Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Akné je nejnepříjemnější a nejotravnější kožní problém, který můžete mít – každý se s ním někdy v životě setkal. Bohužel se objevuje v době, kdy ho nejméně potřebujeme, například den před plesem, nebo před svatbou. Pokud potřebujete mít co nejrychleji čistou a hladkou pleť, vyzkoušejte naše tipy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Použijte roztoky na pupínky

 1. 1
  Natřete si pupínky citronovou šťávou. Citronová šťáva funguje z několika důvodů – přirozeně stahuje pleť, takže vám uzavře póry a kromě toho má zesvětlující účinky, takže omezí zarudnutí vašich pupínků. Naneste si citronovou šťávu přímo na pupínek a nechejte ji působit až do dalšího mytí obličeje.
 2. 2
  Zkuste olej z čajovníku. Olej z čajovníku používají i dermatologové k omezení podráždění kůže a akné. Kupte si čistý olej z čajovníku a naneste si ho na pupínky. Dělejte to dvakrát denně po mytí obličeje.
 3. 3
  Zkuste levandulový olej. Esenciální oleje se nehodí pouze pro aromaterapii – levandulový olej vás zbaví i akné. Naneste si kapku tohoto oleje několikrát denně na pupínky, ideálně ráno a večer.
 4. 4
  Zkuste bazalkový čaj. Uvařte si čaj z bazalky a použijte ho na obličej. Přidejte čerstvé lístky bazalky do horké vody a nechejte je chvíli louhovat. Potom čaj vychlaďte. Nanášejte si ho vatovou tyčinkou přímo na pupínky.
 5. 5
  Zkuste lísku. Líska přirozeně stahuje pleť a používá se při řezných ranách. Když ji použijete na pupínky, stáhne vám póry a zabije všechny bakterie, které je ucpávají. Naneste si ji na části obličeje, na kterých máte nejvíce akné, nebo si s roztokem otírejte vatovým tamponkem celý obličej.
 6. 6
  Zkuste trochu jablečného octa. Ocet také přirozeně stahuje póry a dokáže vás díky tomu zbavit akné. Natírejte si s ním celý obličej a na pupínky dávejte větší množství. Jablečný ocet vám neuškodí, takže ho můžete používat jak často chcete.
 7. 7
  Potírejte si obličej kostkou ledu. Led rychle stahuje póry a omezuje otoky, takže zmírní vzhled vašich pupínků. Jemně si potírejte své akné kostkou letu, aby se pupínky zmenšili a zmizelo zarudnutí. Pro extra efekt si udělejte ledové kostky ze zeleného čaje. Díky tomu budete mít póry ještě menší. [1]
 8. 8
  Použijte benzoyl peroxid. Benzoyl peroxid zabije všechny bakterie na kůži, aniž by vás to štípalo. Kupte si nějaký krém na akné s obsahem benzoyl peroxidu a nanášejte si ho přímo na pupínky.
 9. 9
  Zkuste kyselinu salicylovou. Většina produktů proti akné obsahuje kyselinu salicylovou, protože skutečně funguje. Tato kyselina odstraňuje z pleti veškerou špínu a stahuje póry. Kupte si nějaký produkt s obsahem kyseliny salicylové a vaše akné zmizí dřív, než řeknete „salicylová.“ ”
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Využijte to, co máte v kuchyni

 1. 1
  Udělejte si medovou masku. Med je antibakteriální a uvolňuje ucpané póry. Také vaši pleť zbaví mrtvých kožních buněk a přebytečného mazu. Namažte si medem celý obličej a nechejte ho působit co nejdéle. Můžete si med také nanášet přímo na pupínky a zalepit si je na noc náplastí. Ráno by pupínky měly být mnohem menší.
 2. 2
  Udělejte si rajčatovou masku. Rajčata se skvěle hodí pro čištění pleti náchylné k akné. Rozmixujte si rajče na hustou pastu a naneste si ji na celý obličej. Počkejte, až se vám šťáva vsákne do pórů a po 20-30 minutách si obličej opláchněte.
 3. 3
  Potírejte si obličej bramborou. Skutečně to funguje! Brambory nasají přebytečný maz a vyčistí vám póry. Překrojte bramboru napůl a potírejte si s ní obličej. Potom se opláchněte teplou vodou.
 4. 4
  Zkuste jahody. Použijte všechny části jahody – snězte ovoce a stonek použijte na pleť. Jahody vám pupínky zesvětlí a pomohou zabít bakterie. Potřete si horní částí ovoce obličej a na velkých pupíncích si jahodu chvíli podržte. Potom se opláchněte studenou vodou.
 5. 5
  Rozdrťte česnek. Česnek sice silně zapáchá, ale jde o jeden z nejlepších přírodních léků na akné. Rozdrťte si stroužek česneku na pastu a naneste si ho na pupínky na 20 minut. Potom se opláchněte studenou vodou a uvidíte, že budete mít mnohem světlejší pleť. Může vás to ale štípat i několik dní po použití. Také vám pravděpodobně budou slzet oči a budete mít trochu oteklou a zarudlou pokožku.
 6. 6
  Udělejte si mátovou masku. Máta krásně voní a příjemně chutná a také účinkuje proti akné. Nadrťte si několik mátových listů na pastu a natřete si s ní obličej. Nechejte ji 15-20 minut působit. Máta vám pročistí póry a vyhladí pokožku. Nakonec se opláchněte studenou vodou.
 7. 7
  Udělejte si masku z vaječných bílků. Pokud jste někdy měli na kůži syrové vaječné bílky, jistě víte, že vám rychle stáhnou pleť. Naneste si je tedy na pupínky a nechejte je působit přes noc. Do rána byste měli mít uzavřené póry a mnohem méně pupínků. Nakonec si masku omyjte teplou vodou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Pleťové masky

 1. 1
  Použijte aloe vera. Gel z aloe vera se často používá na spáleniny od slunce, protože uklidní pleť a předchází infekcím. U akné funguje podobně. Naneste si trochu gelu z čerstvého listu aloe vera na pupínek, nechejte ho působit přes noc a ráno se opláchněte studenou vodou.
 2. 2
  Udělejte si pastu z jedlé sody. Jistě víte, že jedlá soda účinně zabíjí bakterie a čistí všechny možné povrchy. Smíchejte si jedlou sodu s vodou a vytvořte si pastu. Naneste si ji na pupínky a nechejte ji působit tak dlouho, dokud nevyschne. Potom se opláchněte teplou vodou a použijte sodu jako peeling.
 3. 3
  Použijte jílovou masku. Jíl přirozeně vysušuje pleť a zbavuje ji přebytečné mastnoty, která je většinou zdrojem akné. Vyrobte si vlastní jílovou masku, nebo si ji kupte v drogerii. Můžete si ji nanést na celý obličej, nebo jen na pupínky. Nechejte ji uschnout (20-30 minut) a potom ji smyjte teplou vodou.
 4. 4
  Zkuste zubní pastu. Bělící zubní pasty vám nevybělí pouze zuby, ale i pleť. Chemikálie v pastě vám pupínky vysuší a zesvětlí zarudlou pleť. Naneste si trochu pasty (bílé, ne gelové) na pupínky a nechejte ji působit přes noc. Ráno si obličej umyjte.
 5. 5
  Použijte Listerine. Ústní voda Listerine funguje ze stejného důvodu, jako zubní pasta. Naneste si na pupínky trochu ústní vody a nechejte ji působit co nejdéle. Měli byste díky ní mít staženou a hladkou pleť.
 6. 6
  Udělejte si masku z aspirinu. Aspirin má protizánětlivé účinky a funguje také proti bolesti. Oba tyto účinky můžete snadno využít i na pleť. Rozdrťte si dvě pilulky aspirinu a smíchejte prášek s vodou. Naneste si tuto směs na pupínky a nechejte ji zaschnout. Nakonec se důkladně opláchněte teplou vodou. [2]
  Reklama

Tipy

 • Myjte si obličej ráno i večer, abyste předešli hromadění mazu.
 • Nedotýkejte se obličeje, abyste si zbytečně nepřenášeli bakterie. Před mytím obličeje si důkladně umyjte i ruce.
 • Pijte hodně vody! Budete mít jemnější pleť, protože se zbavíte toxinů z těla.
 • Jezte hodně ovoce a zeleniny. Nedostatek vitamínů je častou příčinou akné.
 • Je důležité používat hydratační krémy ráno i večer, i když máte mastnou pleť.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 87 923 krát
Stránka byla zobrazena 87 923 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama