Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí si prošlo rozchodem s partnerem, ale rozchod s kamarádem může být ještě těžší. Když se pohádáte a není možné se opět usmířit, nebo když už si nemáte co říct, je často lepší vztah ukončit. Je možné nechat přátelství „vyšumět“ přirozeně, upřímně si promluvit, nebo přerušit veškerý kontakt. V každém případě se ovšem musíte připravit na to, že to bude nepříjemné.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Promluvte si

 1. 1
  Domluvte si schůzku, abyste si mohli v klidu promluvit. Pokud nechcete, aby mezi vámi vznikala zbytečná nedorozumění, měli byste si s kamarádem upřímně promluvit z očí do očí. Park nebo kavárna je ideálním místem, protože jde o neutrální veřejné lokality. I když se může stát, že bude váš rozhovor trochu emociální, oba budete jistě klidnější, když spolu budete mluvit na veřejnosti.
  • Nechoďte spolu na oběd, protože by se mohlo stát, že byste si brzy neměli co říct.
  • Pokud se s kamarádem nechcete vidět, je v pořádku vztah ukončit po telefonu. Neměli byste mu ale psát – je to neslušné a neuctivé.
  • Neukončujte vaše přátelství mezi lidmi. Bylo by to trapné jak pro vás, tak pro vašeho kamaráda.
 2. 2
  Řekněte kamarádovi, proč se s ním chcete přestat kamarádit. Buďte upřímní a dejte jasně najevo, co vám vadí. Svedla vaše kamarádka vašeho partnera? Nebo vás neustále ponižuje? Ať máte jakýkoli důvod, měli byste ho říct. Když kamarádovi řeknete narovinu, co vám vadí, budete působit vyzráleji a kamarád bude jistě rád, že bude vědět, co se stalo.
  • V některých situacích ovšem není dobré být příliš upřímný. Pokud se vám kamarád jednoduše nelíbí a nemáte žádný konkrétní důvod, nemá smysl to říkat. Pokud je to váš případ, měli byste přátelství nechat přirozeně vyšumět.
 3. 3
  Dejte kamarádovi šanci, aby vám řekl vše, co má na srdci. Váš kamarád se bude pravděpodobně chtít bránit, omlouvat, nebo obojí. Měli byste ho vyslechnout, protože je možná šance, že budete moci zůstat i nadále přátelé. Pokud se mezi vámi vyskytlo nějaké nedorozumění, měli byste to vědět. Pokud to ovšem není možné, pokračujte se svým plánem přátelství ukončit.
 4. 4
  Nastavte si hranice. Můžete přátelství ukončit jednou provždy, nebo vám nemusí vadit vídat se s bývalým kamarádem za určitých okolností. Ať je to jakkoli, dejte své záměry jasně najevo a řekněte kamarádovi, že odteď bude vše jinak. Když určíte hranice předem, nebude vás to lákat je později měnit.
  • Pokud s ním nechcete už nikdy mluvit, řekněte mu, že už ho nikdy nebudete kontaktovat a že si nepřejete, aby kontaktoval on vás.
  • Pokud vám nevadí trávit s ním čas mezi ostatními přáteli, ale nechcete se s ním vídat o samotě, řekněte to. Můžete také říct, že se v budoucnu můžete pokusit přátelství obnovit (ale jen pokud to myslíte vážně). Když nedáte jasně najevo, co si přejete, bývalý kamarád se vás bude snažit kontaktovat, i když si to nebudete přát. Musíte mu říct, co od něho očekáváte, abyste ho zbytečně nezmátli.
 5. 5
  Držte se svých hranic. Pokud se vás bývalý kamarád pokusí opět kontaktovat, nereagujte na to. Dali jste mu jasně najevo, že vaše přátelství skončilo a nemáte povinnost mu to opakovat. Je to jako rozchod s partnerem – už za toho druhého nenesete žádnou odpovědnost.
  • Bohužel se to snadno řekne. Pokud je váš kamarád hodně smutný nebo naštvaný, nebude snadné ignorovat jeho pokusy o kontakt. Pokud to myslíte opravdu vážně, nedovolte mu překračovat hranice. Dali byste mu zbytečně falešné naděje a v budoucnu byste to měli ještě horší.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nechejte přátelství přirozeně vyšumět

 1. 1
  Pokud se jeden druhému navzájem vzdalujete, nebojujte s tím. Tato metoda se nejlépe hodí pro případ, že si s kamarádem jednoduše už nemáte co říct. Nemusíte mít žádný konkrétní důvod k ukončení přátelství – možná se jen chcete vídat s jinými lidmi. Travte svůj čas s těmi, se kterými ho chcete trávit a věnujte se činnostem, které vás baví. Váš kamarád bude pravděpodobně dělat to samé, takže vaše přátelství přirozeně skončí.
 2. 2
  Přestaňte kamarádovi psát a volat. Pokud chcete ukončit vaše přátelství, budete muset zastavit komunikaci. Nedomlouvejte se na schůzkách a nevolejte si. Nepište si na internetu a neposílejte si žádné zajímavé odkazy a fotky. Můžete si popovídat, když se potkáte osobně, ale vyhýbejte se zbytečnému kontaktu.
  • Když se s kamarádem přirozeně odcizujete, není těžké vídat se méně. Pravděpodobně se budete oba raději věnovat jiným věcem, takže vám nebude dělat problém nevídat se a nekomunikovat.
  • Na druhou stranu pokud se s vámi váš kamarád chce přátelit dále, mohli byste mu tímto přístupem ublížit. Je opravdu těžké nezranit něčí city, když chcete ukončit vzájemné přátelství. Budete se muset rozhodnout, zda přátelství skutečně chcete ukončit.
 3. 3
  Bavte se o nedůležitých věcech. Přátelé se sbližují díky tomu, že si povídají o důležitých věcech a navzájem se svěřují. Pokud chcete ukončit přátelství s nějakým kamarádem, přestaňte si s ním povídat. Když se budete držet jen nedůležitých a povrchních témat, nebudete mít problém přátelství ukončit. Když se budete stále svěřovat jeden druhému, bude to pro vás mnohem těžší.
  • Pokud si s vámi kamarád chce stále povídat o osobních věcech, například o svých vztazích, snažte se vždy změnit téma. Když budete mluvit o jiných věcech, vyhnete se hlubokým a osobním rozhovorům.
  • Nakonec si váš kamarád všimne, že si už nepovídáte tak, jako dřív. Připravte se na to, že se vás na to buď zeptá, nebo se k vám začne také chovat odměřeně.
 4. 4
  Slušně odmítejte pozvání. Bude nějakou dobu trvat, než si váš kamarád uvědomí, že vaše přátelství skončilo. Měli byste odmítat všechna jeho pozvání. Pokud jde o nějakou skupinovou akci, můžete se zúčastnit, ale nechoďte s ním nikam sami. Tím byste to zbytečně mátli.
  • Pokud váš kamarád není připraven přátelství ukončit, vaše odmítání mu jistě ublíží. Musíte se rozhodnout, zda nebude lepší si s ním upřímně promluvit a přátelství ukončit.
 5. 5
  Když to bude nutné, na něco se vymluvte. Pokud nejste připraveni kamarádovi říct pravdu, připravte si výmluvy. Řekněte, že máte moc práce, že musíte dělat úkoly, nebo že musíte pomoci někomu z rodiny. Zdá se, že je to ten nejjednodušší způsob, jak přátelství ukončit, ale uvědomte si, že není moc hezké se takto chovat k někomu, s kým jste se přátelili. Pokud ovšem máte dobrý důvod přátelství ukončit a nechcete se pouštět do přímých konfrontací, výmluvy by měly fungovat skvěle.
 6. 6
  Postupně nechejte přátelství dojít ke konci. V nejlepším případě si váš kamarád všimne, že něco není v pořádku a přestane se s vámi vídat sám. Pokud se vás ale zeptá, co se děje, měli byste mu to vysvětlit. Připravte se na to, že to pro něho nebude lehké, protože je možné, že je vaše přátelství pro vašeho kamaráda důležité.
 7. 7
  Pokud se jedná o kamaráda, který se k vám chová špatně, můžete s ním přerušit veškeré styky a nereagovat na něho. Pokud vás kamarád fyzicky zneužívá, nebo s vámi manipuluje, nedlužíte mu ani slušné chování. Přerušte veškerý kontakt, smažte si ho ze sociálních sítí a začněte se mu vyhýbat.
  • Když se budete snažit s ním o tom mluvit, mohlo by se stát, že veškerou vinu svede na vás a vy se kvůli tomu budete cítit špatně. Nedovolte, aby se něco takového stalo. Pokud víte, že se váš kamarád zachová nečestně, jednoduše s ním přestaňte komunikovat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se vypořádat s následky

 1. 1
  Vypořádejte se s emocemi svého bývalého kamaráda. Rozchody nejsou jednoduché, ať už je zapříčiní cokoli. Připravte se na to, že váš kamarád bude plakat, bude vás žádat, abyste si to rozmysleli, nebo bude velmi naštvaný. Uvědomte si, že jste byli dost silní na to, abyste přátelství ukončili, takže musíte být dost silní i na to, abyste se vypořádali s tím, co bude následovat. Nedovolte, abyste se kvůli bývalému kamarádovi cítili provinile. Pamatujte si, jaké hranice jste si určili a v případě potřeby přerušte veškerý kontakt.
 2. 2
  Dávejte si pozor na pasivně agresivní chování. Je možné, že se vám bude bývalý kamarád snažit znepříjemnit život. Pokud spolu pracujete nebo spolu chodíte do školy, budete si na to muset dávat pozor. Je možné, že se proti vám kamarád obrátí, bude o vás šířit drby, nebo se vás bude snažit shodit před ostatními lidmi. Buďte silní a uvědomte si, že to jen potvrzuje, že jste udělali správnou věc.
  • Pokud se chování bývalého kamaráda vyhrotí do agresivity, budete to muset řešit. Promluvte si s učiteli, nebo s nařízeným v práci a připravte si důkazy, které vám pomohou bývalého kamaráda usvědčit.
  • V krajním případě můžete celou situaci řešit i právně. Pokud vám bývalý kamarád nedá pokoj, nebo vás obtěžuje, nechejte si vystavit soudní zákaz styku.
 3. 3
  Uvědomte si, že ukončení vašeho přátelství ovlivní i vaše ostatní vztahy. Když se přestanete kamarádit s jedním kamarádem, ovlivní to všechny ostatní lidi, které oba znáte. Pokud oba patříte do jedné party, nějakou dobu se budete cítit trochu nepříjemně. Můžete jen doufat, že si ostatní přátelé nebudou vybírat strany. Pokud se to stane, budete alespoň vědět, kdo jsou vaši skuteční přátelé.
 4. 4
  Pečujte o sebe. Po ukončení přátelství se pravděpodobně budete cítit svobodní, ale přesto to nebude jednoduché. Je těžké někomu ublížit a následky mohou trvat déle, než byste čekali. Po ukončení přátelství začněte trávit více času s lidmi, které máte rádi. Obklopte se svými milovanými a snažte se na bývalého kamaráda zapomenout.
  • Pravděpodobně vám bývalý kamarád bude i chybět a budete vzpomínat na všechno dobré, co jste spolu prožili. Myslete na to, že i když byl váš vztah ze začátku dobrý, později se zkazil a nebylo možné to změnit. Je naprosto normální cítit v takové situaci smutek.
  Reklama

Tipy

 • Buďte tvrdí a snažte se vyhnout se nedorozuměním.
 • Když budete kamarádovi říkat, že chcete přátelství ukončit, nebude to příjemné, ale později se budete cítit mnohem lépe.
 • Dávejte si pozor na pálení mostů. Je těžké obnovit zkažené přátelství, takže musíte mít jistotu, že chcete vztah skutečně ukončit.
 • Vaši společní přátelé budou mít možná pocit, že se musejí postavit na stranu jednoho vás, takže se připravte na to, že to s nimi budete muset probrat.
 • Pokud si nevíte rady, požádejte o pomoc někoho z rodiny, nebo někoho z přátel. Třetí osoba vám může poskytnout cenné rady.
 • Pokud s kamarádem nechcete mluvit osobně, pošlete mu email, nebo mu zavolejte.
 • Nemusíte se cítit provinile proto, že váš kamarád nebyl dobrým kamarádem.
 • Zapomeňte na pocity viny a uvědomte si, že jste udělali správnou věc.
 • Uvědomte si, že všechna přátelství jsou dobrovolné vztahy. Není vaší povinností pokračovat ve vztahu s někým, s kým se bavit nechcete.
 • Pokud s kamarádem nechcete mluvit sami, poraďte se například se školním psychologem, který vám v případě potřeby může dělat prostředníka.
 • Pokud máte povrchní důvody (například toužíte po popularitě), raději si to rozmyslete. Mohli byste toho později litovat.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 95 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 774 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 7 774 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama