Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přesto, že na světě existuje více než 12 000 druhů mravenců, do našich domovů se dostává jen hrstka z nich, která touží po dobrém jídle, a to ať už se jedná o cukrovinky, maso nebo mastné jídlo. [1] Mezi typické nájezdníky našich domovů patří mravenec argentinský, mravenec faraon, mravenec drnový, mravenec s latinským názvem tapinoma sessile a další.[1] Pokud budete mít opravdu smůlu, dostane se vám do domu dřevokazný mravenec rodu camponotus, který dokáže úspěšně ničit dřevěné zařízení vašeho obydlí, a proto byste v takovém případě měli jednat velmi rychle!

Nebylo by to od nás ale fér, kdybychom mravence pouze očerňovali. Většina mravenců je pro naše životní prostředí velmi důležitá, například i tím, že mravenci požírají larvy blech, pavouků, štěnic, much, rybenek a šatních molů.[1] Z toho důvodu je zřejmé, že byste je měli místo plného vyhubení raději z domu pouze vyhnat a zabránit jim v přístupu k jídlu. K těmto účelům se skvěle hodí právě nenásilné, přírodní metody. Jsou velmi jednoduché a přitom efektivní a my si je v našem článku ukážeme. Budou se vám hodit jak pro zabránění vstupu mravenců do vašeho domu, tak pro jejich zapuzení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Odstranění mravenců-průzkumníků

  1. 1
    Všímejte si průzkumných mravenců. Při spatření prvních známek přítomnosti mravenců ve vaší kuchyni byste měli zpozornět. Bude se jednat o mravence-průzkumníky, kteří přišli do vašeho domu zjistit, zda se v něm nacházejí zásoby jídla. Potom se odeberou zpět do mraveniště, kde ostatním mravencům oznámí, že váš dům je vhodný pro další nájezdy.[1] V takovém případě neplýtvejte časem a okamžitě začněte s uklízením kuchyně. Veškeré jídlo zabalte a lepivé, sladké, mastné a masité jídlo dejte někam z dosahu.
    • Nenechávejte v kuchyni volně povalovat žádné špinavé nádobí. Veškeré použité nádobí umyjte nebo ho vložte do myčky a těsně zavřete její dveře. Linku a další pracovní povrchy setřete octem, který plochu vyčistí, vydezinfikuje a navíc po sobě zanechá nepříjemný pach, který mravence odpudí. Odstraňte veškeré zdroje odpadu a pevně uzavřete kuchyňský koš. Recyklovatelné nádoby před uskladněním opláchněte.
    • Každý den kuchyni vysávejte a vytírejte.
    • V míse s vodou umyjte každou sklenici, nádobu nebo láhev, ve které zůstaly lepkavé nánosy. Obzvláště se zaměřte na sklenice od džemu, marmelády, omáček, okurek, medu, syrupu a dalších podobných látek, které by mohly přitahovat mravence. Další informace, jak udržet mravence z dosahu medu a dalších uvedených potravin naleznete na internetu.
    • Veškeré jídlo uchovávejte v nádobách. Nádoby musí být takového typu, do kterého se mravenci nedostanou. Buďte skutečně pečliví a vydržte to aspoň 3-7 dní. Mravenci to bez jídla nevydrží a vydají se ho hledat někam jinam.
    • Pravděpodobně budete muset uzavřít i aromatické věci, jako jsou prací prášky, deodoranty a další prostředky, které jsou pro mravence zpočátku velice atraktivní. Všímejte si jakéhokoli nenadálého srocování mravenců v okolí těchto nepotravinových zdrojů.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Prevence přístupu

  1. 1
    Utěsněte všechny potencionální přístupové body. V rámci velkého úklidu kuchyně proveďte svůj menší průzkum. Dokážete říct, kudy se mravenci dostávají do vašeho domu? Sledujte první z nich a vystopujte místo, kterým dům opouštějí. Veškeré otvory, které najdete, utěsněte silikonem, tmelem, lepidlem nebo nějakou náplastí. Dočasným řešením může být také použití vazelíny nebo oboustranné lepicí pásky. Pokud některé z těchto dočasných řešení použijete, využijte získaného času a pořiďte tmel nebo podobný materiál, který otvor utěsní trvale. Vazelína i páska po čase zeslábne a otevře tak znovu přístup pro mravence.
  2. 2
    Použijte mýdlovou vodu. Mýdlová voda zabije mravence, který se s ní dostane do přímého kontaktu, a navíc překryje chemické stopy, čímž zabrání dalším mravencům v následování svých předchůdců.[1] Tato velmi levná a jednoduchá metoda spočívá v tom, že naplníte rozprašovací láhev vodou a přidáte do ní zhruba lžičku tekutého přípravku na mytí nádobí. Jakmile potom spatříte mravence, postříkejte ho připraveným roztokem!
    • Na účinnosti můžete vodě dodat, pokud do ní přidáte trochu mátového oleje, kůry z citrusů, případně oleje z kůry citrusů.[1]
    • Mýdlo nebo přípravky na nádobí jsou obecně skvělou přidanou hodnotou do všech vodních překážek, které mravencům nastražíte.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Použití překážek a repelentů

  1. 1
    Rozmístěte po domě různé bariéry. Existuje velká spousta metod pro nastražení různých překážek, které mravence vyděsí a udrží z vašeho dohledu. Většinu z přírodních produktů, které mají tyto účinky, už pravděpobně máte doma, jen je potřeba, abyste je použili správně. Překážka nemusí být širší víc než půl centimetru, ale je důležité, aby linie zůstala nepřerušená. [1] Tyto překážky nebudou fungovat na mravence, kteří už v kuchyni jsou (uvězníte je tím logicky uvnitř kuchyně), ale účinně zabrání vstupu dalších mravenců. Mezi některé produkty, jejichž pomocí můžete překážky pro mravence vytvořit, patří:[2]
    • Práškové uhlí
    • Křída
    • Kurkuma
    • Skořice
    • Citrusové oleje
    • Černý nebo kajenský pepř (čím ostřejší, tím lepší); případně červené chilli papričky
    • Vazelína (skvělá pro použití na okna a dveře)
    • Dětský pudr
    • Čistící prostředek v prášku
    • Bílý ocet s vodou
    • Absorbční prášky, jako je například křemelina nebo aerogel (oxid křemičitý).
  2. 2
    Rozšiřte po domě aroma, které mravence odpuzuje. Mravenci nesnáší různé pachy, včetně peprmintu, kafru a česneku. Tyto ingredience můžete použít v jejich čerstvé podobě nebo ve formě olejů. Jejich vůni rozšiřte zejména v okolí přístupových bodů, kterými se mravenci dostávají do vašeho domu. Výhodou těchto látek je, že pro lidský nos jsou naopak velmi příjemné, takže kromě zapuzení nechtěných mravenců si můžete také provonět celý dům-spižírnu, kuchyni, ale i další místa. Zkuste třeba následujícíc:
    • Drcené lístky máty. Mátu můžete také sami pěstovat v okolí vchodů do domu. Efektivní je také sušený peprmint.[3]
    • Stroužky česneku. Vezměte stroužek a potřete jím cestičky, po kterých mravenci obvykle vnikají do domu.
    • Levandulový olej. Levanduli můžete také sami pěstovat v okolí vchodů do domu.
    • Hřebíčkový olej nebo drcený hřebíček. Vytvořte z něj bariéru u přístupových bodů.
    • Kafr.
    • Bobkový list. Zabraňuje mravencům v přístupu k jídlu. Mravence obzvláště přitahuje cukr, paprika a mouka. Do nádob, ve kterých tyto potraviny skladujete, přidejte několik lístků vavřínu, budete překvapeni, jak skvěle to funguje.
  3. 3
    Na místa výskytu mravenců nasypejte Splendu, sukralózu nebo podobné sladidlo. Tyto látky nejsou nebezpečné, a proto je můžete používat i na místech, kde se scházejí často děti (například ve škole).
  4. 4
    Použijte kávovou sedlinu. Lógr vysypejte na mraveniště a také podél základů vašeho domu. Tato bezpečná látka zmate všechny mravence v okolí, kteří rázem ztratí čichový vjem ze svých původních cestiček. Vylíhnutá mláďata nebudou mít v mravenčích koloniích dostatek potravy a postupně vyhladoví. Musíte být trpěliví a vytrvalí - zabere to možná celé léto, ale ve výsledku vyčistíte svůj dům od mravenců a brzy se ztratí i mraveniště z vaší zahrady.
    • Sedlinu budete muset každý rok měnit, ale právě to je na celé metodě elegantní - nezanechává po sobě žádné zbytky a nemá vedlejší účinky. Kuchyni ale budete muset přesto udržovat v čistotě.
  5. 5
    Použijte přípravek na mytí nádobí a jedlou sodu. Ve vodě rozmíchejte trochu prostředku na nádobí a jedlou sodu. Tenkou vrstvu této hmoty potom rozprostřete kolem míst, kterými se mravenci dostávají k vám do domu. Tato metoda je velmi vhodná například pro aplikaci na parapety.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Použití návnad

  1. 1
    Vyrobte si vlastní návnadu na mravence. Návnady na mravence můžete volně pořídit, ale většinou budou obsahovat chemické látky, které nezapadají do naší snahy vyřešit problém čistě přírodní cestou. Jednoduchým řešením je připravit si vlastní návnadu, přičemž obzláště účinnou metodou je použití kyseliny borité. Kyselina boritá je přírodním derivátem minerálu zvaného bor, která se používá pro výrobu boraxu a některých fyziologických roztoků. Kyselina boritá je žaludečním jedem, a proto funguje tak, že do ní mravenec vstoupí a při očišťování tykadel nebo nohou kyselinu pozře. Mějte neustále na paměti, že odstraněním velkého množství mravenců ve svém okolí můžete negativně ovlivnit místní životní prostředí, ve kterém bude snížená přirozená míra regulace škůdců. Návnadu za použití kyseliny borité připravíte takto:
    • V lékárně kupte kyselinu boritou (kilogram pořídíte zhruba za 60 Kč).
    • Na plochý talíř nebo tácek nalijte zhruba lžičku pravého javorového syrupu (nebo jiné suroviny, přitažlivé pro mravence).
    • Okolo javorového syrupu nasypte kyselinu boritou, aby po ní při pokusu o proniknutí k návnadě museli mravenci přejít. Pro rovnoměrné rozprostření kyseliny můžete použít třeba vatovou tyčinku.
    • Návnadu takto umístěte na jakékoli místo, kde se mravenci často zdržují nebo kudy procházejí. Děti a zvířecí mazlíčky držte z dosahu. Buďte trpěliví, tato metoda může zabrat i týden, než přinese kýžené výsledky.[1]
  2. 2
    Použijte proti mravencům jídlo. Na výběr máte několik možností, kterými se mravenců zbavíte kvůli jejich neschopnosti strávit určité jídlo nebo díky jeho nabobtnání. Pomyšlení na mechanismus této metody není sice zrovna příjemné, ale mravenců se zbavit musíte. Stejně jako u ostatních metod, tak i tuto provádějte v místech, kudy mravenci často procházejí:
    • Použijte kukuřičnou mouku. Kukuřičná mouka není jedovatá, a proto ji klidně můžete používat v blízkosti dětí a domácích zvířat. Mravenci si mouku odnesou do mraveniště k snědku, ale nebudou ji schopni pořádně strávit. Ujistěte se, že jste mouku nakladli na všechna místa, kde se mravenci často objevují.
    • Nastražte obilnou kaši. Nevařte ji, použijte ji syrovou. Mravencům, kteří ji pozřou, nabyde v žaludku a zabije je. Kaši rozmístěte do oblastí, kde se mravenci často pohybují a nechte ji tam nastraženou.
    • Mravenci jsou velmi citliví na kofein. Na frekventované mravenčí cesty rozmístěte kávovou sedlinu, odkud ji mravenci odnesou do mraveniště, kde ji později sní. Tato metoda může přinést viditelné výsledky až po několika týdnech.
  3. 3
    S dřevokaznými mravenci se vypořádejte co nejpřírodnějším způsobem. Zamoření tímto druhem mravenců je velmi vážné, protože může poškodit dřevěné vybavení domu, případně celou jeho konstrukci (v závislosti na materiálu, z kterého je dům vystaven). Mezi známky přítomnosti těchto mravenců patří například hromádky polámaných křidélek. Dřevokazní mravenci jsou navíc delší než jejich příbuzní jiných druhů, takže je můžete identifikovat i podle toho.[1] Také si můžete všimnout jejich trusu, který vypadá trochu jako piliny. Další známkou může být šelest vycházející ze zdí. Mezi metody, které můžete pro jejich odstranění použít, patří:[1]
    • Nastražte na ně návnadu. Zbožňují cukr, takže toho můžete využít a zkusit například výše popsanou metodu s kyselinou boritou.
    • Pokud je to možné, vysajte jejich hnízda ze zdí vysavačem.
    • Navrtejte do zdi otvory a vžeňte do nich křemelinu, aerogel nebo kyselinu boritou. Odborník může také použít přírodní pesticid, zvaný pyrethrin nebo vlastní směs kyseliny borité.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Služby profesionálního dezinsektora

  1. 1
    Objednejte si služby profesionálního dezinsektora, který používá přírodní pesticidy pro odstranění ohnivých mravenců. Ohniví mravenci vnikají do lidských obydlí pouze zřídka, ale když už k tomu dojde, jsou velmi agresivní a nechávají po sobě velmi bolestivá kousnutí, která mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Vyhledejte proto urychleně pomoc. Jestliže bude na mravence potřeba použít postřik, trvejte na použití přípravku, obsahujícím regulátor růstu, zvaný abamektin.[1] Ve venkovních prostorech se můžete pokusit odstranit mravence sami. Ujistěte se, že jste od hlavy k patě neprodyšně oblečení a chránění. Za chladnějšího dne se přikraďte k mraveništi (mravenci i královna vylézají na povrch, aby se ohřáli) a nalijte na něj několik litrů vařící vody. Chcete-li účinky vody zesílit, přidejte do ní ocet, insekticidní mýdlo, citrusový olej, insekticid s obsahem pyrethrinu nebo čpavek.[1] Tento postup opakujte každý den, dokud to mravenci nevzdají a neodejdou hledat nový domov jinam.
    • V průběhu vykonávání této metody si naneste na boty nějakou lepkavou látku, která zachytí všechny mravence, kteří by se vám do nich chtěli dostat.

Varování

  • Kafr není jedovatý jen pro mravence, ale i pro lidi. Nepoužívejte ho proto v přítomnosti dětí.
  • Použití kyseliny borité je v některých zemích nezákonné. V ČR to naštěstí neplatí.
  • Kyselina boritá je potencionálně nebezpečná i pro lidi. Ačkoli bychom jí museli omylem sníst několik gramů, raději dodržujte určitá bezpečnostní opatření.[4] Vždy kyselinu držte z dosahu dětí a domácích zvířat a dávejte si pozor, abyste ji nedopatřením neolízli z prstů.
Reklama

Tipy

  • Postříkejte mravence neředěným octem.
  • Pyrethrin je jedovatý i pro kočky. ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ HO NEPOUŽÍVEJTE, pokud kočky chováte.
  • Jednou z možností je smíchat kyselinu boritou se syrupem nebo medem a umístit ji na kus kartonu. Mravenci budou směs užírat, část jí zanesou pro ostatní do mraveniště a tam postupně uhynou. Tato metoda obvykle účinkuje do dvou až tří dnů.
Reklama

Věci, které budete potřebova

  • Různé produkty z vlastní spižírny
  • Kyselinu boritou
  • Přípravek na mytí nádobí
  • Pomoc od profesionála, využívajícího přírodní pesticidy

Reference

  1. 1,001,011,021,031,041,051,061,071,081,091,101,11Hilary Dole Klein and Adrian M Wenner, Tiny Game Hunting, (2001), ISBN 0-520-22107-9
  2. http://www.wisegeek.com/how-can-i-keep-ants-out-of-my-house.htm and Hilary Dole Klein and Adrian M Wenner, Tiny Game Hunting, p. 17, (2001), ISBN 0-520-22107-9
  3. L&K Designs, Household hints and tips, p. 87, (2008), ISBN 978-1-84397-969-2
  4. http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/b3696.htm

Pomohl vám tento článek?

Reklama