Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hemeroidy, někdy nazývané řitní městky, jsou doslova osinou v zadku. Jsou velmi časté – postihují zhruba 75% z nás – ale obvykle nejsou vážné a mizí sami. Nicméně, dokud se nevyřeší, mohou být velmi bolestivé. Tady je několik typů, jak se rychle zbavit hemeroidů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Rozpoznání hemeroidů

 1. 1
  Poznejte příznaky. Pokud máte podezření, že máte hemeroid, je důležité znát příznaky těchto potíží. Tady jsou příznaky vnitřních a vnějších hemeroidů. [1]
  • Vnitřní hemeroidy: Nejzřetelnějším příznaků vnitřních hemeroidů je jasně červené rektální krvácení při pohybu střev. Když se budete pročisťovat, uvidíte jasně červenou krev. Ve většině případů nezpůsobují bolest.
  • Vnější hemeroidy: Vnější hemeroidy mohou způsobovat svědění a pálení anální oblasti. Často způsobují bolest a někdy krvácejí, obzvlášť při utírání se po stolici. Vnější hemeroidy někdy dělají sezení velmi nepohodlné.
 2. 2
  Porozumějte dalším možným potížím. Zatímco hemeroidy obvykle nejsou vážné, rektální krvácení může být způsobeno jinými vážnými zdravotními potížemi, včetně rakoviny konečníku, řitního kanálu nebo tlustého střeva; divertikulitidy nebo bakteriální infekce. Pokud pociťujete jakýkoliv druh nového rektálního krvácení, je důležité navštívit lékaře, abyste mohli být správně diagnostikováni a léčeni.
 3. 3
  Pochopte, co hemeroid je. Hemeroid je oteklá a zanícená céva v anální nebo rektální oblasti. [2] Je způsoben zvýšeným tlakem v pánevní a anální oblasti. Častými příčinami hemeroidů jsou chronická zácpa a chronický průjem. Ženy v pozdním stádiu těhotenství jsou na ně také citlivé, stejně jako lidé, kteří mají nadváhu. Někdy může hemeroidy zapříčinit anální styk a boláky mohou být vnitřní nebo vnější.
  • Vnitřní hemeroid: vnitřní hemeroidy se objevují uvnitř konečníku. Pokud jsou dostatečně velké nebo ostatečně blízké k řitnímu otvoru, mohou se při stolici vyboulit.
  • Vnější hemeroid: Vnější hemeroidy se objevují v oblasti kolem rektálního otvoru. Pokud se vážně podráždí a srazí po kůží, může se z nich stát tvrdá bulka. Ta se nazývá trombotický hemeroid.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zbavení se hemeroidů

 1. 1
  Poučte se o domácí léčbě. Ve většině případů mohou být hemeroidy léčeny doma pomocí metod, které zklidňují nebo zmírňují bolest, zanícení, otoky, svědění a tlak. [3] Tato část popisuje některé z kroků, které můžete podniknout doma, abyste se cítili lépe.
 2. 2
  Udržujte oblast čistou. Přestože může být bolestivé otírat si anální oblast za přítomnosti hemeroidu, je jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete udělat, aby se začal hojit, udržovat ho tak čistý, jak je možné. Jemně omyjte oblast měkkou žínkou, teplou vodou a jemným mýdlem. Dobře opláchněte a osušte pomocí suché žínky nebo velmi jemného toaletního papíru.
  • Také můžete chtít zkusit používat vlhčené ubrousky, které jsou mnohem jemnější než suchý toaletní papír. Mnoho značek obsahuje aloe nebo jiné zjemňující přísady.
 3. 3
  Použijte topické léky. Různé topické léky mohou zmírnit otékání a bolestivost hemeroidů. Některé je možné koupit v lékárně a některé jsou pravděpodobně ve vaší kuchyni. Vyzkoušejte tyto:
  • Krémy a mastičky: Preparation H, krémy s hydrokortizonem, krémy na opruzeniny nebo přípravky obsahující topická analgetika, jako je lidokain nebo bezokain.
  • Vilín: Argital krém obsahuje vilínu, což je astringent. Také si můžete koupit vodičku s vilínem a nanášet ji na anální oblast pomocí vatové kuličky nebo měkkého polštářku.
  • Aloe vera: Aloe vera je lubrikující a zjemňující. Gel z aloe vera si můžete koupit v lékárně. Pokud máte rostlinu aloe, ulomte malý kousek, vymačkejte zevnitř gel a naneste na oblast.
  • Vinný ocet: Bílý vinný ocet nebo jablečný ocet může pomoci zmírnit svědění, pálení a zánět. Namočte do vinného octa vatovou kuličku a naneste.
 4. 4
  Zůstaňte hydratováni. Pití vody změkčí vaší stolici, způsobí její snazší průchod a zmírní nutkání tlačit, což může potenciálně zhoršit vaše hemeroidy. Když máte podezření na hemeroidy, zvyšte příjet vody na 8 až 10 sklenic vody denně.
 5. 5
  Jezte více vlákniny. Vláknina je dalším excelentní změkčovač stolice. Do svého jídelníčku ji můžete přidat zařazením potravin bohatých na vlákninu, užíváním doplňků s vlákninou nebo obojím.
  • Jezte více luštěnin, cereálií, semínek, zeleniny a ovoce.
  • Nebo můžete vyzkoušet volně dostupné potravinové doplňky obsahující psyllium.
 6. 6
  Namočte se do sedací koupele. Sedací koupel je teplá vodní koupel pro perineální oblast. Teplá voda je na hemeroidy zklidňující, přináší úlevu a podporuje hojení. Můžete si koupit malý škopek (často nazývaný sedací koupel) který zasadíte na vrch záchodového prkýnka nebo jednoduše použít vaší vanu. Tady je návod, jak najít úlevu pomocí sedací koupele:
  • Naplňte škopek pár centimetry teplé vody. Pokud používáte toaletní sedací koupel, naplňte jí k místu určenému v instrukcích. Ujistěte se, že voda je teplá, ne horká.
  • Pokud chcete, přidejte zklidňující a hojivé přísady. Teplá voda samotná bude zklidňující, ale můžete také najít další úlevu přidáním stolní soli, epsomské soli, heřmánku, řebříčku a měsíčku, známých hojičů hemeroidů.
  • Ponořte se na zhruba 20 minut. Dejte si 20 minutovou koupel po každém vyprázdnění. Pokud můžete, také zařaďte další dvě až tři koupele denně, dokud se hemeroidy neuzdraví.
  • Opatrně osušte perineální oblast jemným ručníkem.
 7. 7
  Přiložte sáček s ledem nebo studený obklad. Chlad zmírní otoky, záněty a bolest. Přiložte sáček s ledem nebo obklad na 15 minut na anální oblast. Opakujte dvakrát až třikrát denně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Prevence hemeroidů

 1. 1
  Zabraňte hemeroidům v návratu. Jakmile budou hemeroidy zahojené, můžete podniknout opatření k zabránění jejich návratu. Některá doporučení léčby se také aplikují na prevenci, jako dodržování jídelníčku bohatého na vlákninu a pití hodně vody. Tady je několik dalších nápadů.
 2. 2
  Když musíte jít na toaletu, jděte! Někdy prostě není nejlepší chvíle na to vyprázdnit se. Nicméně, čekání na později může způsobit potíže. Když čekáte, vaše stolice vysychá a ukládá se v konečníku, což může způsobit další tlak. Potom když použijete toaletu, je třeba tlačit. Takže, když cítíte nutkání vyprázdnit se, nečekejte. Najděte toaletu a dojděte si!
 3. 3
  Netravte na toaletě moc času. Dlouhé sezení na toaletě způsobuje tlak na anální oblast. Netravte na toaletě více než 10 minut najednou. Pokud máte zácpu, pročistěte se, dejte si přestávku, vypijte trochu vody, projděte se a zkuste si dojít znovu později.
 4. 4
  Zhubněte. Pokud je příčinou vašich hemeroidů nadváha, může pomoci zhubnutí. Promluvte si s vaším lékařem, aby vám doporučil, kolik byste měli zhubnout a zdravý způsob, jak toho dosáhnout.
 5. 5
  Víc cvičte. Cvičení stimuluje funkci střev, což dělá průchod stolice snazší. Zkuste dvacet minut denně mírného aerobního cvičení; skvělým začátkem je chůze. Pokud máte sedavé zaměstnání, udělejte si čas zvednout se a projít se zhruba každou hodinu. Více cvičení vám může také pomoci s hubnutím.
 6. 6
  Udělejte změny v jídelníčku, abyste podpořili změkčení stolice. Měkčí stolice znamená méně tlačení, méně tlaku na anální oblast a méně času stráveného sezením na toaletě. Dietní změny znamenají jak přidání tak vynechání, či omezení příjmu určitých potravin. Možná budete potřebovat experimentovat se svým jídelníčkem, než najdete rovnováhu, která na vás zabírá. Tady jsou nějaké příklady:
  • Potraviny k zařazení: hodně vody, švestky nebo švestková šťáva, lněné semínko, potraviny s omega mastnými kyselinami, listová zelenina, syrová zelenina a ovoce
  • Potraviny k vynechán nebo omezení: smažené potraviny, rafinované uhlohydráty, mléčné výrobky, sodík
 7. 7
  Udělejte dietní změny, abyste podpořili zdraví vašich žil. Mnoho potravin a bylin obsahuje sloučeniny, které podporují zdraví žil posílením cévních stěn. Jako bonus navíc některé z těchto potravin a bylin také zmírňují zánět. Mezi příklady patří:
  • Flavonoidy (nacházejí se v citrusových plodech, ostružinách, třešních a mnoha dalším ovoci a zelenině)
  • Listnatec ostnitý
  • Jírovec maďal
  • Gingko biloba
  • Měsíček.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

 1. 1
  Poznejte, kdy navštívit lékaře. Domácí léčba zahojí většinu hemeroidů. Nicméně může nastat situace, kdy pomáhání si sami není dostatečné a potřebujete lékařskou pomoc.Věnujte pozornost příznakům, abyste určili, kdy byste měli pomoc lékaře vyhledat. Hlídejte následující:
  • Trvání příznaků: Krvácení a bolest obvykle vymizí po dvou až třech dnech. Navštivte lékaře, když tyto příznaky trvají déle než jeden týden.
  • Načasování příznaků: Krvácení z hemeroidů se obvykle objevuje pouze při vyprazdňování. Pokud pociťujete rektální krvácení v jakoukoliv jinou denní dobu, navštivte lékaře.
  • Změny příznaků: Změny vašich příznaků mohou znamenat, že se vaše potíže zhoršují. Také mohou znamenat, že je špatně něco jiného. Pokud se barva vašeho hemeroidního krvácení mění z jasně červené na tmavě červenou, navštivte lékaře co nejdříve.
  • Závažnost příznaků: Pokud jste se léčili podomácku, vaše hemeroidy by se měli zlepšovat. Pokud se vaše příznaky zhorší nebo začnou být vážné, navštivte svého lékaře.

Tipy

 • Někteří lidé trpící hemeroidy shledávají, že sezení na běžném polštáři nebo polštáři s otvorem uprostřed pomáhá zmírňovat jejich bolest.
 • Med vám může pomoci zmírnit bolest, ale záleží na tom, jak jste citliví.
Reklama

Varování

 • Pokud zaznamenáte, že je vaše stolice zbarvená hnědočervený nebo černý, okamžitě navštivte lékaře. Může to být znakem jiného vážného problému ve vašem trávicím traktu.
 • Pokud máte cukrovku, neužívejte přípravky obsahující hydrokortizon, protože tento steroid může způsobit růst hladiny cukru v krvi.
 • Diabetici by neměli užívat přípravky obsahující vazokonstriktory jako je fenylefrin.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 40 634 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 40 634 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama