Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zářivě bronzová pleť v západní kultuře symbolizuje krásu a sex-appeal, ale opalování někdy není pro vaše tělo příliš zdravé. Kromě tradiční metody opalování na slunci existuje několik dalších (a zdravějších) způsobů, jak se opálit. Samoopalovací mléka a spreje jsou nejlepším řešením pro lidi, kteří nechtějí riskovat rakovinu kůže. V soláriu se sice můžete opálit během několika minut, ale budete se opalovat pod škodlivými UV zářivkami, které zvyšují riziko rakoviny kůže. V tomto článku najdete různé metody opalování, ze kterých si budete moci vybrat tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Přírodní opalování na slunci

  1. 1
    Používejte kvalitní opalovací krém nebo olej. Pokud se chcete opálit rychle, používejte krém s nízkým UV faktorem, ale v žádném případě se krému nevyhýbejte – je nutné se přes sluncem chránit. Můžete si vybrat krém, olej, nebo sprej.
    • UV faktor krému by měl být mezi 5 a 15 (podle toho, jaké opálení již máte). Pokud jste již trochu opálení, můžete použít krém s nižším UV faktorem. Pokud ovšem jdete na slunce v tomto roce poprvé, použijte krém s faktorem alespoň 15, abyste se nespálili.
    • Pokud se chcete opálit co nejvíce, používejte opalovací sprej, nebo olej. Protože jsou tyto produkty na bázi vody, snáze je rozetřete po celém těle. Pokud používáte olej, nesmíte ho zapomenout dokonale rozetřít.
    • Opalovací krémy a oleje koupíte v každé drogerii. Vyberte si nějakou kvalitnější značku.
    • Používejte balzám na rty s ochranným UV faktorem. Rty se opálit nemusejí a suché šupinaté rty nejsou přitažlivé.
  2. 2
    Pokud jste dostatečně opálení, natírejte si pokožku přírodním olejem. Pokud nechcete používat krémy a oleje z obchodu a jste již dostatečně opálení, můžete používat přírodní oleje, které přitáhnou sluneční paprsky a zajistí vám lepší opálení. Tyto oleje si nanášejte na tělo před cestou na slunce a po opalování si je smyjte vodou s mýdlem. Použijte například:
    • Olivový olej
    • Kokosový olej
    • Oříškový olej
    • Avokádový olej
    • Olej z pšeničných klíčků
    • Slunečnicový olej
    • Sezamový olej
    • Extrakt se zeleného čaje[1]
  3. 3
    Pravidelně se při opalování otáčejte. Stejně jako kuře na grilu se musíte při opalování často otáčet, abyste se opálili rovnoměrně. Je dobré otáčet se o čtvrt otáčky každou půlhodinu. Začněte na zádech, potom se otočte na levý bok, potom na břicho a nakonec na pravý bok. Měňte polohu rukou a nohou, abyste neměli vypálené skvrny.
  4. 4
    Opalujte se na přímém slunci. Posouvejte si ručník tak, abyste se mohli opalovat stále na přímém slunci. Pokud nechcete celý den jen ležet a chcete se věnovat i jiným činnostem, vezměte si na sebe jen lehké oblečení, abyste se mohli opalovat po celý den.
  5. 5
    Jděte na slunce uprostřed dne mezi 10.00 a 16.00. Dermatologové radí se v tuto dobu slunci vyhýbat, ale pokud se chcete opálit rychle, měli byste chodit na slunce v době, kdy hřeje nejvíce.
  6. 6
    Svlečte se do naha. Pokud se chcete opálit celí, není jiná možnost, než se opalovat nazí. Zajděte si na nudistickou pláž, nebo se opalujte na soukromém (oploceném) pozemku.
  7. 7
    Používejte odrazné desky nebo ručníky. Tato metoda se často používala v minulosti. Pomůže vám zachytit co nejvíce slunečních paprsků. Kupte si odrazný produkt, který vám pomůže opálit se co nejrychleji. Lehněte si na odrazný ručník, nebo si kupte odraznou síťku.
  8. 8
    Lehněte si na lehátko do vody. Protože voda odráží sluneční paprsky, nejlépe se opálíte blízko vody. Kupte si nafukovací lehátko, lehněte si na něj a opalujte se na vodě.
  9. 9
    Každé dvě hodiny nebo pokaždé, když vylezete z vody, použijte opalovací krém. Měli byste na sobě mít neustále vrstvu UV faktoru. I voděodolné produkty byste měli pro jistotu nanášet znovu.
  10. 10
    Po opalování používejte kvalitní tělové mléko, nebo krém s obsahem aloe vera. Udržujte svoji pleť hydratovanou pomocí tělových mlék.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Samoopalovací krémy

  1. 1
    Vyberte si produkt. Samoopalovací produkty seženete ve formě tělových mlék, krémů, gelů, pěn, sprejů a olejů. Některé společnosti (Neutrogena, L’Oral, Jergens, Clarins, nebo Lorac) vyrábějí samoopalovací krémy, které získávají příznivé recenze v časopisech a na webových stránkách. [2]
    • Nanášejte tyto produkty na pleť rovnoměrně a důkladně je roztírejte.
    • Vybírejte si produkty, které vám neucpou póry.
  2. 2
    Vezměte si rukavice. Protože si budete muset samoopalovací produkt nanést na tělo rukama, budete potřebovat speciální rukavice. Kupte si je v drogerii, nebo na internetu a použijte je, abyste neměli dlaně tmavší, než zbytek těla.
    • Po každém použití rukavice vyhoďte.
    • Naneste si trochu produktu i na horní strany dlaní, abyste je neměli světlejší, než zbytek těla.
  3. 3
    Dokonale produkt rozetřete. Největším problémem při používání samoopalovacích produktů je správné roztírání. V některých případech je lepší požádat o pomoc kamarádku.
    • Roztírejte samoopalovací produkt krouživými pohyby.
    • Nespěchejte. Když budete postupovat příliš rychle, budete mít na kůži skvrny, nebo některé oblasti vynecháte. Dejte si na čas a vmasírujte si produkt do celého těla.
    • Nezapomeňte ani na oblasti, které většinou nejdou vidět, například podpaždí.
  4. 4
    Nanášejte samoopalovací produkt každý den, dokud nedosáhnete požadované barvy. Měli byste ho nanášet každý den ráno, ale pokud chcete dosáhnout opálení rychleji, můžete to dělat ráno i večer. Nezapomeňte na to, že vám samoopalovací produkty pravděpodobně ušpiní oblečení a ložní prádlo.
  5. 5
    Jak samoopalovací krémy fungují. Samoopalovací krémy obsahují zdraví bezpečnou látku, která vaší pleti dodá pigmentaci. Jde o molekulu cukru, která reaguje s amino skupinami v bílkovinách, které jsou na kůži. Tato reakce vyvolá zvýšenou pigmentaci. Jde o podobný proces, jako karamelizace cukru, nebo tmavnutí chleba. [3]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Samoopalovací nástřik

  1. 1
    Jak funguje nástřik. Podobně jako v případě samoopalovacích produktů i tento typ opálení využívá reakce látky DHA a bílkovin v pleti. Tento roztok je většinou koncentrovanější a pro požadované opálení stačí jedna až tři vrstvy.
  2. 2
    Vyberte si produkt. Experti radí koupit si produkt s nižším obsahem DHA, který budete moci nanášet postupně. Vždy je možné trochu přidat, ale jakmile na tělo produkt nanesete, už ho nesundáte.
    • Vyberte si produkt s obsahem erytrulózy, což je malinový cukr. Tato látka zajistí, že vám opálení vydrží déle a bude vypadat zdravěji.
    • Pokud takový produkt najdete, kupte si produkt s trochou zeleného pigmentu, který se do samoopalovacích nástřiků dává pro vyrovnání oranžové barvy. [4]
  3. 3
    Určete si, kolik vrstev produktu budete potřebovat. Pokud máte velmi světlou pleť, bude vám pravděpodobně stačit jen jedna vrstva samoopalovacího spreje. Pokud máte tmavší pleť, budete potřebovat více vrstev. Začněte s jednou vrstvou a postupně přidávejte pigment (pokud to bude potřeba). Nejdůležitější je nepřehnat to. Falešné oranžové „opálení“ není přitažlivé.
  4. 4
    Než použijte opalovací nástřik, udělejte si peeling celého těla. Zbavte se hrubé pokožky pomocí peelingu bez obsahu olejů, který obsahuje přírodní granule, které vaši pleť vyhladí. Použijte lufu, nebo žínku a důkladně si vydrhněte celé tělo. [5]
  5. 5
    Zajděte si na samoopalovací nástřik do specializovaného salonu. Na rozdíl od samoopalovacích mlék byste v tomto případě měli zajít raději k odborníkům. Můžete si zajít do salonu, nebo si najmout profesionální kosmetičku, která vám přijde opálení nastříkat.
  6. 6
    Jednou za týden nebo za dva týdny si opálení upravte. Záleží na tom, jak vám opálení drží a jaký je přirozený tón vaší pleti – opálení vydrží 5-10 dní. Každý den používejte tělové mléko, aby vám opálení vydrželo co nejdéle a průběžně si ho doplňujte. [6]
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Solárium

  1. 1
    Jak solárium funguje. Solária využívají UV zářivky, které vyzařují paprsky podobné těm slunečním. [7] Solárium zvyšuje riziko rakoviny kůže. Dermatologové nedoporučují chodit pravidelně do solária, ale pokud se potřebujete rychle opálit, jde o nejúčinnější a nejrychlejší metodu.
  2. 2
    Vezměte si ochranné brýle. Je nutné vzít si do solária ochranné brýle. Většinou si je můžete koupit přímo v solárním studiu.
  3. 3
    Nepoužívejte urychlovače na bázi tyrosinu. Tyrosin je aminokyselina, která v těle produkuje melanin, což je pigment, který ztmavuje pleť. Tyrosin je zakázaný a dokonce neexistují žádné důkazy o tom, že skutečně funguje.
  4. 4
    Zvolte si správnou dobu opalování. Pokud se v soláriu opalujete poprvé, neměli byste překročit 10 minut. Lidé se opalují většinou 8-20 minut, v průměru asi 12 minut. Pokud máte velmi světlou pleť, měli byste se opalovat kratší dobu.
    • Svlékněte se a vlezte do solária. Zavřete za sebou dvířka a najděte si tlačítko, kterým rozsvítíte zářivky.
    • Zářivky mají časovač, který se automaticky vypne, až vám vyprší čas. Jakmile se časovač spustí, lehněte si do solária.
    Reklama

Tipy

  • Nepřehánějte to s opalováním, jinak budete mít vysušenou pokožku. Suchá a loupající se pokožka není přitažlivá.
  • Pokud používáte samoopalovací krémy a oleje, nanášejte si je vždy v rukavicích.
  • Po opalování na slunci si zkontrolujte, zda jste se nespálili. Pokud máte spálenou pokožku, natřete si ji aloe vera gelem, abyste zmírnili podráždění.
  • Do solária si nezapomeňte vzít ochranné brýle.
  • Chraňte si pleť a oči. Když se budete opalovat venku, noste klobouk a sluneční brýle.
  • Kvalitní samoopalovací krém vám dodá přirozeně vypadající opálení bez rizika rakoviny.
  • Vyživujte svoji pleť. Pijte dostatek vody a používejte tělová mléka.
  • Uvědomujte si rizika opalování. Všechny metody opalování mají svá rizika (rakovina kůže, chemické reakce atd.). Nevystavujte se slunci příliš dlouho a používejte ochranné krémy.
  • Nepřehánějte to se samoopalovacími krémy – většinou stačí použít jen trochu.
  • Při samoopalovacím nástřiku si chraňte oči brýlemi.
  • Pokud máte citlivou pleť, používejte krémy s UV faktorem 20-30. Bude vám trvat déle, než se opálíte, ale ochráníte svoji pleť.
Reklama

Varování

  • Solária zvyšují riziko rakoviny kůže. Měli byste se jim vyhýbat.
  • Samoopalovací krémy a nástřiky vám mohou ucpat póry a způsobit kožní problémy.
  • Nepřežeňte to – dejte si pozor, abyste nebyli oranžoví.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 77 490 krát
Stránka byla zobrazena 77 490 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama