Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Představit se někomu může být záludné, protože co řeknete vždy závisí na daném kontextu. Jinak se budete představovat publiku, které si poslechne váš projev a jinak se budete představovat novému kolegovi, nebo někomu na večírku. Pokud chcete vědět, jak se někomu představit tak, aby si vás zapamatoval, čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak se představit v jakékoliv společenské situaci

  1. 1
    Navažte oční kontakt. Oční kontakt ukáže, že jste připraveni na interakci. Je to také způsob, jak se spojit s jiným člověkem a ukázat mu, že má vaši pozornost. Pokud navážete oční kontakt, znamená to, že jste připraveni k interakci.[1]
    • Pokud je vám nepříjemné, dívat se někomu přímo do očí, dívejte se člověku do bodu mezi obočí. Rozdíl není poznat.
    • Pokud máte kolem sebe skupinu, střídejte oční kontakt s více lidmi.
  2. 2
    Usmívejte se. Je důležité upřímně se usmívat, když se seznamujete s někým novým. Mějte radost z toho, že se s někým seznámíte a můžete sdílet kladnou zkušenost. To vám pomůže upřímně se usmívat. Pokud zapojíte i horní část obličeje, nebude váš úsměv vypadat uměle.[2]
  3. 3
    Používejte vhodnou řeč těla. Vaše řeč těla by měla naznačovat, že jste sebevědomí a uvolnění. Stůjte s hlavou vzpřímenou, mějte narovnaná záda. Kopírujte řeč těla lidí kolem vás. Můžete také napodobit tempo řeči a tón hlasu.[3]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak se představit jednotlivci

  1. 1
    Řekněte si svá jména. Pokud jde o formální představení, řekněte: „Dobrý den, jmenuju se _____ _____.“ Pokud jde o neformální představení, postačí křestní jméno. Hned potom se zeptejte toho druhého, jak se jmenuje on. Až vám to řekne, zopakujte ho tak, že řeknete například: „Rád tě poznávám, Honzo“ nebo „velmi mě těší, Jano“. Zopakováním jména si ho zapamatujete a dodáte svému představení osobní nádech.
    • Je v pořádku říct lidem při představování také přezdívky, ale vždy jasně řekněte, že jde o přezdívku. Můžete například říct: „Jmenuju se Michal, ale všichni mi říkají Majk.“
  2. 2
    Potřeste si rukou. Pevné potřesení rukou také poukazuje na sebevědomí. Musíte to ale umět, jistě nechcete tomu druhému zlomit ruku. Jemně stiskněte ruku prsty a po dvou vteřinách stisk uvolněte.
    • Dejte pozor na kulturní rozdíly. Například v Číně se považuje za nezdvořilé pevně si potřást rukou.[4]
    • Velmi často je nevhodné zdravit se objetím, zejména pokud se potkáte s přáteli přátel nebo tchýni s tchánem. Objetí vyjadřuje větší otevřenost než podání ruky. Ženy se většinou raději objímají než podávají ruku.
    • V mnoha kulturách je nevhodné zdravit se polibkem. V Jižní Americe se ženy například zdraví jedním polibkem, zatímco ve Francii jedním polibkem na každou tvář. Pokud si nejste jisti tím, jak se zachovat, sledujte ostatní nebo se nechte vést.
  3. 3
    Řekněte něco o sobě. Záleží na kontextu situace, ale měli byste začít tím, že tomu druhému řeknete něco o sobě. Můžete začít tím, odkud pocházíte, čím se živíte nebo proč jste se chtěli s tímto člověkem setkat. Použijte cokoli, ale mělo by to vést k dalšímu rozhovoru. Je dobré poskytnout nějaké informace o sobě.
    • Když lidem řeknete, kde pracujete a co děláte, budete se mít o čem bavit.
    • Nemluvte však pouze o sobě. Budete vypadat jako nezajímaví sobci.
  4. 4
    Uzavřete rozhovor. Po tom, co si s někým poprvé promluvíte, byste měli ukončit rozhovor a znovu říct, že jste toho člověka rádi poznali. Pokud šlo o formální interakci, řekněte například: „Pane Jonesi, moc rád jsem vás poznal. Doufám, že se brzy zase setkáme.“ Pokud šlo o neformální rozhovor, můžete říct: „Rád jsem tě poznal, Jano. Snad se ještě uvidíme.“
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak se představit, když pronášíte projev

  1. 1
    Pozdravte publikum a sdělte jim své jméno. Pokud pronášíte projev, je důležité říct křestní jméno i příjmení, i když mluvíte pouze k malé skupině lidí, kteří vás znají. Nezapomeňte mluvit jasně a sebejistě. Mluvte dost nahlas, aby vás slyšeli také lidé vzadu. Když budete huhlat a nevyslovovat správně, neuděláte dobrý dojem.
    • Řekněte: „Dobrý den,“ nebo „Jak se dnes máte?“
  2. 2
    Řekněte něco o sobě. Tyto informace budou záviset na tom, ke komu mluvíte a o čem mluvíte. Pokud pronášíte projev proto, že se chcete stát předsedou na univerzitě, řekněte jednu větu, kterou ukážete, čím jste škole přispěli. Pokud mluvíte o organickém jídle, řekněte lidem, že jste kuchař, vědec nebo výzkumný pracovník.
    • Poskytněte jim jakékoliv další relevantní detaily. Můžete se zmínit o svých zkušenostech. Například: „Jmenuji se Lucie Růžičková a jsem doktorka přírodních věd na Akademii Věd ČR. Poté, co jsem provedla výzkum na téma Dopad znečištění vod na životní prostředí, jsem si uvědomila, jak důležité je, chránit tuto zemi.“
  3. 3
    Komunikujte efektivně. Ujistěte se, že mluvíte dostatečně nahlas a jasně a zřetelně. Můžete dokonce oslovit publikum s otázkou, zda vás slyší i vzadu. Lidé se vám nebudou věnovat, pokud vás neuslyší.
  4. 4
    Mějte pozitivní řeč těla. Stůjte rovně, zatáhněte ramena a ruce mějte volné, abyste je mohli použít pro gestikulaci. Pokud nemusíte stát na pódiu, procházejte se, abyste nepůsobili strnule. Nebojte se také usmívat. Dáte tím najevo, že máte radost, že k těmto lidem můžete mluvit.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak se představit na firemní nebo networkingové akci

  1. 1
    Řekněte své jméno. Když se setkáte s někým novým, samozřejmě byste měli říct své celé jméno. Jak jinak si vás ten člověk zapamatuje a jak jinak bude vědět, jak se s vámi spojit, když jediné co mu řeknete, bude „Petr“? Řekněte „Ahoj, jmenuju se Marek Točil“ nebo „Dobrý den, jsem Petra Bláhová,“ a jistě si vás zapamatují.
  2. 2
    Dejte lidem krátký popis toho, co děláte. Pokud jste na nějaké firemní akci, pravděpodobně se budete o své práci bavit s mnoha různými lidmi. Co tedy řeknete, až se vás někdo zeptá: „Co vlastně děláte?“ Určitě není dobré mluvit deset minut o své práci. Také byste neměli sypat z rukávu kopii svého životopisu. Pokud zrovna nevedete delší rozhovor, měli byste umět o své práci mluvit jednou či dvěma větami a poskytnout lidem následující informace:[5]
    • Kdo jste? Jste učitel, prodejce, technik nebo výzkumný pracovník na univerzitě?
    • S kým pracujete? Pracujete s dětmi, s neziskovými organizacemi nebo s velkými firmami?
    • Co děláte? Pomáháte dětem naučit se psát, připravujete velké projekty pro skupiny lidí, nebo pomáháte malým organizacím expandovat na trh v různých zemích?
    • Nyní si to dejte dohromady. Řekněte, kdo jste, co děláte a s kým pracujete.
    RADA ODBORNÍKA
    Shannon O'Brien, MA, EdM

    Shannon O'Brien, MA, EdM

    Životní a kariérní kouč
    Shannon O'Brien je zakladatelem a hlavním poradcem společnosti Whole U. (poradenství v oblasti kariéry a životní strategie se sídlem v Bostonu, MA). Prostřednictvím poradenství, seminářů a e-learningu Whole U. umožňuje lidem, aby pokračovali ve své životní práci a žili vyváženým a účelným životem. Shannon byla recenzenty Yelpu oceněna jako #1 Career Coach a #1 Life Coach v Bostonu. Byla uvedena na stránkách Boston.com, Boldfacers a UR Business Network. Na Harvardské univerzitě obdržela magisterský titul v oboru technologie, inovace a vzdělávání.
    Shannon O'Brien, MA, EdM
    Shannon O'Brien, MA, EdM
    Životní a kariérní kouč

    Pro přijímací pohovor vyberte ze svého životopisu to nejdůležitější, abyste se představili. Mnoho tazatelů zahájí proces tím, že vás požádá, abyste jim řekli o sobě. Místo toho, abyste mluvili o nerelevantních informacích, vyberte ze svého životopisu to nejlepění, co odpovídají práci, pro kterou děláte pohovor. Dále můžete v úvodu přidat osobní údaje.

  3. 3
    Dávejte si pozor na řeč těla. Vaše řeč těla by měla dávat najevo, že jste sebejistý profesionál. Stoupněte si rovně a choďte o trochu rychleji, než jste zvyklí. Ukážete tím, že pracujete efektivně a metodicky. S novým člověkem vždy udržujte oční kontakt a potřeste si rukou. Potřesení by mělo být krátké, ale pevné. [6] #*Mluvte pozitivním a spokojeným hlasem a snažte se působit šťastně.
  4. 4
    Položte otázku. Pokud se vás někdo nejprve zeptal, co děláte, neměli byste odpovědět a odejít. Místo toho odpovězte a také se zeptejte toho druhého, co dělá on. Je to nejen slušné, ale také tím ukážete, že se o toho druhého skutečně zajímáte a chcete si vybudovat profesionální spojení.
  5. 5
    Rozlučte se jako profesionál. Neměli byste jen tak zamávat, říct „ahoj“ a potom odejít. Kdokoli, koho potkáte v pracovním světě, pro vás může být později důležitý. Udržujte tedy oční kontakt, zopakujte jeho jméno a vyměňte si vizitky nebo jiné důležité informace a až potom odejděte.
    Reklama

Tipy

  • Zaměřte se na to pozitivní. Při takovém rozhovoru byste neměli říkat negativní věci o sobě ani o nikom jiném.
  • Nemluvte s plnou pusou!
  • Soustřeďte se na toho, s kým mluvíte a ukažte mu úctu, jakou byste chtěli získat od něho.
  • Pokud se vám potí ruce, nejprve si je otřete do kapesníku.
  • Nejezte nic, co by se vám mohlo dostat do zubů.
  • Nedívejte se po místnosti – působili byste znuděně a lhostejně.
  • Pro zlepšení nálady můžete začít nějakým vtípkem nebo lichotkou.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Reklama

O tomto wikiHow

Shannon O'Brien, MA, EdM
Spoluautorem článku je :
Životní a kariérní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Shannon O'Brien, MA, EdM. Shannon O'Brien je zakladatelem a hlavním poradcem společnosti Whole U. (poradenství v oblasti kariéry a životní strategie se sídlem v Bostonu, MA). Prostřednictvím poradenství, seminářů a e-learningu Whole U. umožňuje lidem, aby pokračovali ve své životní práci a žili vyváženým a účelným životem. Shannon byla recenzenty Yelpu oceněna jako #1 Career Coach a #1 Life Coach v Bostonu. Byla uvedena na stránkách Boston.com, Boldfacers a UR Business Network. Na Harvardské univerzitě obdržela magisterský titul v oboru technologie, inovace a vzdělávání. Tento článek byl zobrazen 12 827 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 12 827 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama