Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jak se bude blížit datum porodu, ještě předtím, než začnete cítit porodní bolesti, začne pravděpodobně vaše děložní hrdlo měknout a otevírat se v přípravě na porod. Dilatace děložního hrdla se obvykle měří buď v prstech (porodník, sestra, nebo jiný zdravotník vsune 1, 2, nebo 3 prsty do hrdla, pak jste plně otevřená a připravená porodit své dítě), nebo v cm (10 cm je považováno za plně otevřené). Prvorodičky se často otevírají pomalu, ale existují způsoby, jak proces urychlit. Chcete váš porod urychlit? Přejděte níže na krok 1.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Přirozená stimulace děložního hrdla

 1. 1
  Jakmile je to možné, procházejte se. Lehké cvičení stimuluje kontrakce dělohy, což vyvíjí tlak na děložní hrdlo, a povzbuzuje ho k otevření. Když budete chodit, pomůžete také dítěti sestoupit do porodních cest a vyvíjet tak stejnoměrný tlak, který vede k rychlejší dilataci.
  • Pokud vám praskla plodová voda, váš lékař nebo porodní asistentka může chtít, abyste přestala chodit. Vždy dejte zdravotníkovi vědět, pokud nastane příval plodové vody z pochvy.
 2. 2
  Udržujte váš močový měchýř prázdný. Plný močový měchýř brání kontrakcím, což znamená menší tlak na děložní hrdlo a pomalejší dilataci. Močte pravidelně, aby se zabránilo zpomalování procesu.
 3. 3
  Posaďte se na porodní míč. Porodní míč je míč na cvičení, pevný, ale měkký a naplněný vzduchem. Když na něm budete sedět nebo dřepět, budou svaly pánevního dna relaxovat a děložní hrdlo se rozšíří rychleji. Pro maximální pohodlí a účinnost si sedněte na míč s nohama daleko od sebe a zády se opřete o postel nebo židli.
 4. 4
  Uvažujte o stimulaci bradavek. Když vám váš partner bude stimulovat bradavky, buď ručně, nebo prsní pumpou, bude vaše tělo vylučovat hormon oxytocin, který urychlí dilataci děložního hrdla.
 5. 5
  Zkuste sex. Orgasmus také zajistí, aby vaše tělo vylučovalo oxytocin. Dále zajistí kontrakce dělohy. Také další chemikálie nazývané prostaglandiny, které jsou obsaženy v semenu, pomohou dilatovat děložní hrdlo. To vše znamená, že pro některé ženy je sexuální styk nejefektivnější (a zábavný!) přirozený způsob jak rychle dilatovat děložní hrdlo.
 6. 6
  Relaxujte. Ztuhlé svaly mohou porod jenom prodloužit, blokovat sestup dítěte a zpomalit dilataci děložního hrdla. Zkuste zůstat emocionálně silná a udržujte uvolněný stav mysli.
  • Pokud máte problém relaxovat, zkuste teplou sprchu, poslech hudby, nebo někoho poproste o masáž.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Medikamentózní stimulace děložního hrdla

 1. 1
  Zvažte léky, které se aplikují přímo na děložní hrdlo. Tyto léky, které se zavádějí pouze za přítomnosti lékaře, mohou pomoci změkčit a urychlit dilataci děložního hrdla.
  • Misoprostol, prostaglandin, je někdy zaveden do pochvy (velice zřídka může být užíván orálně) na změkčení čípku. Tento konkrétní lék je bezpečný a relativně levný a lékaři ho často používají.
  • Dinoproston je podobný prostaglandin, což může mít stejný účinek. Může být vložen do pochvy jako čípek nebo nastříkán do otvoru děložního hrdla.
  • Hyaluronidáza je enzym vyrobený z varlat skotu. Pokud se vstřikuje do otvoru děložního hrdla, může ho pomoci změkčit a rozšířit. Tento lék je někdy použit, pokud děložní hrdlo nezačalo vůbec měknout nebo se nezačalo rozšiřovat.
 2. 2
  Zeptejte se svého lékaře na nitrožilní léky. Oxytocin, hormon, který vaše tělo uvolňuje během stimulace bradavek nebo při sexuálním styku, může být doručen také prostřednictvím IV. Tato metoda někdy způsobuje velmi silné děložní stahy a další vedlejší účinky, takže se se svým lékařem proberte v předstihu klady a zápory.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Mechanická stimulace dilatace děložního hrdla

 1. 1
  Zvažte foleyův katétr. Foleyův katetr je flexibilní trubice s připojeným balónem. Když lékař vloží katétr do hrdla, balónek vyplní tekutinou, ten se zvětší a vyvine nepřetržitý tlak na děložní hrdlo. Kromě toho, tento postup odděluje membrány, což má za následek uvolňování prostaglandinů a rychlejší dilataci. Tato metoda je nejobyčejnější způsob, jak rozšířit děložní hrdlo mechanicky.
 2. 2
  Promluvte si se svým lékařem o řase Laminaria. Laminaria je mořská řasa, která se po vysušení stává hygroskopická--to znamená, že přitahuje a zadržuje vodu. Když lékař vloží Laminarii do děložního hrdla, ta absorbuje vodu a nabobtná, a vyvíjí tak další tlak a podporuje dilataci.

Tipy

 • Nejprve zkuste přírodní metody. Pokud se váš lékař domnívá, že je nutné vyvolat porod tak rychle, jak je to jen možné, je nejlepší, aby se vaše pochva dilatovala přirozeně. Všechny lékařské a mechanické zásahy nesou určitá rizika, a jejich použití může zvýšit riziko císařského řezu.
 • Promluvte si v předstihu se svým lékařem, porodní asistentkou nebo jiným zdravotníkem o tom, u kterých postupů se cítíte dobře a kterým byste chtěli zabránit. Každý porod je jiný a možná budete muset být flexibilní, ale je dobré mít plán.

Reference

 1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a682512.html
 2. Phyllis C. Leppert, MD, PhD, Anatomy and Physiology of Cervical Ripening.
 3. Summers, L. Methods of Cervical Ripening and Labor Induction.
 4. http://www.aafp.org/afp/1999/0801/p477.html#sec-2
 5. http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1519-38292004000200002

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 895 krát
Stránka byla zobrazena 6 895 krát.

Pomohl vám tento článek?