Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Protože ceny holítek a náhradních břitů stále rostou, mnoho mužů se uchyluje k levnějším a rafinovanějším způsobům holení. Žiletka s dvojitým břitem je levná, efektivní a snadno se používá. Dnešní generace mužů zjišťuje, že pro hladké oholení nepotřebujete žiletku s pěti břity.

Část 1
Část 1 ze 4:
Sestavte si žiletku

 1. 1
  Odšroubujte hlavu žiletky od rukojeti. Žiletky s dvojitými břity se skládají ze tří částí – hlavice, která obsahuje břity, hřebínek, který se nachází mezi hlavicí a rukojetí a rukojeť, kterou při holení držíte v ruce. Nejprve odšroubujte hlavici žiletky od rukojeti, abyste měli všechny tři části zvlášť.
 2. 2
  Vložte mezi hřebínek a hlavici ostrou žiletku. Vložte žiletku mezi hřebínek a hlavici a srovnejte si ji podle dírek v každé ze tří částí žiletky.
  • Kterou žiletku byste si měli vybrat? To závisí zejména na typu vašich vousů. Hustější vousy vyžadují ostřejší žiletky. Pokud máte řidší vousy, budete moci používat i o něco tupější žiletky, ale připravte se na to, že vám vousy možná budou jen tahat, místo aby jimi projely a oholily je.
  • Žiletky Feather, které se vyrábějí v Japonsku, jsou považovány za standard co se týče ostrosti. Když s holením nebudete pospíchat (což byste neměli), oholíte se s nimi dokonale hladce, ať už se holíte denně, nebo jen občas.
 3. 3
  Vložte žiletku do holítka a přišroubujte hlavici zpět k rukojeti. Vložte žiletku pevně do místa mezi hlavicí a hřebínkem, přišroubujte oba kusy k sobě a můžete se začít holit.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Péče o pleť před holením

 1. 1
  Před holením se osprchujte. Sprchování před holením je důležitým krokem, na který mnoho mužů, kteří se holí jen občas zapomíná, ale vynechat ho si může dovolit jen málo z nich. Při sprchování se vousy zjemní a hydratují, takže pro vás potom holení bude snazší a vyhnete se pořezání a pupínkům. [1]
 2. 2
  Umyjte si obličej teplou vodou a obličejovým mýdlem, nebo peelingem. V průběhu času se vám na obličeji usazují mrtvé kožní buňky. Když tuto vrstvu mrtvé kůže před holením odstraníte, dosáhnete hladšího oholení. Peelingy, které obsahují malé hrubé částečky, vás mrtvých kožních buněk velmi snadno zbaví.
  • Mnoho mužů před holením používá glycerínové mýdlo, které jim pomůže dosáhnout hladšího oholení. [2] Glycerínové mýdlo dokáže odstranit mrtvé kožní buňky a zároveň vyhladit pleť, aniž by ji vysušilo.
 3. 3
  Naneste si na vousy malé množství krému před holením. [3] Malé množství krému před holením (který často obsahuje již zmíněný glycerín) vám vousy zjemní a připraví povrch pleti na opakovaný kontakt s ostřím žiletky.
  • Někteří muži si před holením do vousů vtírají dětský olej, který pomůže zmírnit podráždění a zajistí, že budete mít hladkou pleť, po které bude žiletka snadno klouzat.
 4. 4
  Napusťte si do umyvadla vodu. Teplá voda je pro pleť příjemná a otvírá póry. Můžete v ní máchat žiletku, aby se z ní uvolnily oholené vousy a nečistoty mezi jednotlivými tahy.
 5. 5
  Naneste si na celé vousy dostatečné množství holící pěny a dejte si pozor, abyste si nesmyli krém před holením. Muži, kteří se holí pouze občas, většinou používají klasickou holící pěnu, která je levná a snadno použitelná. Pokud ji máte po ruce, klidně ji použijte. V poslední době ovšem muži začínají stále častěji používat holící mýdlo, které si sami napění pomocí malé štětky na holení a trochy teplé vody.
  • Budete potřebovat malé množství mýdla na holení, mokrou štětku na holení a misku. Začněte mýdlo pěnit krouživými pohyby štětkou v misce a přidávejte si do misky vodu podle potřeby.
  • Míchejte si holící mýdlo alespoň třicet vteřin, nebo i minutu a půl, dokud ho „nenašleháte“ na hustou a jemnou pěnu.
  • Naberte si připravenou pěnu na holení na štětku a naneste si ji na celé vousy jemnými krouživými pohyby. Když budete pěnu na obličej nanášet štětkou, vousy se vám zjemní a budete mít jistotu, že se pěna dostane na všechny části pleti. Až budete mít všechny vousy důkladně pokryté pěnou, několika tahy štětkou pěnu důkladně uhlaďte.[4]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Naučte se holit

 1. 1
  Navlhčete si žiletku a přiložte si ji k pleti v úhlu třiceti stupňů. Ponořte žiletku do horké vody a potom si ji přiložte k obličeji v úhlu třiceti stupňů. Tento úhel zajistí hladké oholení a zároveň vám pomůže předejít zbytečnému pořezání a pupínkům.
 2. 2
  Na první přejetí se holte vždy ve směru růstu vousů.[5] Ze začátku byste se vždy měli holit pouze ve směru růstu vousů. Když se budete holit v tomto směru, neoholíte se sice tak hladce, jako kdybyste se holili v protisměru růstu vousů, ale vyhnete se podráždění. První tahy žiletkou tedy provádějte vždy ve směru růstu vousů.
  • Pokud jste se ještě nikdy neholili, bude vám nějakou dobu trvat, než zjistíte, jakým směrem vám vousy rostou. Každému muži vousy rostou jinak a směr růstu se na různých částech obličeje často mění.
 3. 3
  Často žiletku namáčejte do teplé vody a vymývejte z ní vousy a pěnu. Zbavíte se tím oholených vousů a dalších nečistot, které se mohou uchytit mezi hlavici, hřebínek a břit žiletky. Je vám jistě jasné, že s žiletkou plnou vousů a špíny se nebudete moci oholit hladce.
 4. 4
  Holte se krátkými tahy a netlačte na žiletku zbytečně příliš silně. Už jste si někdy všimli, že se muži v reklamách na žiletky holí dlouhými kontinuálními tahy? Ve skutečnosti to ovšem není správně. V reklamě to sice vypadá dobře, ale ve skutečném životě to z vás udělá dobrovolného dárce krve. Holte se raději kratšími tahy a netlačte žiletkou na kůži příliš silně.
  • Měli byste se oholit v podstatě jen díky váze samotné žiletky. Pokud máte pocit, že musíte žiletkou na kůži tlačit, pravděpodobně máte buď tupé břity, nebo nemáte dostatečně těžkou žiletku.
 5. 5
  Napněte si pleť, abyste se oholili snáze. Když si druhou rukou napnete pleť, žiletka vám bude po obličeji snáze klouzat. Když budete například stahovat horní ret dolů a spodní ret vytahovat nahoru, nebo budete napínat pleť okolo čelistí, oholíte se hladčeji a vyhnete se pupínkům a pořezání.
 6. 6
  Dávejte pozor na problematická místa. Problematická místa jsou ta, na kterých se snadno pořežete, nebo na kterých se často vyskytují pupínky a škrábance po holení. U mnoha mužů jde zejména o oblast okolo rtů, pod čelistí, nebo na jiných částech obličeje, které nejsou rovné, ale spíše vyvýšené. Mějte trpělivost a raději každé místo oholte několikrát, místo abyste se snažili všechny vousy oholit jedním tahem.
 7. 7
  Navlhčete si obličej, naneste si na něj tenkou vrstvu holící pěny a oholte se ještě jednou. Prvním oholením se zbavíte většiny vousů, ale pravděpodobně vám na obličeji zůstanou místa, která nebudou úplně hladká. Napodruhé se tedy zbavíte i všech zbývajících vousů a vyhnete se podráždění pleti a pořezání.
  • Při druhém holení se holte bokem ve směru růstu, nebo v protisměru růstu vousů, ale dělejte to velmi opatrně. Když se budete holit do strany ve směru růstu, zbavíte se posledních zbytků vousů, aniž byste si pleť příliš podráždili.
  • Zejména při druhém holení si nezapomeňte často namáčet žiletku, napínat pleť a vždy nanášet dostatek holící pěny na místa, která potřebujete oholit hladčeji.
 8. 8
  Tento postup zopakujte tolikrát, kolikrát bude potřeba, abyste dosáhli hladkého oholení. Každý muž má jiné vousy a každý muž chce být oholen jinak. Holte se tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaného oholení, ale uvědomte si, že při každém dalším tahu žiletkou zvyšujete riziko podráždění a vzniku pupínků.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Správná péče po holení

 1. 1
  Důkladně umyjte žiletku a opláchněte si obličej studenou vodou. Před holením se myjete teplou vodou, po holení vždy studenou vodou. Teplá voda totiž otvírá póry a studená voda je naopak stahuje. [6] Studená voda vám obličej osvěží a pomůže zacelit drobné ranky a podráždění pleti po holení.
 2. 2
  Můžete břit žiletky na chvíli ponořit do lihu, abyste z něj odstranili vlhkost. Voda na břitech žiletky způsobuje rez. Rez způsobuje zbytečné tření a tření způsobuje nepohodlné oholení. Pokud chcete prodloužit životnost svých žiletek, odšroubujte z nich břity a ponořte je na chvíli do lihu. Až budou suché, vraťte je zpět do žiletky.
 3. 3
  Pokud používáte štětku na holení, důkladně ji vymyjte a nechejte ji uschnout. Opláchněte ji pod studenou vodou, abyste z ní odstranili přebytečnou pěnu. Potom ji vytřepejte, aby z ní okapala voda a skladujte ji v dobře větrané místnosti.
 4. 4
  Pokud chcete, můžete použít vodu po holení. Voda po holení pleť zpevní a někdy jí může také dodat hydrataci. Existují dva základní druhy vody po holení – s alkoholem a s lískou lékařskou:
  • Alkoholové vody po holení jsou obecně levnější, ale štípou a způsobují vysychání pleti (podobně jako líh vysušuje břity žiletky). Jsou ovšem nejrozšířenější a seženete je v každé drogerii.
  • Vody po holení s lískou lékařskou mají chladivý účinek a na pokožce neštípou, ale nevypnou pokožku tak, jako alkoholové vody po holení. Jejich používání je velmi snadné a v poslední době se staly oblíbenými.
  • Pokud chcete, můžete si vyrobit vlastní vodu po holení. Není na tom nic složitého a budete moci zapojit svoji kreativitu.
 5. 5
  Nakonec si pleť natřete hydratačním krémem. Právě jste si podráždili pleť, vytahali si vousy a pravděpodobně také poškodili několik horních vrstev kůže. Pokud chcete mít pleť stále zdravou a krásnou, musíte ji vyživovat hydratačním krémem. Vaše pleť vám za to poděkuje.
  Reklama

Tipy

 • Kamenec draselný se skvěle hodí pro léčbu pupínků a podrážděné pleti po holení. Namočte si po oholení obličej a potřete si ho kamencem (můžete ho nanést jen na podrážděná místa, nebo na celý obličej) a jemně ho osušte. Kamenec rychle zastaví krvácení a kromě toho také bojuje proti akné.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 764 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 2 764 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama