Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozhodujeme se každý den. Vše, co řekneme a uděláme je výsledkem rozhodnutí, ať už vědomého, či nevědomého. Pro každou volbu je možné najít jednoduché rozhodnutí. Nejlepší je přistupovat k ní ze všech možných úhlů a nakonec si vybrat tu nejrozumnější a nejvyváženější možnost. V tomto článku se dozvíte jak na to.

Část 1 ze 4:
Jak se rozhodnout rychle

 1. 1
  Buďte v klidu. Když propadnete emocím, ať už pozitivním nebo negativním, nebudete schopni se racionálně rozhodnout. Když se musíte rozhodnout, prvním krokem by vždy mělo být udržet se v klidu. Pokud nejste klidní, odložte své rozhodnutí a nejprve se uklidněte.
 2. 2
  Zjistěte si co nejvíce informací. Vždy je lepší se rozhodovat, když máte dostatek informací. Rozhodování o důležitých věcech by se mělo za každých okolností opírat o logiku.
 3. 3
  Zvažte rizika a zisky. Obecně je nejlepší se rozhodovat tak, že logicky zvážíte rizika a zisky. Pokud je riziko spojené s nějakou možností a výsledky se rovnají pouze malým výhrám, nejlepší by bylo se této možnosti vyhnout. To, jaké riziko se pojí s jakou možností, závisí na vašich osobních preferencích.
 4. 4
  Mějte záložní plán. Připravte si plán pro případ negativního výsledku. Myslete dopředu. Ti, co se umí nejlépe rozhodovat nejsou ti, co nikdy nedělají chyby. Jsou to lidé, kteří doufají v nejlepší, ale připravují se na nejhorší.
 5. 5
  Vyberte si. Nezáleží na tom, o jaké rozhodnutí se jedná. Buďte připraveni převzít zodpovědnost za všechny důsledky svého rozhodnutí. Když se něco nepovede, je vždy lepší vědět, že jste se vědomě rozhodli a neponechali jste nic náhodě. Můžete alespoň říct, že jste udělali vše, co jste mohli. Rozhodněte se a buďte připraveni si za svým rozhodnutím stát.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Zhodnoťte své rozhodnutí

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, koho tím ovlivníte. Jak se vaše rozhodnutí týká ostatních lidí? Ovlivní vaše rozhodnutí lidi, na kterých vám záleží? Myslete na ostatní lidi v průběhu celého rozhodování, hlavně pokud máte partnera nebo rodinu.
 2. 2
  Napište si všechny své možnosti. Na první pohled se možná bude zdát, že máte jen jednu možnost, ale není to pravda. I když jste omezení, vždy máte na výběr. Nesnažte se rozhodovat, dokud nebudete mít kompletní seznam možností.
  • Nemusíte si to nutně psát na papír, stačí si to všechno pamatovat.
  • Později si můžete se seznamu vyškrtnout věci, které vám nebudou vyhovovat, ale ze začátku je dobré napsat si všechny možnosti, ať už jsou jakkoli bláznivé.
 3. 3
  Zvažte možné důsledky. U každé možnosti si napište všechny možné výsledky a označte si je jako negativní nebo pozitivní. Můžete si vedle nich například nakreslit znaménka + a -. Některým lidem funguje nejlépe tzv. rozhodovací strom, který viditelně načrtne každou možnost.
 4. 4
  Vyrovnejte rizika a zisky. U každé možnosti se zamyslete nad tím, jestli nejlepší možný výsledek stojí za riziko nejhoršího možného výsledku. Pokud je pro vás nejhorší možný výsledek naprosto nepřijatelný, což znamená, že byste si nikdy neodpustili, kdyby se to stalo, pravděpodobně byste se neměli takto rozhodovat. Nakonec pokud není zisk úměrný ztrátě, nestojí to za to.
 5. 5
  Nepřehánějte to s přemýšlením. Když budete příliš přemýšlet, celé to jen zhoršíte. Snažte se neviset na každém malém detailu. Někdy se spolehněte na své instinkty, intuici a buďte trochu dobrodružní.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Zjistěte si všechny informace

 1. 1
  Zjistěte si toho co nejvíce. Pokud jde o informace, zjistěte si naprosto vše, co můžete o svém problému vědět a důkladně zvažte všechny možnosti. Pomůže vám to rozhodnout se správně. Pravděpodobně to bude znamenat, že se budete na problém muset zaměřit z více úhlů.
 2. 2
  APožádejte o pomoc přátele. Požádejte o pomoc někoho, komu důvěřujete a o kom víte, že se dokáže správně rozhodovat, nebo už v životě stál před stejným rozhodnutím.
 3. 3
  Požádejte o neutrální radu. Když požádáte o radu někoho, kdo nemá s danou situací vůbec nic společného, také vám to může pomoci. Nezaujatý člověk bude schopen problém vidět jasněji a nebude trpět předsudky.
 4. 4
  Požádejte o pomoc experta. Pokud máte k dispozici nějakého experta na problematiku, kterou se snažíte vyřešit, měli byste si říct o pomoc a požádat ho, aby vám pomohl zhodnotit všechny faktory, kterých jste si ani nevšimli.
 5. 5
  Proveďte si vlastní výzkum. Můžete zkusit zapátrat sami (v době internetu je to velmi jednoduché). Najděte si co nejvíce informací z co nejspolehlivějších zdrojů. Hledejte citace a texty důvěryhodných společností. Cokoli z domén .org., .gov nebo .edu je v zásadě spolehlivé.
  • Odborníci vás také budou schopni navést správným směrem a pomoci vám získat více informací, pokud si chcete všechno zjistit sami.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Zamyslete se nad svými pocity

 1. 1
  Dejte tomu čas. Jistě se budete schopni lépe rozhodnout, když na to budete mít dost času. To vám také umožní zamyslet se nad celou situací z jiného úhlu. Neměli byste ale čekat moc dlouho, jinak byste mohli přijít o některé možnosti.
 2. 2
  Spolehněte se na intuici. Někdy je jednoduše potřeba udělat to, co vám přikazují vaše pocity. Často v hloubi duše víme, co bychom měli udělat. Někdy je pro nás těžké se rozhodnout, protože máme příliš mnoho informací, ale nikdy bychom neměli opomínat to, co se nám snaží sdělit naše pocity.
 3. 3
  Přinuťte se k rozhodnutí. Pokud máte problém se rozhodnout, můžete sami sebe oklamat a zjistit tak své skutečné pocity. Můžete předstírat, že radíte někomu jinému ve stejném problému, nebo že svůj problém probíráte s nějakým kamarádem a přeříkáváte si to, co říkáte vy i to, co říká on.
 4. 4
  Zahrajte si hru. Napište si všechny své možnosti na papírky a vytahujte je z klobouku. Zahrajte si kámen, nůžky, papír, nebo si hoďte mincí. Důležité je všimnout si vlastní reakce na výsledek určený náhodou. Máte radost, že to takto dopadlo, nebo se cítíte zklamaně?
 5. 5
  Zahrajte si ďáblova advokáta. Taková hra vám také může značně pomoci se rozhodnout. Pokud argumentace proti vaší vůli začne dávat hlubší smysl, měli byste své rozhodnutí přehodnotit.
 6. 6
  Myslete na budoucnost. Nakonec je vždy nejlepší se dobře rozmyslet a uvědomit si, jaký z tohoto rozhodnutí budete mít pocit za několik let. Myslete na to, co si o sobě pomyslíte za nějakou dobu. Jak toto rozhodnutí vysvětlíte svým vnoučatům. Pokud se vám dlouhodobé následky tohoto rozhodnutí nelíbí, přehodnoťte ho a zkuste najít alternativu. Vaše srdce vám řekne, co máte dělat.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy to nedopadne dokonale. Jakmile se rozhodnete, proveďte to a udělejte to bez výčitek a litování. Nemyslete už na možnosti, které jste si nevybrali.
 • Nepřemýšlejte až moc, jinak nebudete schopni se rozhodnout.
 • Neztraťte se v rozhodování. Dejte si na rozhodování dost času, ale určete si, kdy musíte bezpodmínečně dosáhnout závěru. Existuje riziko „paralýzy analýzou“. Když se budete příliš dlouho zabývat každým rozhodnutím, nebudete schopní si vybrat.
 • Po tom, co se rozhodnete, se možná vynoří nové informace, které by mohly vaše rozhodnutí ovlivnit. Nebojte se projít si celým procesem znovu.
 • Pokud nad rozhodnutím přemýšlíte dost dlouho, možná jsou pro vás všechny možnosti stejně výhodné. Pokud je tomu tak, všechny možnosti mají své výhody i nevýhody. Kdyby jedna z nich byla lepší, už byste se dávno rozhodli.
 • Nezapomínejte na to, že možná nemáte dost informací na to, abyste se mohli rozhodnout. Nejprve si zjistěte všechny dostupné informace. Také si uvědomte, že některé informace možná nedostanete. Po zhodnocení všech dostupných informací se budete muset nakonec rozhodnout.
 • Nemusíte si vždy nechávat otevřená zadní vrátka. Výzkumy prokázaly, že averze vůči jednomu možnému výsledku nás nutí rozhodovat se špatně.
 • Pokud se jedná o řešení problémů ve vztahu, uvědomte si, že rozejít se s partnerem můžete kdykoli.
Reklama

Varování

 • Někdy je nejlepším rozhodnutím nedělat nic. Snažte se to včas rozpoznat.
 • Držte se dál od lidí, u kterých se zdá, že pro vás chtějí jen to nejlepší a snaží se vás do něčeho tlačit. Jejich návrhy možná budou správné, ale oni si neuvědomují, že se musíte rozhodovat sami za sebe. Držte se také dál od lidí, kteří zpochybňují vaše přesvědčení.
 • Nezapomeňte se ze svých zkušeností poučit. Když budete činit významná rozhodnutí, budete se vždy muset srovnat s jejich důsledky.
 • Nestresujte se, tím byste to celé jen zhoršili.


Reklama

Související články

Jak přestat myslet na svou bývalou láskuJak přestat myslet na svou bývalou lásku
Jak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamilovalJak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamiloval
Jak získat muže ve znamení býkaJak získat muže ve znamení býka
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak dávat najevo láskuJak dávat najevo lásku
Jak se mazlit v poloze lžičekJak se mazlit v poloze lžiček
Jak udělat dojem na dívkuJak udělat dojem na dívku
Jak poznat, kdy je správná doba na sexJak poznat, kdy je správná doba na sex
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak se správně mazlit s dívkouJak se správně mazlit s dívkou
Jak někoho romanticky obejmoutJak někoho romanticky obejmout
Jak mít trvalý a šťastný vztahJak mít trvalý a šťastný vztah
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak se s partnerem mazlitJak se s partnerem mazlit
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 59 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 918 krát
Kategorie: Láska
Stránka byla zobrazena 3 918 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama