Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Často se říká, že není možné se na děti připravit. Přesto je ale založení rodiny velkým životním krokem a měli byste se snažit být co nejlépe připravení. Přemýšlíte o tom, že si pořídíte děti? Tento článek vám pomůže.

Část 1
Část 1 ze 3:

Duševní příprava

 1. 1
  Rozhodněte se. Prvním krokem je nezávisle se rozhodnout, zda chcete mít dítě. Jste připraveni na to, že ponesete odpovědnost za jinou lidskou bytost? Nevadí vám, že budete muset dítěti něco obětovat? Skutečně si přejete stát se rodičem?
  • Zamyslete se nad tím, zda chcete mít více než jedno dítě. Je pochopitelně možné, že si to rozmyslíte, ale měli byste mít alespoň určitou představu o tom, jak velkou rodinu chcete mít.
 2. 2
  Promluvte si s partnerem. Pokud máte partnera, měli byste spolu probrat vaše plány, koneckonců děti budete mít přece společně. Oba musíte být na rodičovství připraveni. Pokud jeden z partnerů děti zatím nechce, pravděpodobně na to ještě není správná doba.
  • Proberte spolu vaše názory na výchovu. Jací rodiče chcete být? Jak chcete děti vzdělávat a vychovávat? Máte představu o tom, jací lidé by z vašich dětí měli vyrůst?
  • Proberte spolu důležitá témata, jako je například náboženství. Pokud s partnerem pocházíte každý z jiného náboženského zázemí, měli byste se dohodnout, jak tento problém budete řešit. V jakém náboženství budete vaše dítě vychovávat?
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jak hodláte sladit rodinu s prací. Těhotenství a rodičovství vaši kariéru nevyhnutelně ovlivní. Budete se muset zamyslet nad tím, zda zvládnete plnit své pracovní povinnosti. Pokud se chcete po skončení mateřské dovolené vrátit do práce, zamyslete se nad následujícími věcmi:
  • jak těhotenství a porod ovlivní vaši kariéru
  • zda vám vaše práce umožní být rodičem na plný úvazek
  • kdo se o dítě bude starat, když budete pracovat
  • zda si budete moci finančně dovolit péči o dítě
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, jak rodičovství ovlivní váš společenský život. Až budete mít dítě, váš společenský život se změní. Nebude snadné vyrazit si ven s přáteli a často budete tak unavení, že nebudete mít chuť chodit mezi lidi. Své přátele nebudete vídat tak často (hlavně ty, kteří děti nemají). Také cestování bude mnohem komplikovanější.
 5. 5
  Uvědomte si, že rodičovství ovlivní i váš vztah. Rodičovství váš vztah může posílit, ale také ho změní. Budete muset svůj čas dělit mezi partnera a dítě a právě dítě bude často důležitější. Budete se muset více snažit, abyste ve vztahu udrželi romantiku a lásku.
 6. 6
  Napište si seznam úkolů spojených s těhotenstvím. Zamyslete se nad tím, co je třeba udělat, než založíte rodinu a snažte se tyto úkoly splnit. Například:
  • cestování, zejména do exotických zemí
  • večírky a noční život
  • luxusní zážitky – masáže, lázně, nákupy
  • dosažení zdravotních cílů
  • důležité milníky v kariéře
 7. 7
  Zjistěte si toho o těhotenství a rodičovství co nejvíce. Než počnete dítě, měli byste se toho o těhotenství, porodu a rodičovství dozvědět co nejvíce, abyste věděli, do čeho jdete. Budete díky tomu lépe připraveni zvládat všechny problémy.
 8. 8
  Rozhodněte se, zda se musíte přestěhovat. V některých případech je lepší přestěhovat se do jiného města, nebo do většího bytu. Zamyslete se nad těmito věcmi:
  • Máte doma pro dítě dostatek prostoru? Bude mít dítě vlastní pokoj? Budete s ním spát v jednom pokoji? Máte dostatek místa pro jeho věci?
  • Bydlíte na dobrém místě? Máte v okolí dobré školy, parky, hřiště atd.? Žijete v bezpečné oblasti?
  • Žijete v blízkosti rodiny a přátel? Když budete mít dítě, je dobré se přestěhovat tam, kde budete mít v dosahu přátele a rodinu.
 9. 9
  Naplánujte si věkový rozdíl mezi vašimi dětmi. Někdy není snadné určit si přesně, jaký věkový rozdíl by mezi vašimi dětmi měl být, ale je dobré zamyslet se nad tím, zda chcete mít děti podobného věku.
  • Když jsou děti podobného věku, mají toho více společného a baví je stejné věci. Kromě toho spolu mohou vyrůstat. Když ale budete mít více dětí podobného věku, bude to pro vás znamenat více práce, zejména v prvních dvou letech.
  • Když jsou děti od sebe věkově vzdálenější, nemají toho tolik společného a nejsou si tak blízcí. Pro rodiče je ale méně stresující mít jen jedno dítě v danou dobu. Když později budete mít další dítě, jeho starší sourozenec vám s ním může pomáhat.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Finanční příprava

 1. 1
  Snažte se vydělávat více peněz. Pokud je to možné, měli byste před početím dítěte více pracovat, abyste si vydělali nějaké peníze navíc. Mít rodinu je drahá záležitost – mnohem dražší, než si lidé uvědomují. Když budete mít více peněz, budete lépe připravení na budoucí výdaje.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, kolik stojí mít dítě. Děti jsou drahé. Budete muset nakoupit vybavení (kolébku, kočárek, autosedačku, židli, vaničku atd.), oblečení, plenky a jídlo. Měli byste si dopředu zjistit, kolik vás tyto věci budou stát a připravit se na to ještě dříve, než počnete dítě.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, kolik vás bude stát vzdělání dítěte. Pokud se chcete vrátit zpět do práce, budete muset dítěti zajistit kvalitní péči. Kromě toho je také možné, že budete muset platit za školku, školu a družinu. Na tyto výdaje byste se také měli připravit co nejdříve.
  • Pokud chcete dítě dát do školky, měli byste si vybrat co nejlepší školku. Díky tomu budete mít jistotu, že bude o dítě dobře postaráno.
 4. 4
  Uvědomte si, že budete mít méně peněz. I když se budete chtít po mateřské vrátit do práce, budete během těhotenství a po porodu muset být doma, takže přijdete o peníze. Možná nebude ani možné se po mateřské dovolené do práce vrátit.
 5. 5
  Snažte se ušetřit co nejvíce peněz. Pokud chcete mít děti, musíte začít šetřit, abyste byli připravení na budoucí náklady. Budete díky tomu uvolněnější a budete mít větší pocit jistoty.
 6. 6
  Zjistěte si, zda bude možné pracovat z domu. Pokud vám vaše práce umožňuje pracovat z domu, mohlo by to vyřešit většinu vašich finančních problémů, protože se budete moci starat o dítě a zároveň vydělávat peníze.
  • I když ovšem budete pracovat z domu, budete muset platit za péči o dítě, jinak budete mít problém zvládat zároveň práci a dítě.
 7. 7
  Snažte se ušetřit na vybavení pro dítě. Některé věci můžete koupit z druhé ruky, jiné zase můžete zdarma dostat o rodiny a přátel, kteří mají starší děti. Než koupíte něco úplně nového, zjistěte si, zda to neseženete levněji.
  • Podívejte se na internetové bazary a do secondhandů. Malé děti rychle rostou a vždy je možné sehnat použité vybavení.
  • Dětské sedačky byste ale měli kupovat vždy nové. Jedině tak si budete jistí, že je sedačka v pořádku (když se stane nehoda, sedačka již není bezpečná). U dalších věcí si dávejte pozor a ujistěte se, že splňují bezpečnostní standardy.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Fyzická příprava

 1. 1
  Zajděte si k lékaři na preventivní prohlídku. Objednejte se k lékaři a nechejte si udělat krevní testy, nechejte se očkovat a zjistěte, jak jste na tom se zdravím. Zaměřte se zejména na tyto věci:
  • Vaše váha: Když budete mít zdravou hmotnost, podaří se vám snáze počít a budete mít v těhotenství méně problémů.
  • Váš věk: Pokud je vám více než 35 let, měla byste si s lékařem promluvit o tom, zda váš věk bude mít na těhotenství vliv.
  • Chronické nemoci: Pokud máte srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovku, nebo jinou nemoc, musíte to probrat s lékařem. Když otěhotníte, budete muset brát jiné léky a chodit na častější prohlídky.
 2. 2
  Zajděte si k zubaři. Výkyvy hormonů v těhotenství mohou způsobit problémy se zuby a dásněmi. Je lepší zajít si k lékaři a vyřešit všechny dlouhodobé problémy, abyste měla jistotu, že máte zuby zdravé.
 3. 3
  Zajděte si ke gynekologovi. Než se budete snažit počít dítě, měla byste si zajít ke gynekologovi. Lékař vám provede klasickou prohlídku a zjistí, zda nemáte infekce, zda netrpíte rakovinou děložního čípku, nebo zda nemáte nějakou nemoc, která by mohla narušit průběh těhotenství.
  • Pokud jste v minulosti prodělala potrat, nebo ektopické těhotenství, je velmi důležité gynekologa informovat o vašich snahách o početí.
  • Pokud se začnete snažit otěhotnět a nepodaří se vám to během půl roku, měla byste opět zajít ke gynekologovi a podstoupit vyšetření plodnosti.
 4. 4
  Jezte zdravě. Správná výživa je v těhotenství velmi důležitá, a to i v prvním trimestru, kdy si ženy často ani neuvědomují, že jsou těhotné. Proto je lepší jíst zdravě už v době, kdy se snažíte počít. Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin a netučných mléčných výrobků.
  • Jezte zejména dostatek vitamínu D, železa, vápníku a kyseliny listové. Jakmile se začnete snažit počít dítě, začněte brát multivitaminy určené pro těhotné ženy.
 5. 5
  Pravidelně cvičte. Pravidelné cvičení vám zlepší náladu, dodá vám energii a posílí krevní oběh. Kromě toho vám pomůže udržet si zdravou tělesnou hmotnost.
 6. 6
  Přestaňte kouřit. Kouření v těhotenství je velmi nebezpečné. Nikotin a oxid uhličitý může způsobit úmrtí novorozenců a nízkou porodní váhu. Kromě toho kouření v těhotenství způsobuje i další problémy – dítě může mít v budoucnu plicní, srdeční, nebo mozkové problémy. Pokud kouříte, udělejte vše pro to, abyste přestala ještě dříve, než se začnete snažit počít dítě.
 7. 7
  Vyhýbejte se alkoholu. Stejně jako kouření je i alkohol v těhotenství velmi nebezpečný. Zvyšuje riziko potratů a úmrtí novorozenců a také představuje velké riziko jazykových vad a problémů s chováním. V některých případech může alkohol způsobit i permanentní poškození centrálního nervového systému dítěte. Jakmile se začnete snažit počít dítě, ihned přestaňte pít.
 8. 8
  Neberte drogy. Tak jako kouření a alkohol, i drogy představují pro nenarozené děti extrémní zdravotní rizika. Následky se liší podle typu drog, které berete, ale obecně je lepší nekonzumovat v těhotenství zbytečné chemikálie.
 9. 9
  Zvažte rizika spojená s vaší prací. Než se začnete snažit počít dítě, měli byste se zamyslet nad tím, zda vaše práce nebude mít na těhotenství vliv. Pokud máte fyzicky náročnou práci, nebo pracujete s nebezpečnými látkami, budete muset v práci podat výpověď, nebo přestoupit na jinou pozici.
 10. 10
  Přestaňte brát antikoncepci. Po konzultaci s lékařem, gynekologem a zubařem můžete přestat brát antikoncepci a začít se snažit o početí.
 11. 11
  Zjistěte, kdy máte plodné dny. Je možné zvýšit šanci na oplodnění díky tomu, že si budete vést záznamy o svém menstruačním cyklu a zjistíte, kdy máte plodné dny. U většiny žen jsou nejplodnější dny mezi 11. a 14. dnem cyklu. V tuto dobu byste se měla snažit mít sex každý den.
  • Pokud máte nepravidelný cyklus, nebo se vám nedaří počít, kupte si ovulační test. Seženete ho v drogerii a poznáte díky němu, kdy máte nejplodnější dny.
  Reklama

Tipy

 • Někteří potenciální rodiče by měli využít služeb genetických poradců. Pokud máte strach z dědičných chorob, požádejte svého lékaře, aby vám napsal doporučení na genetické vyšetření.
 • Promluvte si s přáteli, kteří nedávno založili rodiny. Mohou vám poskytnout cenné rady a postřehy.
 • Uvědomte si, že není možné si naplánovat vše. V těhotenství i po porodu budete muset řešit i neočekávané věci. Připravte se co nejlépe, ale akceptujte fakt, že některé věci nebudete mít pod kontrolou.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 552 krát
Kategorie: Děti
Stránka byla zobrazena 3 552 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama