Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Opary způsobuje forma herpes simplex viru, známá jako HSV-1. Tento virus vykazuje bolestivé vředy kolem úst a rtů. Opary jsou též nazývány jako horečnaté puchýře a dochází k nim poměrně často. Tento virus je podobný (ne však stejný) viru, který způsobuje genitální opar HSV-2. Oba jsou sice různého typu, avšak oba lze nalézt jak na rtu, tak na genitáliích. Nakažení se šíří buď virem nebo těsným osobním kontaktem při líbání, orálním sexu či jiném ústním kontaktu.[1] [2] [3]

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Hojení oparu správnou stravou

  1. 1
    Jezte potraviny bohaté na lysin. Lysin je aminokyselina, která slouží (vědecky dokázáno) k léčbě a prevenci ohnisek oparů blokováním argininu, což je jiná aminokyselina, kterou viry potřebují v ústech ke svému růstu.[4] [5] [6] Potraviny bohaté na lysin jsou ryby, maso (drůbeží, jehněčí, hovězí), mléčné výroky, klíčky mungo fazolí nebo fazole.[7]
    • Můžete si vzít také lysin jako doplněk stravy. Dávkování je obvykle 500-1000 mg na den a bere se na prázdný žaludek. Bezpečná hranice množství lysinu je méně než 3000 mg za den, takže nepožívejte více, než stanovuje doporučená dávka.[8]
  2. 2
    Vyhněte se potravinám, které obsahují arginin. Arginin je aminokyselina, která slouží jako základní kámen pro herpes virus a pomáhá v jeho šíření. Nejvyšší koncentraci argininu naleznete v celozrnných potravinách, semenech, ořechách a čokoládě.
  3. 3
    Zdržte se požívání kyselých potravin. Tento bod je velmi důležitý, zejména když přijdou kyseliny do styku s oparem. Herpes viru se daří v kyselém pořadí, a proto je důležité, abyste se vyvarovali kontaktu oparu s kyselými potravinami. Mezi takové potraviny patří citrusové plody, rajčata a cokoliv s octem.
  4. 4
    Denně užívejte doplněk zinku. Zinek může posílit váš imunitní systém a pomáhá předcházet dalším oparům. Doporučená dávka k posílení imunitního systému je 10 mg za den pro dospělé muže i ženy.[9] Ohledně dětského dávkování se poraďte s pediatrem.
    • Existují také krémy obsahující zinek. Příkladem je virunderim gel, který obsahuje 10% síranu zinečnatého.[10] Tento gel můžete používat až 12 dnů od projevení prvních příznaků a postupně tak opar minimalizovat.
  5. 5
    Jezte potraviny, které zvýší váš imunitní systém a pomůžou vašemu tělu bojovat s virem. Denně by se ve vašem jídelníčku měl objevit dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Mezi vhodné potraviny pro posílení imunitního systému patří květák, kapusta, růžičková kapusta, brokolice, cibule a česnek.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Léčení pomocí domácích prostředků

  1. 1
    Jakmile máte pocit, že se vám tvoří opar, ledujte jej. Proces pravidelně opakujte. Herpes virus potřebuje pro svůj růst vlhké teplé prostředí. Opar chlaďte a nenechte jej opět se ohřát, čímž zabráníte jeho šíření a urychlíte hojení.
  2. 2
    Aplikujte meduňkový nebo citronový extrakt přímo na ránu.[11] Namočte vatový tampon do meduňky a potřete jím opar dvakrát až třikrát denně.
  3. 3
    Připravte si kombinaci soli, mléka a citronové šťávy. Do mléka přidejte trochu citronové šťávy a soli. Kyselina citronové šťávy je v mléku pufrována, takže vás nebude tolik štípat. Směs zamíchejte, jednou denně nakapejte na opar a poté použijte aloe vera.
  4. 4
    Opar posolte.[12] Navlhčete si prst a ponořte jej do kuchyňské soli. Slaný prst si položte na opar a podržte jej na místě po dobu 30 sekund, aby se sůl dostala do ohniska oparu. Před kontaktem prstu s postiženým místem si umyjte ruce teplou vodou s mýdlem.
  5. 5
    Na opar položte sáček s čajem.[13] V horké vodě vylouhujte čajový sáček, nechte ho vychladnout a potom jej dejte na ránu na dobu 5-10 minut. Proces opakujte každou hodinu až dvě vždy s čistým sáčkem.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Léčení pomocí bylinek

  1. 1
    Použijte lokální olej, jako je levandulový nebo melisový olej. Oba jsou určeny k urychlení hojení oparů. Olej nanášejte na bolavé místo několikrát denně.
  2. 2
    Použijte bylinný lék.
    • Na opar denně kapejte lokální formu třezalky v souladu s instrukcemi na obalu. Třezalka tečkovaná by měla být používána pouze externě a nikdy s jinou formou třezalky tečkované, jelikož příliš mnoho bylin může být i nebezpečné.
    • Užívejte jednu čajovou lžičku silného kořene echinacee (třapatky) 3krát denně. Podržte ji v puse po dobu 2-3 minut a poté polkněte.
    • Několikrát denně aplikujte na ránu příchuť heřmánku. Můžete také pít heřmánkový čaj, čímž dojde ke kontaktu čaje s oparem. Heřmánek obsahuje bisabolol, což je látka, která pomáhá hojit rány na sliznicích.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Jiné řešení

  1. 1
    Oparu se nedotýkejte. Kromě zhoršení stavu může dojít při dotyku k přenosu HSV-1 viru odpovědného za vznik oparu na prsty. Náhodným kontaktem pak snadno šíříte tento virus. Virus může infikovat kožní buňky, s kterými přijde do styku, i na jiných částech lidského těla. Vyhněte se tedy podobným komplikacím tím, že se vyvarujete kontaktu s oparem co možná nejvíce.
  2. 2
    Neustále si myjte ruce. Oparu se můžete dotknout vědomě i bez přemýšlení. Vždy když si uvědomíte, že jste se oparu nebo jeho okolí dotkli, umyjte si ruce.
    • To platí zejména před a po jídle.
  3. 3
    Vyměňte kartáček na zuby. Virus může i nadále žít na povrchu vašeho zubního kartáčku. Aby se zabránilo potenciálnímu šíření viru poté, co se oparu zbavíte, vyhoďte svůj kartáček na zuby a začněte používat nový.
    • Jako dodatečné bezpečnostní opatření zajistěte, aby váš kartáček nepřicházel do kontaktu s otevřenou tubou zubní pasty při jejím nanášení.[14]
  4. 4
    S nikým nic nesdílejte. Vyvarujte se sdílení ručníků, strojků, stravovacích potřeb nebo žínek s kýmkoliv. Ujistěte se, že dostatečně umyjete teplovou mýdlovou vodou vše, co by mohlo přijít do kontaktu s oparem.
  5. 5
    Proti slunečnímu záření použijte SPF 15 nebo vyšší. Jedním ze známých důsledků vzniku oparů je pobyt na slunci.[15] [16] Používáním opalovacího krému SPF 15 nebo vyšší můžete pomoci opar léčit a minimalizovat škodlivé sluneční účinky.
    • Opalovací krém používejte důsledně kolem oparu, nenanášejte jej přímo do ohniska. I tak vám pomůže minimalizovat vznik dalších oparů.
    • Před nanesením opalovacího krému si nezapomeňte umýt ruce.
  6. 6
    Použijte hydratační krém. Použít můžete malý kousek vazelíny nebo propolisu. Organické hydratační přípravky, které obsahují lysin, jako jsou základní organické lysinové masti nebo 100% čistý lysin + bylinky od Arivy, jsou též velmi užitečné.
    • Propolis je přírodní živina bohatá na včelí pryskyřici.
  7. 7
    Připravte si svůj vlastní krém. Chcete-li vědět, co přesně obsahuje váš hydratační krém, můžete si jej pomocí propolisu a esenciálních olejů vytvořit sami doma. U 3% propolisové masti bylo prokázáno, že snižují bolest oparů.[17] Vezměte 15 gramů propolisu (asi jedna polévková lžíce) a přidejte asi 700 gramů čistého kokosového oleje, který poslouží jako zvlhčovač.[18] K tomuto přidejte jednu kapku každé z následujících přísad:
    • Olej Kafr, který pomáhá snižovat bolest.
    • Echinacea olej, což je antivirotická bylina, která může přispět k posílení vašeho imunitního systému.[19] [20]
    • Lékořicový olej, který má efektivní účinky proti HSV-1.[21]
    • Olej andrographis, který má antivirové i protizánětlivé vlastnosti.[22]
    • Šalvějový olej, který má také antivirové vlastnosti, které pomáhají vyschnout opar a je dobrou alternativou, pokud nemůžete sehnat andrographis.[23]
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Minimalizace vzniku dalších ohnisek

  1. 1
    Snižte riziko vzniku oparu do budoucna. Mnoho lidí, kteří mají pozitivní test na virus HSV-1 nepociťují opary a u mnoha dalších se opary nevyskytují opakovaně po počátečním vypuknutí.[24] Nicméně mezi pacienty s vyšším rizikem recidivujících oparů patří lidé, kteří mají:[25]
    • oslabený imunitním systémem
    • HIV/AIDS, což je příčinnou imunosuprese
    • ekzém
    • rakovina (u lidí, kteří podstupují chemoterapii)
    • transplantace orgánů - v momentě kdy pacient užívá imunosupresivní léky, aby se zabránilo odmítnutí transplantovaného orgánu
    • těžké popáleniny
  2. 2
    Sledujte možnost vzniku oparu. Některé aktivátory jsou vázány na vznik jiných ohnisek. Mezi ty patří:
    • horečka všeho druhu (virová i bakteriální)
    • menstruace
    • stres všeho druhu (fyzický, mentální, emocionální)
    • únava
    • pobyt na slunci
    • chirurgický zákrok
  3. 3
    Vyhněte se nadměrnému pobytu na slunci. Vzhledem k tomu, že pobyt na slunci je spouštěčem ohnisek oparů, měli byste svůj čas na slunci minimalizovat. Nezapomeňte mít venku vždy u sebe opalovací krém.
  4. 4
    Jezte vyváženou stranu. Vyvážená, výživná strava může pomoci snížit aktivátory jako je únava či stres. Základy zdravé stravy jsou:
    • Široká škála čerstvého ovoce a zeleniny. Ovoce i zelenina obsahuje vitamíny, minerální látky, bílkoviny a vlákninu, což vám pomáhá udržet se fit.
    • Komplexní sacharidy namísto běžných cukrů. Znamená to tedy, že byste se měli vyhnout instantním a baleným potravinám. Tyto potraviny jsou sice jednodušší na přípravu, avšak jsou do nich přidávány veškeré druhy cukrů, včetně vysoko fruktózového kukuřičného sirupu.
    • Tyto cukry jsou spojeny s glukózovou intolerancí (pre-diabetes), cukrovkou, obezitou, metabolickým syndromem a onemocněním srdce, dále pak podporují střevní bakterie.[26] [27]
    • Jezte více ryb a drůbeže a zároveň zredukujte množství červeného masa.
    • Fazole a luštěniny jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahují kyselinu fytovou, ale při běžném vaření dochází k uvolnění většiny minerálů, které se v těle vstřebávají.
    • Nezapomeňte dodržovat pitný režim, abyste byli dostatečně hydratováni. Pijte alespoň 6-8 čtvrtlitrových sklenic vody denně.
  5. 5
    Dopřejte si dostatek spánku. Nedostatek spánku má vliv na stres a stupňující se únavu. Spěte 7-8 hodin každou noc.
  6. 6
    Vyhněte se stresu. Ačkoli se stresu v práci nebo doma nelze vyhnout úplně, snažte se alespoň předejít stresovým situacím co nejvíce. Jednoduše stačí odejít z napjaté situace nebo se na chvíli zvednout od svého pracovního stolu. Další kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili stresu, nebo jej alespoň zmírnili, jsou:
    • trávit čas s přáteli[28]
    • jít na procházku nebo do posilovny[29]
    • zhluboka dýchat nebo zapojit různé meditační techniky do svého života[30] [31]
  7. 7
    Posilte svůj imunitní systém. Kromě diety a cvičení můžete podniknout i další kroky, které vám pomohou posílit váš imunitní systém. Jednoduše stačí nekouřit, pít pouze střídmě, vyhýbat se nemoci a dalším infekcím pravidelným mytím rukou a kontrolovat váš krevní tlak.
  8. 8
    Navštivte svého lékaře. Opary většinou nevedou k žádným komplikacím a zřídka kdy vyžadují péči lékaře. Nicméně lékaře byste měli navštívit pokud:[32]
    • se opary vyskytnou více než 2-3 krát do roka
    • opary se nehojí do 2 týdnů
    • jste často nemocní, což může znamenat oslabený imunitní systém
    • jsou velmi bolestivé
    • máte podrážděné oči, během toho co máte opar - může to signalizovat další infekci
    Reklama

Varování

  • Existuje mnoho teorií o tom, jak léčit opary. Některé z nich doporučují použít odlakovač či zubní pastu. Většina z těchto opatření však není účinná a mnozí lidé se mohou o tyto přípravky poranit a způsobit si tak další komplikace. Před použitím takových přípravků se poraďte se svým lékařem.
  • Mnoho lidí dostane HSV-1 jako kojenec nebo dítě. Virus se může šířit kontaktem kůže, například při líbání, používání stejného příboru, nebo při sdílení zubního kartáčku, holicího strojku, balzámu na rty, rtěnky, ručníku nebo žínky. HSV-2 je v prvé řadě přenášen prostřednictvím určité formy pohlavního styku.[33]
  • Opary jsou způsobeny viry a obvykle k nich dochází v okolí úst a rtů. Tyto opary nejsou stejné jako boláky, které nemají žádnou známou příčinu a vyskytující se uvnitř úst.
  • Pokud kojíte nebo jste těhotná, nepožívejte lysin bez konzultace se svým lékařem.
Reklama

Reference

  1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/definition/con-20021310
  2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/causes/con-20021310
  3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/risk-factors/con-20021310
  4. Wright, EF.Clinical effectiveness of lysine in treating recurrent aphthous ulcers and herpes labialis. Gen Dent. 1994 Jan-Feb;42(1):40-2.
  5. Singh BB, Udani J, Vinjamury SP, Der-Martirosian C, Gandhi S, Khorsan R, Nanjegowda D, Singh V. Safety and effectiveness of an L-lysine, zinc, and herbal-based product on the treatment of facial and circumoral herpes. Altern Med Rev. 2005 Jun;10(2):123-7.
  6. http://harvardpartnersinternational.staywellsolutionsonline.com/HealthNewsLetters/69,W0307e
  7. http://nutritiondata.self.com/foods-000083000000000000000.html
  8. Agero AL, Verallo-Rowell VM. A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with mineral oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis. Dermatitis 2004;15:109-16.
  9. http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/zinc/dosing/hrb-20060638
  1. http://www.drugs.com/dosage/zinc-sulfate.html
  2. http://www.disabled-world.com/medical/alternative/homeremedies/cold-sore-remedies.php
  3. http://www.disabled-world.com/medical/alternative/homeremedies/cold-sore-remedies.php
  4. http://www.disabled-world.com/medical/alternative/homeremedies/cold-sore-remedies.php
  5. http://www.doctorslounge.com/dermatology/forums/backup/topic-43740.html
  6. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/e---h/herpes-simplex/who-gets-causes
  7. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/causes/con-20021310
  8. Hoheisel O. The effects of Herstat (3% propolis ointment ACF ) application in cold sores: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Journal of Clinical Research 2001;4:65-75
  9. Agero AL, Verallo-Rowell VM. A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with mineral oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis. Dermatitis 2004;15:109-16.
  10. Bockhorst H, Gollnick N, Guran S, et al. [Therapy of herpes simplex in practice. Report on the treatment of herpes simplex labialis with Esberitox]. ZFA.(Stuttgart.) 11-20-1982;58:1795-98.
  11. Senchina, D. S., Shah, N. B., Doty, D. M., Sanderson, C. R., and Hallam, J. E. Herbal supplements and athlete immune function--what's proven, disproven, and unproven? Exerc.Immunol.Rev. 2009;15:66-106.
  12. Fiore, C., Eisenhut, M., Krausse, R., Ragazzi, E., Pellati, D., Armanini, D., and Bielenberg, J. Antiviral effects of Glycyrrhiza species. Phytother Res 2008;22(2):141-148.
  13. Lim, J. C., Chan, T. K., Ng, D. S., Sagineedu, S. R., Stanslas, J., and Wong, W. S. Andrographolide and its analogues: versatile bioactive molecules for combating inflammation and cancer. Clin Exp.Pharmacol Physiol 2012;39(3):300-310.
  14. Saller R, Buechi S, Meyrat R, Schmidhauser C. Combined herbal preparation for topical treatment of Herpes labialis. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd 2001;8:373-82.
  15. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs400/en/
  16. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/risk-factors/con-20021310
  17. Rippe, JM.,Angelopoulos, TJ.(2013). Sucrose, high-fructose corn syrup, and fructose, their metabolism and potential health effects: what do we really know?Advances In Nutrition, 4(2), 236-245.
  18. Bantle, JP. (2009)Dietary fructose and metabolic syndrome and diabetes. J.Nut. 139(6):1263S-1268S.
  19. Grant, N., Hamer, M.,Steptoe, A. (2009). Social Isolation and Stress-related Cardiovascular, Lipid, and Cortisol Responses. Ann. Behav. Med. 37(1); 29-37.
  20. Gleeson,M., Nieman, DC., Pedersen, BK. (2004). Exercise, Nutrition and Immune FUnction. J SportsScience. 22(1);115-125.
  21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4243490/
  22. Homma I, Masaoka Y.. Breathing rhythms and emotions. Exp Physiol (2008) 93:1011–21
  23. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/basics/symptoms/con-20021310
  24. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/e---h/herpes-simplex/who-gets-causes

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Spoluautorem tohoto článku je Zora Degrandpre, ND, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 2 727 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 2 727 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama