Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nepříjemný tělesný pach je trapnou záležitostí, která může vést k celé řadě společenských, kulturních a pracovních problémů. Ačkoli na trhu najdeme velké množství různých deodorantů, spousta z nich obsahuje škodlivé chemikálie, kvůli nimž není vhodné používat tyto produkty dlouhodobě. Z toho důvodu dnes lidé často hledají přírodní alternativy, kterými by svůj tělesný pach eliminovali.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zlepšení osobní hygieny

 1. 1
  Pravidelně se koupejte nebo sprchujte. Protože tělesný zápach způsobují bakterie, reagující s potem produkovaným apokrinními žlázami, prvním krokem musí být pravidelné koupání nebo sprchování. Používejte jemné mýdlo na bázi rostlinného oleje a pořádně se namydlete. Čím více pěny vytvoříte a čím déle ji na sobě udržíte, tím spíš se zbavíte všech bakterií, které se vyskytují na vaší pokožce.
  • Ne každé mýdlo je antibakteriální, ale vy ho vlastně ani nepotřebujete. Zkuste například kastilské peprmintové mýdlo. Peprmintový olej je mírně antiseptický a pomáhá tak bojovat s tělesným pachem.
 2. 2
  Ujistěte se, že jste se důkladně osušili. To je obzvláště důležité v místech, která jsou náchylná k zapáchání: třísla, podpaží, okolí bradavek apod. Kompletně osušte také místa s kožními záhyby (pod prsy, v tříslech, na břiše).
  • Nepoužívejte kukuřičný škrob jako zásyp. Mnozí lékaři věří, že kukuřičný škrob funguje jako "potrava pro houby." Místo toho použijte nearomatizovaný mastek.
 3. 3
  Minimalizujte místa vhodná pro množení bakterií. Pro odstranění zápachu je vhodné například oholit podpaží. Pravidelně také čistěte vložky ve svých botách - ty pro bakterie představují obzvlášť významnou živnou půdu.
 4. 4
  Noste čisté bavlněné oblečení. Oblékejte se do oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna, hedvábí nebo vlna. Pokud cvičíte a hodně se přitom potíte, určitě se vyplatí upřednostnit syntetický materiál, který odvede vlhkost od těla, ale po osprchování byste si měli opět obléct oblečení z přírodních tkanin.
  • Bavlněné oblečení umožňuje pokožce dýchat a zmírňuje pocení. Bavlna proto zanechává kůži zdravou, suchou a bez zápachu.
 5. 5
  Nenoste uzavřenou obuv s ponožkami po delší dobu. Pokud se hodně potíte, uzavřená obuv povede kvůli omezené vzdušnosti k nadměrnému zápachu nohou. Dávejte proto co nejvíce přednost sandálům, pantoflím nebo nějakým vzdušnějším botám.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Změna životního stylu

 1. 1
  Přestaňte kouřit a žvýkat tabák. Kouření a žvýkání tabáku vede k produkci volných radikálů, které jsou pro naše tělo velmi škodlivé. Také způsobují shlukování bakterií na pokožce a přispívají tak nepříjemnému tělesnému zápachu.
 2. 2
  Pijte hodně vody. Voda je vynikající rozpouštědlo, kterým z těla odplavíte všechny toxiny. Voda je tou vůbec nejneutrálnější substancí, která dokáže redukovat formování bakterií ve střevech. Pitím osmi až deseti sklenic vody denně udržíte kůži dostatečně hydratovanou, zdravou a bez zápachu.[1]
 3. 3
  Konzumujte potraviny s probiotiky. Probiotika jsou přírodní bakterie, šetrné k našim orgánům, které pomáhají kontrolovat množení toxických bakterií ve střevech.[2] Probiotika podporují růst bakterií lactobacillus bifidus, které zlepšují zažívání a redukují toxiny v orgánech. Naleznete je například v produktech jako je jogurt nebo podmáslí.
  • Každodenní konzumace alespoň jednoho šálku nějaké probiotické substance je velmi prospěšná a měli byste v ní pokračovat po dobu šesti měsíců. Celkově se vám zlepší zdraví, což pozitivně ovlivní také tělesný pach, který bývá často způsoben pouze špatným zažíváním!
 4. 4
  Z jídelníčku vyřaďte potraviny, způsobující tělesný zápach. Existuje celá řada potravin, které mohou negativně ovlivňovat váš pach. Patří mezi ně například tučná jídla (tučné maso, drůbeží s kůží, smažené jídlo) a určité druhy koření (kari, česnek, cibule). Podobné potraviny vynechte alespoň na 2-4 týdny a potom zhodnoťte výsledný efekt.
  • U některých lidí může za tělesný pach také káva a nápoje s obsahem kofeinu.[3]
  • Další potraviny a nápoje, způsobující nepříjemný tělesný pach, jsou například: alkoholické nápoje, chřest, kmín, červené maso.[4]
 5. 5
  Jezte dostatek listové zeleniny. Nedostatek listové (zelené) zeleniny způsobuje tělesný pach také. Tento typ zeleniny obsahuje chlorofylin, což je přírodní látka, absorbující zápach.[5]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Používání přírodních antiperspirantů

 1. 1
  Používejte volně dostupné přírodní antiperspiranty. Jestliže nechcete používat komerčně produkované chemické antiperspiranty nebo deodoranty, vyhledejte místo nich nějaký přírodní produkt. Na internetu je k dostání velké množství oblíbených přípravků - za všechny jmenujme například Tom’s of Maine, Kiss My Face nebo u nás prodávaný Alverde či Eucerin.
 2. 2
  Vyrobte si vlastní antiperspirant. Na internetu je k dohledání spousta receptů, ale vyzkoušet můžete i ten náš. Smíchejte 3/4 šálku marantového prášku se čtyřmi lžičkami jedlé sody bez obsahu hliníku. V parním hrnci nechte rozpustit 6 lžic organického kakaa nebo mangového másla společně se 2 lžícemi nerafinovaného kokosového oleje. Rozpuštěné ingredience promíchejte se suchými a potom do směsi přidejte 1/2 lžičky esenciálního oleje z citronové trávy.[6]
  • Směs skladujte ve sklenici s víčkem. Takto vyrobený antiperspirant nemusíte uchovávat v lednici.
 3. 3
  Své tělo ošetřujte antibakteriálním přípravkem ve formě roztoku peroxidu vodíku. Jednu lžičku 3% peroxidu vodíku smíchejte s jedním šálkem vody. Potom použijte bavlněnou žínku, namočte ji v roztoku, vyždímejte a potřete si s ní podpaží, třísla, a chodidla.
 4. 4
  Potírejte si kůži jablečným octem. Bakterie zodpovědné za tělesný pach můžete zlikvidovat pomocí jablečného octa. Každý den namáčejte nohy do roztoku jedné části jablečného octa a 3 částí vody. Stejným roztokem naplňte rozprašovací láhev a aplikujte si ho na podpaží. [7]
  • Jablečný ocet je velmi silný a lidé s citlivou pokožkou mohou při jeho aplikaci pociťovat nepříjemné vedlejší účinky, jako je pálení nebo svědění. Z toho důvodu se doporučuje před použitím udělat test na menším kousku kůže a také byste se měli ujistit, že nemáte čerstvě oholená podpaží.
 5. 5
  Kůži ošetřujte tea tree olejem. V jednom šálku vilínu rozmíchejte 8-10 kapek tea tree oleje. Vzniklou směsí naplňte rozprašovací láhev a tu potom použijte pro aplikaci nově vyrobeného přírodního deodorantu. Nanášejte ho zejména po cvičení. Vilín dokáže stahovat pokožku a omezuje pocení. Tea tree olej je zase přírodní antibakteriální činidlo.[8]
  • Tea tree olej je známý svými antiseptickými účinky, ale také silným a příjemným aroma.
  • Aplikujete-li ho povrchově, zabije bakterie na pokožce a tím pádem zredukuje tvorbu toxinů.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Pochopení tělesného pachu

 1. 1
  Prozkoumejte důvod vzniku tělesného pachu. Tělesný pach, známý také pod odbornými názvy bromhidróza, osmidróza nebo ozochrotia, je způsobený rozpadem kožních bílkovin v důsledku přítomnosti bakterií na pokožce. Charakter zápachu je ovlivněný typem bakterií na vaší kůži, rozpadajícími se proteiny, dále produkovanými kyselinami, konzumovaným jídlem, množstvím potu a vaším celkovým zdravím. [9]
  • Vyšší riziko nepříjemného tělesného zápachu hrozí obézním osobám, jedincům s cukrovkou nebo hyperhidrózou (nadměrným pocením), kteří navíc berou určité medikamenty.
  • Když se potíme, bakterie na naší kůži začnou štěpit pot a kožní bílkoviny na dva hlavní typy kyselin a jsou to právě tyto kyseliny, které způsobují tělesný pach: kyselina propionová a kyselina 3-methylbutanová (isopentanová). Tvoří je dva druhy bakterií. Kyselina propionová je tvořena propionibakterií a bývá cítit po octu. Isopentanovou kyselinu tvoří stafylokok Staphylococcus epidermidis a má tendenci páchnout po sýru -- pravděpodobně proto, že stejnou bakterii používají sýraři při výrobě určitých druhů sýrů.
 2. 2
  Zjistěte, kde se u vás tělesný pach objevuje nejvíce. Tělesný pach vzniká nejčastěji v kožních záhybech nebo v oblastech, které jsou zakryté nebo více náchylné k pocení -- jsou to například chodidla, třísla, podpaží, genitálie, pubická oblast a další ochlupená místa, pupek, anus a místo za ušima. Další partie se můžou samozřejmě potit a následně zapáchat také, ale obvykle ne v takové míře.
 3. 3
  Pochopte proč a jak se vlastně potíme. Pot je tvořený dvěma typy potních žláz - ekrinními a apokrinními. Ekrinní potní žlázy jsou, řekněme, základní a tělo je využívá k regulaci teploty. Apokrinní žlázy jsou pachové a produkují feromony.
  • Feromony využívají všichni savci -- včetně lidí-- k přilákání geneticky atraktivních sexuálních partnerů a k signalizaci nálady.[10]
  • Apokrinní žlázy naleznete v tříslech, podpaží a v okolí bradavek.
 4. 4
  Zápach chodidel se od jiných typů tělesného pachu značně liší. Zápach chodidel je prostě jiný. Na chodidlech se sice ekrinní žlázy nacházejí, ale protože většina z nás nosí ponožky a boty (nejčastěji ze syntetických materiálů), pot se nevypařuje tak snadno.
  • Syntetické materiály (oproti bavlně a kůži) mají tendenci zadržovat pot a zabraňovat vypařování, pokud tedy k odpařování nejsou speciálně určené.
  • Neodpařený pot poskytuje vynikající prostředí pro růst hub, přičemž většina hub vytváří nepříjmený zápach také.
 5. 5
  Zjistěte další faktory, ovlivňující tělesný pach. Určitý typ tělesného zápachu může negativně ovlivňovat například věk. Děti v předpubertálním věku naproti tomu neprodukují téměř žádný pach. Nepříjemný pach začne být spojovaný až s androgeny, produkovanými v průběhu puberty.[11]
 6. 6
  Posuďte, zda byste měli kvůli svému tělesnému pachu navštívit lékaře. S většinou druhů tělesného pachu můžete zatočit pomocí domácích postupů, ale v některých případech je zápach tak silný a zvláštní, že návštěva lékaře bude nezbytná. Může se stát, že vás doktor odkáže na dermatologa (kožního specialistu). Lékaře navštivte v těchto případech:
  • Pokoušeli jste se se svým problémem něco dělat, ale žádný z postupů nepřinesl úlevu ani po 2-3 týdnech.
  • Začali jste se potit mnohem více nebo naopak méně, než dosud.
  • Pocení narušuje váš každodenní život.
  • Objevuje se u vás noční pocení.
  • Váš tělesný pach se v poslední době dramaticky změnil.
  Reklama

Tipy

 • Určité druhy mořských ryb, například tuňák nebo mečoun, obsahují velké množství rtuti, což je toxin způsobující nepříjemný tělesný pach.


Reklama

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 5 149 krát

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 5 149 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama