Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bez ohledu na to, zda z práce odcházíte za lepším, nebo kvůli tomu, že vás vaše práce ničí, bude poslední den na pracovišti jistě plný emocí. Snažte se toho využít a rozloučit se s kolegy. Kontakty na lidi z práce se vám v budoucnu budou jistě hodit, takže je důležité se rozloučit správně. Ať u to uděláte osobně, nebo emailem, nemusí to být nic stresujícího.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak se rozloučit osobně

  1. 1
    Dejte všem vědět, že budete odcházet. Neměli byste to kolegům říkat až v den, kdy budete odcházet. Mohli by si myslet, že to je neslušné. Měli byste dát všem vědět alespoň několik dní dopředu, aby bylo jasno v tom, kdy budete odcházet.
    • Manažeři potřebují vědět alespoň dva týdny dopředu, kdy budete odcházet, ale možná se budete muset řídit jinými pravidly. Nejprve byste měli o svém odchodu informovat své nadřízené.
    • Až informujete nadřízené, můžete o svém odchodu říct i kolegům. Udělejte to tak, aby vám to nebylo nepříjemné, ale neodkládejte to až na poslední den.
  2. 2
    Rozlučte se v předstihu. Zkuste se se všemi rozloučit den nebo dva předem, abyste se poslední den mohli věnovat balení a dokončování důležitých projektů. Když budete čekat až na poslední den, všichni se s vámi budou loučit a vy nebudete mít čas dokončit práci. [1]
    • Až lidem řeknete, že budete odcházet, pravděpodobně se s vámi budou chtít všichni rozloučit. Proto je lepší to udělat až ve chvíli, kdy budete mít splněné všechny povinnosti.
  3. 3
    Setkejte se se všemi osobně. Sbalte si všechny věci, abyste měli čas rozloučit se s každým kolegou zvlášť. Budete z toho mít lepší pocit.
    • Pokud se ale nikam nestěhujete, budete se s bývalými kolegy moci vídat i mimo práci. Můžete uspořádat malé setkání pro vás a vaše bývalé kolegy například v restauraci.
    • Pokud odchází nějaký váš kolega a vy zůstáváte, je dobré uspořádat mu s ostatními kolegy malý večírek na rozloučení. Bude díky tomu snadné se rozloučit a kolega nebude muset vše dělat sám.
  4. 4
    Než odejdete, vyměňte si s kolegy kontaktní informace. Snažte se najít si co nejvíce přátel a udržovat s nimi kontakt. Když s nimi budete stále v kontaktu, bude pro vás snazší se někdy v budoucnu setkat. Vezměte si jejich emailové adresy – nemusíte si všechny přidávat na Facebook, pokud o to nemáte zájem.
    • V posledních týdnech si přidejte kolegy na pracovní sociální sítě, jako je LinkedIn. Jde o skvělý způsob, jak nepřijít o profesionální kontakty a reference, které byste mohli v budoucnu potřebovat.
  5. 5
    Neprotahujte to. Pokud jste v práci, měli byste se chovat profesionálně. Nemusíte ze svého odchodu dělat žádnou vědu. Řekněte kolegům, že se vám s nimi dobře pracovalo, popřejte jim hodně štěstí a slibte si, že se někdy setkáte. Nic složitějšího dělat nemusíte.
    • Pokud odchází váš kolega, uvědomte si, že si musí promluvit se spoustou lidí a neprotahujte váš rozhovor. I v případě, že jste smutní, že odchází, si s ním popovídejte jen chvíli a popřípadě se domluvte na osobním setkání.
    • Můžete říct například: „Bylo skvělé s tebou pracovat, moc rád bych se s tebou někdy potkal. Zavoláme si!“
  6. 6
    Mějte pozitivní přístup. Pokud vás z práce vyhodili, nebo odcházíte proto, že pro vás práce byla frustrující, nebude snadné si udržet úsměv a pozitivní myšlení. Měli byste se snažit zůstat v klidu a chovat se profesionálně. Buďte pozitivní, neprotahujte loučení a uvidíte, že to nebude žádný problém.
  7. 7
    Pozvěte kolegy na večírek po skončení posledního pracovního dne. V práci budete mít pravděpodobně kolegy, které budete mít rádi, ale i několik lidí, kteří vám zrovna do oka nepadnou, nebo dokonce nepřátele. Nemá smysl zvát všechny tyto lidi na večírek – uspořádejte menší akci a pozvěte jen ty, po kterých se vám bude skutečně stýskat.
    • Pokud nechcete pořádat večírek, pozvěte jen ty nejbližší kolegy na večeři. Je to skvělý způsob, jak s bývalými kolegy strávit trochu času a zajistit, že zůstanete v kontaktu.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Rozešlete všem email

  1. 1
    Rozešlete všem kolegům email na rozloučenou. Pokud se chcete rozloučit s celou společností nebo oddělením a nebylo by snadné obcházet všechny osobně, můžete poslat email. Zahrňte do příjemců emailu všechny své kolegy a nadřízené. Můžete napsat například toto:
    • Drazí kolegové, jak jste již možná slyšeli, zítra odcházím z práce. Chtěl jsem se s vámi rozloučit a říct vám, že mi bylo potěšením s vámi pracovat. Rád bych s vámi zůstal v kontaktu – zde je má emailová adresa a můj profil na LinkedIn. Děkuji vám za příjemně strávené chvíle. S pozdravem, ___.
  2. 2
    Buďte pozitivní. Možná budete chtít psát o všem, co se vám v práci nelíbilo (hlavně pokud vás vyhodili). Měli byste tomu odolat a udržet si pozitivní tón, aby na vás lidé vzpomínali v dobrém. Když budete pozitivní, budete mít také větší šanci, že se vám bývalí kolegové v budoucnu ozvou.
    • Je dobré ukončit zaměstnanecký poměr co nejvíce pozitivně. Platí to zejména v případě, že email posíláte i svému nadřízenému.
  3. 3
    Pište stručně a k věci. Neměli byste psát dlouhé eseje, stačí několik vět. Není nutné ani psát, proč z práce odcházíte. Když se vás lidé budou vyptávat, vysvětlete jim to osobně. Napište například pouze to, že jste se rozhodli změnit zaměstnání.
  4. 4
    Pokud chcete, uveďte své kontaktní informace. V emailu na rozloučenou můžete uvést své kontaktní informace, jako je telefonní číslo, emailová adresa, nebo profil na LinkedIn, na kterém vás bývalí kolegové budou moci kontaktovat. [2] Pokud ovšem své kontaktní údaje psát nechcete, nemusíte to dělat.
    • Můžete tyto údaje sdílet jen s některými kolegy. Emailem můžete dát všem snadno a rychle vědět všechny informace, které chcete.
  5. 5
    Před odesláním si email přečtěte. Až budete mít email napsaný, zkontrolujte si, zda v něm nemáte chyby. Měli byste si dát také pozor, abyste psali přátelsky a pozitivně a zároveň profesionálně.
    • Ujistěte se, že email posíláte všem, kterým jste ho chtěli poslat.
    • Přečtěte si svůj email nahlas, abyste měli jistotu, že zní tak, jak by měl.
  6. 6
    S blízkými přáteli se rozlučte osobně. Pokud máte v práci blízké kolegy, se kterými jste se spřátelili, měli byste se s nimi rozloučit osobně (pokud je to možné). Nadřízené byste měli informovat vždy osobně, nebo alespoň telefonicky.
    • Pokud se nemůžete s kolegy sejít osobně, měli byste každému z nich poslat osobní email a rozloučit se. Uveďte své kontaktní informace, abyste se mohli v budoucnu setkat.
    • Zde je příklad osobního emailu na rozloučenou: „Milý, ___, jak jsi již pravděpodobně slyšel, brzy budu odcházet ze společnosti. Moc rád jsem s tebou pracoval a bude mi chybět tvá pozitivní energie. Rád bych zůstal v kontaktu a doufám, že se někdy setkáme. Můžeš mi zavolat na toto telefonní číslo: ___ nebo napsat na email: ____. Děkuji ti za čas, který jsme spolu strávili. Se srdečnými pozdravy, ____.“
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyhněte se běžným chybám

  1. 1
    Neslibujte to, co nesplníte. Pokud se s bývalými kolegy nechcete vídat dále, neslibujte jim, že se někdy sejdete. Kromě toho, že byste se později museli vymlouvat, byste také mohli působit velmi falešně. Buďte upřímní a nemějte pocit, že se s lidmi musíte nutně vídat i v budoucnu.
    • Pokud se cítíte špatně kvůli tomu, že se chcete vídat jen s některými lidmi, domluvte se s nimi v soukromí. Není nutné, aby všichni věděli, že se s některým z kolegů budete pravidelně scházet a s jinými ne.
  2. 2
    V žádném případě se poslední den nehádejte se šéfem. Zapomeňte na dramatické scény a nadávky. Poslední den byste se měli chovat tiše a profesionálně. I když jste s něčím nespokojení, není dobrý nápad to šéfovi dávat najevo. Uvědomte si, že vám váš současný nadřízený může značně znepříjemnit hledání další práce. Chovejte se profesionálně, i když se vám nebude chtít.
    • Pokud máte pocit, že se s nadřízeným musíte slovně vypořádat, snažte se udělat to co nejvíce profesionálně. Řekněte mu, že byste si chtěli promluvit v soukromí.
    • Na některých pracovištích je běžné absolvovat pohovor na rozloučenou, během kterého budete mít příležitost vyjádřit všechno, co vám v práci vadilo, aniž by to jakkoli ovlivnilo vaši budoucí práci. Pokud tuto příležitost dostanete, využijte jí.
  3. 3
    Nenoste kolegům dárky. Není důležité zahrnout kolegy dary. Pro některé z nich by to mohlo být dokonce nepříjemné. Nemusíte zbytečně působit ostentativně. Uvědomte si, že jste v profesionálním prostředí.
    • Pokud máte pocit, že musíte něco přinést, vezměte do práce krabici s koblihami, nebo bonboniéru, ale v žádném případě nemusíte všem rozdávat drahé dárky.
    • Pokud odchází nějaký váš kolega, můžete mu dát podepsané přání. Ani v tomto případě není nutné mu dávat zlaté hodinky.
  4. 4
    Nepomlouvejte před kolegy společnost. Pokud odcházíte, nevyužívejte této příležitosti k tomu, abyste před svými kolegy házeli špínu na společnost, ve které přestáváte pracovat. Snažte se odejít pozitivně naladěni, aby se vaši kolegové nemuseli cítit nepříjemně.
    • Neměli byste se ani chlubit svojí novou prací. Uvědomte si, že vaši kolegové v tomto zaměstnání stále zůstanou, takže byste jim to neměli zbytečně znepříjemňovat.
  5. 5
    Neměli byste odcházet bez rozloučení. Na vaše kolegy to nebude působit tajemně, ale neslušně. Není dobré odcházet potichu a bez vysvětlení i bez rozloučení. Pokud se cítíte nepříjemně, musíte to překonat a rozloučit se. Nemusíte z toho dělat žádnou vědu, prostě se v rychlosti rozlučte se všemi svými kolegy a odejděte.
    Reklama

Tipy

  • Pokud vás z práce vyhodili, napište email pouze lidem, se kterými jste úzce spolupracovali a které máte rádi.
  • Měli byste také napsat, kdo převezme vaše místo, aby vaši bývalí kolegové věděli, na koho se mají v případě potřeby obrátit.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 85 176 krát
Kategorie: Zaměstnání
Stránka byla zobrazena 85 176 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama