Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte problém s tím, že se snažíte zavděčit se úplně všem, lidé vás pravděpodobně často využívají. Je také možné, že vás život nebaví a máte pocit nenaplnění. Přestaňte myslet jen na to, co by ostatní potěšilo a zaměřte se na své vlastní potřeby. Je na čase myslet na sebe a pracovat na svém vlastním životě. Může být nakonec těžké zlepšit svůj vlastní život, když jste příliš zaneprázdněni přizpůsobováním se ostatním.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Krátkodobá řešení

 1. 1
  Naučte se říkat ne. Nevymýšlejte si výmluvy a vždy řekněte pravý důvod, proč něco nechcete udělat.
  • Pokud například váš manžel chce pozvat na vánoční večeři celou rodinu a vám to vadí, řekněte: „Je mi líto, drahý, ale nemám chuť na Vánoce hostit tolik lidí najednou.“
  • Váš nejlepší kamarád chce, abyste s ním šli na večírek, na kterém budou lidé, které nemáte rádi? Řekněte: „Ne, děkuji. Necítil bych se tam dobře.“ Není nutné říkat, že nemáte chuť vidět lidi, kteří tam budou – jednoduché „ne“ bohatě postačí.
  • Začněte zvolna a postupně se učte říkat lidem „ne.“ Chovejte se slušně, ale buďte nekompromisní. Možná vás překvapí, že se bez vaší pomoci svět nezboří. Lidé se většinou neurážejí a ti, kteří to dělají, za vaši námahu stejně nestojí.
 2. 2
  Řekněte si o to, co chcete. Pokud jdete s kamarády do kina a chcete vidět jiný film, než oni, řekněte jim to! Neznamená to, že nakonec půjdete na váš film, ale kdo ví – možná se najedou i ostatní lidé, kterým bude váš výběr vyhovovat více.
  • Není nic špatného na tom vyjádřit svůj názor a v žádném případě to neznamená, že něco vyžadujete. Připomínejte lidem, že máte vlastní názory.

  • Zkuste někoho požádat, aby vám s něčím pomohl. Musíte si uvědomit, že vám lidé nedokážou číst myšlenky. Pokud máte pocit, že toho pro ostatní děláte až příliš, ale oni nedělají nic pro vás, možná je to proto, že nedokážete vyjádřit své touhy a potřeby. Není fér myslet si, že by z vás ostatní lidé měli vaše myšlenky páčit. Když se vás někdo zeptá, co chcete, nebo když je nutné se nějak rozhodnout, vyjádřete svůj názor.

 3. 3
  Udělejte něco jen pro sebe. Udělejte něco, co jste vždy chtěli udělat, ale měli jste strach z toho, co na to řeknou ostatní lidé. Zapomeňte na ostatní a jděte do toho!
  • Ať uděláte cokoli, dělejte to pro sebe a nestarejte se o to, co si myslí ostatní lidé. Nedělejte věci tak, jak to vyhovuje ostatním jen proto, že je nikdo nechce dělat tak, jak to vyhovuje vám.

  • Pamatujte si, že byste měli dělat věci jen pro sebe bez ohledu na to, co si o tom myslí ostatní – ale ne jim navzdory. Názory ostatních lidí by pro vás měly být důležité, ale neměli byste jim podřizovat svá rozhodnutí.

 4. 4
  Kompromisujte. Není dobré nechat po sobě ostatní šlapat, ale není ani dobré s lidmi manipulovat. Nechovejte se sobecky. Většina lidí, kteří se stále snaží všechny potěšit, má nízké sebevědomí, stejně jako ti, kteří jsou sobečtí. V takovém případě je dobré naučit se o sebe pečovat a zapracovat na asertivitě.
  • Můžete ostatním naslouchat, ale to, co uděláte, by nakonec mělo být vždy jen vaším rozhodnutím.

  • Někdy je ovšem nutné postavit potřeby ostatních na první místo. V případě střetu zájmů se snažte vymyslet řešení, které uspokojí obě strany, nebo v ideálním případě řešení, ze kterého obě strany vyjdou jako vítězové.

  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Dlouhodobá řešení

 1. 1
  Zamyslete se nad svými obavami. Jsou realistické? Jsou skutečně tak hrozné? Možná se bojíte, že vás nikdo nebude mít rád, že vás někdo opustí, nebo že když nebudete říkat ty správné věci, zůstanete osamělí. Uvědomte si, že si na sebe tento bič pletete sami a je na čase ho odložit!
  • Lidé okolo vás jsou pravděpodobně již zvyklí na vaši štědrost, ale pokud nejsou ochotní akceptovat, že máte své vlastní potřeby, pravděpodobně nestojí za to je mít ve svém životě.

 2. 2
  Přehodnoťte své hranice. Srovnejte své hranice s hranicemi, které nastavujete ostatním lidem. Do jaké míry jste ochotni omezit ochotu nechat se ostatními využívat?
  • Co je pro vás akceptovatelné a co již ne? Když se nad tím zamyslíte, budete schopni se srovnat s ostatními a budete mít objektivnější pohled na svůj problém.
  • Platí pro vás to samé, co pro ostatní?
  • Tolerujete ostatním netolerovatelné věci? Nebo vám připadá normální něco, co normální není? Akceptujete neakceptovatelné? Víte vůbec, jaké to je, když s vámi lidé jednají s úctou?
 3. 3
  Zamyslete se nad zdrojem. Mnoho lidí, kteří mají stejný problém jako vy, vyrůstalo v prostředí, kde byly jejich potřeby a touhy přehlíženy. Když si uvědomíte, odkud vaše touha potěšit ostatní pramení, porozumíte sami sobě a podaří se vám váš problém vyřešit.
  • Museli jste se vždy přizpůsobovat ostatním? Očekávalo se od vás, že budete své potřeby stavět na vedlejší kolej?

  • Zjistili jste, že jediným způsobem, jak si získat pozitivní reakci okolí, je dělat to, co po vás ostatní chtějí? Zjistili jste, že když nesplňujete očekávání ostatních, chovají se k vám zle a ponižují vás?

  • Pokud je to váš případ, uvědomte si, že většina lidí nemá ráda ty, kteří po sobě nechají šlapat. Když se budete soustředit jen na ostatní, bude snadné vás zneužívat a manipulovat s vámi. Nikdy nedosáhnete svého plného potenciálu, protože se budete stále snažit splnit očekávání ostatních. Až budou mít lidé dost vašich služeb, nebudou schopni ocenit vaši skutečnou hodnotu.

 4. 4
  Přestaňte zakládat svoji sebedůvěru na tom, kolik toho děláte pro ostatní lidi. Je skvělé, že chcete pomáhat ostatním, ale měli byste to dělat proto, že to chcete dělat, ne proto, že máte pocit, že to musíte udělat. Ochota pomáhat ostatním by pro vás neměla být důležitější, než péče o vás.
  • Ty nejlaskavější činy jsou dobrovolné, nejsou výsledkem pocitů viny nebo strachu. Pokud ostatním pomáháte proto, že byste se jinak cítili špatně, pravděpodobně to neděláte upřímně. Chtěli byste, aby se k vám ostatní lidé chovali stejně? A máte pocit, že je moudré zanedbávat vaše vlastní potřeby?
  Reklama

Tipy

 • Pokud si nejste jistí, zda se snažíte potěšit všechny ostatní, všímejte si toho, zda se chováte pasivně, nebo agresivně, zda se málokdy skutečně bavíte, zda vám vyhovuje, když vás lidé ovládají, nebo zda neustále někam spěcháte (většinou bezdůvodně).
 • Nemyslete si, že když někomu nepomůžete, svět se zboří. Vždy si můžete najít nové přátele a pokud se na vás někdo vykašle jen proto, že se sebou nenecháte manipulovat, nejde o skutečného kamaráda.
 • Buďte sami sebou. Když lidem neukážete svoji pravou tvář, nebudou vás znát. Ukažte jim, jací skutečně jste a dejte najevo, že se máte rádi. Díky tomu budete na ostatní působit zajímavě a autenticky. Buďte svou vlastní značkou – nemusíte zapadat do žádných stereotypů. Pusťte se do něčeho, co jste nikdy nedělali a chovejte se spontánně!
 • Nestarejte se o to, co si o vás myslí ostatní lidé. Dělejte jen to, co sami chcete dělat. Jde o váš život a ostatní lidé to musejí akceptovat.
 • V některých případech je snaha všem se zavděčit známkou závislých vztahů. Pokud je to váš případ, najděte si nějakou literaturu o závislých vztazích a vzdělávejte se. Uvědomte si ovšem, že jde o kontroverzní téma a někteří lidé s konceptem závislých vztahů nesouhlasí.
 • Vytrvejte. Pokud máte tento problém celý život, nebude snadné se ho zbavit. Uvědomujte si, že vám to kazí život a že se s tím musíte vypořádat. Po nějaké době si zvyknete a budete flexibilnější.
Reklama

Varování

 • Když se budete neustále snažit zavděčit všem, dáte lidem příležitost, aby s vámi manipulovali.
 • Neobviňujte ostatní. Neříkejte lidem: „Udělal jsem to kvůli tobě!“ a uvědomte si, že si za svými rozhodnutími musíte stát.
 • Některým lidem se vaše nové asertivní já pravděpodobně nebude zamlouvat. Ze začátku se změny budete bát, ale uvědomte si, že i ostatní lidé si budou muset zvyknout na to, že již nebudete prokazovat všem laskavosti. Mějte s těmito lidmi trpělivost. Vám také trvalo uvědomit si, že se nemáte čeho bát, takže jim dejte dostatek času. Možná se vám dokonce podaří ostatní lidi inspirovat, aby se zbavili svých vlastních obav.
 • Někteří lidé si na vaše nové já nějakou dobu budou zvykat. Mějte s nimi trpělivost.
 • Uvědomte si, že vyjádřit své touhy a názory vyžaduje mít v těchto věcech jasno. Když například váš partner řekne „pojďme si dát k večeři hamburgery“ a vy si řeknete „je mi to jedno,“ možná vám to nevadí jen proto, že jste se nikdy nemuseli rozhodovat sami. Zamyslete se nad tím. Kam byste šli na večeři, kdybyste byli sami? Řekněte partnerovi, že byste chtěli jít přesně na toto místo.
 • Někdy je nutné dělat to, co po vás ostatní chtějí – například v práci. Pokud vám na vaší práci záleží, vždy si dobře rozmyslete, co řeknete a uděláte.
 • Někdy je nutné dělat kompromisy. Měli byste se snažit čas od času někoho potěšit.
Reklama

Související články

Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zapomenout na dívku, kterou milujeteJak zapomenout na dívku, kterou milujete
Jak se vypořádat s odmítnutímJak se vypořádat s odmítnutím
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobíJak zajistit, aby vám odpustila dívka, která se na vás moc zlobí
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 461 krát
Stránka byla zobrazena 7 461 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama