Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Znáte to - právě se nacházíte uprostřed nějakého trapného momentu a cítíte se, jakobyste byli jediným člověkem na světě. Pocity trapnosti jsou navíc jednou z nejuniverzálnějších emocí, které můžeme pociťovat. Stává se to všem lidem na celé zeměkouli a vlastně nejen lidem.[1] Ačkoli můžeme ztrapnění považovat celkově za negativní emoci kvůli charakteru daného pocitu, ve skutečnosti nám slouží jako důležitá sociální funkce pro rozhodování o tom, komu můžeme důvěřovat a s kým chceme navazovat a budovat společenské vztahy.[2] Trapné události berte prostě takové, jaké jsou. Namísto toho, abyste se stranili všem lidem ve svém okolí, využijte schopnosti prožívat tyto pocity a berte ji jako jeden z aspektů pro navazování kontaktů s jinými lidmi.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Reagujte na událost

 1. 1
  Zasmějte se sami sobě. Nedávné průzkumy přišly s tím, že smích a humor jsou základními složkami zdraví v obecném slova smyslu. [3] Nejjednodušším způsobem, jak se přenést přes úzkost způsobenou trapným momentem, je zasmát se sám sobě a celé té šílené situaci. Ostatní lidé se budou smát s vámi, ale nebude to smích mířený na vás.
  • Fakt, že jste byli ztrapnění je vlastně skvělým způsobem, jak se s ostatními lidmi spojit, protože takové chvíle čas od času ve svém životě zažívají úplně všichni.[4] Dokážete-li se sami sobě zasmát, trapná chvíle vám může posloužit jako skvělý startovací bod k zahájení zajímavých konverzací a navazování nových přátelství.
  • Celou situaci se můžete také pokusit zesměšnit. Když se k události postavíte s humorem, nebude už tolik připomínat trapas, ale spíš žert. Příkladem může být situace, kdy spadnete ze židle a řeknete něco jako "Takových triků umím víc!"
 2. 2
  Přiznejte si, že jste byli ztrapněni. Když už k nějakému trapnému momentu dojde, měli byste ho akceptovat. Čas vrátit nejde, tak jaký by mělo smysl všechno popírat? Přiznejte si to sami sobě (i jiným, pokud je to vhodné) - prostě jste udělali něco trapného. Může to být dobrá příležitost pro navázání konverzace s lidmi v okolí, protože vám pravděpodobně budou schopni říct příklady podobných událostí ze svého života. [5]
 3. 3
  Vysvětlete příčinu celé události. Některé příčiny trapných momentů mohou být plně pochopitelné a vysvětlitelné. Tak se může například stát, že někoho celý den oslovujete špatným jménem. Když se na celý problém ale podíváte blíž, dojde vám, že neustále myslíte na někoho úplně jiného. [6]
  • V takovém případě můžete říct něco jako “Promiň mi, že ti celý den říkám takhle. Pořád musím myslet na kamaráda, který si prochází těžkým obdobím, tak jsem trochu nesoustředěný.”
 4. 4
  Požádejte někoho o pomoc. Může se stát, že na poradě polijete kávou nějaké důležité papíry nebo zakopnete a shodíte stoh knih na nohu vašeho nadřízeného. V takovém případě někoho poproste, aby vám pomohl věci posbírat. Situaci tím rázem převedete od trapnosti k plnění nějakého úkolu.[7]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Minimalizujte událost

 1. 1
  Zhluboka dýchejte. Po různých trapných událostech dochází u mnoha lidech obvykle k nárůstu úzkosti. Krev se nahrne do obličeje, zrychlí se srdeční rytmus, zvýší se krevní tlak, objeví se obtíže s dýcháním a celé tělo se začne velice potit. [8] Pro zklidnění se několikrát zhluboka nadechněte a celou situaci znovu zhodnoťte. Pomůže vám to s fyziologickou reakcí, kterou to ve vás vyvolalo (například zrudnutí obličeje). Navíc vám to pomůže v tom smyslu, že neřeknete nebo neuděláte něco, čím byste celou trapnost ještě umocnili. Dejte si proto chvilku na uklidněnou a potom pokračujte.
 2. 2
  Nepřitahujte k sobě pozornost. Nejhorší věc, kterou můžete po trapné události udělat, je celou situaci ještě zveličit. Když k nějaké trapné události dojde, snažte se vyhnout křiku, jekotu, útěku se slzami v očích i neskrývanému breku uprostřed plné místnosti. Čím více danou situaci zveličíte, tím více se zaryje do myslí přítomných lidí. Pamatujte, že je to jen jeden z mnoha dalších momentů, který rychle vyšumí. Pokud bude vaše reakce mírná, lidé na celou situaci brzy zapomenou.
 3. 3
  Řekněte si, že to nebylo zase tak trapné. Musíte čelit faktu, že se vám právě stalo něco nepříjemného. Ovšem nesmíte zapomínat, že trapné to je pouze pokud si to tak sami vyložíte. Jestliže se přes to dokážete přenést a říct si, že to nijak trapné nebylo, pak se nebudete cítit trapně.
  • Pravděpodobně to bude ten případ, kdy jste k sobě mnohem kritičtější než kdokoli jiný. Psychologové zjistili, že ve chvílích úzkosti nebo trapnosti bývají lidé příliš zaměření sami na sebe až do bodu, kdy extrémně přeceňují to, jak se o ně lidé v okolí zajímají. [9]
  • Pokud na to budete myslet ve chvíli, kdy se něco trapného stane vám, pak si můžete říct, že všichni lidé ve vašem okolí po celou dobu pravděpodobně sledovali vlastní počínání mnohem více než to vaše.
 4. 4
  Zkuste se nějak rozptýlit. Po trapné události udělejte něco, čím od ní odvedete svou pozornost. Zkuste si třeba číst, věnovat se oblíbenému sportu, sledovat televizi, poslouchat hudbu apod. Zaměříte-li svou pozornost na jinou aktivitu, zabrání vám to myslet na trapnou událost.
 5. 5
  Z trapné situace si vezměte ponaučení. Dobře, ztrapnili jste se, ale berte to jako lekci a něco si z ní odneste. Zakopli jste a rozplácli se na zemi přímo před svou platonickou láskou? Pak příště nechte boty na vysokém podpatku raději doma. Omdleli jste v průběhu veřejného projevu? Pak si do příště osvojte techniky pro zklidnění nervů.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyřešte základní problém

 1. 1
  Reflektujte své emoce, které z dané situace pramení. Pamatujte, že se o sobě můžete mnohé dovědět podle toho, co ve vás dokáže vzbudit pocity trapnosti. Přemýšlejte o situaci, do které jste se dostali. Ptejte se sami sebe “Co to vlastně bylo za situaci, která mě tak ztrapnila?” Pocit trapnosti nemusí vždy vycházet z toho, že vás přitom pozorovali lidé v okolí.[10]
  • Pokud se například cítíte velmi trapně po tom, co jste něco pokazili, možná na sebe jenom kladete přílišné nároky a máte přemrštěná očekávání. V každém momentu ztrapnění se pokuste najít vztah mezi tím, jaké emoce pociťujete a co to říká obecně o vašich očekáváních a očekáváních jiných lidí.
 2. 2
  Zhodnoťte, zda můžete trpět úzkostnou poruchou či nikoli. Ačkoli je titulek tohoto článku "jak se přenést přes trapnou situaci," někteří lidé mívají takových situací skutečně hodně. Některým se stávají dokonce každý den. Jestliže se vám zdá, že se do takových situací dostáváte neustále, může to být známkou rozvinuté sociální fobie. To je vlastně jeden z druhů úzkostné poruchy, který se ukazuje jako úzce propojený s přetrvávajícími pocity trapnosti. V takovém případě pro vás bude velmi obtížné trapné momenty překonávat.[11]
  • Pokud se vám zdá, že ze sebe trapné emoce jen tak nesetřesete když k nim náhle dojde, a pokud k nim dochází skutečně často, zvažte podstoupení léčby své úzkosti.
 3. 3
  Navštivte nějakého psychoterapeuta či podobného odborníka. Pokud máte pocit, že za vašim problémem může stát nějaká skrytá příčina, která u vás pocity trapnosti stupňuje nad normální úroveň, pak byste si měli promluvit s odborníkem. Specialista vám pomůže vaše emoce vyřešit a pochopit, proč se cítíte právě takto. Také vám poradí různé strategie, které vám pomůžou snížit míru pociťované trapnosti.
 4. 4
  Provádějte mindfulness meditaci. Jestliže nemůžete na trapnou situaci přestat myslet, zkuste meditaci. Pamatujte, že situace už je minulostí a pokuste se soustředit na přítomnost. Mindfulness meditace je technika, která vám pomůže poznat vlastní myšlenky a emoce, aniž byste je hodnotili. Může vám pomoct v tom, aby nad vámi myšlenky na trapnou událost nepřevzaly moc.[12] , [13]
  • Na 10-15 minut se potichu usaďte a zhluboka dýchejte. Soustřeďte se na dýchání.
  • Uvědomte si své myšlenky, které se vám honí hlavou. Identifikujte emoce, které pociťujete. Řekněte si "Cítím se trapně."
  • Akceptujte své emoce a řekněte si "Své ztrapnění akceptuji."
  • Uvědomte si, že se jedná pouze o dočasný pocit a opět si sami sobě řekněte "Vím, že tento pocit je pouze dočasný a brzy vyprchá. Co pro sebe teď musím udělat?" Dopřejte si prostor pro ověření vlastních pocitů, ale uvědomujte si, že vaše myšlenky a reakce můžou zkreslit opravdovost situace.
  • Potom přiveďte svou pozornost zpět k dýchání. Jakmile vám v hlavě vyvstane další myšlenka, zopakujte celý proces, ve kterém ji akceptujete a potom zas necháte odplout.
  • Řízené meditační techniky typu mindfulness můžete najít na internetu.
  Reklama

Související články

Reference

 1. Waal, F. de. (2010). The Age of Empathy: Nature’s Lessons for a Kinder Society (1 edition). New York: Broadway Books.
 2. http://www.apa.org/monitor/2012/11/embarrassment.aspx
 3. Bennett, M. P., & Lengacher, C. (2008). Humor and Laughter May Influence Health: III. Laughter and Health Outcomes. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 5(1), 37–40. http://doi.org/10.1093/ecam/nem041
 4. Stocks, E. L., Lishner, D. A., Waits, B. L., & Downum, E. M. (2011). I’m Embarrassed for You: The Effect of Valuing and Perspective Taking on Empathic Embarrassment and Empathic Concern. Journal of Applied Social Psychology, 41(1), 1–26.
 5. http://www.pbs.org/thisemotionallife/blogs/10-real-ways-overcome-embarrassment
 6. http://westsidetoastmasters.com/article_reference/embarrassed_yourself.html
 7. http://westsidetoastmasters.com/article_reference/embarrassed_yourself.html
 8. Hofmann, S. G., Moscovitch, D. A., & Kim, H.-J. (2006). Autonomic correlates of social anxiety and embarrassment in shy and non-shy individuals. International Journal of Psychophysiology, 61(2), 134–142. http://doi.org/10.1016/j.ijpsycho.2005.09.003
 9. Mellings, T. M. B., & Alden, L. E. (2000). Cognitive processes in social anxiety: the effects of self-focus, rumination and anticipatory processing. Behaviour Research and Therapy, 38(3), 243–257. http://doi.org/10.1016/S0005-7967(99)00040-6
 1. Muris, P., & Meesters, C. (2013). Small or Big in the Eyes of the Other: On the Developmental Psychopathology of Self-Conscious Emotions as Shame, Guilt, and Pride. Clinical Child and Family Psychology Review, 17(1), 19–40. http://doi.org/10.1007/s10567-013-0137-z
 2. Gerlach, A. L., Wilhelm, F. H., & Roth, W. T. (2003). Embarrassment and social phobia: the role of parasympathetic activation. Journal of Anxiety Disorders, 17(2), 197–210. http://doi.org/10.1016/S0887-6185(02)00197-4
 3. Siegel, R. D. (2010). The Mindfulness Solution: Everyday Practices for Everyday Problems (1 edition). New York: The Guilford Press.
 4. http://mrsmindfulness.com/mindfulness-for-negative-emotions/

O tomto wikiHow

Samantha Fox, MS, LMFT
Spoluautorem článku je :
Licencovaná terapeutka
Tento článek spoluautorem článku je Samantha Fox, MS, LMFT. Samantha Fox je manželská a rodinná terapeutka v soukromé praxi v New Yorku. S více než desetiletou zkušeností se Samantha specializuje na vztahy, sexualitu, identitu a rodinné konflikty. Rovněž poskytuje poradenství v oblasti životních změn pro jednotlivce, páry a rodiny. Je držitelkou magisterského titulu i licence pro manželskou a rodinnou terapii. Samantha je vyškolena v oblasti interních rodinných systémů (IFS), akcelerované zážitkové dynamické psychoterapie (AEDP), terapie zaměřené na emoce párů (EFT) a narativní terapie. Tento článek byl zobrazen 8 500 krát
Stránka byla zobrazena 8 500 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama