Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Freestyle rap je unikátní kombinace skládání rýmů, bohaté slovní zásoby, charismatu a ochoty se předvádět. Zezačátku se to může zdát obtížné, ale když se budete řídit jednoduchými kroky, za chvíli z vás bude u mikrofonu profesionál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Poslouchejte hip-hop

 1. 1
  Poslouchejte hip-hopové skladby tak často, jak jen můžete. Tak jako nedokážete napsat dobrou povídku, aniž byste kdy četli jedinou knihu, potřebujete poslouchat spoustu hip-hopových skladeb a rapu, než začnete psát své první sloky. Zajímejte se o historii rapu, o celou tuto subkulturu, a snažte se pochopit její základy a principy. Je to živoucí, měnící se věc, které se musíte plně oddat.
  • V posledních letech se součástí hip-hopové scény staly online mixy. Za strmým vzestupem Lil Waynea po roce 2000 [1] stálo několik široce diskutovaných mixů, které byly k dispozici zdarma online. Některé z nich byly složené převážně z freestylu. Poslechněte si free mixy, je to dobrý způsob, jak zapříst hovor o současném dění v moderním hip-hopu.
 2. 2
  Poslouchejte aktivně. Studujte styly slavných rapperů, než si vytvoříte vlastní. Vytiskněte si jejich texty a freestyly a čtěte si je, jako byste četli báseň. Nezapomínejte ani na hudbu, najděte si rytmus, do kterého byste si chtěli zkusit rapovat.
  • Eminem je známý pro rychlé tempo, chytlavé rytmy a přesné zapadání do nich, zatímco Lil Wayne se proslavil skvělými online mixy, vtipnými rýmy a zlatým úsměvem. Najděte si ale mezi rappery své vlastní vzory:
  • A$AP Rocky, Tribe Called Quest, Big L, Nas, Mos Def, Notorious B.I.G., Tupac, Kendrick Lamar, Freddie Gibbs, Jedi Mind Tricks, Army of The Pharaohs, MF Grimm, Jus Allah, Shabazz Palaces a Wu-Tang Clan jsou všichni úplně jiní a přitom velmi talentovaní rappeři nebo skupiny, a určitě stojí za poslech.
  • I poslouchání rapu, který není úplně váš šálek kávy, vás může obohatit a pomoci vám, najít si svůj styl. Utvářejte si názory. Diskutujte. Bavte se s přáteli o různých interpretech.
 3. 3
  Naučte se některé sloky nazpaměť. Vyberte si pasáž z vaší oblíbené písně a poslouchejte ji, dokud si ji nezapamatujete. Přeříkávejte si ji během dne, nebo při chůzi. Vypěstujte si cit pro slabiky a plynutí slov, věnujte pozornost tomu, jak slova cítíte, když je říkáte.
  • Zamyslete se, co přesně se vám na téhle pasáži líbí. Co ji činí výjimečnou?
  • Najděte si instrumentální verzi, a zapamatovaná slova si zkuste rapovat do ní. Pomůže vám to získat cit pro plynulost a rychlost slov.
 4. 4
  Poslouchejte freestyle rap. Předem nepsaný freestyle, rapovaný hned načisto, působí drsnějím, neuhlazeným dojmem, než klasické nahrávky, a to ho dělá nepředvídatelným a vzrušujícím. Freestyle je jedinečný, a poslouchat jiné rappery dělat freestyle je dobrý způsob, jak pár triků odkoukat.
  • Běžte se podívat na skutečný souboj dvou rapperů ve freestyle, pokud se ve vaše městě konají. Zároveň se tak seznámíte s komunitou a vytvoříte si užitečné konexe.
  • You tube je úžasným zdrojem záznamů soubojů ve freestyle z celého světa. najdete tam vše od klasiky jako B.I.G., rapující na rohu ulice v sedmnácti letech, po Eminemovy souboje a amatérské soutěže v New Yorku. Stačí jen hledat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Neustále obohacujte svoji slovní zásobu

 1. 1
  Pište. Čím víc budete psát rýmy a sloky, tím víc jich budete doopravdy znát. Vymyslete a zapište si několik verzí každého rýmu. Jejich bloky vám pak poslouží při rapování, když budete rychle muset rychle přijít s nápadem.
  • Procvičujte se. Napište si třeba 5 náhodných slov a složte za jejich použití krátký rým na pár řádků.
  • Nedělejte si starosti, pokud to, co píšete není skutečný "rap." Důležité je nepřestávat, a psát. Vypěstujte si dobré návyky jako psaní deníku a disciplinovaně soustřeďte pozornost na slova, přemýšlení o jejich kompozici, což je něco, co budete ve freestylu muset dělat velmi rychle.
 2. 2
  Čtěte. Chcete-li se stát freestyle rapperem, slova budou váš denní chleba. Budete je používat stejně, jako malíř používá barvu, a sochař kámen. Potřebujete mít co největší slovní zásobu, abyste byli schopní rychle to správné zakomponovat do věty. Čtěte různé žánry, knihy, komixy, online články, časopisy.
  • Čtěte životopisy slavných rapperů. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou - zvýšíte své povědomí o hip-hopu a zároveň si obohatíte slovník.
 3. 3
  Pořiďte si slovník rýmů. Stane se z něj váš nejlepší přítel. Dívejte se na něj ne jako na berličku, ale jako na zdroj kreativních nápadů. Není to podvod, nakouknout do něj, když píšete, protože vám to možná vnukne nápad, na který byste sami nepomysleli.
  • Dobrý, levný slovník a tezaurus jsou také vděčné zdroje. Čím širší slovní zásobu máte, tím zajímavější vaše texty budou.
 4. 4
  Aktivně se učte nová slova a obraty. Když narazíte na něco, čemu nerozumíte, vyhledejte si to. Hip-hop používá ve velké míře žargon, hledejte význam na internetu. "Love Sosa" od Chief Kiefa nedává smysl, pokud si myslíte, že je o hráči baseballu.
  • Lístečky s novými slovy si lepte různě po domě. Můžete se tak učit při vaření snídaně, nebo čištění zubů, pokud si na dlaždičky v kuchyni a koupelně nalepíte lístečky s poznámkami.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Začněte s rapováním

 1. 1
  Začněte s rýmováním do rytmu. Najděte si instrumentální hudbu, která se vám líbí a nechte ji chvíli hrát. Musíte cítit rytmus a beat. Zkuste do hudby zarapovat slova, která už máte napsaná, případně vymyslete nová, přímo na míru hudbě. Opakujte to znova a znova, dokud si nebudete jistí kadencí skladby. Nebuďte zklamaní, když se zpočátku do rytmu nebudete strefovat.
  • Většina skladeb má intro, kdy se čeká, až rapper nastoupí. Nemáte-li přístup k instrumentálním skladbám nebo youtube, trénujte na těchto pasážích.
 2. 2
  Improvizujte. Až získáte cit pro rytmus a vaše rýmy vám dojdou, udělejte první krůček k freestyle rapu. Zoapkujte větu, kterou už jste řekli, ale vymyslete na ni bleskově nový rým.
  • Netrapte se, když vaše rýmování zpočátku nedává smysl. Učíte se nechat se unášet rytmem, a v mysli vytvářet kreativní rýmy. Stejně vás zaím nidko neposlouchá.
 3. 3
  Přestaňte přemýšlet. Když budete příliš přemýšlet o následující větě, zaškobrtnete v té, kterou právě rapujete. Trénujte nechat své myšlenky volně letět z jedné na druhou. Nejlepší freestyleři jsou uvolnění, naladění na rytmus. Pokud inspirace nepřichází, nelámejte to přes koleno. Poslouchejte hudbu a napište nový text, nebo si vyberte jinou skladbu.
  • Zamkněte se v pokoji, ve sklepě nebo v garáži. Pokud o to nestojíte, nikdo vaše zkoušky nemusí slyšet. Když budete trénovat potají, váš debut před diváky bude o to překvapivější.
 4. 4
  Nepřestávejte. I když uděláte chybu, naučte se přes ni přenést a pokračovat. Pokud se zakoktáte u jednoho nebo dvou slov, zkuste hned říct něco jako: "Did I stutter? My flow should be soft like butter." Rap je jako komedie - vše záleží na načasování.
  • Zkušení freestyle rappeři mají vždy zásobu rýmů pro případ nouze, které poslouží jako výplň ve chvílích, kdy dojde inspirace. Jsou to věty, které lze použít vždy, když nevíte, jak dál, a potřebujete čas na vymyšlení nového rýmu. Jak se budete ve freestylu zlepšovat, tato pasáž se bude zkracovat. Opravdu dobří freestyleři si vystačí s jednoslabičnou výplní jako "Yo", nebo "Matter of fact". Časem se tahle věta stane něčím, co budete rapovat, aniž byste si to uvědomovali.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Cesta k vlastnímu freestyle

 1. 1
  Zrychlete svoje rýmy. Nejlépe to jde, pokud svůj způsob přemýšlení obrátíte. Začínali jste napsanou větou, a pak se od ní pomalu odkláněli za pomoci improvizace. Teď postup otočte a improvizujte, abyste skončili u vaší napsané věty, o které víte, že je dobrá.
  • Tady vám právě velmi pomůže znalost mnoha slov. Máte-li dobrou větu, trénujte co nejvíc různých rýmů na ni. Hrajte si a trénujte, díky tomu budete mít při vystoupení spoustu možností, jak improvizovat.
 2. 2
  Pohrávejte si se slovy. Na začátku vám asi půjde nejlépe freestyle, zakončený rýmy typu "bear" a "chair," ale brzy si na ně zvyknete, a vaše nové rýmy mohou být těžkopádné.[2]
  • Protahování a zkracování slov může posloužit při vytváření dalších rýmů.
  • Lehce posunutá výslovnost nebo asonance (rým pouze na základě samohlásky) jsou v rapu častým prvkem.
 3. 3
  Vyvolejte v lidech úsměv. Věty, které vtipně přirovnají jednu věc ke druhé, jako Raekwonovo "I get deep like a baby seal," propojují hip-hop a poezii.
  • Do notýsku si poznamenávejte nápady na vtipné věty. Experimentujte - napište si začátky a konce rýmů a zkuste je kombinovat mezi sebou. Každá zanechá jiný dojem, sami budete překvapeni, co všechno dokážete vymyslet.
 4. 4
  Buďte sami sebou. Pokud jste puberťák z předměstí, těžko můžete rapovat o svém velkém kokainovém impériu jako Rick Ross. Rapujte o tom, co je vám blízké, a co dobře znáte. Buďte upřímní. Nejdůležitější věc (kterou navíc ostatní freestyleři ocení), je, když je váš rap podložen osobními zkušenostmi.
  • Opakování rýmů, které napsal někdo jiný je sice skvělé cvičení a trénink, ale ve freestylovém světě je to považováno za absolutní tabu. Jakmile se na to cítíte, pište svoje vlastní písně.
 5. 5
  Vyzkoušejte si freestyle před přáteli. Až se budete cítit dostatečně připraveni, pozvěte pár přátel, kterým důvěřujete, a vyzkoušejte si rap před nimi. Nacvičíte si tak freestyle před lidmi, přátelé vás navíc povzbudí a dají užitečné rady.
  • Zapojte publikum. Nechte je, ať vám vyberou hudbu, na kterou budete rapovat. Nechte někoho, ať vybere téma, nebo předmět v místnosti, nebo jakékoliv slovo, a nahlas ho řekne. Pomůže vám to zlepšovat vaše schopnosti, protože kamarád tak bude řídit vaše freestyle rapování.
  • Máte-li přátele, kteří se také zajímají o freestyle, zkuste si spolu střídat sloky a rýmy. Tam, kde jednomu dojde dech, druhý okamžitě naskočí. Až dojdou rýmy druhému, snažte se co nejdřív zase začít, a udržet stejné téma nebo rytmus. Pokud vám to spolu půjde, můžete uvažovat o založení vlastní crew.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Další krok

 1. 1
  Zapojte se do soutěže ve freestyle rapování, nebo do bitvy rapperů. Budete rapovat na hudbu, vybranou DJem, a bude vám měřen čas, takže nebudete moct při vymýšlení rýmů příliš přemýšlet. Soutěžit s vámi bude další rapper, který bude možná zkušenější, než vy, a s radostí vás bude shazovat a vychutnávat si potlesk publika. Tak to na soutěžích chodí - musíte mít hroší kůži a něco umět, než se poprvé předvedete před publikem.
  • Choďte se na soutěže často dívat, než se do nějaké přihlásíte. Učte se, a rozvíjejte své schopnosti, než se poprvé vydáte na pódium.
 2. 2
  Buďte originální. Zkuste se seznámit s novými producenty, dávejte své projekty na internet. Máte-li nahrávku, přidat do ní vaše rapování si nežádá víc, než mikrofon, základní nahrávací vybavení, a softwarový editor.
  • Účast na představeních, soutěžích a dalších akcích, je skvělá příležitost, potkat se s dalšími rappery a hudebníky, se kterými můžete třeba v budoucnu spolupracovat, nebo vám mohou být jinak užiteční (a vy pro ně).
 3. 3
  Buďte online. Pokud eventuálně nahrajete dostatek materiálu, na který jste pyšní, sdílejte svůj výtvor na Youtube a sociálních sítích. Sestavte si kompilaci, a dejte ji na internet zadarmo ke stažení. Čím dál více rapperů vystřelila na výsluní právě volně dostupná kompilace.
  • Vypalte CD se svou hudbou a kontaktem na sebe, a zadarmo je rozdávejte na koncertech nebo jiných setkáních.
 4. 4
  Trénujte a cvičte. Uložte si hudbu do svého telefonu nebo iPodu, v duchu si skládejte rýmy při každodenní činnosti, až půjdete po ulici nebo pojedete autobusem. Čím víc budete rýmy procvičovat, tím lepší budou.
  Reklama

Tipy

 • Pilujte k dokonalosti krátké, jednoduché rýmy. Pamatujte na to, že mít dobrý rytmus a průměrné rýmy je lepší, než mít sice skvělé rýmy, ale vypadávat z rytmu! Začněte jednoduchými slovy.
 • Procvičovat můžete kdykoliv - když čekáte u lékaře, cestou domů ze školy, v tramvaji nebo autobuse...je dobré s sebou mít notýsek nebo chytrý telefon a nápady si zapisovat.
 • Sebevědomí je klíčové. Bušte sami sebou, a alespoň zpočátku rapujte o věcech, které dobře znáte.
 • Cvičte a trénujte každý den. Nevzdávejte se. Čím víc budete cvičit, tím lepší z vás bude rapper•.
 • Dívejte se okolo sebe. Prozkoumejte dům, kde bydlíte, a všímejte si věcí okolo. Mohou vás inspirovat k novým textům.
 • Pokud vás vůbec nenapadá, jak začít zkuste první slovo, které si někde přečtete. Například: "wikihow, wow, who doesn't need that right now, I'm crap at rap, so I'm just gonna take a chance."
Reklama

Varování

 • Souboje rapperů mají být zábava, a místo k setkání. Nebuďte agresivní. Vyhýbejte se konfrontaci. Respektujte osobní prostor ostatních.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 135 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 965 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 10 965 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama