Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bolest v krku je podráždění nebo zanícení krku, způsobené bakteriální infekcí, virovou infekcí nebo poraněním. Mnoho bolestí v krku je spojeno s běžným nachlazením a zmizí po dni nebo dvou odpočinku a dodržování pitného režimu. Některé bolesti v krku jsou trvalejší a jsou příznakem virové nebo bakteriální infekce, jako je mononukleóza nebo streptokok. Přečtěte si kroky níže pro obecné tipy, babské rady a lékařem doporučené postupy.

Část 1
Část 1 ze 4:
Babské rady pro úlevu od bolesti v krku

 1. 1
  Udělejte si kloktadlo, které pomůže omezit otékání a uleví od nepohodlí. Smíchejte 1 čajovou lžičku soli s 250 ml teplé vody. Dostaňte tekutinu do zadní části krku, kloktejte s hlavou mírně zakloněnou a vyplivněte vodu. Kloktejte přibližně každou hodinu. [1] Po kloktání byste si měli vypláchnout pusu, aby vám jídlo nechutnalo divně.
  • Dobrovolné: Přidejte do kloktadla čajovou lžičku citronové šťávy nebo octa a kloktejte jako obvykle. Nepolykejte!
 2. 2
  Pro úlevu užívejte volně dostupné pastilky do krku. Mnoho bylinných pastilek, které si můžete koupit bez předpisu, obsahuje analgetika jako je citron nebo med.
  • Některé pastilky do krku, jako je Septolete nebo Strepsils jsou bezpečné a účinné a obsahují lék (lokální anestetikum), které znecitliví krk a zklidní bolest.
  • Snažte se neužívat pastilky s anestetikem déle než tři dny, protože anestetika mohou zamaskovat vážnou bakteriální infekci jako je streptokok, která vyžaduje lékařský zásah.
 3. 3
  Pro úlevu používejte spreje do krku. Stejně jako pastilky spreje do krku, jako je Tantum Verde, pomáhají zmírňovat bolest znecitlivěním tkáně krku. Pro správné dávkování se držte instrukcí na etiketě a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem o jejich užití v kombinaci s jinými léky.
 4. 4
  Zmírněte bolest v krku teplým obkladem. Můžete zmírnit bolest uvnitř krku teplým čajem, pastilkami a spreji do krku, ale co zaútočit na bolest zvenku? Obalte váš krk teplým obkladem. Může to být ohřívací podložka, teplá láhev vody nebo teplý vlhký hadr.
 5. 5
  Udělejte si teplý obklad z heřmánkového čaje. Udělejte si várku heřmánkového čaje (nebo ponořte lžíci sušeného heřmánku do 1-2 hrnků vroucí vody a nechte louhovat). Jakmile je čaj akorát teplý na dotek, namočte do něj čistý ručník, vyždímejte ho a naneste na váš krk. Opakujte dle potřeby. [2]
 6. 6
  Udělejte si obklad z mořské soli a vody. Smíchejte 2 hrnky mořské soli s 5-6 lžícemi vlažné vody a vytvořte vlhkou, ale ne mokrou, směs. Dejte sůl do středu čisté utěrky. Srolujte utěrku podél delší strany a obalte si jí kolem krku. Překryjte obklad další suchou utěrkou. Nechte působit, jak dlouho chcete.[2]
 7. 7
  Pro úlevu využívejte zvlhčovače nebo páru. Teplá nebo studená vlhkost ze zvlhčovače může pomoci zklidnit váš krk, ačkoli musíte být opatrní, aby vaše místnost nebyla nepříjemně studená nebo vlhká. [1]
  • Použijte páru z teplé vody a utěrku. Přiveďte 2-3 hrnky vody k varu a odstavte z tepla. (Dobrovolné: vylouhujte ve vodě heřmánek, zázvor nebo citronový čaj.). Nechte zhruba 5 minut odstát. Dejte nad páru vycházející z vody ruku, abyste otestovali, jestli není příliš horká. Vylijte vodu do velké mísy, přikryjte si hlavu čistou utěrkou a nakloňte hlavu nad páru vycházející z mísy. Dýchejte zhluboka ústy i nosem 5 – 10 minut. Opakujte dle potřeby. [2]
 8. 8
  Vezměte si paracetamol nebo ibuprofen. Pro úlevu od bolesti je v pořádku brát paracetamol nebo ibuprofen, ale nedávejte dětem mladším 20 let Aspirin, protože se ukázalo, že je spojován s vážnou potíží nazývanou Reyův syndrom. [3] Držte se přesně doporučeného dávkování na etiketě.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Obecné postupy pro úlevu od bolesti v krku

 1. 1
  Dopřejte si dostatek odpočinku.[2] Snažte se spát pokud možno i během dne a večer dodržujte pravidelný spánkový režim. Dokud trvají příznaky, spěte více než je váš obvyklý denní příděl, kolem 11-13 hodin.
 2. 2
  Často si myjte nebo dezinfikujte ruce. Není tajemství, že naše ruce jsou průvodci bakterií: Dotýkáme se obličeje a jiných předmětů a zvyšujeme tak pravděpodobnost šíření bakterií. Pokud máte bolesti v krku nebo nachlazení, myjte si ruce často, abyste předešli tak velkému přenosu bakterií.
 3. 3
  Pijte hodně tekutin, obzvlášť vody.[2] Voda může pomáhat ředit hlen v krku a teplejší tekutiny pomáhají zklidňovat podráždění. [1] Hydratování vašeho těla pomáhá bojovat s infekcí a rychle odstranit bolest v krku.
  • Snažte se vypít 3 litry (13 sklenic) vody denně pro může, 2,2 litru (9 sklenic) denně pro ženy. [4]
  • Pokud jste nachlazení nebo vykazujete znaky dehydratace, vyhněte se nadbytečnému pití kávy. Pokud vypijete víc než 5 hrnků denně, káva je diuretická, což znamená, že dehydratuje tělo. Ale současné studie naznačují, že normální konzumace kávy neomezuje schopnost těla zadržovat tekutiny [5] , což znamená, že je úplně bezpečné vypít méně než 5 šálků kávy a nemusíte se obávat dehydratace.
  • Pitím sportovních nápojů bohatých na elektrolyty, jako je Gatorade, pomůžete vašemu tělu doplnit soli, cukry a jiné potřebné minerály, které potřebuje k boji s bolestí v krku. [6]
 4. 4
  Sprchujte se každé ráno a každý večer. Dopřávejte si časté sprchování plné páry. Sprchování pomůže vyčistit vaše tělo, nabízí osvěžující rozptýlení a dává páře možnost zklidnit váš krk.
 5. 5
  Užívejte vitamin C. Vitamin C se chová jako antioxidant a chrání buňky od poškození volnými radikály. Volné radikály jsou sloučeniny, které se vytváří, když tělo přeměňuje snězené potraviny na energii. [7] Vědecké důkazy o tom, jestli vitamin C pomáhá konkrétně při bolesti v krku, jsou kontroverzní, ale určitě vašemu krku neuškodí. Také byste ho měli brát.
  • Mezi další potraviny bohaté na antioxidanty patří mimo jiné: zelený čaj, borůvky a brusinky, fazole (pinto fazole, kidney fazole a černé fazole), artyčoky, švestky, jablka a pekanové ořechy. [8]
 6. 6
  Udělejte si česnekový odvar. Může vám pomoci, protože česnek je přírodní antibiotikum.
  • Nakrájejte čerstvý česnek na malé kousky (středně silné plátky).
  • Kousky česneku dejte do hrnku a zalijte je vodou.
  • Hrnek vložte do mikrovlnky na dvě minuty a vařte.
  • Vyndejte hrnek z mikrovlnky, a dokud je odvar stále horký, vyndejte i kousky česneku.
  • Přidejte oblíbený sáček čaje (pokud možno nějaký ochucený, abyste přehlušili chuť česneku) čaj může být ovocný.
  • Přidejte trochu medu nebo jiného sladidla (abyste si čaj osladili).
  • Vypijte tento čaj (který vám díky sladidlu a vylouhovanému čaji bude chutnat). Můžete vypít tolik šálků, kolik chcete.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Potraviny, kterým je třeba se při přetrvávajících příznacích vyhnout

 1. 1
  Vyhýbejte se mléčným výrobkům, jako je mléko, máslo nebo zmrzlina. Mléčné výrobky u některých lidí zvyšují produkci hlenu. .[9]
 2. 2
  Pokud trpíte bolestí v krku, vyhněte se nadměrně slazeným potravinám, jako jsou cupcaky a dorty. Sladké potraviny mohou podráždit krk. Nanuky, přednostně varianty bez cukru, jsou přijatelné, protože mohou pomoci zklidnit krk.
 3. 3
  Vyhněte se studeným potravinám a nápojům. Nenechte se oklamat chladivou úlevou nápoje: chcete si uchovat teplotu vašeho těla. Snažte se pít vlažnou vodu, dokonce, i když nechutná nejlépe.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Znaky, že vaše bolest v krku vyžaduje lékařskou pomoc

 1. 1
  Pokud vaše bolest v krku trvá více než tři dny, navštivte lékaře. Opatrnosti nikdy nezbývá. Váš lékař se může podívat do vašeho krku, probrat s vámi příznaky a provést vyšetření, která vás, doufejme, navedou k rychlému uzdravení.
 2. 2
  Hledejte příznaky streptokoka v krku. Vaše bolest v krku je pravděpodobně jen to – bolest. Ale je možnost, že to co si myslíte, že je bolest v krku, je ve skutečnosti streptokok nebo jiná potenciálně nebezpečná infekce. Buďte na pozoru před těmito příznaky, že máte streptokoka:
  • Těžká a náhlá bolest v krku bez obvyklých příznaků běžného nachlazení (kašlání, kýchání, rýma atd.).
  • Teplota přes 38.3° C. Nižší horečka naznačuje zvýšenou pravděpodobnost virové infekce, ne streptokoka.
  • Oteklé lymfatické uzliny na krku.
  • Bílé nebo žluté tečky nebo povlak v krku a na mandlích.
  • Jasně červený krk nebo tmavé červené tečky vzadu na horním patře u krku.
  • Šarlatové skvrny v oblasti krku nebo na jiných částech těla.
 3. 3
  Hledejte příznaky mononukleózy. Mononukleóza je způsobována virem Epstein-Barr [10] a obvykle je spojována s teenagery a mladými dospělými, protože většina dospělých je na virus imunní. Příznaky mononukleózy zahrnují:
  • Vysokou horečku mezi 38.3° - 40° C, doprovázenou zimnicemi.
  • Bolest v krku s bílými skvrnami na mandlích.
  • Oteklé mandle a oteklé lymfatické uzliny na celém těle.
  • Bolest hlavy, únava a nedostatek energie.
  • Bolest na horní levé části břicha, poblíž vaší sleziny. Pokud vás bolí slezina, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, může to znamenat, že praskla.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se tolik nemluvit. Nechat váš krk trochu odpočinout vám pomůže. Mluvení také přidává napětí vašemu hlasu.
 • Jezte polévku. Polévka je pro odeznívání všech nemocí dobrý způsob.
 • Dejte si hodně teplou sprchu. Horkost z vody vytvoří páru, která pak otevírá dýchací cesty, umožňuje uzdravování a uvolňuje od bolesti.
 • Měřte si během bolení v krku teplotu každých 24 hodin. Pokud kdykoliv přesáhne 38, jděte k lékaři, protože to může být znakem virové nebo bakteriální infekce jako je mononukleóza.
 • Tu a tam si dejte kapky proti kašli.
 • Pro dočasnou úlevu si vezměte ibuprofen nebo jeho ekvivalent. Tyto léky ale nedávejte dětem bez předchozího souhlasu lékaře a/nebo zdravotnického personálu.
 • Uvařte vodu. Potom přidejte česnek. Až se voda uvaří, dejte do hrnku citrón a hodně medu a zalijte vodou.
 • Povařte ve vodě trochu levandule. Potom přidejte med. Voní to opravdu krásně a zklidní to váš krk.
 • Pijte ráno čerstvě vymačkaný pomerančový džus s trochou soli a medu.
 • Pokud nemáte čaj, vyzkoušejte kávu. Vašemu krku také pomůže a budete se cítit lépe.
Reklama

Varování

 • Vyhněte se potravinám a nápojům s vysokým obsahem cukru. Jediný ochucený nápoj, který je v pořádku, je zázvorová limonáda, protože studie ukazují, že zázvor může léčit bolest v krku a oteklé mandle.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 87 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 38 152 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 38 152 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama