti, nyní vše musíte obrátit. Můžete si zpočátku myslet, že je dokonalý, ale řekněte si "ne", každý má i své špatné stránky. Na to musíte pamatovat. Je čas přestat snít.
  • Myslete na něco špatného, co vám ten druhý provedl. Sepište si tolik špatných vlastností, kolik jen můžete vymyslet. Poté je z papíru nahlas přečtěte. Až jej někde potkáte, myslete na ty špatné vlastnosti, místo těch dobrých. Nenechte se rozptýlit.
  Reklama

Tipy

 • Mějte k sobě respekt. Měli byste vědět, že za to stojíte a to, že tento vztah nevyšel, neznamená, že si nenajdete někoho lepšího.
 • Neříkejte tomu druhému, že ho milujete, pokud jistě víte, že chce být pouze váš kamarád. Mohlo by to narušit vaše přátelství tak, že už byste v něm nemohli pokračovat.
 • Pokud jste s tím druhým nikdy nemluvili, zapomeňte na to. Pokaždé, když si na něho vzpomenete, řekněte si, že kdyby se s vámi chtěl dát do řeči, už by to udělal.
 • Dovolte si být smutní. Je v pořádku mít takové pocity, když nevyšlo něco, co jste si představovali.
 • Nezahazujte přátelství. Pokud jste se zamilovali do dobrého kamaráda, snažte se vaše přátelství nenarušit. Pokračujte v něm a jakmile se z toho dostanete, budete rádi, že jste stále přátelé. Buďte vděční za to, jaký máte skvělý vztah a nemyslete na to, co se nikdy nestane.
 • Vyhýbejte se nějakou dobu novým vážným vztahům. Choďte klidně na rande, zajděte si na kávu s někým, o koho byste normálně neměli zájem a užívejte si život svobodného člověka. Možná potkáte lidi, kteří s vámi skutečně budou chtít být a pomohou vám posunout se dál a mít ze sebe lepší pocit.
 • Zkuste trávit čas s rodinou a přáteli.
Reklama

Varování

 • Netrestejte se, abyste otupili svoji bolest. Rozhodně se nezačínejte přejídat, pít mnoho alkoholu nebo se poškozovat proto, že vás ten druhý nemiluje.
 • Nikdy nevolejte tomu druhému v opilosti. Pouze byste tím ztrapnili sebe i jeho.
Reklama

O tomto wikiHow

Erika Kaplan
Spoluautorem článku je :
Poradkyně pro vztahy
Tento článek spoluautorem článku je Erika Kaplan. Erika Kaplan je seznamovací trenérka a dohazovačka pro Three Day Rule, exkluzivní společnost pro dohazování v devíti městech ve Spojených státech. S více než šesti lety zkušeností se Erika specializuje na pomoc jednotlivcům při hledání kvalitních protějšků prostřednictvím vztahového koučování a prémiových služeb. Erika vystudovala Penn State s bakalářským titulem v oboru Public Relations. Než odešla z nakladatelství, pracovala pro Rolling Stone, Us Weekly a Men’s Journal, aby naplňovala své poslání spojovat lidi. Erika byla uvedena v časopisech Lifetime, Philadelphia Inquirer a CBS a také v Thrillist, Elite Daily, Men’s Health, Fast Company a Refinery29. Tento článek byl zobrazen 67 047 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 67 047 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama