X
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine.
V tomto článku je 17 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 5 149 krát
Nepříjemný tělesný pach je trapnou záležitostí, která může vést k celé řadě společenských, kulturních a pracovních problémů. Ačkoli na trhu najdeme velké množství různých deodorantů, spousta z nich obsahuje škodlivé chemikálie, kvůli nimž není vhodné používat tyto produkty dlouhodobě. Z toho důvodu dnes lidé často hledají přírodní alternativy, kterými by svůj tělesný pach eliminovali.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Zlepšení osobní hygieny
-
1Pravidelně se koupejte nebo sprchujte. Protože tělesný zápach způsobují bakterie, reagující s potem produkovaným apokrinními žlázami, prvním krokem musí být pravidelné koupání nebo sprchování. Používejte jemné mýdlo na bázi rostlinného oleje a pořádně se namydlete. Čím více pěny vytvoříte a čím déle ji na sobě udržíte, tím spíš se zbavíte všech bakterií, které se vyskytují na vaší pokožce.
- Ne každé mýdlo je antibakteriální, ale vy ho vlastně ani nepotřebujete. Zkuste například kastilské peprmintové mýdlo. Peprmintový olej je mírně antiseptický a pomáhá tak bojovat s tělesným pachem.
-
2Ujistěte se, že jste se důkladně osušili. To je obzvláště důležité v místech, která jsou náchylná k zapáchání: třísla, podpaží, okolí bradavek apod. Kompletně osušte také místa s kožními záhyby (pod prsy, v tříslech, na břiše).
- Nepoužívejte kukuřičný škrob jako zásyp. Mnozí lékaři věří, že kukuřičný škrob funguje jako "potrava pro houby." Místo toho použijte nearomatizovaný mastek.
-
3Minimalizujte místa vhodná pro množení bakterií. Pro odstranění zápachu je vhodné například oholit podpaží. Pravidelně také čistěte vložky ve svých botách - ty pro bakterie představují obzvlášť významnou živnou půdu.
-
4Noste čisté bavlněné oblečení. Oblékejte se do oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna, hedvábí nebo vlna. Pokud cvičíte a hodně se přitom potíte, určitě se vyplatí upřednostnit syntetický materiál, který odvede vlhkost od těla, ale po osprchování byste si měli opět obléct oblečení z přírodních tkanin.
- Bavlněné oblečení umožňuje pokožce dýchat a zmírňuje pocení. Bavlna proto zanechává kůži zdravou, suchou a bez zápachu.
-
5Nenoste uzavřenou obuv s ponožkami po delší dobu. Pokud se hodně potíte, uzavřená obuv povede kvůli omezené vzdušnosti k nadměrnému zápachu nohou. Dávejte proto co nejvíce přednost sandálům, pantoflím nebo nějakým vzdušnějším botám.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Změna životního stylu
-
1Přestaňte kouřit a žvýkat tabák. Kouření a žvýkání tabáku vede k produkci volných radikálů, které jsou pro naše tělo velmi škodlivé. Také způsobují shlukování bakterií na pokožce a přispívají tak nepříjemnému tělesnému zápachu.
-
2Pijte hodně vody. Voda je vynikající rozpouštědlo, kterým z těla odplavíte všechny toxiny. Voda je tou vůbec nejneutrálnější substancí, která dokáže redukovat formování bakterií ve střevech. Pitím osmi až deseti sklenic vody denně udržíte kůži dostatečně hydratovanou, zdravou a bez zápachu.[1]
-
3Konzumujte potraviny s probiotiky. Probiotika jsou přírodní bakterie, šetrné k našim orgánům, které pomáhají kontrolovat množení toxických bakterií ve střevech.[2] Probiotika podporují růst bakterií lactobacillus bifidus, které zlepšují zažívání a redukují toxiny v orgánech. Naleznete je například v produktech jako je jogurt nebo podmáslí.
- Každodenní konzumace alespoň jednoho šálku nějaké probiotické substance je velmi prospěšná a měli byste v ní pokračovat po dobu šesti měsíců. Celkově se vám zlepší zdraví, což pozitivně ovlivní také tělesný pach, který bývá často způsoben pouze špatným zažíváním!
-
4Z jídelníčku vyřaďte potraviny, způsobující tělesný zápach. Existuje celá řada potravin, které mohou negativně ovlivňovat váš pach. Patří mezi ně například tučná jídla (tučné maso, drůbeží s kůží, smažené jídlo) a určité druhy koření (kari, česnek, cibule). Podobné potraviny vynechte alespoň na 2-4 týdny a potom zhodnoťte výsledný efekt.
-
5Jezte dostatek listové zeleniny. Nedostatek listové (zelené) zeleniny způsobuje tělesný pach také. Tento typ zeleniny obsahuje chlorofylin, což je přírodní látka, absorbující zápach.[5]Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Používání přírodních antiperspirantů
-
1Používejte volně dostupné přírodní antiperspiranty. Jestliže nechcete používat komerčně produkované chemické antiperspiranty nebo deodoranty, vyhledejte místo nich nějaký přírodní produkt. Na internetu je k dostání velké množství oblíbených přípravků - za všechny jmenujme například Tom’s of Maine, Kiss My Face nebo u nás prodávaný Alverde či Eucerin.
-
2Vyrobte si vlastní antiperspirant. Na internetu je k dohledání spousta receptů, ale vyzkoušet můžete i ten náš. Smíchejte 3/4 šálku marantového prášku se čtyřmi lžičkami jedlé sody bez obsahu hliníku. V parním hrnci nechte rozpustit 6 lžic organického kakaa nebo mangového másla společně se 2 lžícemi nerafinovaného kokosového oleje. Rozpuštěné ingredience promíchejte se suchými a potom do směsi přidejte 1/2 lžičky esenciálního oleje z citronové trávy.[6]
- Směs skladujte ve sklenici s víčkem. Takto vyrobený antiperspirant nemusíte uchovávat v lednici.
-
3Své tělo ošetřujte antibakteriálním přípravkem ve formě roztoku peroxidu vodíku. Jednu lžičku 3% peroxidu vodíku smíchejte s jedním šálkem vody. Potom použijte bavlněnou žínku, namočte ji v roztoku, vyždímejte a potřete si s ní podpaží, třísla, a chodidla.
-
4Potírejte si kůži jablečným octem. Bakterie zodpovědné za tělesný pach můžete zlikvidovat pomocí jablečného octa. Každý den namáčejte nohy do roztoku jedné části jablečného octa a 3 částí vody. Stejným roztokem naplňte rozprašovací láhev a aplikujte si ho na podpaží. [7]
- Jablečný ocet je velmi silný a lidé s citlivou pokožkou mohou při jeho aplikaci pociťovat nepříjemné vedlejší účinky, jako je pálení nebo svědění. Z toho důvodu se doporučuje před použitím udělat test na menším kousku kůže a také byste se měli ujistit, že nemáte čerstvě oholená podpaží.
-
5Kůži ošetřujte tea tree olejem. V jednom šálku vilínu rozmíchejte 8-10 kapek tea tree oleje. Vzniklou směsí naplňte rozprašovací láhev a tu potom použijte pro aplikaci nově vyrobeného přírodního deodorantu. Nanášejte ho zejména po cvičení. Vilín dokáže stahovat pokožku a omezuje pocení. Tea tree olej je zase přírodní antibakteriální činidlo.[8]
- Tea tree olej je známý svými antiseptickými účinky, ale také silným a příjemným aroma.
- Aplikujete-li ho povrchově, zabije bakterie na pokožce a tím pádem zredukuje tvorbu toxinů.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Pochopení tělesného pachu
-
1Prozkoumejte důvod vzniku tělesného pachu. Tělesný pach, známý také pod odbornými názvy bromhidróza, osmidróza nebo ozochrotia, je způsobený rozpadem kožních bílkovin v důsledku přítomnosti bakterií na pokožce. Charakter zápachu je ovlivněný typem bakterií na vaší kůži, rozpadajícími se proteiny, dále produkovanými kyselinami, konzumovaným jídlem, množstvím potu a vaším celkovým zdravím. [9]
- Vyšší riziko nepříjemného tělesného zápachu hrozí obézním osobám, jedincům s cukrovkou nebo hyperhidrózou (nadměrným pocením), kteří navíc berou určité medikamenty.
- Když se potíme, bakterie na naší kůži začnou štěpit pot a kožní bílkoviny na dva hlavní typy kyselin a jsou to právě tyto kyseliny, které způsobují tělesný pach: kyselina propionová a kyselina 3-methylbutanová (isopentanová). Tvoří je dva druhy bakterií. Kyselina propionová je tvořena propionibakterií a bývá cítit po octu. Isopentanovou kyselinu tvoří stafylokok Staphylococcus epidermidis a má tendenci páchnout po sýru -- pravděpodobně proto, že stejnou bakterii používají sýraři při výrobě určitých druhů sýrů.
-
2Zjistěte, kde se u vás tělesný pach objevuje nejvíce. Tělesný pach vzniká nejčastěji v kožních záhybech nebo v oblastech, které jsou zakryté nebo více náchylné k pocení -- jsou to například chodidla, třísla, podpaží, genitálie, pubická oblast a další ochlupená místa, pupek, anus a místo za ušima. Další partie se můžou samozřejmě potit a následně zapáchat také, ale obvykle ne v takové míře.
-
3Pochopte proč a jak se vlastně potíme. Pot je tvořený dvěma typy potních žláz - ekrinními a apokrinními. Ekrinní potní žlázy jsou, řekněme, základní a tělo je využívá k regulaci teploty. Apokrinní žlázy jsou pachové a produkují feromony.
- Feromony využívají všichni savci -- včetně lidí-- k přilákání geneticky atraktivních sexuálních partnerů a k signalizaci nálady.[10]
- Apokrinní žlázy naleznete v tříslech, podpaží a v okolí bradavek.
-
4Zápach chodidel se od jiných typů tělesného pachu značně liší. Zápach chodidel je prostě jiný. Na chodidlech se sice ekrinní žlázy nacházejí, ale protože většina z nás nosí ponožky a boty (nejčastěji ze syntetických materiálů), pot se nevypařuje tak snadno.
- Syntetické materiály (oproti bavlně a kůži) mají tendenci zadržovat pot a zabraňovat vypařování, pokud tedy k odpařování nejsou speciálně určené.
- Neodpařený pot poskytuje vynikající prostředí pro růst hub, přičemž většina hub vytváří nepříjmený zápach také.
-
5Zjistěte další faktory, ovlivňující tělesný pach. Určitý typ tělesného zápachu může negativně ovlivňovat například věk. Děti v předpubertálním věku naproti tomu neprodukují téměř žádný pach. Nepříjemný pach začne být spojovaný až s androgeny, produkovanými v průběhu puberty.[11]
-
6Posuďte, zda byste měli kvůli svému tělesnému pachu navštívit lékaře. S většinou druhů tělesného pachu můžete zatočit pomocí domácích postupů, ale v některých případech je zápach tak silný a zvláštní, že návštěva lékaře bude nezbytná. Může se stát, že vás doktor odkáže na dermatologa (kožního specialistu). Lékaře navštivte v těchto případech:
- Pokoušeli jste se se svým problémem něco dělat, ale žádný z postupů nepřinesl úlevu ani po 2-3 týdnech.
- Začali jste se potit mnohem více nebo naopak méně, než dosud.
- Pocení narušuje váš každodenní život.
- Objevuje se u vás noční pocení.
- Váš tělesný pach se v poslední době dramaticky změnil.
Reklama
Tipy
- Určité druhy mořských ryb, například tuňák nebo mečoun, obsahují velké množství rtuti, což je toxin způsobující nepříjemný tělesný pach.
Reklama
Reference
- ↑ Erica Kasuli, M.S., R.D et al. Article on “Foods to reduce body odor”, 2009.
- ↑ http://deliciousliving.com/health/how-can-i-treat-chronic-body-odor
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sweating-and-body-odor/basics/lifestyle-home-remedies/con-20014438
- ↑ http://www.medicaldaily.com/you-are-what-you-eat-6-smelly-foods-are-actually-giving-you-bad-body-odor-298318
- ↑ http://skinnyms.com/reduce-body-ordor-with-foods-you-eat/
- ↑ http://www.naturalnews.com/043337_antiperspirant_do-it-yourself_toxic_chemicals.html
- ↑ http://www.medicaldaily.com/natural-body-odor-remedies-4-ways-eliminate-body-odor-good-hygiene-300446
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-227-witch%20hazel.aspx?activeingredientid=227&activeingredientname=witch%20hazel
- ↑ http://www.medicalnewstoday.com/articles/173478.php
- ↑ http://www.smithsonianmag.com/science-nature/the-truth-about-pheromones-100363955/?no-ist
- ↑ http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/preventing-body-odor
- http://www.medicalnewstoday.com/articles/173478.php
- http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sweating-and-body-odor/basics/definition/con-20014438
- http://www.naturalhealthmag.com/expert-advice/how-can-i-get-rid-body-odor-naturally
- http://www.cyh.com/healthtopics/healthtopicdetails.aspx?p=243&np=292&id=2387
- http://health.howstuffworks.com/skin-care/underarm-care/problems/excessive-underarm-sweating3.htm
- http://www.home-remedies-for-you.com/remedy/Body-Odor.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get Rid of Body Odor Naturally
Bahasa Indonesia:Menghilangkan Bau Badan Secara Alami
Tiếng Việt:Khử Mùi cơ thể một cách Tự nhiên
中文:自然消除体臭
Stránka byla zobrazena 5 149 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama