Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Odpuzení nebo odstranění hlodavců z vašeho domu může být skutečnou výzvou. My vám ale v našem článku nabízíme rychlé a jednoduché metody, kterými se těchto nezvaných hostů rychle zbavíte a udržíte je v jejich přirozeném prostředí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Vytvoření překážek

  1. 1
    Ucpěte všechny otvory ve vnitřním i vnějším zdivu. Začněte s vnitřní stranou stěn a dejte tak myším čas na útěk. Je možné, že váš dům nebo byt opustí a půjdou hledat potravu na snadněji dostupná místa. Pokud byste je uvěznili ve stěnách, pak by pravděpodobně prokousaly nové díry skrz.
    • Najděte místa, kde se myši zdržují. Obvykle to bývají místa s nějakou mastnou skvrnou, v jejímž okolí najdete téměř vždy výkaly. Také ucítíte charakteristický pach. Všechna taková místa na zdech si nejprve označte křídou a vraťte se je vyčistit později.
    • Potencionální myší vchody do bytu ucpěte drátěnkou. Obvykle se doporučuje ocelová vlna, která má ovšem tendenci reznout, takže není vhodná jako permanentní řešení. Místo toho použijte obyčejné kuchyňské drátěnky (takové ty na čištění pánví apod.) a nastříhejte je na potřebné velikosti. Použít můžete také měděné drátěnky. Drátěnku musíte na místě po stranách přichytit, aby ji myši nevytlačily ven. Velké otvory, na které drátěnka nestačí, budete muset opravit.
    • Po několika dnech zkontrolujte známky pokračující myší přítomnosti. Jestliže nějaké takové známky najdete, pak zkontrolujte otvory, které jste již ucpali a pokuste se najít další. V případě potřeby je také ucpěte.
    • Jakmile máte jistotu, že jsou vnitřní stěny zabezpečené, přesuňte se k vnějšímu zdivu a také v něm ucpěte veškeré díry. Můžete pro to použít plastové drátěnky, ale v některých případech bude spíš potřeba zdi vyspárovat a provést další opravy.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Odpuzení myší

  1. 1
    Zkuste peprmintový olej. Peprmintový olej je přírodní repelent, jehož aroma je pro hlodavce příliš intenzivní, takže se budou držet z jeho dosahu. Navíc přebije lákavou vůni zbytků jídla, které jste nedopatřením při úklidu nechali někde v domě. Peptrmintový olej seženete ve většině obchodů se zdravou výživou, ale dnes už i ve větších supermarketech a mnoha dalších obchodech.
  2. 2
    Použité nádoby po kočkolitu rozmístěte kolem vchodů do domu. Myši ucítí pach kočičí moči a vezmou nohy na ramena.
  3. 3
    Použijte sušený hadí trus. Navštivte nějaké místní chovatelské centrum, zoo nebo zverimex a požádejte obsluhu o sušené hadí výkaly. Ty potom rozmístěte v okolí vchodů a v místech, kterými myši pravděpodobně procházejí. Dejte ale pozor, aby byly z dosahu dětí a domácích zvířat.
  4. 4
    Odežeňte myši zvukem. Dnes se dají pořídit elektronická zařízení, vydávající ultrazvukové pípání, které hlodavci nesnáší. Toto řešení je však pouze krátkodobé, protože si na něj myši brzy zvyknou a přestane jim vadit.
  5. 5
    Použijte směs organických přípravků. Společnosti, specializující se na výrobu organických prostředků proti hlodavcům, vyrábějí různé směsi pesticidů a repelentů, které se mohou cenově vyplatit, pokud se je chystáte aplikovat na větší oblasti. Udělejte si na internetu menší průzkum a rozhodněte sami.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Chycení myší

  1. 1
    Chycené myši nezabíjejte. Pokud byste je zabili, nedokázali byste je tím udržet dlouho mimo domov (do míst, kde jsou mrtvá zvířata se začnou stahovat další, aby využily přítomných zdrojů potravy) a navíc byste tím způsobili dočasné navýšení zdrojů jídla, které by dalo dostatečný prostor pro rozmnožování přeživším hlodavcům. Dostanete se tak akorát do nekonečného kruhu, při kterém přijde zbytečně o život velké množství zvířat. Přitom existují různé pasti, ze kterých můžete myš po ulovení vypustit, aniž by se jí cokoli stalo.
  2. 2
    Použijte humánní pasti. Tyto pasti fungují tak, že myš uvězní v krabici - myš se dostane dovnitř, ale ven už ne. Jedná se o velmi humánní princip, protože chycenou myš můžete vypustit, aniž byste ji zranili. Chycené myši byste měli vypouštět alespoň 1.5 kilometru od svého domu, nejlépe do zalesněné oblasti, ve které si dokážou rychle najít nové úkryty.
  3. 3
    Hoďte na myš ručník. Myš pod ručníkem nějakou dobu zůstane a toho využijte přo přiklopení obráceného odpadkového koše. Okraje ručníku nacpěte opatrně pod koše, jehož okraj bude nyní plně v kontaktu se zemí. Pod koš potom zasuňte gramofonovou desku nebo větší kus kartonu a opatrně uzavřený koš obraťte. Koš potom odneste ven a myš vypusťte ve vzdálenosti nejméně 50 metrů od domu.
  4. 4
    Použijte skleněnou mísu a minci. Obraťte skleněnou místu dnem vzhůru a nastražte pod ní na tácek kus čokolády.
    • Nyní misku podepřete nějakou větší mincí a vybalancujte ji tak, abyste vytvořili jakousi past. Takto vše nachystejte v místě, o kterém víte, že tudy myši procházejí.
    • Nechte mísu takto stát. Myš se bude snažit dostat k čokoládě uvnitř, přičemž shodí minci a sama se tak uvězní uvnitř mísy.
    • Myš potom odneste ven a vypusťte ji v dostatečné vzdálenosti od domu.
  5. 5
    Nastražte 40l akvárium s návnadou. Akvárium nastražte do cesty, kudy myši pravidelně chodí a často ho kontrolujte. Jakmile se do akvária myš chytí, přivřete ho víkem a odneste ho ven. Myš pak vypusťte někde dál od domu.
  6. 6
    Nastražte lepicí pasti. Myš z lepicí pasti odstraníte pomocí štětce a oleje. Myš si potom nechte, dokud se jí z kožichu nedostane veškerý olej. V průběhu zotavování myši poskytněte dostatečné světlo a teplo. Potom ji můžete vypustit do přírody.
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Domácí mazlíčci

  1. 1
    Nechte svou kočku projevit její přirozené pudy. Kočka domácí může celý problém vyřešit za vás, obzvláště pokud chováte kočku, která tráví spoustu času venku a loví si svou potravu sama. Ne všechny kočky jsou ale takovému lovu nakloněny a ne všechny pro něj mají dostatek energie. Některá koťata, chovaná čistě ve vnitřních prostorách, budou myš považovat maximálně za nějakou hračku, která je po chvíli stejně začne nudit.
  2. 2
    Pokud chováte psy, myší se co nejdříve zbavte. Psi mají jiný imunitní systém než kočky a nemusí tedy zvládat potencionální nemoci, které myši přenášejí. Po domě i v jeho okolí rozmístěte repelenty. Určitě je lepší držet myši úplně mimo váš dům, než se je snažit odstranit uvnitř domu.
  3. 3
    Naučte dravé ptáky, aby hnízdily ve vaší zahradě. Nejlepší by byla sova pálená, protože jedna rodina tohoto ptáka dokáže za jedinou noc spořádat i patnáct myší! Postavte na zahradě přístřešek, kterým takové ptáky přilákáte. Ujistěte se, že jste v něm nenechali čouhat žádné hřebíky a jiná potencionální bezpečnostní rizika. Některé druhy sov jsou velmi ohrožené a při jejich neúmyslném (ale samozřejmě i úmyslném) zabití byste byli pokutováni.
    Reklama

Tipy

  • Kolem odpadkových košů nebo pod ně umístěte vatu namočenou v peprmintovém oleji.
  • Tyto přírodní repelenty potom měňte jednou za 5-7 dní, podle toho, kolik oleje jste použili.
  • Udržujte svůj dům v čistotě.
  • Ucpěte nebo jinak utěsněte potencionální myší vstupy do domu.
  • Myši zbožňují arašídové máslo, takže ho můžete použít jako návnadu do pastí.
  • Další přírodní alternativou pro odpuzení myší je zapálení nrůzných vonných tyčinek, které ovšem nemůžete použít v tak stísněných místech, jako třeba vatu namočenou v peprmintu.
  • Všechno své jídlo skladujte z dosahu myší. Nenechávejte jídlo na lince ani na jiných místech, na která by se myši mohly vyšplhat. Jakékoli volně dostupné jídlo myši přiláká.
  • Půjčte si od kamaráda kočku nebo si nějakou pořiďte. Kočku si můžete vybrat také v útulku.
  • Pořídit se dají již hotové organické směsi, které jsou pro odhánění hlodavců přímo určené. Kolem domu také nastražte pasti se sladkými návnadami, po kterých myši pravděpodobně půjdou, jako jsou například fíkové sušenky nebo jiný typ sladkých potravin.
  • Vystavte jakousi přístupovou cestu z knih a podobných věcí a za ně umístěte kbelík, dostatečně velký na to, aby z něj chycená myš nemohla utéct. Do kbelíku potom nastrouhejte trochu čokolády nebo jiných sladkostí. Nějakou dobu vyčkejte a jakmile do nastražené pasti myš spadne, odneste ji někam dál od domu.
  • Zabitím velkého množství myší ničeho nedosáhnete, jak už jsme se zmiňovali výše.
  • Všechno jídlo uzavřete v Tupperware nádobách nebo nějakých jiných, dobře těsnících boxech. Takto uchovávané jídlo bude nejen z dosahu myší, ale také zabrání úniku vůní, které by myši lákaly do blízkosti domu.
Reklama

Varování

  • Myši bývají často zamořené blechami, klíšťaty a/nebo roztoči. Pokud myš zabijete, paraziti mohou její tělo opustit a hledat si nového hostitele, což může být obzváště nebezpečné v případě, kdy chováte domácí zvířata nebo máte malé děti.
  • Některé myši dokážou rozpoznat běžné pastičky a vyhnout se jim.
  • Zvíře, které pozře otrávenou myš nebo jiného hlodavce, může působením jedu samo onemocnět nebo dokonce zemřít.
  • Myší výkaly mohou být rizikem pro vaše zdraví. Veškeré výkaly proto před úklidem postříkejte bělidlem nebo jiným dezinfekčním přípravkem (např. alkoholem) a vyvarujte se toho, aby se dotkly vaší pokožky nebo oblečení.
  • To samé platí i pro samotné mrtvé zvíře. Nedotýkejte se ho holýma rukama.
  • Jed na myši a jiné hlodavce může být jedovatý i pro lidi a další zvířata.
  • Myši mohou být vůči některým antikoagulantům (např. warfarin) imunní, stejně jako vůči arsenu.
  • Jestliže chováte nějaké hlodavce nebo jiná zvířata (žáby, plazy apod.) jako domácí mazlíčky, buďte při pokládání pastí velmi opatrní a zavřete je do klecí. Ještě lepším řešením ale bude, když je po čas derazitace přemístíte k nějakému kamarádovi domů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Peprmintový olej
  • Ocelovou vlnu
  • Kočkolit nebo nějaké stelivo pro kočky
  • Pasti
  • Kvalitní nádoby pro skladování jídla
  • Starý ručník
  • Odpadkový koš na papír
  • Gramofonovou desku nebo podobně velký kus lepenky

Pomohl vám tento článek?

Reklama