Jak se přírodní cestou zbavit tělesného zápachu

Spoluautor Zora Degrandpre, ND

Nepříjemný tělesný pach je trapnou záležitostí, která může vést k celé řadě společenských, kulturních a pracovních problémů. Ačkoli na trhu najdeme velké množství různých deodorantů, spousta z nich obsahuje škodlivé chemikálie, kvůli nimž není vhodné používat tyto produkty dlouhodobě. Z toho důvodu dnes lidé často hledají přírodní alternativy, kterými by svůj tělesný pach eliminovali.

Metoda 1 ze 4:
Zlepšení osobní hygieny

 1. 1
  Pravidelně se koupejte nebo sprchujte. Protože tělesný zápach způsobují bakterie, reagující s potem produkovaným apokrinními žlázami, prvním krokem musí být pravidelné koupání nebo sprchování. Používejte jemné mýdlo na bázi rostlinného oleje a pořádně se namydlete. Čím více pěny vytvoříte a čím déle ji na sobě udržíte, tím spíš se zbavíte všech bakterií, které se vyskytují na vaší pokožce.
  • Ne každé mýdlo je antibakteriální, ale vy ho vlastně ani nepotřebujete. Zkuste například kastilské peprmintové mýdlo. Peprmintový olej je mírně antiseptický a pomáhá tak bojovat s tělesným pachem.
 2. 2
  Ujistěte se, že jste se důkladně osušili. To je obzvláště důležité v místech, která jsou náchylná k zapáchání: třísla, podpaží, okolí bradavek apod. Kompletně osušte také místa s kožními záhyby (pod prsy, v tříslech, na břiše).
  • Nepoužívejte kukuřičný škrob jako zásyp. Mnozí lékaři věří, že kukuřičný škrob funguje jako "potrava pro houby." Místo toho použijte nearomatizovaný mastek.
 3. 3
  Minimalizujte místa vhodná pro množení bakterií. Pro odstranění zápachu je vhodné například oholit podpaží. Pravidelně také čistěte vložky ve svých botách - ty pro bakterie představují obzvlášť významnou živnou půdu.
 4. 4
  Noste čisté bavlněné oblečení. Oblékejte se do oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna, hedvábí nebo vlna. Pokud cvičíte a hodně se přitom potíte, určitě se vyplatí upřednostnit syntetický materiál, který odvede vlhkost od těla, ale po osprchování byste si měli opět obléct oblečení z přírodních tkanin.
  • Bavlněné oblečení umožňuje pokožce dýchat a zmírňuje pocení. Bavlna proto zanechává kůži zdravou, suchou a bez zápachu.
 5. 5
  Nenoste uzavřenou obuv s ponožkami po delší dobu. Pokud se hodně potíte, uzavřená obuv povede kvůli omezené vzdušnosti k nadměrnému zápachu nohou. Dávejte proto co nejvíce přednost sandálům, pantoflím nebo nějakým vzdušnějším botám.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Změna životního stylu

 1. 1
  Přestaňte kouřit a žvýkat tabák. Kouření a žvýkání tabáku vede k produkci volných radikálů, které jsou pro naše tělo velmi škodlivé. Také způsobují shlukování bakterií na pokožce a přispívají tak nepříjemnému tělesnému zápachu.
 2. 2
  Pijte hodně vody. Voda je vynikající rozpouštědlo, kterým z těla odplavíte všechny toxiny. Voda je tou vůbec nejneutrálnější substancí, která dokáže redukovat formování bakterií ve střevech. Pitím osmi až deseti sklenic vody denně udržíte kůži dostatečně hydratovanou, zdravou a bez zápachu.[1]
 3. 3
  Konzumujte potraviny s probiotiky. Probiotika jsou přírodní bakterie, šetrné k našim orgánům, které pomáhají kontrolovat množení toxických bakterií ve střevech.[2] Probiotika podporují růst bakterií lactobacillus bifidus, které zlepšují zažívání a redukují toxiny v orgánech. Naleznete je například v produktech jako je jogurt nebo podmáslí.
  • Každodenní konzumace alespoň jednoho šálku nějaké probiotické substance je velmi prospěšná a měli byste v ní pokračovat po dobu šesti měsíců. Celkově se vám zlepší zdraví, což pozitivně ovlivní také tělesný pach, který bývá často způsoben pouze špatným zažíváním!
 4. 4
  Z jídelníčku vyřaďte potraviny, způsobující tělesný zápach. Existuje celá řada potravin, které mohou negativně ovlivňovat váš pach. Patří mezi ně například tučná jídla (tučné maso, drůbeží s kůží, smažené jídlo) a určité druhy koření (kari, česnek, cibule). Podobné potraviny vynechte alespoň na 2-4 týdny a potom zhodnoťte výsledný efekt.
  • U některých lidí může za tělesný pach také káva a nápoje s obsahem kofeinu.[3]
  • Další potraviny a nápoje, způsobující nepříjemný tělesný pach, jsou například: alkoholické nápoje, chřest, kmín, červené maso.[4]
 5. 5
  Jezte dostatek listové zeleniny. Nedostatek listové (zelené) zeleniny způsobuje tělesný pach také. Tento typ zeleniny obsahuje chlorofylin, což je přírodní látka, absorbující zápach.[5]
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Používání přírodních antiperspirantů

 1. 1
  Používejte volně dostupné přírodní antiperspiranty. Jestliže nechcete používat komerčně produkované chemické antiperspiranty nebo deodoranty, vyhledejte místo nich nějaký přírodní produkt. Na internetu je k dostání velké množství oblíbených přípravků - za všechny jmenujme například Tom’s of Maine, Kiss My Face nebo u nás prodávaný Alverde či Eucerin.
 2. 2
  Vyrobte si vlastní antiperspirant. Na internetu je k dohledání spousta receptů, ale vyzkoušet můžete i ten náš. Smíchejte 3/4 šálku marantového prášku se čtyřmi lžičkami jedlé sody bez obsahu hliníku. V parním hrnci nechte rozpustit 6 lžic organického kakaa nebo mangového másla společně se 2 lžícemi nerafinovaného kokosového oleje. Rozpuštěné ingredience promíchejte se suchými a potom do směsi přidejte 1/2 lžičky esenciálního oleje z citronové trávy.[6]
  • Směs skladujte ve sklenici s víčkem. Takto vyrobený antiperspirant nemusíte uchovávat v lednici.
 3. 3
  Své tělo ošetřujte antibakteriálním přípravkem ve formě roztoku peroxidu vodíku. Jednu lžičku 3% peroxidu vodíku smíchejte s jedním šálkem vody. Potom použijte bavlněnou žínku, namočte ji v roztoku, vyždímejte a potřete si s ní podpaží, třísla, a chodidla.
 4. 4
  Potírejte si kůži jablečným octem. Bakterie zodpovědné za tělesný pach můžete zlikvidovat pomocí jablečného octa. Každý den namáčejte nohy do roztoku jedné části jablečného octa a 3 částí vody. Stejným roztokem naplňte rozprašovací láhev a aplikujte si ho na podpaží. [7]
  • Jablečný ocet je velmi silný a lidé s citlivou pokožkou mohou při jeho aplikaci pociťovat nepříjemné vedlejší účinky, jako je pálení nebo svědění. Z toho důvodu se doporučuje před použitím udělat test na menším kousku kůže a také byste se měli ujistit, že nemáte čerstvě oholená podpaží.
 5. 5
  Kůži ošetřujte tea tree olejem. V jednom šálku vilínu rozmíchejte 8-10 kapek tea tree oleje. Vzniklou směsí naplňte rozprašovací láhev a tu potom použijte pro aplikaci nově vyrobeného přírodního deodorantu. Nanášejte ho zejména po cvičení. Vilín dokáže stahovat pokožku a omezuje pocení. Tea tree olej je zase přírodní antibakteriální činidlo.[8]
  • Tea tree olej je známý svými antiseptickými účinky, ale také silným a příjemným aroma.
  • Aplikujete-li ho povrchově, zabije bakterie na pokožce a tím pádem zredukuje tvorbu toxinů.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Pochopení tělesného pachu

 1. 1
  Prozkoumejte důvod vzniku tělesného pachu. Tělesný pach, známý také pod odbornými názvy bromhidróza, osmidróza nebo ozochrotia, je způsobený rozpadem kožních bílkovin v důsledku přítomnosti bakterií na pokožce. Charakter zápachu je ovlivněný typem bakterií na vaší kůži, rozpadajícími se proteiny, dále produkovanými kyselinami, konzumovaným jídlem, množstvím potu a vaším celkovým zdravím. [9]
  • Vyšší riziko nepříjemného tělesného zápachu hrozí obézním osobám, jedincům s cukrovkou nebo hyperhidrózou (nadměrným pocením), kteří navíc berou určité medikamenty.
  • Když se potíme, bakterie na naší kůži začnou štěpit pot a kožní bílkoviny na dva hlavní typy kyselin a jsou to právě tyto kyseliny, které způsobují tělesný pach: kyselina propionová a kyselina 3-methylbutanová (isopentanová). Tvoří je dva druhy bakterií. Kyselina propionová je tvořena propionibakterií a bývá cítit po octu. Isopentanovou kyselinu tvoří stafylokok Staphylococcus epidermidis a má tendenci páchnout po sýru -- pravděpodobně proto, že stejnou bakterii používají sýraři při výrobě určitých druhů sýrů.
 2. 2
  Zjistěte, kde se u vás tělesný pach objevuje nejvíce. Tělesný pach vzniká nejčastěji v kožních záhybech nebo v oblastech, které jsou zakryté nebo více náchylné k pocení -- jsou to například chodidla, třísla, podpaží, genitálie, pubická oblast a další ochlupená místa, pupek, anus a místo za ušima. Další partie se můžou samozřejmě potit a následně zapáchat také, ale obvykle ne v takové míře.
 3. 3
  Pochopte proč a jak se vlastně potíme. Pot je tvořený dvěma typy potních žláz - ekrinními a apokrinními. Ekrinní potní žlázy jsou, řekněme, základní a tělo je využívá k regulaci teploty. Apokrinní žlázy jsou pachové a produkují feromony.
  • Feromony využívají všichni savci -- včetně lidí-- k přilákání geneticky atraktivních sexuálních partnerů a k signalizaci nálady.[10]
  • Apokrinní žlázy naleznete v tříslech, podpaží a v okolí bradavek.
 4. 4
  Zápach chodidel se od jiných typů tělesného pachu značně liší. Zápach chodidel je prostě jiný. Na chodidlech se sice ekrinní žlázy nacházejí, ale protože většina z nás nosí ponožky a boty (nejčastěji ze syntetických materiálů), pot se nevypařuje tak snadno.
  • Syntetické materiály (oproti bavlně a kůži) mají tendenci zadržovat pot a zabraňovat vypařování, pokud tedy k odpařování nejsou speciálně určené.
  • Neodpařený pot poskytuje vynikající prostředí pro růst hub, přičemž většina hub vytváří nepříjmený zápach také.
 5. 5
  Zjistěte další faktory, ovlivňující tělesný pach. Určitý typ tělesného zápachu může negativně ovlivňovat například věk. Děti v předpubertálním věku naproti tomu neprodukují téměř žádný pach. Nepříjemný pach začne být spojovaný až s androgeny, produkovanými v průběhu puberty.[11]
 6. 6
  Posuďte, zda byste měli kvůli svému tělesnému pachu navštívit lékaře. S většinou druhů tělesného pachu můžete zatočit pomocí domácích postupů, ale v některých případech je zápach tak silný a zvláštní, že návštěva lékaře bude nezbytná. Může se stát, že vás doktor odkáže na dermatologa (kožního specialistu). Lékaře navštivte v těchto případech:
  • Pokoušeli jste se se svým problémem něco dělat, ale žádný z postupů nepřinesl úlevu ani po 2-3 týdnech.
  • Začali jste se potit mnohem více nebo naopak méně, než dosud.
  • Pocení narušuje váš každodenní život.
  • Objevuje se u vás noční pocení.
  • Váš tělesný pach se v poslední době dramaticky změnil.
  Reklama

Tipy

 • Určité druhy mořských ryb, například tuňák nebo mečoun, obsahují velké množství rtuti, což je toxin způsobující nepříjemný tělesný pach.Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama