Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Akné může být bolestivý a nepříjemný kožní problém a jizvy, které po sobě zanechává, jsou toho nevítanou připomínkou. Ačkoli většina jizev po akné po několika měsících sama vybledne, jsou určité věci, které můžete udělat, abyste pomohli proces urychlit a vyhnuli se další hyperpigmentaci. Realisticky, nebudete schopní nechat jizvy po akné zmizet během jediné noci, ale ošetření, produkty, léčby a tipy pro péči o pleť nastíněné níže určitě přinesou v průběhu času znatelný rozdíl. Potřebujete jen najít správnou metodu pro váš individuální typ pleti.

Metoda 1 ze 4:
Nechte pleť dýchat

Nezakrývejte pupínky makeupem. Okolí zčervená a pupínek se zhorší. Umyjte si dvakrát denně pleť mycí emulzí proti akné, aby pupínek zmizel. Na vyčištěnou pleť si nedávejte makeup. Na kůži by vám zůstal červený flek.

Metoda 2 ze 4:
Použití léčivých mastí a ošetření

 1. 1
  Začněte kortizonovou mastí. Kortizonové masti pomáhají snižovat zanícení pokožky a podporují hojení. [1] Promluvte si s vaším lékařem, abyste zjistili, který druh kortizonové masti je pro vás ten pravý.
  • Kortizonové masti jsou dostupné v různých formách, na předpis i bez něj. Pouze naneste mast na postiženou pleť a ujistěte se, že si přečtete instrukce k použití na etiketě.
 2. 2
  Vyzkoušejte zesvětlující mast na pleť z lékárny. Zesvětlující masti, které obsahují přísady, jako je kyselina kojová, arbutin, lékořicový extrakt, morušový extrakt a vitamin C, mohou pomáhat bezpečně zesvětlovat hyperpigmentaci kůže způsobenou jizvami po akné, aniž by způsobovaly poškození nebo podráždění.[2]
  • Vyhýbejte se produktům, které obsahují hydrochinon, protože tato populární pleť zesvětlující chemická látka může podráždit vaší pokožku a byla označena jako potenciální karcionogen. [3]
  • Pokud máte tmavší pleť (Afroameričané), vyhněte se zesvětlujícím krémům. Mohou trvale odstranit melanin z kůže a způsobit ještě horší akné.
 3. 3
  Používejte kúry s kyselinou salicilovou nebo glykolovou. Glykolová a salicylová kyselina se nachází v mnoha produktech péče o pleť, jako jsou krémy, peelingy a masti, protože jsou účinnými exfolianty, které pomáhají olupovat vrstvy kůže a dostávají hyperpigmentovanou kůži na povrch předtím, než jí pomohou úplně odstranit.[4]
  • Můžete se také objednat k dermatologovi, aby vám provedl glykolový chemický peeling, který funguje stejným způsobem, ale pronikne do hlubších vrstev pleti.
 4. 4
  Používejte retionidové produkty na pleť. Retinoidy jsou deriváty vitaminu A, které se používají v široké škále produktů péče o pleť k ošetřování vrásek, změny barvy kůže a akné. Retinoidy podporují produkci kolagenu a urychlují výměnu buněk, což z nich dělá skvělou volbu pro jizvy po akné. Tyto krémy mohou být trochu dražší, ale jsou pro své rychlé a efektivní výsledky vysoce doporučovány dermatology.
  • Můžete si koupit nějaké retinoidové krémy v lékárně, stejně jako ty vyráběné hlavními kosmetickými značkami péče o pleť. Nicméně, silnější krémy jsou dostupné pouze na předpis od vašeho dermatologa.
  • Přísady v retinoidových krémech jsou citlivé na UVA záření na slunečním světle, takže kvůli ochraně vaší pleti, mohou být tyto krémy nanášeny pouze na noc.[5]
 5. 5
  Nechte si udělat laserové ošetření. Pokud ani za několik měsíců vaše jizvy samy nevyblednou, můžete zvážit využití laserové terapie. V závislosti na tom, jakou léčbu si vyberete, se laser používá buď ke stimulaci produkce kolagenu, nebo k odpaření jizvy, aby se mohla na jejím místě vytvořit nová kůže.[6]
  • Objednejte se k vašemu dermatologovi, proberte vaše možnosti a promluvte si o hrozících rizicích a vedlejších účincích.
 6. 6
  Zvažte podstoupení výplně. Jizvy po akné mohou zanechat trvalé prohlubně ve vaší pleti, které se nemohou zacelit. Výplňové injekce mohou tyto prohlubně dočasně vyplnit a pomoci vyrovnat povrch pleti, ale potřebují být opakovány každých čtyři až šest měsíců.[7]
 7. 7
  Zamyslete se nad mikrodermabrazí a chemickým peelingem. Tato ošetření nezesvětlí vaše jizvy po akné přes noc, protože mohou být docela hrubá, a kůži nějakou dobu trvá, než se zahojí. Nicméně rozhodně stojí za zvážení, pokud zjistíte, že krémy a pleťové vody nefungují, nebo vám dělá starosti spíš vyrovnání tónu vaší pleti.
  • Chemický peeling zahrnuje nanesení koncentrovaného kyselého roztoku na pleť. Spálí to vrchní vrstvy kůže a zanechá čerstvé nové vrstvy kůže pod nimi.
  • Mikrodermabraze vytváří podobné výsledky, ale funguje tak, že exfoliuje pleť za pomoci rotujícího kartáče.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Použití přírodních prostředků

 1. 1
  Naneste čerstvou citronovou šťávu. Citronová šťáva má přirozené kůži bělící vlastnosti a může pomoci účinně zesvětlit vaše jizvy po akné. Jednoduše smíchejte stejné díly citronové šťávy a vody a naneste tuto tekutinu přímo na vaše jizvy. Vyhněte se okolní pokožce. Po 15 až 20 minutách citronovou šťávu vymyjte nebo si můžete dát citronovou šťávu na noc jako masku.
  • Nezapomeňte hydratovat pokožku okamžitě po vymytí šťávy, protože kyselina citronová v citronu může pleť hodně vysoušet.
  • V nouzi můžete místo citronové šťávy použít limetkovou, která také obsahuje kyselinu citronovou.
  • Protože citronová šťáva má pH 2 a pleť 4.0-7.0, tato metoda by měla být využívána opatrně. Pokud citronovou šťávu ponecháte na pleti dlouho, může vám způsobit popáleniny. Citrony také obsahují chemickou látku zvanou Bergapten, která se váže na DNA a UV záření může snáze proniknout do kůže. Měli byste si proto dát pozor na to, když jste na slunci a máte přitom na kůži citronovou šťávu. Předtím, než vyjdete na slunce ji z kůže opláchněte a aplikujte krém na opalování.
 2. 2
  Exfoliujte jedlou sodou. Jedlá soda může být používána k exfoliaci pokožky a minimalizovat výskyt jizev po akné. Vše, co potřebujete udělat, je smíchat čajovou lžičku jedlé sody se dvěma čajovými lžičkami vody, a vytvořit tekutou pastu. Naneste tuto pastu na celý váš obličej a jemnými krouživými pohyby vtírejte jedlou sodu asi 2 minuty do pokožky. Soustřeďte se na zjizvené oblasti. Opláchněte teplou vodou a osušte pokožku.[8]
  • Také byste mohli použít pastu z jedlé sody jako lokální ošetření, nanést jí přímo na zjizvenou oblast a před opláchnutím nechat působit 10 až 15 minut.
  • Protože má soda vysoké pH, někdo tvrdí, že pokud se pH kůže zvýší, je to perfektní živná půda pro akné, které se šíří a způsobuje záněty. Vyzkoušejte tuto metodu opatrně a pokud není účinná, přestaňte ji používat.
 3. 3
  Použijte med. Med je skvělý přírodní roztok na čištění pupínků a omezování červených stop, které po sobě zanechávají. To proto, že med obsahuje antibakteriální vlastnosti a pomáhá zklidňovat pokožku a snižovat zánětlivost. Nejúčinnější je surový nebo manukový med. Můžete ho pomocí vatové tyčinky nakapat přímo na zjizvené místo.
  • Med je skvělá možnost pro ty s citlivou pokožkou, protože není dráždivý a na rozdíl od jiných prostředků zvlhčí vaší pleť, místo aby jí vysušil.
  • Pokud se vám dostane do rukou perlový prášek (můžete ho najít v obchodě se zdravou výživou nebo online), můžete pro extra účinné ošetření špetku vmíchat do medu. Předpokládá se, že perlový prášek snižuje zanícení a zeslabuje jizvy po akné.
 4. 4
  Experimentujte s aloe vera. Míza z rostliny aloe vera je zklidňující přírodní látka, která může být používána k úlevě od mnoha onemocnění od spálenin, přes rány až po jizvy po akné. Aloe vera pomáhá omlazovat a zvlhčovat pleť a podporuje blednutí jizev po akné. Je možné koupit produkty s aloe vera v drogérii, ale nejlepší je koupit si rostlinu aloe vera a používat mízu z utrženého listu. Tato jakoby gelová míza může být nanášena přímo na jizvy a není třeba jí vymývat.
  • Pro intenzivnější ošetření jizev můžete před nanesením do aloe vera gelu vmíchat kapku nebo dvě tea tree oleje (který podporuje čistotu pleti).
 5. 5
  Použijte kostku ledu. Led je extrémně jednoduchý domácí prostředek, který může pomoci omezit zarudnutí a vybělit jizvy po akné zklidněním zanícené pleti. Pro použití prostě zabalte kostku ledu do čistého hadříku nebo kousku papírové utěrky a přidržte minutu nebo dvě na zjizvené pleti, než bude místo znecitlivělé.
  • Místo mražení běžné vody můžete zmrazit ve formě na led silný zelený čaj a použít na jizvy po akné výsledné ledové kostky. Zelený čaj má protizánětlivé vlastnosti, které doplňují chladící účinky ledu.
 6. 6
  Vytvořte pastu ze santalového dřeva. Santalové dřevo je známé pro své kůži hojící vlastnosti a je snadné připravit si pastu doma. Prostě smíchejte lžíci prášku ze santalového dřeva s několika kapkami růžové vody nebo mléka a vytvořte pastu. Naneste tuto pastu na postižené místo a nechte před opláchnutím působit 30 minut. Opakujte tento postup denně, dokud vaše jizvy nezmizí.
  • Nebo můžete smíchat prášek ze santalového dřeva s trochou medu a použít to jako lokální ošetření na jednotlivé jizvy.
 7. 7
  Vyzkoušejte jablečný ocet. Jablečný ocet pomáhá řídit pH vaší pleti, zlepšit časem její vzhled a snížit výskyt červených stop a jizviček. Nařeďte ocet půl na půl vodou a nanášejte každý den na postižené místo vatovou kuličkou, dokud jizva nezačne blednout.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Péče o vaší pokožku

 1. 1
  Vždy chraňte vaší pleť před sluncem. Ultrafialové paprsky ze slunce stimulují kožní buňky produkující pigment,[9] což může zhoršit vzhled jizev po akné. Pokud trávíte čas na slunci, chraňte vaší pleť nanášením opalovacího krému (UV faktor 30 nebo vyšší), noste klobouk se širokým okrajem a držte se co nejvíc ve stínu.
 2. 2
  Používejte jemné produkty péče o pleť. Většinou se lidé tak zoufale chtějí zbavit jizev po akné a změny barvy kůže, že by použili všechny druhy abrazivních produktů a metod, které mohou podráždit pokožku a situaci ještě zhoršit. Zkuste naslouchat vaší pleti – pokud na konkrétní produkt špatně reaguje, měli byste ho okamžitě přestat používat. Držte se jemných čističů obličeje, odličovačů make-upu, hydratačních krémů a peelingů, které vaší pleť raději zklidňují než zaněcují.
  • Vyvarujte se při čištění obličeje použití velmi teplé vody. Horká voda může pleť hodně vysoušet, takže trochu snižte teplotu.
  • Také byste se měli vyvarovat používání drsných žínek a mycích hub, protože jsou příliš hrubé a mohou podráždit pokožku.
 3. 3
  Pravidelně exfoliujte. Exfoliace pomáhá olupovat mrtvou kůži a odhaluje tak čerstvou jemnou novou pokožku pod ní. Protože jizvy po akné většinou postihují pouze vrchní vrstvy kůže, exfoliace může urychlit proces vyblednutí. Můžete exfoliovat použitím zvláštního obličejového peelingu, jen se ujistěte, že je vyroben pro citlivou pokožku.
  • Nebo můžete exfoliovat použitím jemné žínky a teplé vody tak, že budete žínkou pohybovat po vašem obličeji malými krouživými pohyby.
  • Měli byste exfoliovat alespoň jednou týdně a nanejvýš jednou denně, ale pokud je vaše pleť hodně suchá měli byste to dělat 3 až 4 krát týdně.
 4. 4
  Vyhněte se dotýkání pupínků a jizviček. Přestože to může být lákavé, dotýkání se jizev narušuje proces, ve kterém se vaše pleť přirozeně hojí, a může tak zhoršit jejich vzhled. Vymačkávání existujících pupínků může způsobit jizvení vaší pleti, protože mohou být přenášeny bakterie z vašich rukou způsobující, že se pleť zanítí a infikuje. Z těchto důvodů byste se měli vyvarovat dotýkání za každou cenu.
 5. 5
  Pijte hodně vody a držte se vyvážného jídelníčku. Přestože zdravá strava a to, že zůstanete hydratovaní, nezpůsobí, že jizvy po akné kouzlem zmizí, dovolí to vašemu tělo fungovat co nejlépe a pomůže kůži sama se hojit. Voda vyplaví toxiny z těla a udrží pokožku pevnou, takže byste se měli snažit vypít 5 až 8 skleniček denně. Vitaminy jako je A, C a E také pomohou vyživit pokožku a udržet jí hydratovanou.
  • Vitamin A se nachází v zelenině, jako je brokolice, špenát a mrkev, a vitaminy C a E se nachází v pomerančích, rajčatech, sladkých bramborách a avokádu.
  • Měli byste se snažit vyhýbat mastným, tučným a škrobovým potravinám, jak jen to bude možné, protože vaší pleti neprokážou žádnou laskavost.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že zůstáváte správně hydratováni. Pití dostatečného množství vody udrží vaší pleť dlouhodobě hydratovanou a zdravou a pomůže podpořit rychlejší hojení.
 • Čím dřív jizvu léčíte, tím účinnější bude ošetření.
 • Nejúčinnější metoda pro hojení jizev po akné je trpělivost; jizvy nakonec za několik měsíců úplně vyblednou, protože nový kolagen vyplní poraněné místo v pleti.[10]
Reklama

Související články

Jak zmírnit otok a zarudnutí pupínků
Jak léčit folikulární keratózuJak léčit folikulární keratózu
Jak se zbavit zarudlé pleti v okolí aknéJak se zbavit zarudlé pleti v okolí akné
Jak se zbavit pihJak se zbavit pih
Jak se zbavit odumřelé kůžeJak se zbavit odumřelé kůže
Jak se zbavit mozolůJak se zbavit mozolů
Jak se zbavit akné na zádechJak se zbavit akné na zádech
Jak se zbavit kuřích okJak se zbavit kuřích ok
Jak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůžeJak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůže
Jak se zbavit akné na těleJak se zbavit akné na těle
Jak ošetřit štípance od roztočůJak ošetřit štípance od roztočů
Jak se zbavit akné přírodní cestouJak se zbavit akné přírodní cestou
Jak se zbavit akné s domácími prostředkyJak se zbavit akné s domácími prostředky
Jak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipůJak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipů
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama