Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete se posunout v životě dál, ale máte pocit, že nevíte kam a jak? Uklidněte se – každý může dosáhnout života svých snů, pokud správně myslí, tvrdě pracuje a pohlíží na věci z více úhlů pohledu. Jakmile si ujasníte, co přesně chcete, tak si můžete cestu k vašemu cíli naplánovat a nebudou vás už rozptylovat žádné malichernosti každodenního života. Chcete-li se tedy posunout v životě dopředu, pokračujte ve čtení.

Část 1
Část 1 ze 3:
Jak správně myslet

 1. 1
  Vyzbrojte se znalostmi. Čtením se můžete naučit cokoliv chcete nebo porozumět jakékoliv věci, která vám přijde obtížná. Čtení vás nic nestojí, jdete-li do veřejné knihovny. Skvělé knihy také můžete najít v antikvariátech a bazarech. Mimochodem, internet nejsou jen sociální sítě – spousta vědomostí se dá získat i četbou online magazínů, od Forbesu, The Economist, New York Times až po TED talks nebo Slate Magazine.[1] [2]
  • Výhodou čtení je, že nebudete při něm pociťovat žádné emoce a budete logicky myslet.
  • Čtení rozvíjí vaše znalosti, takže se lépe dokážete vyrovnat s okolním světem. Čtení také rozvíjí vaše jazykové znalosti, takže jste úspěšnější v práci a dokážete lépe komunikovat s lidmi, na kterých vám záleží.
 2. 2
  Ujasněte si své cíle. Napište si, čeho chcete dosáhnout a na čem již pracujete. Kam vede vaše úsilí – a co byste raději dělali? Jaká je vaše vize budoucnosti a jaké menší cíle máte na to, abyste získali život, o kterém sníte? I když to, co opravdu od života chcete, můžete zjistit metodou pokus - omyl, tak čím jasnější představu o svých cílech máte, tím jednodušší pro vás bude jich dosáhnout.
 3. 3
  Udělejte si vlastní „to-do list“. Napište si dva nejdůležitější cíle, které jste se již rozhodli udělat a udělejte si plán, jak jich dosáhnout. I když vaše cíle mohou být velké, je možné, že budete muset udělat menší krůčky pro to, abyste jich dosáhli.
 4. 4
  Přestaňte lpět na minulosti. Lpění na minulosti vás může omezovat, takže se snažte s tím přestat. Odpusťte ostatním nebo napravte své chyby (např. se omluvte). Zajděte na terapii nebo k psychologovi, potřebujete-li s tím pomoct. Promluvte si o tom.
 5. 5
  Začněte se dívat na věci pozitivně. Nic nepřekáží vaší práci víc, než negativní emoce, které vysávají vaši energii a ničí všechny vaše naděje! Udržte si pozitivní emoce a zapisujte si a popište každý den do deníku tři pozitivní věci (můžete si také zapisovat věci, za které jste vděční). Uvědomte si své negativní emoce a snažte se začít myslet jinak.
  • Všichni potřebujeme v životě nějakou rovnováhu, takže pokud míváte pravidelně negativní emoce, tak je na čase se snažit je vyrovnat s co největším množstvím pozitivních emocí.
  • Je v pořádku se cítit naštvaní, pokud nastala nějaká komplikace. Pokud si však vyvinete pozitivní přístup k životu, tak budete mnohem více připravení na vyrovnání se s nepříjemnými situacemi, jelikož na ně už nebudete nahlížet tak černě.
 6. 6
  Mějte stres pod kontrolou. Můžete být příliš vystresovaní na to, abyste mysleli pozitivně. Nebo se můžete soustředit pouze na váš obrovský cíl, aniž byste si jej rozdělili do menších kroků. Pokud stres má kontrolu nad vašim životem, tak by vaší prioritou mělo být s tím něco udělat. Tady je několik způsobů, jak se vypořádat se stresem:
 7. 7
  Následujte svoji cestu. Existuje cesta, kterou vaši rodiče doufají, že se vydáte. Také existuje cesta, kterou následují všichni vaši spolužáci ze střední nebo vysoké školy a vy máte pocit, že byste ji také měli následovat. Existuje i cesta, kterou byste se měli vydat podle vašeho partnera. Všechny ty cesty mohou být dobré, ale nakonec, chcete-li se posunout dál v životě, byste měli dělat pouze to, co vás samotné dělá šťastnými a ne to, co od vás ostatní očekávají. Pokud však ještě nevíte, o jakou cestu se jedná, tak byste měli mít za cíl zjistit, co vás dělá opravdu šťastnými a v čem nejlépe dokáže využít své dovednosti a talent.[3]
  • To však neznamená, že byste se měli snažit stát se rockovou hvězdou, jestliže nemáte žádný talent a máte rodinu s pěti dětmi na krku. Měli byste si najít cestu, která je praktická a zároveň vám přinese uspokojení. Pokud vám tedy nevadí dělat něco naprosto nepraktického.
 8. 8
  Promluvte si s někým, kdo se již vydal podobnou cestou. Pokud se chcete posunout dál v určitém oboru, ať už chcete být inženýrem, finančním analytikem nebo hercem, tak jedna z věcí, které vám mohou pomoct, je promluvit si s někým, kdo se již dané věci věnuje a dobře ji zná. Je jedno jestli to je někdo z vaší rodiny, vedoucí v práci, učitel nebo nějaký váš známý. Nemějte strach je kontaktovat a, máte-li k tomu příležitost, sejděte se s nimi a naslouchejte všemu, co vám řeknou o tom, jak mít kariéru v daném oboru – např. jaké zkušenosti k tomu potřebujete, koho byste měli znát a jaké znalosti byste měli mít.
  • Daná osoba vám však nemusí dát tu nejlepší radu pro dosáhnutí svých snů, ale přesto byste si měli z toho něco vzít.
 9. 9
  Zapojte se do „mentální hry“ v práci. Samozřejmě, že se můžete vyhýbat jakémukoliv většímu zapojení do života ve vaší kanceláři, protože si myslíte, že je to malicherné a zbytečné a že se dokážete dostat dál jen díky svému talentu. To je však naivní představa, protože pravdou je, že chcete-li se dostat dál, tak se budete muset pořádně zapojit do „hry“ s vašimi kolegy. Všímejte si, kdo má na starosti vaši práci a snažte si jej získat, aniž byste se mu výrazně vtírali do přízně. Zjistěte si, jaké dovednosti potřebujete k tomu, abyste se dostali ve vaší prací dál a snažte se je rozvinout. Zjistěte si, koho byste si neměli znepřátelit, i přesto, že naprosto nesouhlasíte s jeho názory. [4]
  • Může vám to připadat nepřirozené nebo odporné zapojit se takto do života v kanceláři, ale vždy si připomeňte, že to děláte proto, abyste dosáhli svých vyšších cílů. Na cestě za svými cíli se však snažte nenarušit vlastní integritu.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak začít konat

 1. 1
  Udělejte si kamarády, s kterými jste šťastní. Dobří a starostliví přátelé jsou jeden ze základních kamenů zdravého života! Přátelé jsou zdroji síly a znalostí a dokáží vám pomoci i ve chvílích, kdy se necítíte zrovna nejlépe. Přátelé vás také mohou informovat o nejrůznějších příležitostech a pomoct vám najít způsoby, jak vyřešit vaše problémy.
 2. 2
  Získávejte nové kontakty. Je jedno v jakém odvětví pracujete – vždy je to o tom, koho znáte. Buďte přátelští na své vedoucí – aniž byste byli vlezlí a děsili je tím, že s nimi opravdu chcete být kamarádi. Choďte na konference a přednášky a setkávejte se s co nejvíce lidmi ve vašem oboru. Kdykoliv někoho potkáte, mějte po ruce vizitku, pevně si s nimi zatřeste rukou a neuhýbejte pohledem. Polichoťte lidem, aniž byste se vtírali. Naučte se, jak v jedné větě shrnout, co děláte, abyste na ně udělali dojem a zapamatovali si vás. Nemějte pocit, že jste slizcí – patří to ke hře. [5]
  • Nikdy nevíte, kdo pro vás může být v budoucnosti užitečný a nápomocný. Neztrapňujte se vtíráním se do přízně svým vedoucím a ignorací všech, co jsou pod nimi.
 3. 3
  Začněte odspoda. Dostat se v životě dopředu neznamená začínat od vrchu. Znamená to, že budete muset začít na úplném začátku stejně jako ostatní nervózní, nezkušení lidé a pracovat na tom, jak se postupně dostat mezi ty nejlepší. To také znamená, že se budete muset připravit na spoustu práce a ne na moc peněz. Nemyslete si, že pozice šéfa či vedoucího je vaše nezadatelné právo – není. Nejprve budete muset pracovat dlouhé hodiny, i přesto, že se cítíte, že jste na danou práci příliš chytří nebo dokážete svou kreativitu využít na vyšších pozicích. Využijte svoji kreativitu kdykoliv můžete, tvrdě pracujte – ti správní lidé si vás nakonec všimnou.
  • To však neznamená, že byste se měli dlouhé a bolestivé hodiny věnovat práci, která pro vás naprosto nic neznamená a není pro vás jakkoliv užitečná. Pokud však víte, že se zpočátku budete muset věnovat nějaké ne úplně ideální práci, abyste se dostali tam, kam chcete, tak se s tím prostě vyrovnejte a pracujte co nejlépe dokážete.
  • Snažte se usmívat, i když si myslíte, že vaše práce je už tak dost těžká. Lidé vás budou více respektovat, pokud budete působit při vaší práci šťastně a nestěžovat si, že si zasloužíte více.
 4. 4
  Staňte se expertem. Je jedno jestli jste ve vaší společnosti expertem na Google Docs nebo na grafický design v start-upu. Je důležité mít něco, v čem jste ve vaší firmě výjimeční. Lidé vás budou respektovat, chodit si za vámi pro radu a myslet si, že jste nepostradatelní. Pokud jste jediný člověk v kanceláři, kdo ví jak něco provést, tak si můžete být jistí, že vás jen tak nevyhodí. [6]
  • Najděte si něco, co vás zajímá a snažte se tomu co nejvíce porozumět. Nemusíte mít sice zaplaceno za čas navíc, během kterého se to snažíte naučit, ale uvědomte si, že úsilí, které jste do toho vložili se vám v budoucnosti bohatě vrátí.
  • Nebraňte se vedlejším projektům nebo závazkům, které mají něco společného s vaší specializací. Pokud máte dobrého šéfa, tak si můžete být jisti, že bude ohromen vašim nadšením a elánem (pokud nijak nezasahují do vašich pracovních povinností).
 5. 5
  Více se s lidmi setkávejte osobně. Studie prokázaly, že 66 % manažerů upřednostňuje setkávání tváří v tvář, namísto hovorů přes Skype, telefon nebo přes email.[7] Přestože Generace Y preferuje kontakt přes email, tak vy můžete vyniknout tím, že si budete dávat čas na osobní kontakt s vašim vedoucím nebo kolegy kdykoliv je to možné. Lidé budou mít pocit, že jste ochotní vyvinout úsilí navíc, lépe si vás zapamatují a budete s nimi mít silnější vztahy.
  • Samozřejmě, že se musíte snažit zapadnout do firemní kultury vaší společnosti. Pokud pracujete v trendy start-upu, kde lidé komunikují pouze přes Skype, tak asi nebudete chtít být za blázna a děsit ostatní osobními meetingy.
 6. 6
  Neobětujte všechny vaše současné radosti pro vaše budoucí štěstí. Je nezbytné zpočátku dělat nějaké „horší“ práce, ale nikdy byste neměli získat pocit, že to, co děláte, je naprosto odporné, depresivní a jen vás to vede k sebepohrdání. Stále byste z toho měli mít nějaký pocit uspokojení a nějaký přínos. Jelikož nikdy nevíte, jak vám to pomůže do budoucna, tak můžete strávit roky prací, díky které se cítíte naprosto mizerně. Uvědomte si však, že i kdyby na vás na konci čekal hrnec zlata, tak vám to za to nestojí.
 7. 7
  Přestaňte čekat na perfektní příležitost. Je pravda, že pokud máte velké sny (ať už se jedná založení o vlastní společnosti, napsání knihy či vedení neziskové organizace), tak nemůžete se vším seknout a během jednoho dne všech svých snů dosáhnout. Na druhou stranu byste však neměli mít pocit, že si musíte počkat na tu správnou chvíli, v kterou můžete začít uskutečňovat své sny. Můžete čekat na moment, kdy se stane něco velkého – svatbu, kterou jste již plánovali rok nebo na poslední splátku nějaké půjčky. Na tom všem není nic špatného, ale nemůžete neustále čekat na ten správný moment, pokud vám nic jiného nestojí v cestě – nebo budete čekat věčně.[8]
  • Pouze se vymlouváte, pokud vždy máte nějaký důvod, proč nezačít dělat to, co opravdu chcete.
  • Začněte s malými kroky. Pravděpodobně dnes nedáte výpověď v práci, abyste se mohli naplno věnovat malování – pokud jste si na to nenašetřili dost peněz dopředu. Ale co vám brání v malování hodinu denně? Za týden to dělá sedm hodin.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak se soustředit na cíl

 1. 1
  Pečujte o sebe. Nedopusťte, aby vás vaše mentální a fyzické zdraví odvedlo od vašich cílů jen proto, že chcete začít podnikat. Pokud se opravdu chcete posunout v životě dál, tak vaše zdraví by vždy mělo být vaší prioritou – ne to, kolik peněz máte na vašem bankovním účtu. Nehledě na to, do jaké míry jste zaneprázdněni, tak vždy pro své zdraví můžete udělat nějakou z následujících věcí: [9]
 2. 2
  Nezanedbávejte i ostatní stránky svého života. Ano, kariéra může působit jako ta nejdůležitější věc na světě, ale to neznamená, že byste měli kompletně ignorovat svoji rodinu, přátele, svůj vztah nebo jakékoliv jiné povinnosti. Musíte být schopni všechny tyto věci zvládat nebo váš život se vám začne hroutit. Můžete mít pocit, že byste měli vložit všechno své úsilí do vašeho nového projektu v práci. Když vás však opustila vaše přítelkyně a vy jste rozrušení, tak budete litovat, že jste to nechali dojít tak daleko.[10]
  • Držte se svého harmonogramu a ujistěte se, že máte „zablokován“ dostatek času pro svou rodinu a blízké. Je pravda, že „zablokování“ si času na rande s přítelkyní nebo na čas s dětmi nezní nijak romanticky či dobře, ale pomůže vám to udržet si hlavu nad vodou.
 3. 3
  Berte selhání jako poučení. Nezabývejte se příliš dlouho svými chybami a nebuďte na sebe naštvaní kdykoliv nějakou chybu uděláte. Chybovat je lidské. Chyby vás dělají silnějšími a dávají vám dovednosti potřebné na zdolávání nejrůznějších životních výzev. Když jste zvyklí pouze na úspěch, tak jak budete reagovat v případě, že se stane nečekaně něco zlého? Tím se dostáváme zpět k pozitivnímu přístupu do života – nemusíte sice skákat radostí, když něco pokazíte, ale ani si nemusíte trhat vlasy a nesnášet se.[11]
 4. 4
  Rozpoznejte, podle které rady se řídit. Na začátku, když ve vašem oboru nikoho neznáte, můžete naslouchat radám od úplně každého, kdo je zkušenější než vy. Postupem času však budete rozumnější a začnete zjišťovat, že ne všichni vědí o čem vlastně mluví nebo že vědí o čem mluví, ale jejich názory se ne úplně shodují s těmi vašimi. Budete se muset naučit, jak rozpoznat čí radu si vzít k srdci a čí ne. [12]
  • Vyžaduje to čas a zkušenosti na to, abyste dokázali zjistit, které názory se shodují s vašimi a které ne. Uvědomte si, že ani rady od osoby s ohromujícími zkušenostmi nemusí být zrovna pro vás ty nejlepší.
 5. 5
  Nezapomeňte se dobře bavit. Přestože dosahování cílů a naplňování snů je velmi důležité, tak nezapomeňte se smát s přáteli při koulované nebo uvařit si úžasné italské jídlo. Je důležité si udělat čas na chvíle, v kterých se můžete smát, chovat se hloupě, vyzkoušet něco nového a být s lidmi, které milujete. Nepomůže vám to sice stát se ředitelem společnosti, ale pomůže vám to uvolnit se a čelit život s větší lehkostí.
  • Zábava vám však pomůže dostat se dál v životě, pokud se jí věnujete s mírou, jako všichni ostatní. Udělejte si každý den chvilku, během které nebudete myslet na práci, vaše projekty, budování sítě kontaktů nebo kariérní góly a zaměřte se na přítomný okamžik. Být schopný mít kariéru a zároveň se bavit – to je teprve definice toho, jak se dostat v životě dopředu.
  Reklama

Tipy

 • Cvičení je další důležitou a efektivní metodou pro boj s depresí a obnovení rovnováhy ve vašem těle a životě.
 • Bez ohledu na to, co se děje, se snažte cvičit (běžte ven a začněte se hýbat!) a jíst co nejzdravěji! Nebude lehké se dostat v životě dál, pokud budete obézní a konstantně nemocní!
 • Buďte optimističtí!
Reklama

Varování

 • Alkohol a/nebo drogy vám vždy budou stát v cestě, jelikož budete mít zkreslený úsudek a budou vám brát energii. Mějte vše pod kontrolou, ať máte šanci uspět při cestě za svým snem. V opačném případě pouze míříte na dno!
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Annie Lin, MBA
Spoluautor od:
Životní a kariérní kouč
Tento článek spoluautor od Annie Lin, MBA. Annie Lin je zakladatelkou New York Life Coaching, služby životního a kariérního koučování se sídlem v New Yorku. Annie má více než 10 000 hodin zkušeností s koučováním klientů a její práce byla uvedena v časopisech Elle, NBC News, New York Magazine a BBC World News. Poskytuje služby v individuálním i skupinovém prostředí se zaměřením na kariéru, vztahy, emoční pohodu a osobní růst. Je držitelkou titulu MBA na Oxford Brooks University. Tento článek byl zobrazen 10 013 krát
Stránka byla zobrazena 10 013 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama