Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Neexistuje sice žádný ověřený způsob, jak se rychle zbavit modřiny, ale můžete se pokusit urychlit hojení. Když se o modřinu budete starat, za několik dní zmizí. V tomto článku se dozvíte, jak o modřinu pečovat doma, aby co nejrychleji zmizela.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Co dělat s modřinou

 1. 1
  Přikládejte si na modřinu led. Několikrát denně si na modřinu na 15 minut přitiskněte ledový obklad. Zmírníte tím zánět a otok, takže se modřina zahojí rychleji.
 2. 2
  Po několika dnech si na modřinu přikládejte teplé obklady. Až zmírníte zánět ledem, budete moci na modřinu přikládat teplé (ne horké) obklady. Podpoříte tím krevní oběh a zrychlíte hojení.
 3. 3
  Zvedněte končetinu, na které máte modřinu. Pokud máte modřinu například na noze nebo na ruce, měli byste tuto končetinu mít co nejdéle zvednutou nad úroveň srdce. Když do modřiny nebude proudit tolik krve, nebude dále tmavnout. Nejlepší je zvednout končetinu hned po tom, co se zraníte.
 4. 4
  Vyhýbejte se intenzivnímu cvičení. Prvních několik dní po tom, co se vám udělá modřina, byste se měli vyhýbat intenzivnímu cvičení, které vám rozproudí krev. Čím více krve se na místo zranění dostane, tím větší a tmavší modřina bude.
 5. 5
  Jemně si modřinu masírujte. Palcem si okolí modřiny opatrně masírujte. Netlačte silně, ani nemasírujte střed modřiny. Pohybujte prsty malými krouživými pohyby, abyste urychlili tok lymfy a aby se tělo modřiny začalo zbavovat přirozeně.
 6. 6
  Jděte s modřinou na slunce. Když budete mít modřinu 10-15 minut na slunečním světle, UV záření začne rozkládat bilirubin, což je barvivo, které způsobuje žloutnutí modřin. Díky tomu se modřina zahojí rychleji.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Domácí metody léčby

 1. 1
  Potírejte si modřinu octem s vodou. Smíchejte si ocet s teplou vodou a potírejte si s ním modřinu. Ocet podpoří krevní oběh a urychlí hojení modřiny.
 2. 2
  Snězte ananas nebo papáju. Ananas a papája obsahují enzym bromelain, který rozkládá proteiny, které ve tkáních usazují krev a tekutiny. Když budete jíst více ananasu, vaše tělo se modřiny zbaví rychleji.
 3. 3
  Používejte vitamín C. Vitamín C můžete použít dvěma způsoby:
  • Měli byste jíst dostatek pomerančů, mang, brokolice, paprik a sladkých brambor. Vitamín C můžete brát také ve formě tablet.
  • Rozdrťte si tabletu vitamínu C a smíchejte ji s trochou vody. Naneste ji přímo na postiženou oblast a nechejte ji uschnout.
 4. 4
  Jezte extrakt z borůvek. Borůvkový extrakt obsahuje antioxidanty, které vám pomohou zmírnit vzhled modřiny tím, že stabilizují kolagen a posílí kapiláry. Tento extrakt koupíte ve formě pilulek v obchodech se zdravou výživou.
 5. 5
  Rozdrťte si petržel a potírejte si s ním jizvu. Petržel má protizánětlivé vlastnosti a pomůže vám zbavit se jizvy rychleji.
 6. 6
  Jezte čerstvý zázvor. Zázvor má stejně jako petržel protizánětlivé vlastnosti a podporuje imunitní systém. Nasekejte si kousek zázvoru a udělejte si zázvorový čaj. Můžete zázvor brát i ve formě kapslí, nebo si ho nastrouhat a potírat si s ním modřinu.
 7. 7
  Smíchejte si vazelínu s kajenským pepřem a tuto směs si natřete na modřinu a nechejte ji několik hodin působit. Potom ji jednoduše setřete papírovým kapesníkem. Používejte ji jednou denně, dokud se modřiny nezbavíte.
 8. 8
  Vyrobte si pastu z kořene kostivalu. Nadrťte si kořen kostivalu, smíchejte ho s vodou a vytvořte pastu. Tuto pastu si potom jednou denně vatovým tamponkem nanášejte přímo na modřinu.
 9. 9
  Potírejte si modřinu lískou lékařskou. Líska urychlí hojení a zmírní zánět. Naneste si olej z lísky přímo na modřinu a nechejte ho několik hodin působit. Používejte ho alespoň jednou denně, dokud se modřiny nezbavíte.
 10. 10
  Oloupejte si banán a potírejte si modřinu vnitřní stranou slupky. Banán snězte – je lahodný a zdravý.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Léky a krémy

 1. 1
  Vezměte si acetaminofen nebo ibuprofen, ale ne aspirin. Některé léky proti bolesti a zánětu mohou zmírnit bolest a otok. Aspirinu se ovšem vyhýbejte – ředí krev a může vaši modřinu ještě zhoršit.
 2. 2
  Každý den používejte arnikovou mast nebo gel. Arnika je bylina, která zmírňuje záněty a pomůže vám zbavit se modřiny rychleji. Prodává se v lékárně ve formě mastí a gelů. Dvakrát denně si modřinu natřete touto mastí.
 3. 3
  Dejte si na modřinu pijavici. Pokud máte odvahu a máte ve svém okolí obchod s alternativní medicínou, kde prodávají živé pijavice, můžete si na modřinu nechat přisát pijavici. Pijavice vám okamžitě vysaje krev z horní vrstvy modřiny. Nebojte se bolesti – sliny pijavice mají znecitlivující účinky, takže nic neucítíte.
  Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 081 krát
Stránka byla zobrazena 14 081 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama