Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Divoká ptáčata čelí při dospívání různým výzvám. Často se nacházejí mimo hnízdo v potenciálním nebezpečí. Pokud najdete ptáče, které potřebuje pomoc, musíte toho udělat mnoho, než ho předáte záchrannému centru. Nikdy byste se neměli pokoušet ho vychovat sami. V mnoha zemích (jako třeba v USA a Kanadě) máte podle zákona dokonce povinnost ptáče předat licencovanému profesionálovi.[1] [2] Ve Velké Británii se o divoké ptáče smíte postarat, máte-li důkazy, že jste mu neublížili sami.[3] Některé chráněné druhy musíte předat licencovanému záchrannému centru. Obecně byste se co nejvíce měli snažit ptáče ponechat v jeho přirozeném prostředí nebo ho předat lidem, kteří jsou vyškolení a vědí, jak se o něj postarat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Znovushledání ptáčátka s rodiči

  1. 1
    Ptáče nevyndávejte z hnízda. Najdete-li osamocené ptáče v hnízdě, nepředpokládejte, že ho jeho matka opustila. Pravděpodobnější je, že pro něj shání potravu a brzy se vrátí.
    • Ptáče z hnízda nevyndávejte nikdy, ani když hodně švitoří nebo řve. To by bylo, jako byste ho unesli.
  2. 2
    Ještě neopeřené ptáčátko vraťte do hnízda.[4] Ptáčata z hnízda občas vypadnou, což je pro ně nebezpečné. Ptáče byste si NEměli brát s sebou domů, nejlepší je pokusit se vrátit ho do hnízda.
    • Hledejte v okolních stromech nebo keřích prázdné hnízdo. Pokud ho najdete, dejte do něj ptáče zpět, aby mohlo čekat na návrat své matky.
    • Nezapomeňte, že s ptáčetem musíte manipulovat něžně!
  3. 3
    Nemůžete-li najít původní hnízdo, vyrobte náhradní.[5] Ptáci umí svá hnízda v přírodě dobře schovat. Pokud hnízdo nemůžete najít, i tak byste se měli pokusit ptáčeti pomoci znovu se shledat s matkou tak, že mu vytvoříte hnízdo, ve kterém na ni bude moci počkat.
    • Naplňte malou krabici nebo mísu suchou trávou nebo papírovými utěrkami a ptáčka do provizorního hnízda umístěte. Nepoužívejte čerstvou trávu, protože by se v ní ptáče mohlo nachladit.
    • Také můžete použít košík s uchem, který pak pověsíte na nedalekou větev.
    • Nechejte toto "hnízdo" na tom místě, kde jste ptáčka našli. Počkejte, abyste viděli, jestli se jeho rodič vrátí, aby se o něj postaral.[6]
  4. 4
    Pokud žádný z rodičů nepřiletí, zavolejte profesionálům.[7] [8] [9] Pokud ani po zhruba hodině čekání neuvidíte přiletět žádného z rodičů, aby se o ptáčka postaral, měli byste zavolat profesionálům. Licencovaní specialisté v záchranném centru budou mít ty nejlepší nástroje k tomu, aby ptáčka udrželi zdravého a šťastného.
    • Pokud takového specialistu nedokážete sehnat sami, zavolejte veterináři nebo do zverimexu a požádejte je, aby vás s nějakým spojili.[10]
    • Specialista bude chtít vědět, kde jste ptáčka našli, aby ho mohl vrátit domů, až se uzdraví. Buďte co nejpřesnější.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Udržení již opeřených ptáčat ve vzduchu

  1. 1
    Podívejte se po peří. Pokud už má ptáče peří, je starší než ptáče, které peří ještě nemá. Tato starší ptáčata se učí létat.[11]
  2. 2
    Podívejte se, jestli ptáče není zraněné. Opeřená ptáčata jsou často mimo hnízdo. Učí se létat tak, že vyskočí z hnízda a pomalu se snáší k zemi. Rodiče ptáčete jsou nejspíš poblíž a učí ho létat.
    • Pokud se vám zdá, že ptáče kulhá nebo se naklání k jedné straně, může být zraněný.
    • Pokud nevidíte žádnou známku zranění, nechte ho na pokoji. Být venku z hnízda je pro opeřená ptáčata normální.
  3. 3
    Přemístěte zdravá opeřená ptáčata, jsou-li v nebezpečí. Podívejte se po blízkém okolí — vidíte psy, kočky, nebo jiná nebezpečí? Je možné, že budete muset ptáče přesunout i přes to, že je zdravé, abyste ho ochránili před bezprostředními hrozbami na zemi.
    • Ptáče umístěte do keře nebo dostatečně vysoko na strom, abyste zabránili tomu, aby se k němu dostalo nějaké zvíře, které ho chtělo sežrat.
  4. 4
    Sledujte ptáče a počkejte na rodiče. Dejte rodičům k návratu a zkontrolování ptáčete asi hodinu. Pokud se během hodiny rodiče neobjeví, měli byste vyhledat profesionální pomoc.
  5. 5
    Kontaktujte záchranné centrum.[12] Znovu připomínáme, že jsou pro starost o ptáčata nejlépe vybavená. Podívejte se po licencovaném specialistovi, který ptáčeti poskytne nejlepší šanci na zdravý život.[13]
    • Nezapomeňte poskytnou přesnou informaci o tom, kde jste ptáče našli.
  6. 6
    Poskytněte zraněnému ptáčeti lékařskou pomoc. Pokud se vám po pár minutách sledování bude zdát, že je ptáček nemocný nebo zraněný, měli byste ho vzít někam, kde mu pomůžou. Opatrně ho zvedněte a položte ho do provizorního “hnízda.”
    • Nesnažte se zraněného ptáčka ošetřit sami. To nejlepší, co můžete udělat pro jakékoliv zraněné zvíře, je vzít ho k profesionálovi, který mu poskytne odbornou lékařskou pomoc.
    • Měli byste vědět, že mnozí veterináři odmítnout ošetřit divoká zvířata. Mohou vám ale poradit někoho, kdo je ošetří.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Starost o ptáče než dorazí specialisté

  1. 1
    Najděte malou lepenkovou krabici nebo plastovou misku. Hnízda jsou docela malá a ptáčata se v uzavřených prostorách cítí jistě a v bezpečí. Nedávejte vystrašeného ptáčka do velké krabice. Nechte ho čas trávit v malém příjemném prostoru.
  2. 2
    Dejte do krabice zdroj tepla..[14] Ptáčata potřebují více tepla než lidé, ačkoliv nám se líbí v místnosti s teplotou 21.1–23.9 °C, ptáče potřebuje být v prostředí s asi 29 °C. Krabici můžete zahřát horkým gelovým obkladem nebo lahví s teplou vodou. Můžete také použít ohřívací žárovku.
    • Do lahve nedávejte vařící vodu. Příliš tepla by ptáčeti mohlo ublížit.
    • Měli byste být schopní nechat ruku pod žárovku nebo na zahřívacím nástroji bez toho, abyste se spálili, nebo vám to bylo nepříjemné.
  3. 3
    Dejte ptáče do "hnízda." Žárovka nad hlavou by měla být v dostatečné vzdálenosti, aby se ptáček nepřehřál. Pokud používáte přímou metodu jako lahev teplé vody, neměli byste ptáčka nechat, aby se jí dotýkal.[15] Místo toho na zdroj tepla umístěte papírové utěrky vytvarované do tvaru hnízda a ptáčka položte na ně.
  4. 4
    Krabici zakryjte. Čím tišší a tmavší "hnízdo" zvládnete vytvořit, tím více v bezpečí si ptáče v tomto cizím neznámém místě bude připadat. Krabici zakryjte lehkou dekou nebo novinami, ale ujistěte se, že zanecháte otvory po vzduch, aby ptáče mohlo dýchat. Krabici také můžete umístit do přepravky pro kočku nebo psa.
  5. 5
    Nechte ptáče v osamoceném prostoru. Ptáče bude nejraději samo v tichosti. Ujistěte se, že děti, zvířata, nebo cokoliv jiného, co by ptáče mohlo vyděsit, nebude mít přístup do místnosti, kam "hnízdo" umístíte.
  6. 6
    Nesahejte na ptáčka víc, než je třeba. Ptáček vám možná připadá rozkošný, vy mu ale můžete připadat děsiví. Odolejte nutkání držet ptáčka pro své potěšení. Dotýkejte se ho jen, když ho dáváte do provizorního hnízda.
  7. 7
    Udržujte své ruce a oblast okolo "hnízda" čisté. Ptáci mohou být nositeli velkého množství bakterií a nemocí. Umyjte si ruce pokaždé hned po tom, co se ptáčete dotknete. Nedávejte ho do kuchyně nebo jinam, kde pracujete s jídlem. Nechcete, aby se vám do jídla dostala jakákoliv stolice.
  8. 8
    Nedávejte ptáčeti vodu.[16] [17] Možná vám to připadá divné, ale ptáčata nepijí vodu. Pokud se mu pokusíte stříkačkou nebo kapátkem dát vodu, mohla by se mu dostat do plic a způsobit smrt.[18]
  9. 9
    Poraďte se jak ptáčka krmit se specialistou.[19] Kontaktujte záchranné centrum, které ptáčka převezme a zeptejte se, jestli ho máte nakrmit. Pokud ho převezmou rychle, je možné, že vám řeknou, ať prostě počkáte, než ho mohou nakrmit sami. Pokud to ale bude trvat déle, řiďte se jejich radami, jak ho nakrmit.
    • Ne všichni ptáci jedí to samé. Pokud jím dáte mléko, chleba nebo jinou potravu, která vám "připadá vhodná", můžete způsobit průjem nebo jiné zdravotní problémy. Přesně se řiďte radami specialistů ze záchranného centra.
  10. 10
    Psí granule mohou nahradit zrní.[20] Tohle dělejte jen, jste-li si jistí, že se jedná o ptáka který zrní jí (jako hrdličky nebo holubi). Než bude ptáček v péči profesionálů, můžete jeho přirozené jídlo na chvíli nahradit psími granulemi.
    • Na hodinu granule nemočte do vody v poměru dva díly vody na jeden díl granulí.
    • Ptáčka krmte nasáklými kusy granulí o velikosti hrášku.
    • Ujistěte se, že granule nejsou příliš mokré. Nezapomeňte, že se do jeho plic nesmí dostat voda!
    • Můžete také zajít do zverimexu a koupit krmení pro mláďata papoušků. Pro přípravu výživy se řiďte návodem na obalu.
  11. 11
    Až nastane správný čas, vezměte ptáčka do záchranného centra. Až záchranné centrum kontaktujete, řeknou vám, abyste ptáčka přinesli. Do té doby ho ponechte na pokoji v co největším tichu a klidu.
    • Někteří veterináři si ptáčka ponechají a do záchranné stanice ho později převezou sami. Zeptejte se místního veterináře, jestli to pro vás může udělat.
    Reklama

Tipy

  • Snažte se ptáče držet v teplém, nestresujícím prostředí.
  • Nekrmte ptáčata krmivem pro dospělé ptáky. Neobsahuje živiny, které ptáče potřebuje k růstu a vývoji.
  • Nepohybujte neustále s ptáčetem. Nechte ho spát.
  • Na krátkou dobu můžete malé ptáčky umístit i do papírové tašky s propíchanými dírkami pro přísun vzduchu.
  • Zavolejte do záchranného centra nebo specialistovi ve své oblasti. Informace můžete najít na internetu nebo získat telefonicky od místní agentury pro kontrolu zvířat nebo veterináře.[21]
Reklama

Varování

  • Budete-li ptáče krmit nevhodným jídlem, můžete způsobit jeho smrt.
  • Ptáci mohou být nositeli nemocí. Před a po tom, co s ptáčetem budete manipulovat si omyjte ruce (a/nebo si dokonce vezměte latexové rukavice) a nepouštějte k ptáčeti své děti.
  • U ptáčat je těžké určit, o jaký druh se jedná.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Lepenkovou krabici nebo plastovou misku.
  • Papírové utěrky.
  • Lahev s horkou vodou/teplý obklad a svítilnu.

O tomto wikiHow

Jeff Jones
Spoluautorem článku je :
Specialista na ptáky
Tento článek spoluautorem článku je Jeff Jones. Jeff Jones je Bird Specialist se sídlem v Nashvillu v Tennessee. Je autorem na BirdOculars, webu věnovaného pomoci lidem stát se lepšími chovateli ptáků. Má více než 18 let zkušeností a specializuje se na krmení ptáků a divokou zvěř. Jeff experimentuje, aby našel způsoby, jak povzbudit ptáky, které chce studovat, a jeho web pomáhá ostatním dělat totéž. Tento článek byl zobrazen 10 314 krát
Stránka byla zobrazena 10 314 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama