Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Určitě znáte ten pocit, když se ráno vzbudíte a podíváte do zrcadla, jen abyste viděli ty zarudlé, zanícené pupínky, které tam nebyly, když jste šli večer spát. Můžete se rozhodnout nic s tím nedělat a žít s tím, nebo vzít záležitost do svých rukou a snažit se držet akné dál. Když jste v nouzi a potřebujete minimalizovat pupínek nebo pupínky tak rychle, jak je to možné, vyzkoušejte tyto kroky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ošetření pupínku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyzkoušejte mořskou sůl. Smíchejte lžičku mořské soli se dvěma lžícemi teplé vody. Potom pomocí vatové štětičky aplikujte roztok přímo na pupínek. Neoplachujte. Mořská sůl zničí bakterie a vysuší pupínek.
 2. 2
  Vyzkoušejte peroxid. Benzoyl peroxid se používá ke zničení bakterií, které přispívají ke vzniku pupínků. Existují různé koncentrace, ale 2,5% roztok je stejně účinný jako roztoky 5-10% a méně dráždí pokožku. Benzoyl peroxid také pomáhá odlupovat vrstvy mrtvé kůže a na jejich místě zanechává jasnější a omlazenou pokožku.
 3. 3
  Použijte kyselinu salicylovou. Stejně jako benzoyl peroxid zabíjí kyselina salicylová bakterie zodpovědné za růst pupínků. Také způsobuje rychlejší odstraňování kožních buněk, což podporuje růst nové kůže. Potom, co si před spaním umyjete obličej, naneste malé množství kyseliny salicylové na postižené místo.
 4. 4
  Vyzkoušejte tea tree olej. Tea tree olej je antibakteriální vonný olej ničící mikroby, které si udělali domov z vašich pórů. Naneste kapátkem trochu tea tree oleje na vatovou tyčinku a potřete pupínky dle potřeby. Buďte opatrní, abyste nenanesli tea tree oleje příliš mnoho.
  • Tea tree olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmenšit zarudnutí a velikost pupínku.
 5. 5
  Rozdrťte trochu aspirinu. Rozdrťte tabletu aspirinu a přidejte přesně tolik vody, abyste vytvořili pastu. Vatovou tyčinkou jemně naneste aspirinovou pastu na pupínek(ky), celý ho překryjte. Nechte zaschnout. Aspirin je také protizánětlivý, což znamená, že pomůže pokožce bojovat proti zánětu a pupínek bude méně viditelný. Nechte aspirinovou pastu bojovat s pupínkem přes noc.
 6. 6
  Použijte na postižená místa astringenty. Astringety jsou činidla, která způsobují stahování nebo zužování pokožky. Některé farmaceutické astringenty obsahují antibakteriální přísady, které pomohou v boji s pupínkem a sníží jeho velikost. Zvažte použití, některého z těchto astringentů:
  • Kupované astringenty. Existují různé druhy a velikosti. Hledejte takový, který obsahuje benzoyl peroxid nebo kyselinu salicylovou. Zeptejte se po astringentech, které jsou jemné na pokožku.
  • Přírodní astringenty mohou v nouzi také fungovat. Patří sem:
   • Citronová šťáva. Kyselina citronová ničí bakterie, které způsobují akné a chová se jako stahovač kůže. Spoustu lidí to odpřísáhne. Ukrojte plátek citronu a jemně jím potřete postižené místo.
   • Slupka od banánu. Slupky od banánů pomáhají léčit štípance od hmyzu a komárů a mohou pomáhat zmenšit velikost některých pupínků. Jemně potřete banánovou slupkou postižené místo.
   • Vilína. Další skvělý astringent se spoustou využití. Hledejte vilínu, která neobsahuje alkohol. Naneste malé množství na postižené místo a nechte zaschnout.
   • Zelený čaj Zelený čaj je astringent obsahující spoustu antioxidantů, které bojem s volnými radikály pomáhají omezit znaky stárnutí. Namočte čajový pytlík do teplé vody, vyjměte ho i s tekutinou a přiložte ho na postižené místo.
 7. 7
  Použijte vaječný olej. Vaječný olej je účinný při odstraňování pupínků a jako prevence jizev.
  • Umyjte si ruce mýdlem a použijte dezinfekci předtím, než použijete vaječný olej.
  • Konečky prstů dvakrát denně jemně vmasírujte vaječný olej do postiženého místa dokud jizvička nezmizí.
  • Po hodině olej smyjte jemnou mycí emulzí na obličej.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zmírnění zarudnutí

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přiložte na postižené místo led. Mělo by se tak snížit otok a zpomalit tok krve do postiženého místa.Buď dejte led přímo na pupínek nebo ho obalte tenkou vrstvou gázy nebo ručníkem.
 2. 2
  Použijte na postižené místo oční kapky. Oční kapky, alespoň ty, které snižují zarudnutí očí, mohou pomoci se zmírněním zarudnutí a znaků podráždění. Nakapejte trochu očních kapek na vatovou tyčinku a naneste na pupínek(ky) dle potřeby.
  • Protože chlad také pomáhá zmírňovat zánět, dejte vatovou tyčinku namočenou v očních kapkách před použitím na hodinu do mrazáku. Studená vatová tyčinka zklidní a zmírní zánět.
 3. 3
  Vyzkoušejte přírodní antihistaminika. Antihistaminika potlačují otoky lidské kožní tkáně. Většina těchto léků může být požívána ve formě tablet, ale některá antihistaminika mohou být ve formě čaje nebo jako lokální činidlo. Měla by způsobit zmírnění zarudnutí. Přírodní bylinná antihistaminika jsou:
  • Kopřiva dvoudomá. Může to znít divně, protože dotyk kopřivy v přírodě způsobuje vyrážku ne moc rozdílnou od malých pupínků. Přesto někteří lékaři doporučují užívat mrazem sušený přípravek z kopřivy dvoudomé, známý svojí schopností zmírňovat množství histaminu, které tělo produkuje.
  • Účinným přírodním antihistaminikem může být také podběl. Evropané mají dlouhou historii léčby kožních potíží s využitím podbělu. Můžete rozdrtit listy do pasty nebo užívat extrakt z podbělu ve formě tablet.
  • Také bazalka může fungovat jako přírodní antihistaminikum. Spařte několik snítek bazalky a opatrně naneste na pupínky. Bazalka může pomoci zklidnit tělo tak, aby nebojovalo proti cizím činidlům způsobujícím vyrážku.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Všeobecné rady

Stáhnout PDF
 1. 1
  Myjte si obličej dvakrát denně. Zkuste si mít obličej dvakrát denně. Buďte jemní, když zacházíte se svým obličejem a nepoužívejte při mytí obličeje špinavý ručník nebo cokoliv špinavého: akné je způsobováno bakteriemi, které můžete najít právě na špinavém ručníku.
  • Abyste podpořili exfoliaci, používejte jednou týdně obličejový peeling. Exfoliace znamená očištění vrchní, mrtvé vrstvy kůže, nazývané epidermis. Jednou týdně je to zdravé.
  • Po každém umytí hydratujte. I vaše pokožka je orgánem těla. Stejně jako třeba vaše ledviny potřebuje ke zdraví vlhkost. Dodejte jí po každém umytí vlhkost, kterou potřebuje.
 2. 2
  Nedotýkejte se svého obličeje. Snažte se nedotýkat obličeje – ať už vědomě či nevědomě. Vaše ruce jsou špinavými průvodci bakterií. Čím méně se vaše ruce setkají s vaším obličejem, tím lépe se bude vaše tvář cítit a vypadat.
 3. 3
  Cvičte. Cvičení je skvělým způsobem, jak se zbavit akné. Při cvičení uvolňujete stres. Je známo, že stres přispívá k tvorbě akné, přestože lékaři ještě stále nevědí, jak. Najděte zdravý způsob uvolňování stresu a starostí během cvičení.
  • Připojte se ke sportovnímu klubu, jděte do tělocvičny nebo se donuťte do každodenního pohybu. To vše pomůže vaší pleti vypadat čistěji.
  • Po cvičení se ihned osprchujte. Když cvičíte, potíte se. (Alespoň pokud cvičíte správně, budete se potit.) Bakterie, sůl a mrtvé kožní buňky se po cvičení nahromadí.
 4. 4
  Omezte sladkosti. Omezte ve své stravě cukry a vaše pleť bude vypadat lépe. Cukr může způsobit větší tendence k zanícení a výskytu pupínků. Vzdejte se bonbonů, čokolády a slazených nápojů.
 5. 5
  Nepijte. Pití alkoholu může akné zhoršovat. Alkohol dehydratuje vaše tělo a zanechává ho zbavené vody. A také obsahuje hodně cukru, který může být se vznikem akné spojený. V každém případě, pokud chcete hrát na jistotu, konzumujte méně alkoholu a sledujte, jak vaše tělo reaguje.
 6. 6
  Nešťourejte si pupínky. Nevymačkávejte si je, nešťourejte si je, nerýpejte si je, nedrbejte si je, neškrábejte si je, ani se jich jinak nedotýkejte, s výjimkou nanášení léčivých látek nebo jejich ošetření. Pokud to budete dělat, jen si zhoršíte zarudnutí i zánět. Snadno se to řekne, ale těžko dělá. Pokud si nebudete na pupínky sahat, předcházíte zjizvení a nakonec se jich zbavíte mnohem rychleji.
  Reklama

Tipy

 • Pokud můžete, použijte zubní pastu bez mentolu. Nebude to tolik štípat.
 • Ignorujte to, co se říká o cukru a čokoládě jako příčině pupínků – není to pravda. Obecně špatný jídelníček způsobuje pupínky, stejně jako jídla, na která jste citliví. Někteří lidé mohou jíst v pohodě čokoládu, ale potom si dají nějaký sýr a do druhého dne jim naskáčou pupínky! Důležitá věc je jíst zdravou, vyváženou stravu a snažit se zjistit která, pokud nějaká, jídla způsobují vaše pupínky.
 • Nesprchujte se hned po cvičení, počkejte nejméně 30 minut.
 • Na postiženém místě si přidržte kostku ledu, pomůže to zmírnit začervenání.
 • Obličej si jemně osušte, pokud jej budete dřít ručníkem, začervenání se zhorší.
 • Na pupínek nesahejte. Vaše ruce jsou mastné a jsou na nich bakterie. Pokud budete na pupínek sahat, může to způsobit infekci.
 • Pravidelně pijte dostatek vody.
 • Smícháním zubní pasty a jedlé sody zmírníte podráždění. Vaše pleť bude bez pupínků, pokud tuto směs nanesete na postižené místo a necháte působit přes noc.
Reklama

Varování

 • Zubní pasta bude napoprvé hodně štípat, ale nestírejte jí, protože by to jen bolelo ještě víc. Pokud zubní pasta pálí, ihned ji odstraňte, abyste se vyhnuli rozšíření zánětu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 108 967 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 108 967 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama