Jak se rozejít s někým, koho milujete

Někdy vztahy dosáhnou bodu, kdy víte, že partnera, se kterým jste, stále milujete, ale už do něj nejste zamilovaní. Neexistuje sice žádný správný způsob, jak se s někým rozejít, ale rozhodně existují věci, které můžete udělat (a neměli byste dělat), které vám pomohou rozchod oběma stranám usnadnit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1 ze 2:
Připravte se

 1. 1
  Ujasněte si, zda skutečně chcete vztah trvale ukončit. Nerozcházejte se s partnerem, pokud si nejste jistí tím, že s ním už nikdy nebudete chtít být. I když si to po rozchodu rozmyslíte a budete souhlasit s tím, že se k sobě vrátíte, bude váš vztah navždy poškozen a už nikdy nebude takový, jako dříve.
  • Připravte se na to, že partnerovi ublížíte a (alespoň ze začátku) se s vámi nebude chtít přátelit.
  • Nevyhýbejte se rozchodu jen proto, že se bojíte být single. Jediným způsobem, jak najít toho pravého, je být sám.
  • Nevyhýbejte se rozchodu proto, že partnerovi nechcete ublížit. Možná vám rozchod připadá krutý, ale pokračovat ve vztahu s někým, koho nemilujete, je ještě horší.
  • Nenavrhujte partnerovi „pauzu“. Pauzy ve vztazích jsou většinou jen prvním krokem k rozchodu. Pokud máte pocit, že si od partnera potřebujete odpočinout, pravděpodobně to znamená, že se s ním chcete rozejít, ale nechcete být sami. Místo abyste partnera žádali o pauzu, si ujasněte, zda jste připraveni vztah ukončit a potom to udělejte.
 2. 2
  Zařiďte všechny praktické nezbytnosti. Pokud s partnerem žijete, rozhodněte si, kdo se odstěhuje a kdo zůstane (toto téma je samozřejmě otevřeno diskusi). Pokud očekáváte, že se partner odstěhuje, budete mu muset dát dost času, aby si mohl najít nové bydlení a během této doby byste měli z bytu odejít.
  • Požádejte rodiče, nebo kamarády, zda u nich můžete několik dní zůstat, nebo si na několik nocí pronajměte hotelový pokoj.
  • Pokud spolu nežijete, ale vídáte se každý den v práci nebo ve škole, budete se muset zamyslet nad tím, zda je to dobrý důvod k reorganizaci časového plánu. Pokud máte pocit, že spolu nebudete vycházet, můžete si najít novou práci, nebo si připravit jiný rozvrh, abyste se s bývalým partnerem nemuseli každý den vídat.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Jak na rozchod

 1. 1
  Vyberte si vhodnou dobu. Pochopitelně neexistuje žádná vhodná doba pro rozchod s někým, koho milujete, ale měli byste se vyhýbat následujícím situacím:
  • Nerozcházejte se s partnerem v době nějaké osobní krize, například smrti v rodině, diagnózy vážné choroby, nebo ztráty zaměstnání. Pokud partner zrovna prožívá velkou krizi, měli byste nějakou dobu počkat, abyste mu nepřidělávali další bolest.
  • Nerozcházejte se s partnerem uprostřed hádky. Neukončujte vztah v zápalu vášně – mohli byste říct něco, co jste říct nechtěli a možná byste svého rozhodnutí později litovali.
  • Nerozcházejte se s partnerem před ostatními lidmi. Pokud se s partnerem chcete rozejít na veřejnosti, udělejte to alespoň u nějakého tichého stolu, kde vás nikdo neuslyší. Uvědomte si, že rozchod je pro jednoho z vás nebo oba zdrcující a pravděpodobně budete chtít trochu soukromí.
  • Nerozcházejte se s partnerem po telefonu nebo po emailu. Pokud toho druhého skutečně milujete, měli byste si s ním promluvit osobně. Jedinou výjimkou jsou vztahy na dálku, kdy není možné se vidět osobně.
 2. 2
  Připravte svého partnera na tento rozhovor. Neměli byste partnera překvapit tím, že mu zničehonic řeknete, že se s ním chcete rozejít. Vezměte si partnera stranou a řekněte mu, že s ním chcete mluvit o něčem důležitém.
  • Můžete partnerovi poslat zprávu nebo email, abyste mu řekli, že s ním chcete mluvit o něčem vážném. Bude tak mít čas se na rozhovor připravit.
 3. 3
  Buďte upřímní, ale ne příliš tvrdí. Každý si zaslouží pravdu, ale zároveň existují věci, kterými byste partnerovi pouze zbytečně ublížili. Kritizujte partnera pouze v případě, že máte pocit, že mu to může pomoci.
  • Pokud bylo na vašem vztahu něco špatně, například jste neměli žádné společné zájmy, měli byste to partnerovi říct. Když budete upřímní a řeknete partnerovi, co se vám nelíbí, pomůžete mu rychleji pochopit, proč jste se rozhodli vztah ukončit a co mohl udělat lépe.
  • Vyjádřete kritiku jemně. Pokud toho druhého skutečně milujete, měli byste se snažit ochránit jeho sebevědomí. Místo abyste řekli „už mě nepřitahuješ,“ řekněte raději „už mezi námi necítím žádnou chemii.“
  • Ujistěte partnera, že ho stále milujete a záleží vám na něm. Pomůže mu to celý rozchod snáze zpracovat.
 4. 4
  Navrhněte bývalému partnerovi, že můžete zůstat přátelé. Pokud chcete s bývalým partnerem zůstat přátelé, měli byste mu to říct. Připravte se na to, že to odmítne, nebo vás alespoň ze začátku nebude chtít vidět. Respektujte jeho potřeby a dopřejte mu dostatek času.
  • Neměli byste bývalému partnerovi volat, ani psát. Dávali byste mu tím plané naděje a bránili byste mu v tom, aby se posunul dál. I když se rozhodnete zůstat přáteli, měli byste si nějakou dobu udržovat odstup, abyste měli čas se z rozchodu vzpamatovat.
  Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama