X
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine.
V tomto článku je 50 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 8 822 krát
Ač většinou nachlazení samo od sebe ustoupí během čtyř až sedmi dnů, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zmírnili symptomy a napomohli si k tomu, abyste se cítili lépe mnohem rychleji.[1] [2] V tomto článku se dozvíte informace o přírodních léčivých prostředcích jako jsou bylinky, vitaminy a pokrmy, která vám pomohou rychle se nachlazení zbavit.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Čištění nosních cest
-
1Pijte hodně teplých nápojů. Pití teplých nápojů pomáhá uvolnit sekret v dutinách, takže váš hlen může snadněji vytékat a vy se budete cítit lépe rychleji. Podle výzkumů pití teplých nápojů pomáhá od příznaků nachlazení, jako jsou rýma, kašel, kýchání, bolest v krku a vysílení.[3]
- Horký čaj bez kofeinu dělá zázraky. K rehydrataci se hodí bylinné čaje jako heřmánkový nebo mátový. Když přidáte trochu medu a citrónu, uvolní to váš krk a prodlouží trvání účinků. Heřmánek pomáhá s napětím a únavou a máta pomáhá uvolnit ucpaný nos.
- Japonský zelený čaj Benifuki může při pravidelné konzumaci pomoci od ucpaného nosu a projevů alergií.[4] Bylo prokázáno, že tradiční bylinný čaj “Throat Coat” pomáhá s uvolněním bolavého krku mnohem lépe, než obyčejné čaje.[5]
- Další skvělou věcí při nachlazení je horký vývar. Jezte hodně zeleninových nebo kuřecích vývarů, ale podívejte se po takových, které obsahují málo sodíku, abyste nekonzumovali příliš mnoho soli. Kuřecí polévka může ulevit bolavému krku a pomoci s rýmou tím, že uvolní hlen.[6]
- Milujete-li kávu, nemusíte se jí vyhýbat. Bylo prokázáno, že konzumace kávy u lidí s nachlazením zvyšuje pozornost. Děti by se ale i přesto měli kofeinu vyhýbat.[7] Hlavními tekutinami, které budete přijímat by měli být teplá voda, čaj a vývar, protože příliš mnoho kofeinu by vás mohlo dehydratovat.
- Vyhýbejte se alkoholu. Mohl by zhoršit ucpání nosu a otékání.[8]
-
2Koupejte a sprchujte se horkou vodou. Pára zvlhčuje nosní dutiny, takže nejsou tak podrážděné, a uklidňující účinek pomůže s příznaky nachlazení.[9] Napusťte si vanu horkou vodou a vykoupejte se, nebo během svého nachlazení začněte každý den příjemnou, horkou sprchou, abyste si užívali výhod velkého množství páry.[10] Možná dokonce seženete mentolové aromaterapeutické výparníky do sprchy, které pomáhají s ucpaným nosem.
- Pro rychlé ošetření párou můžete přivést hrnec vody skoro k varu. Až z něj začne proudit relativně hodně páry, sundejte ho ze zdroje tepla a umístěte na pevný povrch, jako je stůl nebo kuchyňská linka.
- Nakloňte hlavu nad hrnec, ale nedávejte ji příliš blízko k páře nebo vodě, protože byste se mohli spálit. Hlavu si zakryjte slabým bavlněným ručníkem. Páru deset minut inhalujte.[11] Tohle můžete dělat dvakrát až čtyřikrát denně.[12]
- Přidání několika kapek esenciálního oleje do vody je skvělý způsob, jak ještě lépe uvolnit dutiny a využít výhod aromaterapie.[13] [14] Vyzkoušejte mátový olej, který pomáhá od bolestí hlavy způsobených ucpanými dutinami.[15] Eukalyptový olej pomáhá uvolnit ucpaný nos.[16] Nepoužívejte oleje čajovníku, protože jsou jedovaté.[17]
-
3Zvažte kloktání oleje. Kloktání oleje je ájúverdský léčivý postup, při kterém se používá olej k odstranění bakterií a mikrobů z úst. Většina mikroorganismů přilne k tuku v oleji, takže je spolu s ním budete moci vyplivnout.[18]
- Používejte kokosový olej. Kokosový olej má antibakteriální vlastnosti a obsahuje také kyselinu laurovou, která působí proti mikrobům.[19]
- Používejte organický, za studena lisovaný olej. Dobře fungují také sezamový nebo slunečnicový olej, ale kokosový olej navíc působí proti mikrobům (a také lépe chutná).
- Vezměte polévkovou lžíci oleje a kloktejte ho alespoň minutu. Čím déle budete kloktat, tím více bakterií se zbavíte. Kloktejte olej v ústech, prosévejte ho mezi zuby a ujistěte se, že se dostane i k dásním.
- Olej nepolykejte. Pokud máte problém s kloktáním oleje, aniž byste ho spolkli, tak trochu vyplivněte.
- Po kloktání olej vyplivněte do koše. (Pokud byste ho vyplivli do umyvadla, mohl by ucpat potrubí.) Vypláchněte si ústa vlažnou vodou.[20]
-
4Vyplachujte nosní dutiny neti konvičkou. Neti konvička je navržená tak, aby se s ní dal vyplachovat hlen z nosních dutin a aby pomocí takzvaného nosního zavlažování na několik hodin ulevila od příznaků nachlazení. Do jedné nosní dírky se naleje solný roztok, který vyteče druhou nosní dírkou a přitom s sebou vytáhne hlen. Neti konvičky jsou k sehnání ve většině lékáren a obchodů se zdravou výživou.[21] [22]
- V době, kdy pociťujete symptomy, začněte s jedním vyplachováním denně. Až se budete cítit lépe, můžete množství zvýšit na dvě denně.
- Vyrobte si solný roztok nebo ho kupte v obchodě. Pro vytvoření vlastního roztoku smíchejte čtvrtku čajové lžičky košer nebo nakládací soli, čtvrt lžičky jedné sody a 230 ml horké destilované nebo převařené vody. Je důležité, abyste použili destilovanou nebo převařenou vodu, protože ve vodě z vodovodu by mohly být bakterie nebo měňavky.
- Naplňte neti konvičku 120 mililitry solného roztoku. Stoupněte si nad umyvadlo nebo do sprchy či vany, abyste neudělali nepořádek. Hlavu nakloňte do úhlu cca 45 stupňů.[23]
- Přiložte hubičku konvičky k horní nosní dírce. Konvičku nakloňte a nechte roztok, aby se dostal do jedné nosní dírky a pak vytekl z druhé. Opakujte s druhou nosní dírkou.
-
5Smrkejte správně. Je sice nutné během nachlazení smrkat, aby nosní dutiny zůstaly průchodné, ale neměli byste smrkat příliš silně. Tlak, který při silném smrkání vzniká, může ovlivnit vaše uši, takže byste se vedle nachlazení potýkali i s bolestí uší.[24] Nesmrkejte silně a smrkejte jenom, když je potřeba.
- Lékaři doporučují smrkat tak, že zatímco budete jednou nosní dírkou jemně smrkat do kapesníku, druhou budete držet zacpanou prstem.
- Po každém smrkání si umyjte ruce. Tím se zbavíte bakterií a virů na rukách, které by mohly vést ke vzniku dalších nemocí (nebo k roznášení bacilů na ostatní).
-
6Použijte zvlhčovač vzduchu. Pokud máte doma příliš suchý vzduch, mohlo by to zhoršit příznaky vašeho nachlazení a prodloužit dobu jejich trvání. Když budete udržovat vzduch vlhký pomocí zvlhčovače, povede to k tomu, že vaše nosní dutiny budou zvlhčené a budete se moci snadněji zbavovat hlenu. Mějte zvlhčovač zapnutý v noci, aby se vám lépe dýchalo.
- Dbejte na to, abyste zvlhčovač vzduchu pravidelně čistili. Ve vlhkém prostředí se mohou rychle vytvořit plísně a plesniviny.
- Vlhkost do vzduchu také můžete uvolnit tím, že přivedete v hrnci k varu půl litru destilované vody. Použijte destilovanou vodu, protože v ní nejsou žádné nečistoty, které by mohly zhoršit průběh nachlazení.
- Domácí rostliny se chovají jako přirozené zvlhčovače vzduchu. Jejich květy, listy a stonky uvolňují do vzduchu vodní páru. Také čistí vzduch od oxidu uhličitého a jiných nečistot.[25] Dobrou volbou je například aloe vera, bambusová palma, fíkus, čínský evergreen a různé druhy filodendronu a palmy draceana.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použití přírodních léčiv
-
1Používejte sirup z černého bezu. Evropský bez má široké užití v medicíně. Může pomoci redukovat zahlenění a další příznaky respiračních onemocnění. [26] Plod bezu má protizánětlivé a antivirové účinky, které mohou pomoci bojovat s nachlazením a stimulovat imunitní systém.
- Extrakt bezu můžete najít ve formě sirupu nebo doplňku stravy v pastilkách a kapslích, které seženete ve většině lékáren a obchodech se zdravou výživou.
- Udělejte si odvar z bezového kvítí vylouhováním tří až pěti gramů sušených květů v hrnci s vroucí vodou po dobu 10-15 minut. Vylovte květy a pijte čaj třikrát denně.
- Neužívejte bezinky příliš dlouho bez konzultace s lékařem. Před užíváním bezinek si promluvte s lékařem, protože může mít vedlejší účinky pro těhotné, osoby s autoimunním onemocněním a osoby s nízkým tlakem. Osoby, které užívají léky na diabetes, laxativa, imunosupresiva nebo podstupují chemoterapii, by si také měli promluvit s lékařem, než začnou brát bezinky.
- Neužívejte nezralé nebo nevařené bezinky. Jsou jedovaté. [27]
-
2Vyzkoušejte eukalyptus. Eukalyptus má antioxidační účinky, které nás chrání před volnými radikály, molekulami, které poškozují buňky. Aktivní složkou eukalyptu je cineola, sloučenina, která pomáhá s vykašláváním a tím bojuje s respiračními onemocněními a zmírňuje kašel.[28] Můžete ji najít v pastilkách , sirupu na kašel, nebo odpařovačích do vany , které jsou k dostání ve většině lékáren.
- Masti obsahující olej z eukalyptu se mohou také nanášet do nosu a na oblast hrudi pro uvolnění ucpaného nosu a hlenu.
- Čerstvé a sušené listy eukalyptu se mohou používat do čajů a teplých vodních kloktadel pro uklidnění bolavého hrdla. Můžete si udělat eukalyptový čaj tak, že vylouhujete dva až čtyři gramy sušených listů v hrnku vody po dobu 10-15 minut. Tento čaj můžete pít až třikrát denně.
- Pro výrobu kloktadla, vylouhujte dva až čtyři gramy sušených listů v hrnku teplejší vody, Přidejte ¼ až ½ čajové lžičky soli. Louhujte pět až deset minut. Užívejte po jídle, abyste redukovali zápach z úst a zklidnili podrážděné hrdlo. [29]
- Neužívejte eukalyptový olej vnitřně, protože může být jedovatý. Lidé, kteří trpí na astma, záchvaty, mají nemocná játra nebo ledviny či nízký krevní tlak, by neměli používat eukalyptus bez konzultace s lékařem.
-
3Užívejte mátu peprnou. Také máta se často používá k léčení příznaků nachlazení. Mentol, její hlavní složka, je výborný dekongestant. Mentol ředí hlen a tak ho uvolňuje. Může také zklidňovat bolavé hrdlo a kašel.[30] Mentol můžete najít v esenciálních olejích, pastilkách, v doplňcích stravy, bylinných čajích a nebo jako čerstvou či sušenou bylinku.
- Mátový čaj může pomoci zklidnit bolavé hrdlo. Louhujte jeden čajový sáček (v průměru tři až čtyři gramy listů) v horké vodě. Když přidáte trochu medu, pomůže to zklidnit kašel.
- Nepodávejte mátový olej nebo mentol dětem pod dva roky věku.
- Matový olej je bezpečný pro použití při aromaterapii. Tento olej však nekonzumujte.
-
4Jezte med. Med obsahuje antivirové složky, které posilují imunitní systém, a surový med je dokonce ještě lepší. Surový med je při pokojové teplotě pevný a jeho chuť je trochu silnější než u pasterovaného. Pro maximální užitek, vyhledejte surový med, který byl získán od lokálních zemědělců, protože to pomáhá tělu vyrovnat se s alergeny, které jsou vlastní vašemu okolí.
- Můžete do čaje přidat med a citron, abyste zmírnili bolest v krku a kašel.
- Nepodávejte med dětem mladším než jeden rok.[31]
-
5Berte echinaceu. Echinacea může pomoci nastartovat váš imunitní systém. Studie neprokázaly, že může pomoci bojovat s běžnou chřipkou i když bývá častým lékem. [32] Echinaceu můžete najít ve většině lékáren jako doplněk stravy.[33]
- Pokud máte alergii na ambrózii, sedmikrásky nebo na měsíček, echinaceu neužívejte.[34]
- Osoby užívající preparáty jako jsou léky na srdce a antimykotika by echinaceu neměli užívat. Před tím než echinaceu nebo jiný bylinný doplněk užijete, poraďte se s lékařem.
-
6Jezte česnek. Bylo zjištěno že česnek stimuluje imunitní systém a může mít mírný antivirový účinek.[35] Pro určení, zda-li česnek dokáže bojovat s nachlazením, je potřeba dalších studií, ale je zde naděje.[36]
- Můžete ho brát jako doplněk stravy nebo jíst v pokrmech. Měli byste cílit na dva až čtyři stroužky denně, abyste maximalizovali jeho účinek.[37]
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Pomozte svému tělu, aby se cítilo lépe rychleji
-
1Kloktejte teplou vodu se solí. Kloktadlo z teplé slané vody může pomoci zvlhčit podrážděné hrdlo. Rozmíchejte ¼ až ½ čajové lžičky košer soli ve sklenici teplé destilované nebo převařené vody[38]
- Vodu kloktejte jednu minutu a pak ji vyplivněte. Pokud potřebujete, tak to po pár hodinách zopakujte.
- Malé děti byste neměli nechat kloktat. Mohli by totiž tekutinu omylem spolknout.
-
2Konzumujte vitamin C. Vitamin C je antioxidant, který může pomoci posílit váš imunitní systém. Vitamín C nachlazení “ nevyléčí“, ale může pomoci tělu, aby se vyléčilo rychleji.[39] Dospělí by měli běžně konzumovat mezi 65-90 mg vitamínu denně a ne více než 2,000 mg. [40]
- Citrusy, zelené a červené papriky, kiwi, špenát a další syrové ovoce a zelenina jsou dobré zdroje vitamínu C.[41]
- Nepožívejte příliš mnoho vitaminu C. Kromě toho, že se můžete trochu předávkovat, tělo neumí přebytečné vitamíny uschovat do zásoby. Co tělo nevyužije, vyloučí močí.
-
3Pijte dostatek tekutin. Když budete hydratování, můžete tím pomoci zmírnit bolest v krku. Pijte dostatek vody, džusu nebo čistého vývaru. Pokud jste zvraceli, můžete pít sportovní nápoje obsahující elektrolyty, abyste znovu nabyli elektrolytickou rovnováhu.
- Teplá citronová voda s medem může pomoci uvolnit ucpaný nos.[42] Smíchejte ½ citronu s hrnkem teplé vody. Dle vlastní chuti rozpusťte med.
- Teplý jablkový džus může zklidnit podrážděné hrdlo. Nalijte hrnek džusu do nádoby vhodné k použití v mikrovlnné troubě a ohřívejte jednu minutu.[43]
- Ženy by měly denně vypít alespoň 2,2 litru tekutin, když jsou zdravé. Zdraví muži by měli vypít alespoň 3 litry tekutin denně. Když jste nemocní, měli byste vypít ještě více.[44]
- Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem. Alkohol může zhoršit zánět. Jak alkohol, tak kofein vás dehydratují.
-
4Hodně odpočívejte. Tělo potřebuje odpočinek, aby se rychleji uzdravilo, takže jděte na neschopenku. (Navíc od vás vaši kolegové nachlazení také určitě nechtějí chytit.) Když se budete příliš překonávat, můžete oslabit svůj imunitní systém a z nachlazení se pak budete déle vzpamatovávat.
- Snažte se během dne několikrát prospat, protože nachlazení může způsobit, že se budete cítit vyčerpaní a je potřeba, abyste se udržovali při silách.
- Pokud se vám během spánku špatně dýchá, podložte si hlavu polštářem, aby se vám dýchalo lépe.
-
5Zvládejte svůj stres. Některé studie říkají, že relaxační techniky mohou pomoci zkrátit trvání nachlazení a chřipky.[45] Správné techniky vhodné k uvolnění stresu zahrnují dýchací cvičení, jógu a tai chi.
- Pro hluboké nádechy umístěte jednu ruku na hruď a druhou na podbřišek. Pomalu a hluboce se nadechněte nosem a počítejte do čtyř. Měli byste cítit, jak se nafukuje břicho proti vaší ruce. Držte dech při počítání do čtyř a na čtyři zase vydechněte.[46]
- Jóga je terapie pro tělo a mysl, která vylepšuje kondici, snižuje krevní tlak, podporuje relaxaci a sebevědomí a zmírňuje stres a úzkost. Užívá fyzické pózy, dechová cvičení a meditaci pro zlepšení celkové pohody. Hatha jóga je nejběžnější formou jógy v USA. Zdůrazňuje fyzické postoje a cvičení známé jako asanas, které má za cíl vyvážení životních protikladů. Během cvičení je pokrčení střídáno natažením, kulatá záda prohnutými a fyzické cvičení následované meditací. [47]
- Tai chi je jednoduché cvičení které je součástí tradiční čínské medicíny. Skládá se z pomalých rozvážných pohybů, meditace a hlubokého dýchání, které podporují fyzické zdraví a emocionální pohodu. Mnoho odborníků doporučuje cvičit tai chi zhruba 15-20 minut dvakrát denně doma, protože pravidelné cvičení je pro perfektní zvládání cviků a dlouhodobé výsledky nezbytné. Než s tai chi začnete, měli byste se svým lékařem a instruktorem konzultovat své zdravotní potřeby. [48]
-
6Vyzkoušejte aromaterapii. Aromaterapie vám může pomoci uvolnit se. Přidejte pár kapek esenciálního oleje do zvlhčovače vzduchu nebo do vany s horkou vodou, nebo si dělejte bylinné čaje.
- Meduňka lékařská patří do stejné rodiny jako máta a pomáhá s uklidněním a zmírněním úzkosti. Můžete si udělat jednoduchý meduňkový čaj tak že vylouhujete dva až čtyři gramy sušené meduňky nebo čtyři až pět čerstvých meduňkových listů v horké vodě po dobu 10-15 minut.[49]
- Levandule může pomoci uklidnit a utišit. Může také pomoci proti vyčerpanosti. Používejte její esenciální oleje třením nebo do zvlhčovače vzduchu.[50] V mnoha obchodech se zdravou výživou jsou také k sehnání levandulové čaje.
- Heřmánek je velice oblíbená uklidňující bylina. Také může pomoci s léčením nachlazení průdušek.[51] Udělejte si heřmánkový čaj tak že přelijete hrnek vroucí vody přes dva až čtyři gramy sušeného heřmánku nebo sáček heřmánkového čaje. Přidáním heřmánkového oleje do horké vody vytvoříte inhalační koupel, která pomůže s vykašláváním.[52]
-
7Měli byste vědět, kdy zajít k lékaři. Ve většině případů vám poradí léčit běžné nachlazení léky z tohoto článku. Nicméně máte-li nějaké symptomy chřipky nebo nachlazení a bylo vám dříve diagnostikované respirační onemocnění, měli byste neprodleně navštívit lékaře. Pokud máte některé z následujících příznaků, navštivte lékaře:[53] [54]
- Vysoká horečka (nad 38.9 °C)
- Infekce ucha nebo nosu
- Zelený, hnědý nebo krvavý nosní sekret
- Kašel se zeleným hlenem
- Kašel, který neustává
- Kožní vyrážky
- Dušnost
Reklama
Tipy
- Jezte pomeranče. Obsahují vitamin C, který pomáhá imunitě bojovat s nachlazením.
- Zkuste dát nohy do horké vody. Uvolňuje to nervy v těle a pomáhá s některými příznaky.
- Pijte tolik vody, co můžete, ale nepijte příliš mnoho. Také jezte hodně zeleniny a ovoce.
- Předcházejte nachlazení cvičením. Podle výzkumů snižuje pravidelné přiměřené cvičení možnost onemocnět nachlazením.
- Jezte zdravě a hodně odpočívejte, aby se tělo mohlo rychle uzdravit.
- Odpočívejte, co nejvíc můžete. To znamená, že si o víkendech přispíte a dokonce si vezmete pár dní volna v práci. Neustále pijte hodně tekutin (nejlépe vody).
- Během nachlazení se vyhýbejte kouření nebo kontaktu s kouřem z cigaret. Kouř dráždí sliznice a může zhoršit vaše příznaky.
- Po tom, co si utřete nos, si umyjte ruce a vezměte čistý kapesník. Ruce si myjte pravidelně. Na cestách používejte dezinfekci na ruce.
- Pastilky proti kašli pomohou, ale nepoužívejte jich příliš mnoho.
- Snažte se nekonzumovat žádné mléčné produkty, protože by vaše nachlazení zhoršili.
Reklama
Varování
- Předtím, než budete brát jakékoliv bylinné přípravky, se poraďte s lékařem. Bylinky se mohou s některými léky nebo nemocemi negativně vzájemně ovlivňovat.
- Pokud se vaše příznaky během sedmi až deseti dnů nezmírní, nebo máte-li vysokou horečku (přes 38.9 °C), nosní sekret, který není průhledný, nebo se u vás začíná objevovat kašel s hlenem, či vyrážky na kůži, zajděte k lékaři.
- Pokud máte nějakou zásadní plicní chorobu jako je astma nebo dušnost, měli byste to lékaři sdělit ihned jakmile se nachladíte.
- Jste-li těhotná, mohou vám a vašemu dítěti nějaké léky, bylinky a doplňky stravy ublížit, a neměla byste je brát.
- Neti konvičky by se měli používat pouze s čerstvou, pročištěnou vodou, pokud možno ne z kohoutku. Zavedení nečisté vody do tak citlivé oblasti může způsobit šíření vodních parazitů.
Reklama
Reference
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/common-cold
- ↑ https://www.wwu.edu/chw/student_health/publications/Self%20Care%20Remedies.pdf
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9443519
- ↑ http://www.naro.affrc.go.jp/english/vegetea/benifuuki/
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12804082
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12804082
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9443519
- ↑ http://www.webmd.com/allergies/sinusitis?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/cold-and-flu/8-tips-to-treat-colds-and-flu-the-natural-way
- ↑ https://www.wwu.edu/chw/student_health/publications/Self%20Care%20Remedies.pdf
- ↑ http://umm.edu/health/medical/reports/articles/sinusitis
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000647.htm
- ↑ https://www.wwu.edu/chw/student_health/publications/Self%20Care%20Remedies.pdf
- ↑ http://www.unh.edu/health-services/ohep/complementaryalternative-health-practices/aromatherapy
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/peppermint
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/eucalyptus
- ↑ http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691505002899
- ↑ http://www.webmd.com/oral-health/features/oil-pulling
- ↑ http://www.webmd.com/oral-health/features/oil-pulling
- ↑ http://www.webmd.com/oral-health/features/oil-pulling
- ↑ http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm316375.htm
- ↑ http://www.med.umich.edu/1info/FHP/practiceguides/Rhino/saline.pdf
- ↑ http://www.webmd.com/allergies/sinus-pain-pressure-11/neti-pots?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/cold-and-flu/8-tips-to-treat-colds-and-flu-the-natural-way
- ↑ http://www.extension.umn.edu/garden/yard-garden/houseplants/houseplants-help-clean-indoor-air/
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/elderberry
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/elderberry
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/eucalyptus
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/peppermint
- ↑ http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/12/22/is-honey-more-effective-than-cough-medicine.aspx
- ↑ http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/echinacea-common-cold
- ↑ http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/four-natural-cold-remedies-do-they-work?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/echinacea-common-cold?page=2
- ↑ http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/lifestyle-guide-11/colds-flu-immune-system?page=3
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22419312
- ↑ http://www.medicaldaily.com/garlic-good-you-7-surprising-benefits-garlic-optimal-health-324114
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12134712?dopt=Abstract
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/vitamin-c/faq-20058030
- ↑ http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-living/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/common-cold
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/relaxation-techniques
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/yoga
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/tai-chi
- ↑ http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/lemon-balm
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/lavender
- ↑ http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/german-chamomile
- ↑ http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/german-chamomile
- ↑ https://www.rochester.edu/uhs/healthtopics/ColdCare/files/CommonCold.pdf
- ↑ http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/when-see-doctor
- ↑ http://blogs.umass.edu/bodyshop/files/2009/07/exerciseandcommoncold.pdf
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get Rid of a Cold Naturally Fast
中文:自然快速地摆脱感冒
Bahasa Indonesia:Mengobati Flu dengan Cepat
한국어:감기 자연치료법
Tiếng Việt:Giảm Cảm lạnh Nhanh chóng
Stránka byla zobrazena 8 822 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama