Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Špatná nálada může být otravná pro vás, i ostatní lidi okolo vás. Samozřejmě je normální prožívat pestrou škálu emocí a nebýt neustále kompletně šťastný, ale přesto byste se měli umět ze špatné nálady rychle vzpamatovat. Na každého člověka platí něco jiného a když vyzkoušíte více způsobů, určitě najdete ten, který je pro vás nejúčinnější!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zlepšení nálady

 1. 1
  Dělejte něco, co vás baví. Může to znít dost neurčitě, ale to je dáno hlavně tím, že každý člověk má jiné záliby a koníčky. Teoreticky ale, když budete dělat něco co máte rádi, nálada se vám zlepší díky snížení stresu a odvedení pozornosti od špatné nálady. [1] Vy sami své koníčky a zájmy znáte lépe, než kdokoliv jiný, takže si vzpomeňte na to, co vám dělá radost a dovolte si to užít.
 2. 2
  Meditujte nebo se věnujte jiné duchovní činnosti (třeba modlitbě). Mít duchovní život často lidem přináší spokojenost. Meditace nebo modlitba vás na chvíli odpoutá od okolního prostředí a umožní vám duševní očistu. [2]
  • K meditaci si najděte klidné místo, kde se můžete pohodlně posadit. Dýchejte pomalu a zhluboka. Soustřeďte se na svůj dech a na vyčištění mysli od jiných věcí. Snažte se představit si, jak špatná nálada s každým výdechem opouští vaše tělo.
 3. 3
  Čtěte si knížku, nebo si pusťte oblíbený seriál. Studie prokazují, že když život prožíváme přes příběhy druhých (což se děje jak při čtení knihy, tak při sledování oblíbených filmových hrdinů), cítíme se spokojenější.[3]
 4. 4
  Najděte si příjemné rozptýlení. Někteří lidé prohlašují, že se jim nálada zlepší při nakupování, úklidu domácnosti nebo jiném odvedení pozornosti od zdrojů špatné nálady. [4] Výhodou příjemného rozptýlení je, že se odstřihnete od prostředí, které vás štve a získáte pocit, že čas trávíte užitečně sami pro sebe.
 5. 5
  Rozesmějte se. Smích může skutečně změnit chemické procesy, které probíhají v těle. Může přebít jiné pocity, jako je například deprese nebo vztek. [5] Věci, které vás rozesmějí, mohou být například:
  • Promluvte si s vtipným kamarádem
  • Podívejte se na vtipné video nebo klip z televizní show
  • Vzpomeňte si na něco vtipného, co se vám v životě přihodilo
  • Přečtěte si nějaký vtipný článek nebo třeba komix
 6. 6
  Cvičte. Je prokázána silná spojitost mezi středně náročným cvičením a dobrou náladou.[6] Většina lidí pociťuje zlepšení nálady už po pěti minutách cvičení.[7] Existuje mnoho různých druhů cvičení a kterékoliv, co vám zrychlí tep a přiměje tělo vylučovat endorfiny, vás může zbavit špatné nálady. Zvažte nicméně následující osvědčené aktivity, které vaši náladu výrazně zlepší:
  • Jóga: Jóga kmbinuje fyzickou aktivitu s duchovní, takže přináší výhod cvičení i meditace. Pokud ve svém okolí nemáte cvičebnu jógy, zkuste si najít instruktážní videa na internetu.[8]
  • Aerobní aktivita: Aerobní aktivita, jako běh, jogging, plavání, tanec nebo jiné cvičení vám zrychlí tep a tím zlepší náladu.[9]
 7. 7
  Nechte špatnou náladu být. To znamená nenutit se špatnou náladu překonat, protože se vám to nejspíš nepodaří. Účinnost vašeho snažení se v průběhu života bude měnit. Například: Vaše produktivita ve chvílích, kdy se cítíte motivovaní, a když je vám mizerně, se bude lišit. Nesrovnávejte tedy třeba "Včera jsem udělala tolik práce a tak efektivně, a dneska neudělám pořádně ani jedinou věc". Můžete se nicméně vždycky snažit co nejvíc podle toho, jak vám dovolí vaše nálada (nebo stav mysli). Například: pokud vám vaše nálada dovoluje být výkonný přinejlepším na 20%, smiřte se s tím a nenuťte se do vyššího výkonu. Pak teprve uvidíte, jak vaše duševní rozpoložení (špatná nálada) přirozeně zmizí samo od sebe, aniž byste museli vyvinout nějaké velké úsilí, a vaše produktivita se zlepší.
 8. 8
  Zatancujte si na svou oblíbenou písničku. Tanec vám dá trochu pohybu a navíc aktivuje v mozku centra slasti.[10] Zatáhněte žaluzie na okně kanceláře, nasaďte si sluchátka (nebo ne) a vytancujte to ze sebe!
 9. 9
  Snězte zdravé jídlo nebo svačinku. Jídelníček úzce souvisí s náladou, dokonce až tak, že když jsme hladoví, jsme podráždění (což je celkem běžné). Zdravá strava plná celozrnného pečiva, zeleniny a ovoce vám zajistí lepší náladu.
  • Zahrňte do jídelníčku celozrnné obiloviny, ovoce, zeleninu a proteiny.[11] Když zapojíte i zdravé tuky, budete se cítit déle nasycení.
  • Vyhýbejte se odtučněným a příliš průmyslově zpracovaným potravinám. Většinou postrádají výživové hodnoty a rozhodně z nich nebudete příjemně nasycení. [12]
  • Protizánětlivá jídla a ty s obsahem omega-3 mastných kyselin mohou při špatné náladě také velmi pomoci.[13] Některá konkrétní jídla, která spadají do této kategorie jsou například listová zelenina,avokádo, chřest, vlašské ořechy, hořká čokoláda a zelený čaj.[14]
 10. 10
  Jezte kvalitní hořkou čokoládu. Pokud cítíte, že by vám od napětí ulevilo něco sladkého, výborně - antioxidanty, obsažené v hořké čokoládě vám opravdu mohou prospět! Snažte se konzumaci omezit na malou porci (maximálně 30 gramů denně) - jezte ji po malých kouscích, aby vám požitek vydržel co nejdéle![15]
 11. 11
  Usmějte se. Každý ví, že šťastní lidé se usmívají, ale věděli jste, že úsměv vám může také přinést pocity štěstí? Když se budete chovat šťastně, s dobrým postojem a širokým úsměvem, vaše nálada se může opravdu zlepšit - vaše myšlenky a pocity budou na úsměv reagovat.[16]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Buďte společenští

 1. 1
  Dopřejte si pár chvil s kamarádem. Trávení času s kamarády osobně může být skvělý způsob, jak si zlepšit náladu, pokud se cítíte odtrženi od ostatních. [17] Zajděte si na brzký nebo pozdní oběd, kávu, do kina nebo na večeři. Pokud nemáte rozpočet na kina a večeře, jděte spolu na procházku, nebo si zajděte třeba do parku, sedněte si na houpačky a povídejte si.
 2. 2
  Zavolejte kamarádovi telefonem. Je možné, že máte špatnou náladu, protože si připadáte izolovaní.[18] Trávení času o samotě a komunikace s druhými pouze přes monitor ve vás může vyvolat pocity izolace. Vzít telefon a s někým si popovídat (nejlépe s nějakým vtipným kamarádem!) vám může náladu rychle zlepšit.
 3. 3
  Video chatujte s kamarády nebo rodinou. Pokud se s někým, kdo vám dělá radost nemůžete spojit naživo, zkuste si popovídat přes videochat. Díky videu můžete získat pocit, že s tím druhým opravdu trávíte čas a do konverzace se zapojíte víc, než když si povídáte jen přes zprávy.
 4. 4
  Hrajte týmový sport. Zkuste si najít partu kamarádů na basketbal, nebo se zeptejte, zda kolegové v práci nemají fotbalové mužstvo. Hraní týmového sportu vám může velmi zlepšit náladu, protože vám dá příležitost spojit se s druhými lidmi a přitom cvičit.[19]
 5. 5
  Plánujte si svou společenskou aktivitu pravidelně. Když si naplánujete pravidelná setkání s přáteli, lépe se vyhnete špatné náladě ještě než se dostaví. Zkuste si vybudovat smysluplný, pravidelný čas ve společnosti alespoň jednou týdně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Změňte prostředí

 1. 1
  Jděte se projít ven. Procházka venku na čerstvém vzduchu vám může zlepšit náladu okamžitě. Vytrhne vás to z momentálního prostředí a tím "šokuje" vaše smysly do nové nálady. Je to pro váš mozek malé cvičení, které vám náladu může zlepšit. [20] Být venku v přírodě navíc samo o sobě zlepšuje postoje a náladu.[21]
  • Až budete venku, zkuste se soustředit na přírodu: všímejte si zvířat, hmyzu nebo květin, které normálně nevnímáte. Pozorujte, jak se další lidé spojují s přírodou. Zadívejte se na zvlněnou hladinu rybníka. na špatnou náladu pak zapomenete dřív, než si to vůbec uvědomíte.
 2. 2
  Odpojte se od sociálních sítí. Nedávné studie ukazují, že nálada, která panuje na sociálních sítích, je nakažlivá. Když si čtete negativní statusy přátel, ovlivňuje to vaši náladu mnohem víc než si uvědomujete. Navíc srovnávání vašeho vlastního života s tím, jak vnímáte život známých, který prezentují na síti, může nebezpečně snižovat vaše sebevědomí.[22]
 3. 3
  Změňte světlo. Pokud sedíte ve velmi jasném světle, zkuste ho vypnout a chvíli pracovat ve světle lampy. Naopak pokud tam, kde pracujete, je tma, zkuste se vystavit jasnějšímu světlu. Změna osvětlení vám přinese pocit změny prostředí a tím vám zlepšit náladu.
  • Pokud je to možné, pokuste se pracovat v přirozeném denním světle. Vytáhněte žaluzie nebo ještě lépe otevřete okno a dopřejte si trochu čerstvého vzduchu.
 4. 4
  Poslouchejte hudbu. [23] Výběr vaší muziky závisí jen na vašich osobních preferencích. Někdo dává přednost hudbě, která koresponduje s jeho momentálním emocionálním rozpoložením (např. smutná hudba, když se cítí smutný, agresivní hudba, když se cítí naštvaný atd.) a posléze se přesune ke šťastnějším písním, které mu náladu zlepší.[24] Jiní naopak prohlašují, že poslech pozitivní hudby, když se cítí smutní, dovede jejich náladu zlepšit.[25] Můžete zkusit oba způsoby, abyste zjistili, co vám vyhovuje lépe.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Pojmenujte skryté problémy

 1. 1
  Uvědomte si, proč se cítíte mizerně. Budete možná muset podstoupit trochu sebereflexe, abyste přišli na důvod své špatné nálady.[26] Když identifikujete zdroj své špatné nálady, budete moci řešit přímo zdroj problému. Někdy je odpověď velmi jednoduchá (například máte hlad, nebo se cítíte osamělí), ale také můžete zjistit, že za vaší špatnou náladu stojí vážnější důvod, který nejde tak rychle napravit.
  • Pokud zjistíte, že příčina vaší špatné nálady je nějaký větší problém, se kterým si nevíte rady, najděte si terapeuta, který vám pomůže vaše pocity zpracovat a udělat výrazné životní změny, které vás posunou dál.
 2. 2
  Dokončete několik věcí z vašeho seznamu povinností. Mnoho lidí zjišťuje, že má špatnou náladu, když jsou zahlceni dlouhým seznamem věcí, které musejí udělat buď v práci, nebo v každodenním životě.[27] Když několik úkolů splníte, i kdyby to bylo jen pár z dlouhého seznamu, možná se budete cítit lépe. Prohlédněte si svůj seznam a zamyslete se nad tím, zda nemůžete několik položek zvládnout rychle. Odškrtnout si tyto položky vám přinese úlevu a dodá potřebný impuls k tomu, abyste se pustili do složitějších úkolů.
 3. 3
  Trénujte vděčnost a pozitivní myšlení. Vzpomeňte si na svůj den nebo týden a myslete (nebo ještě lépe napište si) všechno dobré, co se přihodilo. Soustřeďte se jen na pozitivní aspekty svého života a uvědomte si vděčnost za lidi a věci ve vašem životě, díky kterým jste šťastní.[28]
  Reklama

Tipy

 • Spočítejte si svoje požehnání. Pravděpodobně máte v životě spoustu úžasných věcí, za které můžete být vděční.
 • Dejte si sprchu nebo se vykoupejte. Nastavte si vodu tak studenou nebo tak horkou, jak vám vyhovuje a použijte vodu jako malý únik.
 • Myslete na něco vtipného! Humor vám náladu zlepší snadno.
 • Dejte si šlofíka. Protivní můžete být i proto, že jste unavení.
 • Bylo vědecky prokázáno, že lidé, co mají domácího mazlíčka, jsou spokojenější a cítí se lépe. Zvažte pořízení psa nebo kočky.
 • Myslete na svou zářivou budoucnost.
Reklama
 1. https://www.psychologytoday.com/articles/200703/dance-therapy-spin-control
 2. https://www.psychologytoday.com/blog/prescriptions-life/201312/7-drug-free-ways-boost-your-mood-help-depression
 3. http://psychcentral.com/blog/archives/2014/11/06/foods-to-improve-your-mood/
 4. http://psychcentral.com/blog/archives/2014/11/06/foods-to-improve-your-mood/
 5. http://psychcentral.com/blog/archives/2014/11/06/foods-to-improve-your-mood/
 6. http://psychcentral.com/blog/archives/2009/04/27/chocolate-and-mood-disorders/
 7. http://www.scientificamerican.com/article/smile-it-could-make-you-happier/
 8. https://www.psychologytoday.com/blog/the-squeaky-wheel/201409/10-quick-ways-get-out-bad-mood
 9. https://www.psychologytoday.com/blog/the-squeaky-wheel/201409/10-quick-ways-get-out-bad-mood
 10. http://www.apa.org/monitor/2011/12/exercise.aspx
 11. http://www.apa.org/helpcenter/controlling-anger.aspx
 12. http://psychcentral.com/blog/archives/2012/09/12/7-simple-ways-to-break-your-bad-mood/
 13. http://www.theguardian.com/media/2014/mar/12/social-network-bad-mood-friends
 14. http://blogs.psychcentral.com/positive-psychology/2011/06/how-music-can-improve-your-mood/
 15. http://psychcentral.com/blog/archives/2012/09/12/7-simple-ways-to-break-your-bad-mood/
 16. http://psychcentral.com/blog/archives/2012/09/12/7-simple-ways-to-break-your-bad-mood/
 17. https://www.psychologytoday.com/blog/turning-straw-gold/201401/5-tips-handling-bad-mood
 18. https://www.psychologytoday.com/blog/the-squeaky-wheel/201409/10-quick-ways-get-out-bad-mood
 19. https://www.psychologytoday.com/blog/prescriptions-life/201312/7-drug-free-ways-boost-your-mood-help-depression

O tomto wikiHow

Michael Stern
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Michael Stern. Michael Stern je životní kouč a majitel společnosti Integral Alignment, koučovacího a tréninkového podniku zaměřeného na holistický přístup k optimalizaci zdraví, práce, lásky, hry a duchovnosti. Michael zahájil profesionální školení v roce 2011 jako Integral Spiritual Mentor prostřednictvím One Spirit Learning Alliance a byl certifikován jako instruktor hatha jógy a trenér emoční inteligence prostřednictvím GolemanEI. Michael je držitelem titulu BA v oboru španělský jazyk na Vanderbilt University a žije v Portlandu ve státě Maine. Tento článek byl zobrazen 13 721 krát
Kategorie: Citové zdraví
Stránka byla zobrazena 13 721 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama