Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přihlašování na vysokou školu může být extrémně stresující, ale když si to naplánujete dopředu a zjistíte si všechny důležité informace, budete to mít mnohem snazší. Záleží na tom, na jakou školu s chcete dostat. Může to být velmi těžké, velmi snadné, nebo něco mezi tím.

Postup

 1. 1
  Uvědomte si, že existuje univerzita pro každého, kdo chce studovat. Jen v USA je 4000 univerzit. Téměř všechny z nich přijímají většinu kandidátů, pouze malé množství elitních škol přijímá méně než polovinu lidí, kteří se a ně hlásí. Stovky univerzit přijímají v podstatě každého, kdo se přihlásí. Pokud tedy chcete studovat, v každém případě se na nějakou školu dostanete.
  • Na druhou stranu školy jako je Harvard, Stanford, Duke, nebo třeba University of Chicago dostávají tisíce přihlášek od nejlepších studentů s těmi nejlepšími předpoklady. Je důležité si uvědomit, na jakou školu máte šanci se dostat a zda splníte požadavky těchto škol. Zkuste si vybrat školu podle toho, jaké máte známky a jaké jsou vaše schopnosti.
 2. 2
  Během předposledního roku na střední škole se snažte splnit všechny požadavky pro odeslání přihlášky na vysokou školu. Některé školy vyžadují určitý průměr známek, jiné zase kladou důraz na znalosti z různých předmětů. Vyberte si několik škol, na které se budete chtít hlásit a začněte se připravovat na to, abyste splnili všechny požadavky.
 3. 3
  Musíte úspěšně složit maturitu. Lidé, kteří studují na vysokých školách, přichází z mnoha různých škol. Není nutné splnit nějaký věkový limit, ale musíte mít splněnou maturitu nebo vyučení.
 4. 4
  Zkuste využít různá stipendia. Najděte si univerzitu, která by vás zajímala a vyberte si nějaký studijní obor. Podívejte se na webové stránky univerzit a zkuste si najít stipendia. Je dobré si vyhledat informace o různých stipendiích také v knihovně.
  • Mnoho společností nyní nabízí seznamy všech univerzit včetně informací o tom, které univerzity nabízejí stipendia a jak těžké je se na ně dostat, jak funguje život na jejich půdě a jací jsou profesoři, nebo třeba jaké pracovní příležitosti čekají na absolventy těchto škol.
 5. 5
  Kontaktujte vybranou univerzitu a požádejte o doplňující informace. Když zavoláte na univerzitu, na kterou byste se chtěli dostat a požádáte o informace, pravděpodobně vám zašlou velkou spoustu materiálů. Většina škol má ale všechny informace na internetu. Měli byste si o každé škole zjistit co nejvíce informací, protože každá škola má jiná pravidla pro přihlašování a jiné požadavky na nové studenty.
 6. 6
  Nyní si vyberte školy, na které byste chtěli chodit. Ke konci předposledního roku střední školy byste měli mít již dobrý přehled o tom, na jakou školu byste se chtěli hlásit. Je dobré si během tohoto roku také zajít na dny otevřených dveří těchto škol. Rozhodněte se, na které školy se budete hlásit podle informací, které získáte, podle doporučení ostatních lidí a podle toho, na jaký obor se chcete hlásit.
  • Během podzimu posledního roku na střední škole byste měli již vědět, kam se budete chtít hlásit, jaké požadavky budete muset splnit atd. Nenechávejte toto rozhodnutí na několik posledních dní před odesíláním přihlášky. Budete si muset získat spoustu informací a pečlivě se rozhodnout.
  • Je také důležité si být jistý tím, na kterou školu chcete jít. Neměli byste to jen tak zkoušet, nebo se hlásit na školu, na kterou se hlásí všichni ostatní. Musíte si najít školu, která vám bude vyhovovat.
 7. 7
  Zajděte se podívat na několik univerzit. Každá škola je jiná – některé jsou obrovské a chodí na ně desítky tisíců studentů, jiné jsou zase menší a mají třeba jen několik stovek studentů. Zajděte se podívat na několik univerzit. Pokud máte kamaráda, kdo by se na tuto školu chtěl také hlásit, vezměte ho s sebou. Také si zjistěte, zda na tuto školu nechodí někdo, koho znáte.
  • Zkuste se dát do řeči s několika studenty a zeptat se jich na jejich názor na danou univerzitu. Poslechněte si, co vám řeknou, ale udělejte si svůj vlastní názor.
  • Jděte se podívat na nějakou přednášku a zkuste si představit, že studujete. Dokážete si představit, že vás studium na této škole bude bavit:
 8. 8
  Přihlaste se na školu, která vám vyhovuje a na které najdete svůj požadovaný obor. Zní to jednoduše, ale někdy to není snadné. Vaše volba oboru a univerzity ovlivní celý váš budoucí život. Pokud máte pocit, že se snažíte dosáhnout něčeho nemožného, musíte realisticky zhodnotit, zda nebude lepší si najít univerzitu, která nebude mít tak vysoké požadavky, ale umožní vám studovat přesně to, co chcete.
  • Některé prestižní univerzity vyžadují, abyste jim k přihlášce poslali esej, která bude kreativní, promyšlená a zajímavá. Snažte se dát si na eseji záležet, ale nepište tak výstředně, abyste na sebe zbytečně upozornili. Na internetu najdete spoustu rad a tipů a také úspěšné eseje starších studentů.
  • Zjistěte si, kdo vám může napsat doporučující dopis. Požádejte někoho o doporučení a dopřejte mu na to dost času. Měli byste si dobře promyslet, které učitele o to požádáte. Není špatné si u těchto učitelů udělat dobré jméno a ujistit se, že vám napíšou dobré hodnocení.
  • Zamyslete se také nad dalšími věcmi, jako jsou finanční náklady, kvalita výstupních kvalifikací, stipendia atd.
 9. 9
  Odešlete všechny přihlášky do konce února. Většina škol vyžaduje odeslat všechny přihlášky do konce února. Na jaře se potom pořádají přijímací zkoušky a většinou do konce června se dozvíte, zda jste byli přijati.
  • Můžete využít také možnosti odvolání. V případě, že vás na školu nepřijmou, můžete se zkusit odvolat a možná získáte místo na konci léta, kdy škola zjistí, kolik studentů se skutečně přišlo zapsat.
 10. 10
  Poděkujte všem, kteří vám napsali doporučení. U některých škol budete muset spolu s přihláškou zaslat také doporučení. Nezapomeňte poděkovat všem učitelům, kteří vám tato doporučení napsali. Bez jejich pomoci byste se na danou školu nedostali.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte pocit, že musíte jít na školu, na kterou se hlásí vaši přátelé, zamyslete se nad svými prioritami a nad tím, zda to pro vás bude skutečně to nejlepší. Nyní možná máte pocit, že je dobré zůstat s kamarády ze střední školy, ale v budoucnu vám bude záležet na jiných věcech. Snažte se dosáhnout nějakého kompromisu.
 • Najděte si obor, který vás bude zajímat a bavit. Nehlaste se na obor, na který vás nutí rodiče nebo na který se hlásí vaši kamarádi. Studujte to, co vás bude skutečně bavit a to, čím byste se v budoucnu chtěli živit.
 • Možná vám rodiče budou radit, abyste šli na školu, na kterou chodili oni, ale když se nad tím zamyslíte a zjistíte si více informací, uvědomíte si, že to tak nemusí být. *Dělejte to, co chcete dělat a nenechejte se nikým do ničeho tlačit. O vysoké škole se rozhodněte na základě toho, co chcete studovat a na základě svých schopnosti a potřeb, ne na základě toho, do čeho vás nutí rodiče nebo přátele.
 • Nikomu nedovolte, aby vám radil, na jakou školu se máte hlásit. Pokud je pro vás důležité se dostat na nějakou univerzitu, pracujte na tom, aby se vám to povedlo. Cíle jsou sny, které jsou časové omezené. Snažte se těchto svých cílů dosáhnout a budete spokojení.
 • Začněte pracovat na svých přihláškách co nejdříve. Čím dříve se přihlásíte, tím větší šanci na úspěch budete mít. Školy, které nemají přijímací zkoušky, berou studenty podle toho, kdy se přihlásili. Když se přihlásíte brzy, budete mít dost času na to, abyste si napsali esej a získali doporučení.
Reklama

Varování

 • Nesmíte přihlášku poslat pozdě. Když pošlete přihlášku jen o jediný den později, na školu vás nevezmou a budete muset počkat celý rok.
 • Nedovolte, aby vás paralyzovala nerozhodnost. Pokud se bojíte riskovat, nikam se v životě nedostanete.
 • Zamyslete se nad svojí budoucností a nad tím, jaké finanční možnosti budete mít. Ideálně si najděte školu, za kterou nebudete muset nic platit, aby vám zbylo dost peněz na živobytí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Internet
 • Přihláška
 • Studijní poradce

Reference

 1. http://www.commonapp.org/ Save yourself time and make good use of the common application. You'll be glad you didn't spend so much time on individual applications.
 2. Applying to College

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 504 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 2 504 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama