Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přestěhovat se do zahraničí je zcela jistě jedno z nejzásadnějších životních rozhodnutí, které vám může přinést mnoho cenných zkušeností a neuvěřitelně vám rozšířit obzory. Na druhou stranu může také představovat výzvu, která bude vyžadovat velké množství trpělivosti, úsilí a hlavně ochoty poprat se s nejrůznějšími obtížemi jako např. byrokracií a papírováním. Ať už se stěhujete za prací nebo z osobních důvodů, dobrá příprava vám podstatně usnadní a zpříjemní přechod do nového prostředí. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o tom, co bude potřeba zvážit, než učiníte definitivní rozhodnutí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Praktické záležitosti

 1. 1
  Ujistěte se, že máte platný pas a víza, která vám umožňují přestěhovat se do cílové země. Pokud se stěhujete za prací, ale váš přesun ještě nebyl potvrzen, co nejlépe se na něj připravte, zvlášť pokud by měl přijít narychlo. Ve shonu před stěhováním pak budete vděční za jakýkoli detail, který jste zařídili s předstihem. Nezapomeňte, že problémy s udělením víza mohou váš přesun zpomalit a zkomplikovat.
  • Ujistěte se, že máte platný cestovní pas. Pokud jeho platnost vypršela, ihned si zažádejte o nový. Jeho vydání může trvat i několik týdnů.
 2. 2
  Udělejte si plán. Než začnete cokoli vyřizovat, vytvořte si harmonogram, ve kterém budete moci odškrtávat splněné úkoly. Měl by být poměrně detailní a obsahovat i informace o nejzazších termínech, dokdy musí být jednotlivé úkoly vyřízené. Zde je seznam dalších záležitostí, které bude potřeba zvážit:
  • Vyberte si stěhovací firmu. Zadejte poptávku alespoň třem různým firmám a požádejte je o cenovou nabídku. Informujte se, co přesně je zahrnuto v ceně a jestli vám daná firma např.: pomůže s balením speciálních předmětů, přestěhuje vinný sklípek (což může být poněkud problematické), pomůže s domácími zvířaty nebo garantuje přesný časový harmonogram stěhování. Proberte i možné uskladnění vašeho majetku - pokud bude váš pobyt v zahraničí krátkodobý, je rozhodně nejlepší variantou nechat některé nebo i většinu vašich věcí uskladněnou doma.
  • Pokud vlastníte byt nebo domek, rozhodněte se, co s ním provedete. Prodáte ho nebo pronajmete? Pokud se chystáte prodávat, kontaktujte svého realitního makléře a poraďte se s ním. Dobře si rozmyslete, zda budete čekat na nejlepší nabídku nebo je pro vás důležitější rychlý prodej. Když však mluvíte s agentem, formulujte své požadavky opatrně: ať už jste v jakkoli velké časové tísni, stále chcete z prodeje získat co největší sumu.
   • Pokud se chystáte dům či byt pronajmout, pokuste se najít spolehlivého agenta. Dejte na doporučení a upřednostněte makléře, který se stará o nemovitosti zahraničních majitelů. Tito makléři bývají obvykle spolehlivější a nezapomeňte, že v době vaší nepřítomnosti se může stát leccos, pokud agent nedostojí svým povinnostem a nebude objekt pravidelně kontrolovat a pečlivě vybírat nájemníky.
  • Vypořádejte se s hypotékami, leasingy a půjčkami. Pokud splácíte hypotéku nebo půjčku, poraďte se s vaší bankou a dalšími poskytovateli, jak se s těmito finančními závazky nejlépe vypořádat.
  • Pokud máte děti, informujte jejich školu o nadcházející změně. Budete potřebovat doklad o dosavadním dosaženém vzdělání vašich dětí, případně i další dokumenty. Na sekretariátu dané školy by vám měli poskytnout konkrétní informace a poradit vám.
  • Očkování a víza. Informujte se o povinných a doporučených očkováních pro cílovou zemi. Nezapomeňte, že při podávání žádosti o vízum do některých zemí je nutné dokládat povinná očkování, případně výsledky dalších zdravotních vyšetření. Nezapomeňte si všechnu zdravotní dokumentaci včas obstarat.
   • Pokud je vaším cílem získat v nové zemi občanství, začněte všechny náležitosti vyřizovat včas. Tento proces může trvat dlouhou dobu, v některých případech celé roky.
  • Vypracujte si přesný plán balení a důsledně ho dodržujte. Díky tomu budete mít dostatečný prostor improvizovat, až se přiblíží den odjezdu nebo až vše nebude vycházet tak, jak by mělo.
 3. 3
  Vyhraďte si na vše dost času. Někteří zaměstnavatelé, kteří posílají své zaměstnance do zahraničí, vám mohou oznámit plánovaný přesun do ciziny s předstihem několika měsíců, jiní vás ale mohou informovat pouhých několik dnů předem. V druhém případě požádejte zaměstnavatele o jakoukoli asistenci a pomoc, kterou budou ochotni proplatit – uvidíte, že se vám bude hodit.
  • Pokud máte tu výhodu, že si vše můžete naplánovat podle svého, nechte si na celé stěhování alespoň půl roku. Rozhodně to není přehnaná doba, protože záležitostí, se kterými se bude potřeba vypořádat, je dlouhá řada: budete muset rozhodnout, jak naložíte s vaším aktuálním bydlením, autem a domácími mazlíčky, vyřešit pojištění, balení a samotné stěhování, poradit si s finančními závazky, přechodem vašich dětí do nových škol atp.
  • Přestěhovat se dá i rychle, takže pokud jste se dostali do časové tísně, nezoufejte. Snažte se však okamžitě kontaktovat přátele, známé, případně stěhovací firmu a další pomocníky. Budete jich teď potřebovat co možná nejvíc.
 4. 4
  Popřemýšlejte, zda nezačít shánět ubytování v nové zemi s předstihem. Než si najdete vhodné místo k dlouhodobému pronájmu nebo dokonce ke koupi, budete bydlet v hotelu nebo si pronajmete apartmán?
  • Kupovat nemovitost přes internet není dobrý nápad. Dokud si objekt neprohlédnete na vlastní oči, nemůžete tušit, v jakém je skutečně stavu. Po internetu nemůžete ani objektivně posoudit, zda není cena zbytečně vysoká – kromě stavu nemovitosti jí ovlivňuje i lokalita, bezpečnost a občanská vybavenost okolí.
  • Jedním ze způsobů jak se vyhnout kupování zajíce v pytli je krátce navštívit cílovou zemi a udělat menší průzkum. Ať už pojedete přímo vy, partner nebo člen rodiny, získáte tak přesnou představu o aktuální nabídce. Můžete také zaúkolovat známého, který už v zemi žije.
  • Pokud se opravdu chystáte v nové domovině nemovitost koupit, i přesto začněte pronájmem. Pokud se netrefíte a vyberete špatnou lokalitu nebo zjistíte, že v nové zemi nedokážete vůbec žít, z nájmu můžete snadno vycouvat. Přibližně po půl roce byste měli začít tušit, zda v zahraničí chcete skutečně zůstat a hlavně získáte přehled jak o nemovitostech, tak lokalitách, ve kterých byste chtěli bydlet. O koupi budete rozhodovat bez stresu a časové tísně a za takových podmínek je pravděpodobnější, že se rozhodnete správně.
  • Nezapomeňte, že může nějakou chvíli trvat, než všechny vaše osobní věci do nového místa dorazí. Zůstat nějaký čas v hotelu nebo plně zařízeném apartmánu tedy není tak špatná volba.
  • Sežeňte si spolehlivého právníka, který se postará o právnické záležitosti koupě nemovitosti v cizí zemi. Budete potřebovat poradit ohledně daní, zástavního práva, místních poplatků a dalších záležitostí, které mohou v cizině fungovat jinak. Pokud využíváte služeb právníka už nyní, požádejte ho o doporučení na někoho, kdo působí ve vaší budoucí domovině.
 5. 5
  Založte si výhodný bankovní účet. V dnešní době je stále snazší provádět převody peněz do a ze zahraničí za poměrně rozumných podmínek. Zajděte si do své současné banky a proberte všechny možnosti, které máte a výši poplatků za jednotlivé služby. Některé banky dnes umožňují převod financí na zahraniční účty přes mobilní telefon, proto prozkoumejte všechny varianty, které připadají v úvahu.
  • Pokud se v budoucnu ještě plánujete do vaší rodné země vrátit, je záhodno nechat si alespoň jeden tamní bankovní účet aktivní. Čím déle je váš účet u banky veden, tím jste pro ni důvěryhodnější. Ve chvíli kdy se vrátíte ze zahraničí, budete mít daleko lepší vyjednávací pozici, než kdybyste si chtěli založit zcela nový účet. Internetové bankovnictví vám dnes umožňuje snadno kontrolovat pohyb na účtu, přestože právě žijete v cizině.
  • V některých zemích může být přístup k vašim financím složitější, než jste zvyklí. Nezapomeňte se na všechny případné problémy předem informovat ve vaší bance a pokuste se najít možná řešení. Zkušený finanční poradce vám může dodat důležité informace o bankovním systému v zemi, do které se plánujete přestěhovat.
 6. 6
  Popřemýšlejte, jestli v nové domovině nemáte nějaké známé. Mohou být neocenitelnými pomocníky ve chvílích, kdy budete potřebovat radu, pomoc nebo doporučení. Řekněte jim o svých plánech a požádejte je o případnou asistenci – jistě najdete nejednu ochotnou duši.
 7. 7
  Projděte vaše osobní věci a pokuste se některých z nich vzdát. Je známo, že člověk k životu nepotřebuje mnoho, ale i přes to jsou naše domovy zavaleny věcmi a předměty, které jsme za ta léta nastřádali, ale které ani nepotřebujeme, ani nepoužíváme. Spíš než se s takovou zátěží vláčet do ciziny nebo platit za její uskladnění, zkuste zodpovědně posoudit, jestli je opravdu nutné si všechny věci ponechat. Pokud je to možné, darujte část vašich věcí charitě nebo lidem, kteří je potřebují. Cestovat nalehko je daleko snadnější, než si dělat starosti s uskladněním a stěhováním.
 8. 8
  Zpeněžte část vašich věcí. Využijte aukce po internetu nebo si dejte inzerát a pokuste se některé vaše věci touto cestou prodat. I kdybyste se ocitli v časové tísni, jedná se o skvělý způsob, jak zpeněžit velké množství věcí najednou! V inzerátu se zmiňte, že se stěhujete do zahraničí a snažíte se zbavit co největšího množství věcí. Pokud navíc zboží nabídnete za rozumné ceny, lidé vám utrhnou ruce!
  • Při výběru věcí, které si chcete ponechat, buďte nemilosrdní. S každou další přidanou věcí narůstá cena dopravy, kterou budete muset zaplatit.
  • Tu a tam se stane, že se přepravní kontejnery při cestě do nové destinace ztratí, poškodí nebo dojde k poškození zásilky kvůli špatnému zacházení. Mějte to na paměti v případě, že plánujete přestěhovat vaši sbírku starožitného nábytku a další choulostivé předměty – bylo by pravděpodobně lepší je někde uskladnit nebo prodat. Nezapomeňte vaše věci pojistit proti škodám při dopravě i stěhování.
 9. 9
  Zvažte všechny možnosti, jak naložit s domácími mazlíčky. Můžete je věnovat kamarádovi nebo někomu z rodiny, zkrátka někomu, kdo se jich rád ujme. Druhou možností je vzít je s sebou do ciziny. Pokud chcete brát domácí zvíře s sebou, zde je pár věcí, nad kterými je dobré se zamyslet.
 10. 10
  Informujte se o platnosti vašeho řidičského oprávnění v zahraničí. Některé země uznají váš současný průkaz nebo budou požadovat mezinárodní řidičský průkaz, který není obtížné získat. V jiných zemích budete muset pro získání řidičského oprávnění skládat tamní zkoušky. S hledáním konkrétních informací dlouho neotálejte – fungovat v cizí zemi bez řidičského průkazu může být v začátcích velkou komplikací.
 11. 11
  Nechte si dostatek času na podání výpovědi v zaměstnání. Pokud vás do zahraničí nevysílá vaše firma, budete muset splnit podmínky pro podání výpovědi stanovené vaší společností. Nezapomeňte si zkontrolovat vaši výpovědní lhůtu a zakomponovat ji do časového plánu. Výpověď však zbytečně neunáhlujte, pro případ že byste nakonec změnili názor nebo narazili na nepřekonatelné komplikace. Je potřeba si nejprve zjistit všechny relevantní informace a ujistit se, že přesun do zahraničí je formálně opravdu možný a vy v nové zemi budete moci fungovat a žít.
 12. 12
  Zjistěte, co dělat, pokud máte elektroniku. Pokud cestujete mezi Severní Amerikou / Japonskem a zbytkem světa, budete potřebovat adaptéry a transformátory. Nesprávná kombinace napětí a frekvence může elektroniku poškodit. I když cestujete mezi dvěma zeměmi, které používají stejné napětí, budete potřebovat adaptéry.[1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Kulturní šok

 1. 1
  Připravte se na velké změny. Přestěhovat se na místo, které váš domov nepřipomíná ani vzdáleně, vám může způsobit kulturní šok a všeobecně vaše stěhování zkomplikovat. Obvykle však po několika měsících v zemi vymizí. Lidé se v cizí zemi chovají jinak, věci tam fungují jinak, než jste zvyklí – a proto je nazýváme „cizími“ zeměmi. Největší výzvou je právě tento konflikt – pokusit se porozumět odlišné kultuře a naučit se v ní žít. Jakmile proniknete do způsobu myšlení tamních lidí, dalo by se říci, že už není cesty zpět: začnete se pomalu přizpůsobovat a přestanete rozlišovat mezi pojmy „my“ – Češi a „oni“ - cizinci.
 2. 2
  Uvědomte si, že ztráta životního pohodlí může být větším problémem, než se zpočátku zdá. Přitom se může jednat zdánlivě o malé věci: vaši oblíbenou kávu, kterou si dáváte doma; oblíbené místo, kam chodíváte… to vše vám v cizině začne scházet. Je potřeba si tento pocit přiznat, ale zároveň si zachovat otevřenou mysl pro nové zážitky. Dost možná, že brzy objevíte něco, co bude ještě lepší a úžasnější než to, co znáte z domova.
  • Pokud pocházíte ze země, kde je běžný velký výběr konzumního zboží, může pro vás být jeho nedostatek opravdovou výzvou. Když se obvyklá ulička plná snídaňových cereálií smrskne na jednu ubohou poličku nebo se z přepestré nabídky automobilů stane volba mezi „tím modrým“ nebo „tím šedivým“, může to mít nečekaně frustrující efekt. Máte pak dvě možnosti: za prvé, smířit se s tím a uvědomit si, že když nemáte na výběr, kromě přírodních zdrojů ušetříte i spoustu času při rozhodování. Za druhé, vrátit se zpět do rodné země a nakoupit vše, co vám schází, případně poprosit rodinu a kamarády o zasílání balíčků poštou. Ačkoli se na omezený výběr produktů úplně zvyknout nedá (vždycky budete nostalgicky vzpomínat na zboží, které je u vás dostupné zcela běžně a tady ho najednou neznají), většina lidí si snadno přizpůsobí faktu, že se nemusí složitě rozhodovat.
 3. 3
  Připravte se, že prvotní nadšení po několika měsících opadne. Prvních několik měsíců si budete připadat jako na úžasné dovolené, strávíte spoustu času objevováním nových míst a budete nadšeně nasávat atmosféru. Nicméně po nějaké době si uvědomíte, že jste si toto místo, které se najednou nejeví v tak růžových barvách jako zpočátku, skutečně vybrali k životu. Nemusí to trvat ani pár měsíců, než vás tíha všedních problémů vytrhne z poklidného usazování. Přemíra byrokracie, problémy s údržbou domácnosti nebo pár menších krizí vás může brzy a nečekaně rozhodit.
  • Sežeňte si včas slušné řemeslníky. Časem se vždycky něco rozbije. Budete potřebovat někoho zodpovědného, kdo nejenže přijde ve sjednaný čas, ale naúčtuje vám za služby skutečnou cenu. Pokud se nezeptáte místních nebo známých na doporučení, riskujete, že budete snadným terčem ziskuchtivých řemeslníků, kteří využijí vaší neznalosti místních poměrů a naúčtují vám horentní sumy. Nečekejte, až se něco porouchá a sežeňte si kontakty a doporučení s předstihem.
  • Při vyřizování administrativních záležitostí zůstaňte v klidu. Ve většině zemí na vás čekají formuláře, fronty a často neuvěřitelně absurdní byrokratické nesmysly. Vaším úkolem není ptát se „proč“ to všechno musíte absolvovat, ale zjistit si, jak tím co nejsnadněji proplout. Zeptejte se místních na radu, nastudujte si všechny detaily na internetových stránkách a najděte ten nejlepší způsob, jak se s těmito záležitostmi vypořádat. Pokud se nebudete informovat sami, nikdo jiný to za vás neudělá.
 4. 4
  Připravte se na omezení svých běžných činností a způsobu, jakým je provádíte. Zjištění, co všechno nemůžete dělat, je další formou kulturního šoku. Je potřeba akceptovat, že to, na co jste zvyklí z domova, v nové zemi neplatí a vy nejste v pozici, abyste tamní styl života zpochybňovali. Ať už je společnost, do které jste se přistěhovali, více či méně benevolentní než na jakou jste zvyklí, přizpůsobte své jednání místním zvykům a způsobům. Pokud jste chtěli bouřit proti místním poměrům nebo je kritizovat, přesídlení nebylo nejlepší volbou – na to je lepší zůstat doma!
 5. 5
  Neodmítejte pomoc. Přesídlení do cizí ze země je na samém vrcholu stresového žebříčku. Zažijete dny dobré, kdy bude vše perfektní, ale také dny špatné, kdy se budete za své rozhodnutí proklínat. Nakonec přijdou dny, kdy se v nové zemi budete cítit jako doma a najednou budete mít domovy dva.
 6. 6
  Dejte si pozor na bezpečnost. Dalším problémem souvisejícím s kulturním šokem je přestěhovat se do země, která není tak bezpečná jako země, odkud přicházíte. Nechte si od místních poradit, kterým oblastem je lepší se vyhnout a jaká případná nebezpečí by na vás mohla v zemi číhat.
  • Přizpůsobte svůj styl oblékání zemi, ve které chcete žít a pokuste se zapadnout. Někdy se lidé dostanou do nebezpečné situace jenom proto, že jsou nevhodně oblečeni nebo vypadají jako turisti.
  • Na policejní stanici se informujte o možných nebezpečích ve vaší lokalitě. Stejný krok byste měli učinit i před koupí nového bytu nebo domu, pokud danou oblast dobře neznáte.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Pokud stěhování teprve zvažujete

 1. 1
  Rozhodněte se, do které země byste se rádi přestěhovali. V případě, že vás do zahraničí přesouvá vaše firma, si své umístění pravděpodobně vybrat nemůžete. Pokud se ale stěhujete z jiných důvodů, výběr nového působiště je zcela na vás. Kde si dokážete představit váš budoucí život? V „růžovém městě“ Toulouse na jihozápadě Francie? V německém Berlíně? V Mexiku? Ve Venezuele? Španělsku? Rusku? Číně?
  • Představte si život v nové zemi. Podívejte se na videa a fotografie, jak život v dané zemi vypadá v různých ročních obdobích. Zauvažujte o počasí, míře znečištění ovzduší, dostupnosti jídla, dopravy nebo lékařské péče. Sestavte si seznam aktivit, které se v nové zemi dají provozovat a v jakých oborech se objevují pracovní příležitosti.
  • Přečtěte si příběhy lidí, kteří už tuto změnu podstoupili. Emigranti a přistěhovalci, kteří v zemi pobývají delší dobu, jsou nejlepším zdrojem informací; díky získaným znalostem prostředí vám pomohou určit, zda je daná země vhodná právě pro vás nebo jestli se jedná o místo, kde narazíte na mnoho problémů. Dejte na jejich rady, protože mluví z osobní zkušenosti, kterou denně zažívají. Na druhou stranu pamatujte, že pohled na věc se může lišit člověk od člověka a být ovlivněn jak prvotním motivem přesídlení, tak dalšími faktory jako např. výškou příjmů, pracovními zkušenostmi nebo i oblastí, kterou daný člověk pro život zvolil. Na internetu je k dispozici velké množství informací, které vám pomohou. Využijte i diskuze pod jednotlivými články a nebojte se do nich zapojit.
  • Budete moci v nové zemi pracovat? Je tam vaše profese žádaným oborem? Co všechno budete muset udělat, abyste získali zaměstnání? Existuje šance, že byste sehnali práci ještě před příjezdem do země a zajistili si tak výdělek? Jen málo lidí si může dovolit odcestovat do ciziny bez jistoty jakýchkoli příjmů – k tomu už je zapotřebí dostatečných finančních rezerv, které vám pokryjí náklady na život v zemi po celou dobu, kdy budete hledat zaměstnání. Informujte se také o podmínkách sociálního pojištění a všech náležitostech, které budete muset splnit, abyste na něj získali nárok. Uvědomte si, že tento proces může trvat měsíce nebo roky a v některých případech toto oprávnění nezískáte nikdy.
 2. 2
  Než se rozhodnete pro přesídlení do cizí země, zajeďte si tam na dovolenou. Cestovní průvodce jsou dobrým zdrojem informací, ale nespoléhejte jen na ně. Pokuste se vyhnout turistickým destinacím v zemi a raději navštivte místa, kde se budete moci pobavit a seznámit s místními. Buďte však obezřetní! Pokud jste se pro stěhování nadchli na dovolené, mějte na paměti, že cestovat a žít v cizí zemi jsou dvě zcela odlišné záležitosti. Na dovolené nemáte harmonogram, pochůzky ani vyřizování, neřešíte administrativu a každodenní nezáživné povinnosti. Na dovolené nemáte žádné starosti. Jakmile se přestěhujete do kterékoli země a začnete vést běžný život, můžete najednou zjistit, že každodenní životní realita má do vaší bezchybné zkušenosti z dovolené hodně daleko. Nezakládejte vaše rozhodnutí pouze na faktu, že se vám v zemi líbilo jako turistům.
 3. 3
  Nastudujte si o zemi co nejvíce informací. Mezi ty nejdůležitější patří místní zvyky, jazyk a přehled o oblastech tvořících jednotlivé části země a měst. Zásadní je položit si otázku, zda dokážete snést život v jiné kultuře, který bude mít jiná pravidla, zvyky a stereotypy. Příkladem může být Singapur, město s přísnějšími nařízeními pro občany, kde se můžete dostat do potíží při pouhém žvýkání žvýkačky na veřejnosti. Jste schopni se přizpůsobit? Člověk zvyklý na jiné poměry by tento fakt mohl vnímat jako omezující.
 4. 4
  Informujte se o všech imigračních nařízeních, pravidlech a procesech. Můžete se vůbec do dané země přestěhovat? Některé země mají velmi přísnou imigrační politiku, a pokud nesplňujete specifické požadavky stran výše příjmu, věku, odbornosti, dosaženého vzdělání nebo rodinného stavu, můžete na stěhování rovnou zapomenout. Můžete například zjistit, že nemáte dostatek finančních prostředků, vhodnou kvalifikaci, rodinu žijící na území daného státu nebo jste zkrátka na imigraci příliš staří – i takové přijímací podmínky může mít daná země nastaveny. Důkladně si pročtěte informace na příslušném imigračním webu. Pokud budete mít doplňující otázky nebo je váš konkrétní případ komplikovanější, nebojte se na imigrační oddělení zavolat a probrat specifika vaší situace.
 5. 5
  Nezapomeňte na jazykovou bariéru. Jakým se v dané zemi mluví jazykem? Ovládáte ho? Buďte k sobě upřímní a posuďte, jak jste na tom s učením nových jazyků – pro některé studenty může být zvládnutí jazyka velmi obtížné, nehledě na to jak moc úsilí studiu věnují. Dokud nebudete rozumět, nebudete se moci účastnit většiny aktivit a situací, které se budou dít okolo vás. Pokud vám už teď schází sebevědomí, můžete si v cizí zemi připadat extrémně odstrčení a osamocení.
  • Zauvažujte, zda se nepokusit ovládnout jazyk ještě před vaším odjezdem do ciziny.
  • Ihned po příjezdu do nové země se přihlaste do intenzivních jazykových kurzů. Najděte si trpělivého, empatického lektora, který v ideálním případě hovoří jak česky, tak vaším cílovým jazykem. Domluvte se s ním na praktických hodinách, kdy vás přímo v terénu naučí fungovat v běžných situacích, např. při nakupování, vyřizování záležitostí v bance, domlouvání podmínek nájmu, zápisu do škol nebo kurzů, koupi auta atp.
 6. 6
  Pokud máte děti, bude stěhování ještě větší výzvou. Ze všeho nejdřív si důkladně rozmyslete, zda je opravdu chcete vytrhnout z jejich současného života a přetrhat jejich síť přátel. Může to pro ně představovat velice závažnou změnu. Je kvalita školství v nové zemi lepší, srovnatelná nebo dokonce horší než ve vaší rodné zemi? Pokud není školství příliš kvalitní, jaké jiné možnosti jako cizinci máte, abyste vašim dětem poskytli dobré vzdělání? Všechny tyto otázky jsou velmi důležité, proto je řešte s dostatečným předstihem.
  • Uvědomte si, že pokud přesídlíte do cizí země, vaše děti se budou muset naučit další jazyk. Někteří rodiče tuto příležitost vítají a v ovládání druhého jazyka vidí velký přínos do budoucna. Pokud má však vaše dítě problémy se studiem, mohla by pro něj jazyková bariéra představovat nepřekonatelnou překážku.
  • Pokud se jedná o jazyk, který používá zcela odlišné písmo než váš jazyk mateřský, zvažte, zda je v silách dítěte takovou výzvu zvládnout.
  Reklama

Tipy

 • Pokud studujete cizí jazyk, nezapomeňte se zaměřit na hovorové a slangové výrazy. Naučte se časté slovní obraty, zkrátka způsob, jakým lidé skutečně mluví. Využijte internetových jazykových fór a slovníků s hovorovými výrazy. Můžete se také zapojit do internetových diskuzí a vyptat se na význam slov a slovních spojení, kterým nerozumíte.
 • Nepalte za sebou všechny mosty – třeba se jednou budete chtít vrátit domů! Prodávat váš byt či dům není ten úplně nejlepší nápad. Pronajměte ho a budete tak mít zadní vrátka pro případ, že byste se chtěli vrátit. Stejně tak byste se neměli vzdávat vašeho občanství – nikdy nevíte, co se stane a kdy se budete potřebovat vrátit domů.
Reklama

Varování

 • Můžete zažít projevy diskriminace. Pamatujte, že tentokrát jste cizinec vy.
 • Vaše zkušenost se může lišit od zkušenosti ostatních. Ačkoli je užitečné poslechnout si nebo přečíst příběhy jiných lidí, kteří odešli do ciziny, mějte na paměti, že jejich zážitky budou vždy unikátní, stejně jako ty vaše. Neodsuzujte ani nic neidealizujte pouze na základě názoru jednotlivce. Udělejte si svůj vlastní názor a předsudky nechte plavat.
 • Když se ucházíte o zaměstnání, vždy si o dané firmě zjistěte co nejvíc informací a ujistěte se, že se nejedná o pochybného zaměstnavatele (což byste měli samozřejmě udělat i v případě, že hledáte práci ve své rodné zemi). Nikdo nechce po nástupu do zaměstnání litovat, že se o práci vůbec ucházel.
 • Přesídlení do cizí země je zpočátku velmi vzrušující dobrodružství, ale časem se může stát emocionálně i fyzicky náročné jak pro vás tak pro vaši rodinu. Připravte se na nejhorší a pak zvládnete všechno.
 • Pokud trpíte depresemi a pesimistickými náladami, nestěhujte se do cizí země. Ničemu to nepomůže a můžete si ještě víc ublížit.
 • Nic si neidealizujte. Žádné místo není dokonalé a z vás se přes noc nestane jiný člověk. Nastudujte si co nejvíc o kultuře, zvycích, obyvatelích a historii daného místa – nespoléhejte se jen na několik skvělých prázdninových historek vaší kamarádky.
 • Buďte realističtí a nedělejte ukvapená rozhodnutí. Vždy počítejte s variantou, že se za čas vrátíte zpět domů.
 • Pamatujte, že někteří lidé na vás budou chrlit jen samá negativa, protože sami mají s pobytem v cizině otřesnou zkušenost. Tento scénář se často opakuje, když je jeden z manželů firmou přeložen do zahraničí a druhý ho následuje bez jakékoli touhy žít v cizí zemi. Takoví lidé přijíždí do zahraničí s předsudky, již dopředu odsuzují všechno nové a jiné a nepřejí si nic jiného, než být zase zpátky doma. Smiřte se s tím, že tito lidé vás těžko budou ve vašich plánech podporovat.
 • Při koupi nemovitosti spolupracujte s důvěryhodným, ověřeným realitním makléřem. Riziko, že vás někdo vezme na hůl, je zde vysoké.
 • Dejte si pozor na komplikace při nakládání s financemi. V cizí zemi může být obtížnější i obyčejné otevření bankovního účtu a banky mohou po cizincích požadovat další potvrzení a doklady, které u nás k tomuto účelu vůbec nepotřebujete. Ještě před odjezdem se dobře informujte o všech náležitostech, které k tomu budete potřebovat. Hlavně zpočátku mějte k dispozici dostatek hotovosti pro případ, že by se záležitosti v bance zpozdili a vy neměli přístup k penězům.
 • Pokud si na nový život v cizí zemi neustále stěžujete a chcete se za každou cenu vrátit domů, zkuste se zamyslet, jestli si poměry v rodné zemi nemalujete příliš růžově. Pokud se vrátíte domů, kulturní šok při návratu může být stejně intenzivní jako při příjezdu do ciziny! Dejte nové zemi šanci; a jestli si stěžujete i o pět let později, vypadá to, že je opravdu čas to zabalit a vrátit se domů.
 • Řádně se informujte o pracovních možnostech, právech a povinnostech v nové zemi. Mnohé vyspělé země dnes nabízí víza, která jsou vázaná na konkrétní činnost nebo pracovní pozici a není je tak obtížné získat jako všeobecná pracovní povolení.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Informační balíček z ambasády nebo imigračního oddělení
 • Realitního makléře a právníka
 • Finančního poradce
 • Informace a nabídky stěhovací firmy
 • Detailní harmonogram stěhování
 • Uskladnění (dle konkrétní situace)
 • Připojení k internetu
 • Cestovní průvodce a podobnou literaturu o kultuře
 • Cestovní pas, víza, očkování
 • Preventivní lékařskou prohlídku (před odjezdem byste měli být v dobrém zdravotním stavu)
 • Plán jak naložit s domácími mazlíčky
 • Plán přestupu na nové školy pro vaše děti (dle konkrétní situace)

Související články

Jak použít akupresuru k vyvolání poroduJak použít akupresuru k vyvolání porodu
Jak poznat, že vás manželka podvádíJak poznat, že vás manželka podvádí
Jak někoho překvapit na jeho narozeninyJak někoho překvapit na jeho narozeniny
Jak dál žít po smrti životního partneraJak dál žít po smrti životního partnera
Jak být dobrým otcemJak být dobrým otcem
Jak zastavit svou laktaciJak zastavit svou laktaci
Jak se vyrovnat se sebevraždou blízké osobyJak se vyrovnat se sebevraždou blízké osoby
Jak být dobrým manželemJak být dobrým manželem
Jak na protržení plodového vakuJak na protržení plodového vaku
Jak naučit dítě poslušnostiJak naučit dítě poslušnosti
Jak požádat ženu o rukuJak požádat ženu o ruku
Jak zorganizovat svatbuJak zorganizovat svatbu
Jak dosáhnout toho, aby uvolněný zub vypadl bez trháníJak dosáhnout toho, aby uvolněný zub vypadl bez trhání
Jak provést životní comebackJak provést životní comeback
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 50 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 323 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 11 323 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama