Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Loučení je často velmi těžké i v neformálních situacích. Když se ale naučíte loučit se s lidmi taktně, vhodně a srdečně, udržíte si spoustu přátel a lidé budou vědět, že vám na nich záleží. Je to snadnější, než se zdá. V tomto článku se naučíte jak a kdy se loučit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Krátkodobé loučení

 1. 1
  Snažte se poznat, kdy byste měli odejít. Když budete na večírku, na nějaké akci, nebo si jen budete s někým povídat, měli byste vědět, kdy je vhodné odejít. Když se naučíte poznávat příležitosti k odchodu, bude pro vás loučení snadnější.
  • Všimněte si, zda se lidé začínají vytrácet. Když odejde více než polovina lidí, měli byste také odejít. Najděte hostitele, rozlučte se s přáteli, zamávejte ostatním lidem v místnosti a odejděte.
  • Odejděte, kdy sami chcete. Nemusíte čekat na nějaký signál. Pokud jste připraveni odejít, nebo se chcete jít bavit s někým jiným, jednoduše řekněte: „Už půjdu, uvidíme se později."
 2. 2
  Všímejte si řeči těla. Není slušné zůstávat déle, než jste vítáni, ale často není snadné zjistit, kdy už vítáni nejste. Lidé neradi ostatním říkají, že by měli odejít, takže byste to měli poznat sami.
  • Pokud hostitel večírku začne uklízet, nebo ukončí rozhovor, seberte si své věci a odejděte. Pokud se někdo začne dívat na hodinky, nebo se chová nervózně, také byste měli odejít.
 3. 3
  Domluvte si příští setkání. Můžete říct například jen: „Uvidíme se zítra v práci," nebo „Těším se, až se na Vánoce potkáme." Pokud jste se s danou osobou ještě nedomluvili na příštím setkání, využijte situace a udělejte to. Klidně řekněte jen: „Brzy se zase uvidíme!"
  • Domluvte se na setkání u kávy nebo u oběda, abyste měli loučení snadnější, ale pokud se vám nechce nic takového dělat, nenuťte se k tomu. Je v pořádku jednoduše odejít.
 4. 4
  Řekněte pravdu. Je lákavé si vymýšlet různé výmluvy pro odchod, ale skutečně to není nutné. Pokud chcete odejít, jednoduše řekněte: „Já už půjdu, uvidíme se později." Nemusíte si vymýšlet nic složitého. Pokud chcete ukončit nějaký rozhovor, stačí říct: „Už půjdu, popovídáme si později."
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Dlouhodobé loučení

 1. 1
  Vyhraďte si dost času na to, abyste si s daným člověkem před odchodem stihli popovídat. Pokud někdo odjíždí na několik let do zámoří, nebo se stěhuje do jiného města, je to pro něho často stresující a hektické. Určete si přesný čas a místo, kdy se sejdete a rozloučíte se. Pokud odjíždíte vy, měli byste si také udělat čas na rozloučení se všemi, se kterými se rozloučit chcete. Neměli byste si plánovat rozloučení s lidmi, na kterých vám nezáleží a zapomenout na svoji rodinu.
  • Vyberte si k rozloučení nějaké vhodné místo, například příjemnou restauraci, váš oblíbený park, nebo návštěvu nějakého zápasu, na který jste s danou osobou rádi chodívali.
 2. 2
  Mluvte o tom, co jste společně prožili. Vzpomínejte na to, co jste společně prožili, mluvte o svých zábavných vzpomínkách atd. Zamyslete se nad vaší společnou minulostí a smějte se věcem, které se vám staly kdysi dávno.
  • Nezačínejte se loučit hned jak se potkáte. Promluvte si o všem v klidu. Pokud váš kamarád odjíždí někam, kam se netěší, neměli byste se ho na to ptát. Pokud se těší, neměli byste mu celou dobu říkat, že vám bude chybět. Pokud přátelé žárlí kvůli tomu, že se stěhujete za lepší prací, neměli byste se tím celou dobu chlubit.
 3. 3
  Buďte otevření a přátelští. Je důležité si určit stav vašeho vztahu. Pokud chcete zůstat v kontaktu, dejte to najevo. Vyměňte si kontaktní údaje a slibte si, že si dáte vědět.
  • Když kamaráda požádáte o jeho emailovou adresu, budete se cítit lépe, protože spolu budete moci zůstat i nadále v kontaktu. Pokud ovšem nemáte zájem si psát, nežádejte ho o kontaktní údaje. Mohl by si potom myslet, že o něm už nechcete slyšet.
  • Řekněte své rodině a přátelům o tom, kde budete a zjistěte si, jak se mají. Je důležité dát o sobě vědět, jinak si lidé budou myslet, že jste jednoduše chtěli zmizet.
 4. 4
  Až přijde čas loučení, rozlučte se upřímně a rychle. Většina lidí nemá ráda dlouhé loučení, ale přesto byste se měli rozloučit osobně. Pokud je nutné někomu vyjádřit složité pocity, raději mu napište dopis. Osobně se snažte loučit se vždy vesele a zábavně. Obejměte se, popřejte danému člověku hodně štěstí a usmívejte se. Potom včas odejděte.
  • Pokud na dlouhou dobu odjíždíte a nemůžete si s sebou vzít všechny své věci, můžete některé z nich rozdat přátelům a posílit tak váš vzájemný vztah. Nechejte svému kamarádovi svoji kytaru, nebo přenechte sourozenci svoji sbírku knih.
 5. 5
  Udržujte kontakt. Pokud si s někým slíbíte, že zůstanete v kontaktu, měli byste to dodržet. Volejte si, nebo si posílejte dopisy. Pokud postupně ztratíte kontakt s někým, na kom vám záleží, měli byste se snažit ho obnovit. Pokud máte pocit, že se na vás nějaký kamarád vykašlal, nic si z toho nedělejte. Nechejte věci, aby se vyvíjely přirozeným způsobem.
  • Mějte realistická očekávání. Pokud váš kamarád odchází na univerzitu do jiného města, jistě si najde nové přátele a nebude s vámi moci zůstat v kontaktu neustále.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Loučení navždy

 1. 1
  Rozlučte se co nejdříve. Pokud musíte navštívit někoho milovaného v nemocnici, neměli byste to odkládat. To samé platí i pro případ, že se někdo stěhuje do jiné země. Využijte každé šance se rozloučit tak, aby to mělo nějaký význam. Umírat o samotě v nemocnici je strašné. Měli byste se svými blízkými být u toho a říct vše, co máte na srdci. Snažte se s tímto člověkem strávit co nejvíce času a buďte mu oporou.
  • Pokud někdo umírá, je většinou dobré mu říct jednu z následujících věcí: „Miluji tě," „Odpouštím ti," „Prosím, odpusť mi," nebo „Děkuji ti." Pokud se některá z těchto vět hodí ve vaší situaci, měli byste ji říct. [1]
 2. 2
  Udělejte to, co vám přijde správné. Často máme pocit, že smrt a další loučení navždy by měly být smutné události. Vždy byste se ale měli řídit tím, jak se cítí ten, kdo odchází. Na vás je mu poskytnout podporu, kterou potřebuje. Pokud chce, abyste se smáli, nebo vám to připadá přirozené, smějte se.
 3. 3
  Řekněte pravdu, ale dobře si to rozmyslete. Není snadné určit, jak upřímní byste měli být k člověku, který odchází navždy. Pokud se loučíte s bývalým partnerem, nebo s někým z rodiny, kdo se vám odcizil, jistě cítíte spoustu silných a komplikovaných emocí. Nemocnice rozhodně není nejvhodnějším místem k tomu, abyste svému otci vyčítali, že vás opustil.
  • Pokud máte pocit, že byste umírajícímu člověku pravdou ublížili, snažte se změnit téma hovoru. Řekněte například: „Se mnou si nemusíš dělat starosti."
  • Je lákavé se chovat optimisticky a mluvit o tom, že je stále nějaká šance. Pokud vám ale ten člověk řekne: „Umírám," neměli byste trvat na tom, že to není jisté. Bavte se o tom, jak se cítí, nebo mu řekněte, že vypadá dobře.
 4. 4
  Nepřestávejte mluvit. Mluvte vždy jemně a myslete na to, že k tomu člověku mluvíte. I když si nejste jistí, zda vás slyší, řekněte mu všechno. Proces loučení je důležitý pro něho i pro vás. Pokud si nejste jistí tím, zda vás slyší, řekněte to i tak nahlas. [2]
 5. 5
  Buďte emocionálně i fyzicky s danou osobou v místnosti. Je snadné se vyhýbat tomu, jak je daná chvíle důležitá. Ve chvíli, kdy nevíte, zda spolu mluvíte naposledy, se budete cítit napjatě. Snažte se ale za každou cenu vnímat to, že trávíte čas s někým, koho máte rádi.
  • Umírající lidé mají často kontrolu nad tím, kdy zemřou a čekají na to, až ostatní lidé odejdou, aby u toho nemuseli být. Většina lidí ale chce se svými milovanými být „až do konce. Uvědomte si to a snažte se neklást přílišný důraz na přesný moment smrti. Rozlučte se ve chvíli, kdy vám to bude připadat správné.
  Reklama

Tipy

 • Nebojte se plakat.
 • Uvědomte si, že přestože se život mění a vy máte šanci začít znovu, můžete stále udržovat kontakt se svým „starým životem“.
 • Pokud ztrácíte někoho, koho milujete, nesnažte se na něho nemyslet. Mluvte o něm s ostatními lidmi, vzpomínejte a snažte se věnovat mu co nejvíce myšlenek.
 • Pokud se někdo z vašeho života vytratí a nadále vás nekontaktuje, neobviňujte se z toho. Někdy lidé potřebují trochu prostoru k tomu, aby se mohli vypořádat se svými vlastními problémy – nechejte je být a uvidíte, že se k vám jednoho dne vrátí.
 • Loučení je často mnohem těžší, když se na situaci díváte pouze ze svého pohledu. Když to budete brát jen tak, že vás někdo opouští, budete tím toho druhého zatěžovat a nutit ho k tomu, aby vás utěšoval, zatímco nebudete brát žádné ohledy na něho.
 • Pokud se s někým loučíte, měli byste ho obejmout. Nikdy na to nezapomínejte, jinak se může stát, že by se na vás tento člověk naštval.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 53 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 220 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 7 220 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama