Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy vztahy dosáhnou bodu, kdy víte, že partnera, se kterým jste, stále milujete, ale už do něj nejste zamilovaní. Neexistuje sice žádný správný způsob, jak se s někým rozejít, ale rozhodně existují věci, které můžete udělat (a neměli byste dělat), které vám pomohou rozchod oběma stranám usnadnit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1 ze 2:
Připravte se

 1. 1
  Ujasněte si, zda skutečně chcete vztah trvale ukončit. Nerozcházejte se s partnerem, pokud si nejste jistí tím, že s ním už nikdy nebudete chtít být. I když si to po rozchodu rozmyslíte a budete souhlasit s tím, že se k sobě vrátíte, bude váš vztah navždy poškozen a už nikdy nebude takový, jako dříve.
  • Připravte se na to, že partnerovi ublížíte a (alespoň ze začátku) se s vámi nebude chtít přátelit.
  • Nevyhýbejte se rozchodu jen proto, že se bojíte být single. Jediným způsobem, jak najít toho pravého, je být sám.
  • Nevyhýbejte se rozchodu proto, že partnerovi nechcete ublížit. Možná vám rozchod připadá krutý, ale pokračovat ve vztahu s někým, koho nemilujete, je ještě horší.
  • Nenavrhujte partnerovi „pauzu“. Pauzy ve vztazích jsou většinou jen prvním krokem k rozchodu. Pokud máte pocit, že si od partnera potřebujete odpočinout, pravděpodobně to znamená, že se s ním chcete rozejít, ale nechcete být sami. Místo abyste partnera žádali o pauzu, si ujasněte, zda jste připraveni vztah ukončit a potom to udělejte.
 2. 2
  Zařiďte všechny praktické nezbytnosti. Pokud s partnerem žijete, rozhodněte si, kdo se odstěhuje a kdo zůstane (toto téma je samozřejmě otevřeno diskusi). Pokud očekáváte, že se partner odstěhuje, budete mu muset dát dost času, aby si mohl najít nové bydlení a během této doby byste měli z bytu odejít.
  • Požádejte rodiče, nebo kamarády, zda u nich můžete několik dní zůstat, nebo si na několik nocí pronajměte hotelový pokoj.
  • Pokud spolu nežijete, ale vídáte se každý den v práci nebo ve škole, budete se muset zamyslet nad tím, zda je to dobrý důvod k reorganizaci časového plánu. Pokud máte pocit, že spolu nebudete vycházet, můžete si najít novou práci, nebo si připravit jiný rozvrh, abyste se s bývalým partnerem nemuseli každý den vídat.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Jak na rozchod

 1. 1
  Vyberte si vhodnou dobu. Pochopitelně neexistuje žádná vhodná doba pro rozchod s někým, koho milujete, ale měli byste se vyhýbat následujícím situacím:
  • Nerozcházejte se s partnerem v době nějaké osobní krize, například smrti v rodině, diagnózy vážné choroby, nebo ztráty zaměstnání. Pokud partner zrovna prožívá velkou krizi, měli byste nějakou dobu počkat, abyste mu nepřidělávali další bolest.
  • Nerozcházejte se s partnerem uprostřed hádky. Neukončujte vztah v zápalu vášně – mohli byste říct něco, co jste říct nechtěli a možná byste svého rozhodnutí později litovali.
  • Nerozcházejte se s partnerem před ostatními lidmi. Pokud se s partnerem chcete rozejít na veřejnosti, udělejte to alespoň u nějakého tichého stolu, kde vás nikdo neuslyší. Uvědomte si, že rozchod je pro jednoho z vás nebo oba zdrcující a pravděpodobně budete chtít trochu soukromí.
  • Nerozcházejte se s partnerem po telefonu nebo po emailu. Pokud toho druhého skutečně milujete, měli byste si s ním promluvit osobně. Jedinou výjimkou jsou vztahy na dálku, kdy není možné se vidět osobně.
 2. 2
  Připravte svého partnera na tento rozhovor. Neměli byste partnera překvapit tím, že mu zničehonic řeknete, že se s ním chcete rozejít. Vezměte si partnera stranou a řekněte mu, že s ním chcete mluvit o něčem důležitém.
  • Můžete partnerovi poslat zprávu nebo email, abyste mu řekli, že s ním chcete mluvit o něčem vážném. Bude tak mít čas se na rozhovor připravit.
 3. 3
  Buďte upřímní, ale ne příliš tvrdí. Každý si zaslouží pravdu, ale zároveň existují věci, kterými byste partnerovi pouze zbytečně ublížili. Kritizujte partnera pouze v případě, že máte pocit, že mu to může pomoci.
  • Pokud bylo na vašem vztahu něco špatně, například jste neměli žádné společné zájmy, měli byste to partnerovi říct. Když budete upřímní a řeknete partnerovi, co se vám nelíbí, pomůžete mu rychleji pochopit, proč jste se rozhodli vztah ukončit a co mohl udělat lépe.
  • Vyjádřete kritiku jemně. Pokud toho druhého skutečně milujete, měli byste se snažit ochránit jeho sebevědomí. Místo abyste řekli „už mě nepřitahuješ,“ řekněte raději „už mezi námi necítím žádnou chemii.“
  • Ujistěte partnera, že ho stále milujete a záleží vám na něm. Pomůže mu to celý rozchod snáze zpracovat.
 4. 4
  Navrhněte bývalému partnerovi, že můžete zůstat přátelé. Pokud chcete s bývalým partnerem zůstat přátelé, měli byste mu to říct. Připravte se na to, že to odmítne, nebo vás alespoň ze začátku nebude chtít vidět. Respektujte jeho potřeby a dopřejte mu dostatek času.
  • Neměli byste bývalému partnerovi volat, ani psát. Dávali byste mu tím plané naděje a bránili byste mu v tom, aby se posunul dál. I když se rozhodnete zůstat přáteli, měli byste si nějakou dobu udržovat odstup, abyste měli čas se z rozchodu vzpamatovat.
  Reklama

Související články

Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak poznat, kdy je čas na rozchodJak poznat, kdy je čas na rozchod
Jak zapomenout na někoho, koho milujeteJak zapomenout na někoho, koho milujete
Jak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexuJak poznat, zda vás muž využívá kvůli sexu
Jak ukázat ex, že jste se pohnuli dálJak ukázat ex, že jste se pohnuli dál
Jak odhalit patologického lhářeJak odhalit patologického lháře
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak se rozejítJak se rozejít
Jak přestat mluvit sprostěJak přestat mluvit sprostě
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak se šetrně rozejít s přítelkyníJak se šetrně rozejít s přítelkyní
Jak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovaliJak nechat jít někoho, koho jste hluboce milovali
Jak zajistit rozchod nějakého páruJak zajistit rozchod nějakého páru
Jak přestat milovatJak přestat milovat
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama