Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nedokážete ráno vylézt z postele hned po zazvonění budíku? Pokud se chcete naučit vstávat plní energie a dobré nálady, v tomto článku najdete triky, které vám pomohou probudit se i ve chvíli, kdy se vám chce ještě spát. Pokud býváte unavení během dne, i to lze snadno vyřešit. Možná nikdy nebudete ranní ptáče, ale rozhodně se o to můžete pokusit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak mít ráno více energie

  1. 1
    Vzpomeňte si na to, co vás čeká. [1] Vzpomínáte si na to, jak jste se jako malí nemohli dočkat, až bude ráno? Tenkrát jste byli šťastní a bezstarostní a těšili jste se na vstávání, abyste si mohli hrát a bavit se. Pokud se netěšíte do školy nebo do práce, je těžké mít ráno dobrou náladu, ale když se zaměříte na to pozitivní, co vás ten den čeká, probudíte se rychleji. Zkuste to hned zítra: jakmile se probudíte, vzpomeňte si na nejlepší věc, která vás čeká a uvidíte, že vám vstávání nebude tolik vadit.
    • O narozeninách a dovolených je to snadné, ale musíte si něco najít i když je deštivé pondělí. I pokud nemáte v plánu nic zajímavého, se snažte vymyslet si něco, na co se každý den můžete těšit, například procházka se psem, šálek dobré kávy, nebo dobré jídlo. Najděte si něco takového a začněte na to myslet hned po probuzení.
  2. 2
    Vpusťte k sobě slunce. Pokud máte ráno v pokoji denní světlo, je to ten nejlepší budíček. Když se vám do okna ráno začne linout sluneční světlo, váš mozek pozná, že je čas probudit se a být aktivní. Pokud máte zatažené žaluzie a ranní světlo se k vám nedostane, budete se cítit ospale až dokud nepůjdete ven. [2]
    • Pokud máte žaluzie nebo těžké závěsy, aby vám do okna nesvítila světla z ulice, pořiďte si závěsy v neutrálních barvách, které blokují umělá světla, ale pustí vám do ložnice denní světlo.
    • Můžete také zkusit probudit se brzy a sledovat východ slunce. Ráno tak budete mít trochu času sami předtím, než začne každodenní shon. Sledujte z okna, jak slunce vychází , nebo se projděte venku, abyste si vyčistili hlavu.
  3. 3
    Vypijte velkou sklenici vody. 8 hodin bez vody (během spánku) je dost dlouho na to, aby se tělo mírně dehydrovalo, což může způsobovat ospalost. Hned po probuzení si dejte velkou sklenici studené vody. Během několika minut se budete cítit svěžeji.
    • Pokud chcete mít vodu nachystanou ihned po probuzení, naplňte si večer velkou sklenici ledem a položte si ji na noční stolek. Do rána bude led skoro rozpuštěný a vy se budete moci napít osvěžující studené vody.
    • Vodu byste měli pít ještě dříve, než kávu nebo čaj.
    • Opláchněte si obličej studenou vodou. Snížíte tím tělesnou teplotu a probudíte se.
  4. 4
    Vyčistěte si zuby peprmintovou zubní pastou. [3] Vůně peprmintu stimuluje trojklanný nerv a dodá vám čerstvou dávku energie. Když si hned po probuzení vyčistíte zuby peprmintovou zubní pastou, probudíte se mnohem rychleji. Zuby si vyčistěte ještě před snídaní, protože čištění zubů ihned po jídle není pro zuby dobré.
    • Pokud vám peprmintová zubní pasta nechutná, kupte si lahvičku peprmintového esenciálního oleje a přivoňte si k němu. Na váš nervový systém to bude mít stejný účinek, jako použití peprmintové zubní pasty.
  5. 5
    Něco si přečtěte. Když zapojíte mozek, nastartujete tím celé tělo. Přečtěte si nějaký zajímavý článek, nebo si pusťte nějaké video. Budete zaneprázdnění tím, že se učíte něco nového a nebudete mít čas přemýšlet nad tím, že jste unavení.
    • Kniha nebo nějaký zajímavý email vás také dokáže probudit.
    • Můžete si také pustit rádio nebo televizi.
  6. 6
    Hýbejte se. Když se začnete hýbat, prokrvíte celé tělo a budete se cítit svěží. Po probuzení byste se měli pořádně protáhnout, abyste nebyli ospalí. Pokud vás ale protahování nebaví, zkuste některý z následujících tipů:
    • Jděte na krátkou procházku.
    • Umyjte nádobí z předešlého dne.
    • Ustelte si postel a ukliďte si v ložnici.
    • Skákejte panáka.
    • Jděte si zaběhat.
    • 30 minut se věnujte aerobnímu cvičení, jako je běh, plavání, nebo jízda na kole.
  7. 7
    Dejte si snídani. Snídaně je nejdůležitějším jídlem celého dne – bílkoviny, sacharidy a tuky, které sníte ráno, udrží vaše tělo zdravé a dodají vám potřebnou energii. Pokud se ráno cítíte unavení a nechce se vám vstávat, dopřejte si dobrou snídani. Dejte si kávu, nějaké ovoce a zdravou omeletu a vyhněte se sladkým snídaním snězeným za pochodu.
    • Pití kávy se snídaní vám také pomůže cítit se více vzhůru a bděle.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se probudit uprostřed dne

  1. 1
    Změňte prostředí. Pomůže vám i desetiminutová procházka parkem. Když změníte prostředí, udržíte svůj mozek v chodu. Pokud uprostřed dne cítíte únavu, dejte si na chvíli přestávku. Po ní budete mnohem produktivnější.
    • Při přestávkách buďte přísní. I když máte velký termín nebo projekt, příliš mnoho práce vám zatemní mysl. Dělejte si malou přestávku každé dvě až tři hodiny a budete produktivnější.
    • Pokud můžete jít ven, udělejte to, i když zrovna prší, nebo je zima. Teplotní změna vašemu tělu dodá šok, který potřebuje.
    • Vstaňte a projděte se. Když dlouho sedíte na místě, zpomalí se vám krevní oběh a dostaví se únava.
    • Nuda může způsobit, že se budete cítit ospalejší, takže se snažte odvrátit pozornost a udržujte svou mysl zapojenou.
  2. 2
    Dejte si pomeranč nebo grapefruit. Vůně citrusových plodů zvyšuje hladinu serotoninu, což je hormon, který vám dodává dobrou náladu. [4] Dejte si pomeranč nebo jiné citrusové ovoce a vyhnete se odpolední únavě. Pokud nemáte pomeranč, vymačkejte si do sklenice s vodou šťávu z citronu.
  3. 3
    Pijte ženšenový čaj. Ženšen je přírodní stimulant, který zlepšuje funkci mozku. Objevili ho v Koreji, ale jeho název pochází z Japonska. Když si dáte čaj z ženšenu, nebo si vezmete tabletu ženšenového extraktu, budete se lépe soustředit a zbavíte se únavy.
    • Nejprve se poraďte s lékařem - ženšen není vhodný pro lidi s vysokým krevním tlakem. [5]
  4. 4
    Odpoledne se vyhýbejte kofeinu a cukru. Možná budete mít odpoledne chuť na latte a sušenky, ale kofein a cukr vaši únavu jen zhorší. Pokud chcete mít dostatek energie až do večera, pijte vodu a jezte potraviny s vysokým obsahem bílkovin, například mandle.
  5. 5
    Poslouchejte veselou hudbu. Zkuste to i v případě, že na to nemáte náladu. Pusťte si hudbu, na kterou rádi tančíte. Brzy si začnete poklepávat nohou, zrychlí se vám tep a budete mít opět spoustu energie.
    • Můžete si také přečíst článek, poslouchat zajímavý podcast, učit se jazyk nebo dělat cokoli jiného, co vás nadchne a pomůže vám znovu se soustředit.
  6. 6
    Zdřímněte si. Místo abyste odolávali pokušení spát, si jděte lehnout. Když si 15-20 minut zdřímnete, budete potom mít spoustu energie. [6] Odpolední spánek je možná přesně to, co potřebujete, abyste vydrželi vzhůru až do večera, zejména pokud jste minulou noc spali málo.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Změny životního stylu

  1. 1
    Pravidelně cvičte. Když se během dne dostatečně unavíte, budete mít jistotu, že budete v noci dobře spát a budete se cítit odpočatí. Pokud máte sedavé zaměstnání, cvičení vám může velmi pomoci. Začněte s půlhodinovými procházkami denně a pokud vás to bude bavit, začněte i běhat, jezdit na kole, nebo plavat. Můžete se unavit také tím, že začnete dodržovat následující pravidla:
    • Místo jezdění výtahem choďte po schodech.
    • Pokud jezdíte hromadnou dopravou, choďte pěšky na vzdálenější zastávky.
    • Zkuste každý den ráno 7 minut cvičit.
  2. 2
    Po 20.00 večer už nejezte. Když budete jíst pozdě večer, mohlo by to ovlivnit váš spánek. Když máte plný žaludek, vaše tělo je zaneprázdněno trávením a nemůže odpočívat. Dejte si tedy večeři dříve a vyhněte se nočním svačinám.
    • Alkohol může také ovlivnit váš spánek. Ze začátku po něm budete unavení, ale nepodaří se vám dosáhnout hlubokého spánku. Proto se ráno po propitém večeru lidé cítí velmi unaveně, i když spali déle než 8 hodin. [7]
  3. 3
    Nemějte v ložnici elektronická zařízení. Kontrolujete si emaily a čtete si články na telefonu nebo tabletu, dokud nezhasnete? Potom je velmi pravděpodobné, že máte problémy se spánkem a cítíte se unavení, protože váš mozek nestihne vypnout a připravit se na spánek. Před spaním byste se měli uklidnit a nepoužívat žádná elektronická zařízení.
    • Počítač nechejte v jiné místnosti, nebo ho alespoň vypněte. Nemějte ho zapnutý, jinak vás bude lákat.
    • Pokud jej musíte nechat ve svém pokoji, protože je to váš budík, dejte jej na druhou stranu místnosti, abyste ho pořád slyšeli.
    • Vaše ložnice by měla být příjemná a klidná. Na postel si dejte měkké polštáře, na noční stolek vonné svíčky a mějte ložnici stále uklizenou. Neměli byste v ní mít nic, co vydává zvuky, nebo má dráty.
  4. 4
    Zvykněte si na spánkový režim. Když budete chodit spát každý den ve stejnou dobu a také každý den ve stejnou dobu vstávat, odpočinete si mnohem více. Pokud o víkendech zůstáváte vzhůru do 2:00 a spíte do oběda a přes týden vstáváte v 6:00, vaše tělo bude zmatené a vy budete unavení. Zvykněte si na pravidelný spánkový režim, abyste své tělo zbytečně nezatěžovali.
    • Snažte se vyhnout se budíku. Počkejte, až se probudíte sami od sebe. Když se probudíte přirozeně, budete mít přes den více energie, protože své tělo nebudete nutit k něčemu, na co není připravené.
    Reklama

Tipy

  • Ustelte si postel, abyste nemohli pokračovat ve spánku. Budík si dejte daleko od postele, abyste ho mohli vypnout jedině tak, že vstanete.
  • Otevřete okno a pusťte si do ložnice čerstvý vzduch (zejména pokud je venku chladno).
  • Snažte se vyspat se každou noc dobře, abyste nebyli přes den unavení.
  • Jakmile se probudíte, vylezte z postele a ustelte si, aby vás nelákalo si opět lehnout a usnout.
  • Dejte si čaj a jděte si zaběhat.
  • Vezměte si mátovou žvýkačku.
  • Promasírujte si prsty oblast pod očima, pomůže vám to probudit se.
  • Namočte žínku a dejte ji na 15 minut do mrazáku. Potom si ji přiložte na obličej.
  • Každou noc byste měli spát 7-9 hodin.
  • Hned po probuzení si dejte sprchu.
  • Jako budík si nastavte nějakou svoji oblíbenou písničku, abyste měli hned po probuzení spoustu energie.
  • Také vám pomůže vyčistit si zuby.
Reklama

Varování

  • Neposlouchejte rockovou hudbu příliš nahlas, mohli byste si poškodit sluch.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 65 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 737 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 18 737 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama