Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dlouhé lety vyžadují mnohem pečlivější přípravu než krátké, obzvlášť, pokud se chystáte letět za oceán. Příprava je klíčem k tomu, abyste si užili let v pohodlí, zajistili, že při příletu budete mít vše potřebné, a měli jistotu, že jste svůj domov nechali v dobrých rukou. Kromě dobrého smyslu pro humor a dostatku energie vám důkladná příprava pomůže od chvíle, kdy vyjdete z domu, přes čekání na letišti, až po let samotný. Čím více možností, jak se při něm zabavit budete mít, tím lépe!

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Příprava na pohodlný let

  1. 1
    Vezměte si s sebou deku a polštář. Když si do letadla vezmete svou vlastní měkkou deku a polštář okolo krku (nebo i klasický polštář), budete se skutečně cítit o hodně pohodlněji. I když některé aerolinky cestujícím zdarma polštář a deku poskytnou, není to ono – polštář může být moc plochý, deka může kousat. Dnes se dá koupit polštář i deka, které jsou překvapivě skladné a nezaberou příliš místa. Často jsou ke koupi i přímo na letištním terminálu, takže je nebudete muset rozbalovat a nechat prohlédnout při odbavení, jejich nevýhodou je ovšem vyšší cena.
    • Když si přinesete svou deku a svůj známý polštář, nemusíte se bát, že vám bude zima, nebo vás bude bolet za krkem.
  2. 2
    Vezměte si hygienické vlhčené ubrousky. Pomohou vám, abyste měli pořád čisté ruce a můžete si jimi otřít i stolek. Nebudete se muset trápit, že po prvním jídle máte stolek upatlaný a lepkavý. Díky vlhčeným ubrouskům také nebudete muset vstávat a jít si umýt ruce pokaždé, když něco sníte.
  3. 3
    Vezměte si masku přes oči. Některé aerolinie je sice nabízejí, obzvlášť pro dlouhé lety, ale nikdy nevíte, kdy se to změní. Maska, která vám zakryje oči, vám umožní usnout a ulevit očím. Ačkoliv svetla v letadle jsou většinou při nočním letu ztlumena, zařídit si ještě větší tmu, vám může prospět.
  4. 4
    Přineste si špunty do uší nebo kvalitní sluchátka. To vám taktéž pomůže odfiltrovat hluk z letadla, až se pokusíte usnout. Je možné, že vedle vás bude sedět plačící dítě nebo dva lidé, kteří se neustále potichu baví – je lépe myslet předem na to, jak se před nežádoucím hlukem chránit. V některých letadlech opět špunty do uší dostanete, ale raději na to nespoléhejte. Kvalitní sluchátka, i když jsou o hodně větší, než špunty, opravdu mohou okolní svět umlčet a vy si tak odpočinete.
    • Když budete poslouchat hudbu přes kvalitní sluchátka, také nebudete vnímat okolní hluk.
  5. 5
    Oblékněte se pohodlně, a pohodlné svršky si vezměte i s sebou. Myslete spíše na pohodlí, než na to, abyste byli oblečeni podle poslední módy. Vážně – zapomeňte na nepoddajné, těsné nebo škrábavé oblečení – jinak toho budete litovat. Oděvy by měly být volné a odolné proti špíně. Vyhněte se syntetickým materiálům, které se přehřívají, a drahým značkám, které zbytečně přitahují pozornost. Neberte si zbytečnosti jako jsou šperky, pásky a kozačky, které vás budou zpomalovat při celní prohlídce a navíc mohou v některých destinacích lákat kapesní zloděje. Pamatujte, že čím méně cenností si s sebou vezmete, tím méně budete mít starostí. Tady je několik tipů jak se obléct, aby byl dlouhý let co nejpříjemnější:
    • Vyberte si oblečení, které vás udrží v teple v případě, že se v letadle ochladí. Na některých linkách je poměrně chladno, takže si vezměte fleecovou mikinu, teplou šálu nebo třeba i pletenou čepici, aby vám nikdy nebyla zima.
    • Vrstvěte. Pod mikinu nebo svetr s dlouhým rukávem si vždy vezměte tílko nebo tričko. Při přstávání a vzlétání může být v letadle naopak horko, a vy určitě nechcete sedět v tlustém svetru, který si nemůžete odložit, protože pod ním nic nemáte.
    • Přibalte si teplé ponožky. Pokud máte na nohou sandály, ponožky vám pomohou udržet nohy v teple. Navíc si je můžete obléct a boty sundat, pokud je vám takové cestování pohodlnější.
    • Místo pevných kalhot nebo džínů si raději oblékněte legíny, tepláky nebo volné kalhoty, ve kterých se vám bude sedět mnohem pohodlněji.
    • Jestliže se chystáte hned po opuštění letadla jít do města, vezměte si s sebou do příručního zavazadla oblečení na převléknutí.
    • Hedvábné, teplé spodní prádlo nic neváží, nezabere místo a díky němu si do studenějšího podnebí nebudete muset kupovat novou garderóbu. Totéž platí pro černý kašmírový svetr.
  6. 6
    Vezměte si malý zubní kartáček a pastu. Pokud patříte k lidem, kteří si musí vyčistit zuby po každém jídle, nebo je vám nepříjemný pocit "jít spát s nevyčištěnými zuby", pak nezapomeňte na miniaturní kartáček a vzorek pasty na zuby. Důkladné vyčištění je samozřejmě na letadlové toaletě složité, ale pořád lepší, než nic.
  7. 7
    Kupte si žvýkačky. Pro někoho je jednodušší si pro osvěžení dechu přibalit žvýkačku. Nejen, že vám osvěží dech, ale pokud budete žvýkat při odletu a přistání, zmírníte nepříjemné praskání v uších v důsledku změny tlaku.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Připravte si zábavu

  1. 1
    Rozhodněte se, jakou elektronickou zábavu využijete. Můžete zvolit jeden ze dvou přístupů. Buď všechno nechat na aerolinkách (nejprve si raději zkontrolujte, co nabízejí) a cestovat hodně nalehko. Druhá možnost je vzít si s sebou vlastní zábavu, protože nedůvěřujete, že nabídka aerolinek bude dostatečná. Myslete jen na to, že pro letadla platí váhové limity a že čím víc věcí s sebou budete mít, tím více starostí, abyste je neztratili, nerozbili, nebo vám je neukradli. Znamená to také menší prostor v zavazadlech na suvenýry a památky z míst, kam se chystáte.
    • Na druhé straně některé věci se vám budou hodit nejen v letadle, ale i během výletu samotného (například MP3 přehrávač nebo e-čtečka), takže se vyplatí je vzít s sebou.
    • Další věc, kterou musíte zvážit je, že zábava od aerolinií může přijít poměrně draho. Některé ji zamozřejmě nabízejí zdarma, ale není to pravidlem, proto si to raději zjistěte předem. Pokud se vás tento problém týká, může být lepší si stáhnout film přes iTunes nebo Google Play a podívat se na něj tabletu nebo počítači (i když hlasitost třeba nebude tak dobrá) za pár korun, než zaplatit deset dolarů za stejný film přímo v letadle. Když si s tím dáte práci předem, budete mít i solidní množství filmů na výběr.
  2. 2
    Vezměte si svou oblíbenou elektroniku. Do letadla si můžete vzít například MP3 přehrávač na hudbu a audioknihy, notebook nebo tablet na psaní a čtení (a surfování po internetu, až budete v cílové destinaci), přenosný DVD přehrávač (i když ten může být zbytečně velký a ve většině hotelových pokojů DVD přehrávač mají) nebo třeba herní zařízení jako Nintendo nebo PSVita. Každé zařízení má své plusy a mínusy, které musíte zvážit. Pokud jedete na dovolenou, budete možná chtít nechat doma svůj notebook a další věci, které vám připomínají práci.
    • Vezměte si mobil – i když ho třeba nebudete moci použít v letadle, určitě se vám bude hodit na cestě. Nezapomeňte, že většina velkých aerolinií má na palubě digitální zábavu dostupnou zdarma.
    • Pokud si berete notebook nebo tablet, před odjezdem ho nezapomeňte nabít naplno. Podle délky letu můžete uvažovat nad koupí přenosné baterie, díky které vám přístroje vydrží i za předpokladu, že v letadle nejsou zásuvky pro nabíjení.
  3. 3
    Vezměte si něco na čtení. Pokud vám už dlouho v knihovně stojí knížka, kterou si chcete přečíst, nebo potřebujete dohnat znalost novinových zpráv, teď je správná chvíle to napravit. Nezapomeňte, že si také můžete nakoupit nová čísla časopisů přímo na letišti, než nastoupíte na palubu a pokud se vám podaří je do přistání přečíst, nemusíte je pak brát s sebou! Pokud máte elektronickou čtečku knih, můžete si s sebou zabalit defacto tisíce knížek a jiných věcí ke čtení včetně průvodců o vaší destinaci. Tady je několik tipů, co vzít do letadla na čtení:
    • Novely (vezměte si aspoň dvě pro případ, že ta první vás nebude bavit)
    • Bulvární časopisy o slavných lidech, v ČR třeba Aha nebo Pestrý Svět
    • Seriózní časopisy na různá témata – National Geographic, Ekonom atd.
    • Výtisk novin
    • Materiály, které potřebujete prostudovat do školy nebo do práce
      • Pokud rádi píšete, můžete si s sebou vzít i vybavení na psaní, třeba deník, sešit, notebook, nebo článek, na kterém pracujete. Dlouhý let může být skvělá příležitost k psaní.
  4. 4
    Přineste s s sebou hry. Ať už cestujete s přáteli nebo doufáte, že se spřátelíte s pasažérem vedle vás, když si přinesete hry, určitě se zabavíte. Můžete zkusit kostky, karty nebo cestovní verze her jako scrabble, případně i magnetické šachy a člověče, nezlob se. Pokud cestujete s někým, raději se zeptejte předem, zda je ten druhý ochotný si konkrétní hru zahrát.
    • Pokud hrajete rádi hry jako „lodě“ nebo „šibenice“, vezměte si s sebou notýsek.
    • Můžete si také předem připravit hry, které vyžadují pouze slova. Můžete například hrát slovní fotbal: jeden člověk řekne třeba jméno země nebo města a další musí říct jméno země nebo města, která začíná na poslední písmeno předchozí. Tak pokračujete až do chvíle, kdy jeden z účastníků v daném časovém limitu nedokáže nic vymyslet, aniž by opakoval slovo, které už se předtím řeklo.
    • Také si můžete přinést například interaktivní knihu, podle které se hraje příběh, to zabaví vás i kamaráda.
  5. 5
    Vezměte si s sebou další zábavu. Obzvlášť, pokud cestujete sami, dobře vás zabaví i sešit křížovek, sudoku, nebo jiných logických hádanek. Tak se budete moci ponořit do luštění kdykoliv chcete a čas vám bude rychle utíkat. Jedna velká, středně těžká křížovka vám může zabrat i dvě hodiny, uvidíte, jak vám dlouhý let snadno uplyne.
    • Další možností je kombinovaná kniha, například od Mensy, ve které najdete nejrůznější hlavolamy a hádanky se slovy, čísly a výzvy na další témata.
  6. 6
    Před odletem si nabijte všechnu elektroniku na maximum. Pokud se chcete zabavit po celou dobu letu, je to nezbytné. Sice můžete mít štěstí a sedět v uličce, kde je zásuvka, ale raději na to nespoléhejte. Nezapomeňte si nabíječku zabalit do příručního zavazadla! Je strašně jednoduché zapomenout nabíječku doma a celou dovolenou lamentovat, že ji nemáte. Totéž v bleděmodrém platí pro mezinárodní simkartu, telefonní kartu a přenosné konektory USB.
    • Pokud jste opravdu zoufalí a potřebujete si elektronické zařízení nabít, můžete poprosit letušku, zda by vám jej nenabila v prostoru pro personál, ale příliš na to nespoléhejte.
    • V dnešní době už mnoho aerolinií nabízí během letu i nabíjení elektronických zařízení. Navštivte stránku seatguru.com a prohlédněte si, jaké máte možnosti.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Chraňte si v letadle zdraví

  1. 1
    Vezměte si s sebou zdravou svačinku. Svačina přeruší monotónní let a navíc zažene nečekaný hlad mezi jídly, které poskytují aerolinky. Pokud držíte dietu nebo se vám nechce platit 5 dolarů za miniaturní sáček lentilek, pak si vezměte vlastní svačinu. Budete se navíc moci najíst kdykoliv chcete, místo čekání na letušku. Tady je několik tipů na zdravou svačinu, která se nezkazí, dodá vám energii, a navíc uspokojí vaše chuťové buňky:
    • Jablka
    • Směs sušeného ovoce
    • Mandle, pistáciové nebo kešu oříšky
    • Müsli tyčinka (pokud se příliš nedrolí)
    • Rozinky v jogurtu
    • Preclíky
    • Sušené mango nebo banány
  2. 2
    Připravte si dostatek vody na pití. Cestování letadlem člověka velmi dehydratuje, takže se držte vody a rozhodně nešetřete na množství. Láhev s vodou si sice nemůžete vzít s sebou přes hraniční kontrolu, ale můžete si ji koupit na terminálu před odletem. Využijte jakékoliv možnosti se napít, protože nevíte, kdy se personál letadla vrátí. Pochopitelně si můžete o vodu vždycky říct ve služební zadní části letadla nebo stisknout tlačítko pro přivolání letušky, ale jednodušší je prostě vzít si lahev kdykoli, když máte možnost.
    • Pít vodu je samozřejmě velmi důležité, ale na druhou stranu jistě nechcete každých pět minut chodit na záchod, zvlášť, pokud máte sedadlo u okna a neradi rušíte své spolucestující. Najděte si vhodnou rovnováhu, abyste nebyli hydratovaní a zároveň neměli plný močový měchýř. Myslete na to, že je lepší dostatečně pít a mít plný měchýř, než sice nechodit na záchod, ale mít žízeň.
  3. 3
    Vezměte si s sebou oční kapky pro případ, že budete mít suché oči. Oční kapky zabrání pocitu suchých očí během dlouhého letu. Nejsou sice nezbytné, ale mnoha lidem mohou opravdu pomoci. Je nepříjemné, pokud máte před sebou dsetihodinový let, už první hodinu vás začnou pálit suché oči, a vy nemáte nic, co byste s tím mohli udělat.
    • Pozor, balení očních kapek musí být tak malé, aby do letadla bez problému prošlo přes bezpečnostní prohlídku.
  4. 4
    Zůstaňte v letadle aktivní. Podle zdravotnických expertů při letu delším, než čtyři hodiny, lehce stoupá riziko žilní trombózy. Když se budete hýbat, riziko snížíte. Jděte se projít uličkou tak často, jak to jen jde, hýbejte se, protáhněte si nohy, aby v nich dobře proudila krev a noste volné oblečení, které je pohodlné a neškrtí. Tady je několik dalších věcí, které můžete udělat:
    • Den před letem své tělo dobře hydratujte
    • Pokud patříte k rizikovým skupinám, na nohy si vezměte kompresní ponožky, abyste zabránili jejich otékání (zeptejte se na rizika svého lékaře)
    • Noc před letem a během letu nepijte alkohol, protože dehydratuje. Totéž platí pro kávu, sycené limonády a čokoládu.
    • Pokud nemáte problémy se žaludečními vředy, vezměte si noc před letem aspirin pro děti.[1]
    • Pokud to jde, rezervujte si sedadlo v uličce, abyste se mohli snáze projít po letadle.
  5. 5
    Nezapomeňte na léky, které můžete potřebovat. Vezměte si lék proti nevolnosti, proti bolesti, prášky na spaní a samozřejmě další léky, pokud je pravidelně užíváte, abyste v půlce letu nezjistili, že si potřebujete vzít prášek. Kromě pravidelných léků se vyplatí vzít něco na úlevu od bolesti pro případ, že vás rozbolí hrava, krk nebo jiná část těla.
    • Pokud si chcete vzít prášky na spaní, abyste pohodlně prospali celý let, vyzkoušejte si je předem. Neriskujte, že je poprvé vyzkoušíte až v letadle a pak celý let a následující den protrpíte.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Vybírání nejvhodnějšího letu

  1. 1
    Rozmyslete se, s jakými aeroliniemi chcete letět. Samozřejmě musí létat do vaší vybrané destinace a musí splňovat vaše požadavky na cenu. Dalším faktorem, který byste při koupi dlouhého letu měli vzít na vědomí ovšem je, jak pohodlně se s danými aeroliniemi létá. Některé společnosti nabízejí více prostoru pro nohy, než jiné, což je tím důležitější, čím delší je let – udělejte si průzkum a přečtěte si reklamy, recenze a zkušenosti cestujících na různých diskusních fórech o cestování a létání.
    • Zjistěte si, jakou zábavu na palubě společnost nabízí. Mnoho novějších letadel nabízí individuální monitor na zadní straně sedadla přímo před vámi, takže se nemusíte bát, že se budete naklánět lidem přes krk, abyste viděli rozmazaný film na společné obrazovce.
    • Většina těchto individuálních zábavních center dnes obsahuje spoustu filmů, zpravodajský kanál, dokumentární filmy atd., stejně jako stanice rádií, hudbu a hry, které můžete hrát s pomocí ovladače, připojeného na opěrku sedadla.
  2. 2
    Vyberte si pohodlné sedadlo co nejdříve. I když někdo zkrátka musí sedět uprostřed, můžete udělat něco pro to, abyste si vybrali sedadlo, které chcete. Nejprve si ujasněte, kde vlastně chcete sedět, jestli u okna nebo v uličce. Pro dlouhý let je asi nejpohodlnější sedadlo v uličce, protože má o trochu více místa na straně do uličky a vy můžete snadno vstát a protáhnout si nohy nebo použít toaletu, aniž byste obtěžovali ostatní lidi. Někdo ovšem dává přednost sedadlu u okénka, protože se tam může snadno opřít o stěnu a protože se rád dívá ven. Ať už se rozhodnete jakkoliv, tady je několik tipů, které se při vybírání sedadla mohou hodit:
    • Většina aerolinií vám umožní vybrat si sedadlo už při koupi letenky. Nepřehlédněte při nákupu tuto důležitou sekci, i když jste třeba ve spěchu.
    • Jestliže jste si sedadlo nevybrali při rezervaci, pokuste se o to při check-inu nebo alespoň přímo před čekáním na letadlo u brány. I když bude let třeba plný a vy si sedadlo nebudete moci vybrat, stojí za to, se alespoň pokusit.
    • Když si vyberete sedadlo v přední části letadla, nastoupíte dřív a také dřív z letadla odejdete. Nevýhodou ovšem je, že to budete mít daleko na toaletu.
    • Zkuste si vybrat sedadlo u exitu, kde je o něco více místa pro nohy.
    • Vyhněte se sedadlům před řadou s exitem. U některých se totiž nedá sklopit opěradlo!
    • Vyhněte se rovněž sedadlům v úplně poslední řadě v letadle. Nejen, že jejich opěradla nejdou nikdy sklopit, ale zároveň jsou hned u toalet, takže vás bude obtěžovat zápach.
  3. 3
    Pokud máte velmi malé děti, zařiďte sedadlo i pro ně. Je sice levnější mít "dítě na klíně" (batole, které nemá sedadlo, ale během celého letu sedí rodiči na klíně), ale není to tak bezpečné, jako vlastní sedadlo (většina aerolinií vám dovolí vzít do letadla malou autosedačku nebo přenosnou kolébku na dítě). Při mezinárodních, dlouhých letech navíc často dítě na klíně není vůbec dovoleno.
  4. 4
    Dávejte si pozor na příliš krátké mezipřistání při přestupu na jiné letadlo, pokud je váš let dlouhý. Jestliže letíte ze San Franciska do Paříže, může být velmi lákavé nechat si hodinu na přestup v Bruselu, ale odolejte a nechte si na přestup alespoň dvě nebo raději tři, pokud chcete mít jistotu, že navazující letadlo stihnete. Pokud je váš let mezinárodní, budete možná muset projít celní kontrolou a absolvovat další bezpečnostní úkony, které nějakou dobu zaberou, a to ani nemluvíme o hledání správného terminálu a dalších úskalí přestupu na neznámém letišti. Pokud chcete, aby byl váš let bez stresu, vyberte si spojení, které vám zaručí dostatek času na to, abyste chytli druhé letadlo.
  5. 5
    Podívejte se, zda není k dispozici postel v první třídě. Pokud budete mít možnost dlouhý let prospat, jako bonus přiletíte vyspalí a svěží, což pomáhá překonat časový posun rychleji. Nevýhodou je samozřejmě cena – můžete své sedadlo zkusit upgradovat například za nalétané míle/ body frequent flyer a možná se vám podaří najít na internetu nějakou akci na sedadlo první třídy. Stojí za to tyhle možnosti prozkoumat nebo si připlatit za větší pohodlí – dokud to nezkusíte, neuvěříte!
  6. 6
    Zkontrolujte si, jaké jídlo se na palubě podává. Většina aerolinií nabízí na dlouhých a mezinárodních letech širokou škálu pokrmů, které vyhoví i při dietě. Pokud ovšem chcete něco, co není v běžném výběru jídel, musíte si to zamluvit předem a je rozhodně moudré to 24 hodin před odletem zkontrolovat, jen pro případ, že by vaše požadavky nebyly správně zaznamenány. Je mrzuté sedět spoustu hodin v letadle a nemít co jíst jen proto, že někdo popletl objednávku!
  7. 7
    Na možné zdravotní komplikace se připravte předem. Zavolejte do aerolinií, pokud máte nějaká omezení, ať už v jídelníčku, v pohyblivosti (například potřebujete invalidní vozík, chodítko či francouzské hole) nebo v čemkoliv jiném a radši vše zkontrolujte. Je nejlepší udělat to 12 – 24 hodin před odletem. Nezapomeňte si vzít všechny potřebné léky a doklady k nim. Je velmi důležité se připravit na jakékoli možné zdravotní obtíže.
    • Pokud trpíte kinetózou, můžete si vzít léky proti nevolnosti nebo například zázvorové tablety, díky kterým se budete po celý let cítit dobře. Nezapomeňte si přečíst návod k použití, nicméně obvykle je nutné si léky vzít přibližně dvě hodiny před odletem.
  8. 8
    Omezení a pravidla si zjistěte předtím než svá sbalená zavazadla odvezete na letiště. Přijít o svůj oblíbený nůž při bezpečnostní kontrole, protože jste ho zabalili do příručního zavazadla místo do cestovního, není žádná zábava. Spoustu předmětů je zakázáno do letadla brát s sebou – které to jsou, zjistíte snadno na webových stránkách aerolinií nebo můžete zavolat na letiště, případně se podívejte na stránky centra pro leteckou bezpečnost, kde jsou informace z celého světa.
    • Dávejte si pozor na na omezení velikosti a váhy zavazadel. Ještě bolestivější, než přijít o svůj nůž, je pro peněženku škoda, kterou nadělají poplatky za přetížené zavazadlo! A pokud je vaše příruční zavazadlo příliš velké, máte smůlu, takže si limity raději zjistěte hned na začátku.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Příprava před letem

  1. 1
    Před odletem se dobře vyspěte. Ačkoli možná sami sebe přesvědčujete, že "se vyspíte v letadle", rozhodně na to nespoléhejte. Možná se vám bude nepohodlně sedět, nebo pasažéři přes uličku budou opravdu hluční. Kromě toho, když let začnete unavení, snadno chytnete jakoukoliv nemoc. Dlouhá doba, kterou strávíte uzavřeném prostoru letadla, vás vystaví nachlazení, chřípkám a dalším nemocem ostatních pasažérů, se kterými si vaše tělo snadno poradí jen za předpokladu, že jste v dobré kondici a nikoliv vyčerpaní a unavení. Před dlouhým letem je dobrý spánek důležitý především pro rodiče s dětmi, jen tak si ušetříte nervy, slzy a frustraci.
  2. 2
    Pokud jste viditelně nemocní, připravte se, že budete muset prokázat, že nejste infekční. Máte-li například plané neštovice nebo kašlete po prodělání těžké chřipky, nechte si od lékaře napsat potvrzení o tom, že můžete absolvovat let (jmenovitě, že již nejste infekční). Pokud si úředníci na letišti budou myslet, že jste nakažliví, mohou vám zakázat do letadla nastoupit. Je také velmi důležité vzít si recepty a lékařská doporučení k lékům, které berete, abyste se vyhnuli problémům s protidrogovým oddělením v méně tolerantních destinacích. Přečtěte si více na stránkách konkrétních aerolinií.
  3. 3
    Podívejte se, jaké panuje ve vaší destinaci počasí. Díky tomu si lépe sbalíte zavazadlo a navíc si vyberete vhodné oblečení do letadla. Je velmi nepříjemné vystoupit z letadla ze studeného počasí do vlhkého tepla a mít na sobě těžký, vlněný svetr, pod který jste si zapomněli vzít tričko s krátkým rukávem! Totéž platí, pokud cestujete z tepla do zimy – vždycky si s sebou vezměte kabát pro případ, že letiště používá pro dopravu mezi terminálem a letadlem autobus a vy vystoupíte na studený asfalt. Určitě nechcete kráčet v šortkách a sandálech, když okolo proletuje sníh a fouká studený vítr.
  4. 4
    Připravte si všechny potřebné dokumenty k cestě. Zkontrolujte, že mají všichni platné cestovní pasy. Mnoho zemí vyžaduje, aby byl cestovní pas při vstupu do země platný nejméně následujících šest měsíců, takže si datum platnosti raději prohlédněte. Tady je několik dalších tipů na to, na co nezapomenout, pokud se jedná o doklady:
    • Zjistěte si, zda budete potřebovat víza. Je mnohem jednoduší to udělat předtím než odjedete do zahraničí, než potom muset čekat v dlouhé frontě na cizím letišti a trnout hrůzou, že vám nedají vízum a nevpustí vás do země.
    • Připravte si cizí měnu, cestovní šeky a kreditní/debetní karty, pokud cestujete za oceán. Poraďte se v bance a zjistěte si, kde mají nejlepší kurz pro výměnu peněz.
  5. 5
    Podstupte různá očkování. V nadšení z plánování výletu je velmi snadné na tuto důležitou věc zapomenout, navštivte tedy lékaře co nejdříve, pokud očkování potřebujete. Totéž platí, pokud si s sebou potřebujete vzít větší množství léků, které pravidelně užíváte. Nespoléhejte na to, že si potřebné medikamenty koupíte v cizině – můžete se setkat se spoustou problémů, počínaje nedostatkem léků v lékárně, po nemožnost navštívit odborného lékaře.
  6. 6
    Nejnutnější věci si sbalte několik dní před cestou. Zahrnuje to oblečení, léky, které můžete potřebovat, letenky, pasy a toaletní potřeby. Je velmi rozumné napsat si seznam všeho, co si chcete vzít s sebou – pomůže vám dát si dohromady věci, které se vám budou hodit na celou cestu a na nic nezapomenete. Zároveň poslouží jako seznam obsahu zavazadla v případě, že se ztratí nebo vám bude ukradeno.
    • Dejte instrukce sousedům, přátelům a rodině co dělat v případě, že se něco stane s vaším majetkem (autem, domem atd.), domácími mazlíčky nebo dětmi, pokud je necháte u příbuzných nebo – ty starší – samotné doma.
  7. 7
    Rozmyslete se, jak se na letiště dostanete. Při dlouhých letech se předpokládá, že budete nějakou dobu pryč a že proto nejspíš na letiště nepojedete autem. Přesto si raději ověřte cenu za dlouhodobé parkování, protože to může být cenově dostupná možnost, kterou rádi využijete, obzvlášť, pokud máte starost o bezpečnost auta, které necháte doma. Některá letiště nabízejí za dlouhodobé parkování férové ceny. Další možností je auto z půjčovny, městská hromadná doprava, případně taxík. Nebo poproste souseda či příbuzného, aby vás na letiště odvezl. Poslední možnost je nejhezčí, protože se budete moct rozloučit!
  8. 8
    Přijeďte na letiště včas, pro mezinárodní lety alespoň dvě, ale lépe tři hodiny před odletem. Pokud jste zdravotně postižení nebo potřebujete jinou speciální péči, raději přijeďte co nejdříve, abyste mohli vyřídit vše potřebné a nastoupili na palubu pohodlně a bez starostí. Nebojte se o to, co budete dělat během čekání na letadlo – na moderních letištích je spousta zábavu, případně se můžete ponořit do své knížky, hry, deníku nebo něčeho jiného, co jste si přinesli!
    • Během čekání na letišti si můžete krátit čas se článkem o tom, jak se zabavit při dlouhém letu!
    Reklama

Tipy

  • Dobrou zábavu vám během letu poskytnou například přenostné videohry (DS, PSP), iPody a MP3 přehrávače, magnetické "cestovní" verze stolních her, kniha sudoku nebo křížovek, dobrá kniha, časopisy na zajímavá témata a samozřejmě mobil.
  • Vezměte si žvýkačku, aby vás při vzletu a přistání nebolelo v uších, což se změnou tlaku často stává.
  • Buďte realisté – pokud let trvá deset hodin, jen těžko vydržíte celou dobu poslouchat iPod. Vezměte si více druhů zábavy.
  • Sbalte si nabíječky pro všechny elektronické přístroje. Nepředpokládejte, že když si všechno nabijete předem, bude to fungovat. Přenosný DVD přehrávač těžko vydrží hrát 6 hodin v letadle, pak během týdenní dovolené a nakonec ještě šestihodinový zpáteční let.
  • K letuškám a personálu aerolinií se chovejte slušně. Nikdy nevíte, kdy vám nabídnou sedadlo v první třídě se slevou, protože se jim líbí váš úsměv, nebo vás naopak posadí až dozadu k toaletám, protože jste na ně byli hrubí, i když jste extra zmiňovali, že si to nepřejete.
  • Přijeďte na letiště o 2 a půl hodiny dříve, než je plánován odlet. Budete tak mít čas se trochu najíst, koupit si knihu na čtení během letu nebo si zajít na toaletu. Jinak budete na letišti muset spěchat a let rozhodně nebude pohodlný. Nezapomeňte, že v dnešní době se klade velký důraz na bezpečnost a tak může prohlídka zavazadel také nějakou dobu zabrat.
  • Do příručního zavazadla si zabalte kosmetické a hygienické potřeby na několik dní. Pás kousků spodního prádla se vám bude velmi hodit, pokud se vám ztratí kufry.
  • Pokud vám dělá problém změna tlaku a bolí vás uši, zabalte si do příručního zavazadla špunty do uší, abyste si je mohli nasadit. Je ale možné, že tlak v letadle bude udržován na stejné hladině a vy ani nebudete špunty potřebovat. Špunty a maska přes oči vám ale mohou pomoci odfiltrovat nežádoucí hluk a světlo, pokud se budete chtít na palubě vyspat.
  • Zabalte si do příručního zavazadla jedny kalhoty a tričko navíc. Jen pro jistotu, nikdy nevíte.
  • Všechny potřebné léky si dejte do příručního zavazadla.
  • Je nezbytné, aby vám někdo vybíral poštovní schránku. Schránka plná dopisů s nejrůznějšími osobními údaji, čísly kreditních karet a jiných citlivých dat je dokonalým lákadlem pro zloděje. Pokud nemáte, kdo by se vám o schránku staral, požádejte na poště, aby vám během nepřítomnosti všechny dopisy schovávali a nedoručovali.
  • Rozlučte se s přáteli a příbuznými, kteří vás nebudou doprovázet na letiště. Nechte jim na sebe kontakt pro případ nouze. Dobrý nápad je také nechat několika lidem seznam vašich letů, cestovních plánů, hotelů a dalších míst, kde se budete zdržovat a případně čísla roamingového mobilu. Nechte si zhotovit kopie cestovních pasů, cestovních šeků a čísel kreditních/debetních karet (tyto údaje samozřejmě svěřte jen lidem, kterým dostatečně důvěřujete). Pokud se dostanete do finančních potíží, ztratíte zavazadla a podobně, tito lidé vám mohou velmi pomoci.
  • Přečtěte si magazín aerolinií (většinou v kapse na zadní straně sedadla před vámi) a zjistěte si, co je během letu zakázáno používat. Nechcete přece, aby vám letuška váš nový iPhone zabavila.
  • Pokud odjíždíte na delší dobu, zkuste poprosit souseda, aby vaše auto každý den o kousek přeparkoval (pokud ho necháváte u domu). Případně může na vaši příjezdovou cestu čas od času zaparkovat to své a zase odjet.
  • Zařiďte, aby byl váš dům během vaší nepřítomnosti v bezpečí, a všechno správně fungovalo. Nastavte časovače, aby večer rozvítily světla a zapnuly rádio, aby vše vypadalo, jako že jste stále doma. Je to velmi důležité obzvlášť v oblastech s vysokou kriminalitou.
  • Poproste někoho, aby vám vybíral poštovní schránku (nebo na poště požádejte, aby vám vše schovávali až do vašeho návratu). Nezapomeňte také zařídit péči o domácího mazlíčka.
  • Při cestě za hranice investujte do adaptéru na cizí zásuvky.
  • Pokud aerolinie během letu nepodávají jídlo, najezte se na letišti. Většina letišť má koutek s klasickými fastfoodovými řetězci jako je McDonald's nebo KFC.
  • Poraďte se s dětským lékařem, zda můžete dítěti během vzletu a přistání dát lahev, aby ho nebolelo v uších.
  • Pokud nemáte mobil a je vám více, než 7 let, vždycky můžete použít telefon rodičů.
  • Máte-li domácí zvířata a zahradu a jedete pryč na více než 3 týdny, zvažte možnost, že by vám někdo hlídal dům po celou dobu vaší nepřítomnosti. Pokud neseženete profesionálního hlídače, co takhle se obrátit třeba na starší dítě souseda nebo zodpovědného sourozence? Většina dospívajících miluje příležitost dokázat, že jsou dostatečně zodpovědní, aby "se postarali o dům" a budou se chovat s mnohem větším respektem než k domu jejich rodičů!
Reklama

Varování

  • Nespoléhejte se pouze na jeden druh zábavy během letu – může se stát cokoliv. Váš iPod se může rozbít, filmy v letadle mohou mít poruchu atd.
  • Snažte se nevstávat ze sedadla v době, kdy se v uličkách pohybují letušky s jídelními vozíky. Ztěžujete tím situaci ostatním pasažérům i personálu, protože se budou muset uhýbat. Také nepřelézejte přes jiné sedačky, spolucestujícím to může být nepříjemné.
  • Připravte se na to, že se během letu budete potřebovat projít, abyste zabránili vzniku žilní trombózy. Hýbejte nohama a často vstávejte a jděte třeba na toaletu, záleží na délce letu. Dělejte v uličce lehké protahovací cviky (dávejte pozor, ať neudeříte spícího pasažéra nebo letušku!). Na některých letech je na každém osobním monitoru video, ukazující cviky, které můžete dělat i v sedě.
  • Neroztrubujte všude, že se chystáte na dovolenou. Je samozřejmé, že se o zprávu podělíte s přáteli a rodinou (dokonce se to velmi doporučuje), ale psát o tom na svůj blog nebo na Twitter je hloupé: „Zítra jedu do Mexika a budu pryč dva týdny“ – zloději jsou mazaní a je to pro ně jako pozvánka k prohlídce vašeho domu.
  • Pro chování na letištích a v letadlech platí spousta pravidel a zákazů. Jakmile na letiště přijedete, dozvíte se je. Tady je jen několik z nich:
    • Neberte si s sebou nic, co není dovoleno na letištích ve vaší zemi ani v cílové destinaci. Je to velmi důležité. Zkontrolujte si u aerolinií nebo cestovní kanceláře, jaké předměty jsou zakázány.
    • Ve chvíli, kdy se rozsvítí světlo se zapnutým bezpečnostním pásem, nevstávejte.
    • Neignorujte žádost pilota, abyste vypnuli elektronické zařízení. Některá elektronika je při přistávání velmi nebezpečná.
    • Nedělejte hlouposti jako třeba vyhrožování pilotovi. Nedělejte vtipy na téma bomb nebo teroristů.
    • Nepoužívejte mobilní telefon (pokud nemá v nastavení mód letadlo), ani žádné jiné bezdrátové vysílače/přijímače (například notebook, Nintendo DS atd.) během letu, protože jejich signál může kolidovat s technologií navigace letadla. Pokud používáte mobil, iPhone a podobně, nezapomeňte je vždycky nastavit na mód „letadlo“.
  • Pokud na letiště jedete letištní kyvadlovou dopravou, na otázku, kdy vaše letadlo odlétá, uveďte čas přibližně o hodinu dříve, než letadlo skutečně letí. Letištní minibusy obvykle vyzvedávají cestou i další lidi z vašeho okolí a ti mohou přijít na zastávku pozdě. Ještě důležitější je to při zpátečním letu, obzvlášť pokud cestujete z velmi oblíbené prázdninové destinace, jako je třeba Florida, kde kyvadlovou dopravu používá velké množství lidí, protože je o polovinu levnější, než taxík. Když přijedete včas, nebudete muset být nervózní a všechno po příjezdu na letiště krásně stihnete.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Kniha křížovek
  • iPod/MP3 přehrávač
  • Cestovní polštář a deka – mnoho aerolinek je poskytuje, takže si to zjistěte předem, protože čím méně toho ponesete, tím lépe pro vaše záda
  • Svačinka – obzvlášť důležitá, pokud máte často hlad nebo máte dietu bez mléka/glutenu/lepku/masa atd.
  • Cestovní společenské hry – magnetické šachy, kostky a karty jsou nejlepší
  • Časopisy – kupte si balík na letišti, ať se s nimi nemusíte dlouho tahat
  • Dobrá kniha – tlustý román poslouží skvěle, protože ho po cestě můžete odeslat poštou domů (ještě lepší je elektronická čtečka s desítkami nahraných knih)
  • DVD přehrávač – extrémně nepovinný, extrémně zbytečný
  • nabíječky na elektroniku – nezapomeňte na ně!
  • Cestovní pasy a letenky – životně důležité
  • Tužky a propisky – pastelky pro děti všeho věku, propisky pro dospělé a ty, co rádi píšou
  • Převléknutí spodního prádla je vážně příjemná věc. Po mnoha hodinách na cestě je to druhá nejlepší věc hned po horké sprše. Nezapomeňte ani na sáček, kam dáte použitý kousek.
  • Vlhčené ubrousky – skvělý způsob, jak se během dlouhého letu osvěžit.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 63 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 442 krát
Kategorie: Létání
Stránka byla zobrazena 7 442 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama