Dostaly se vám do domu nebo bytu myši? Taková návštěva nemusí být pouhou malou nepříjemností. Myši šíří nemoci a bakterie, zanechávají stopy moči a výkalů všude, kam se podíváte, a můžou dokonce přenášet i vši. Navíc se extrémně rychle množí-a často. Samice může vrhnout 5x-10x během jednoho roku s průměrným počtem deseti mláďat na vrh. Boj s myšmi je dvoustupňový proces: nejprve je jim třeba zabránit v přístupu do vašeho obydlí a potom zlikvidovat ty, které už pronikly. Přejděte ke Kroku 1 a naučte se, jak si myši účinně držet dál od těla.

Část 1 ze 3:
Čištění a uzavření vašeho obytného prostoru

 1. 1
  Udržujte své zásoby potravin v kovových nebo skleněných uzavíratelných nádobách. Myši se kvůli jídlu dokážou prokousat kartonem, různými plasty i dalšími materiály. Pokud tedy nechcete mít své jídlo nakousané od myší, nenechávejte ho nikde nechráněné anebo ho vložte do nádoby, do které se myši nedostanou.
  • Nenechávejte volně ani jídlo pro domácí mazlíčky. Veškeré nedojedené jídlo po vašich domácích mazlíčcích okamžitě ukliďte.
  • Myši jsou výborní lezci. Vhodným prostorem k odložení jídla tedy není dokonce ani vršek vaší ledničky a podobná místa.
 2. 2
  Odpadky vyhazujte do uzavíratelného koše. Čím méně jídla v bytě budete mít, tím méně myší přilákáte, to platí i pro venkovní popelnice. U domácích odpadkových košů by mělo být vždy těsně doléhající víko, které by mělo být po celou dobu, kdy koš nepoužíváte, zavřené. Myši vaším vyhozeným jídlem jinak určitě nepohrdnou.
 3. 3
  Udržujte v čistotě veškeré volné povrchy, kuchyňskou linku i dřez. Nenechávejte přes noc volně žádné špinavé nádobí a dejte si záležet na důkladném vydrhnutí všech povrchů čističem a dezinfekcí.
 4. 4
  Ucpěte nebo jinak uzavřete veškerá možná přístupová místa do domu. Všechny takové otvory by měly být neprodyšně uzavřené, aby se jimi nemohly myši dostat do domu. Ujistěte se, že jste:
  • Zaslepili všechny praskliny, díry a trhliny nějakým pevným kusem oceli nebo betonu. Zkontrolujte důkladně celý dům a odhalte veškeré možné myší vchody.
  • Utěsnili všechny trubky, odvětrávací vedení a podobné další přístupové cesty. Pro myši jsou to vlastně takové malé „dálnice“, po kterých se k vám do domu velmi snadno dostanou.
   • Předtím, než potrubí a podobné vedení úplně zaslepíte, zkuste ho jen vycpat ocelovou vatou. Pláty ocelové vaty by měly myši odstrašit od toho, aby se k vám do domu vraceli touto cestou. Dodáte domu tak další ochranný prvek proti vytrvalým a odolným hlodavcům.
  • Uzavřeli jakékoli další místo, kterým by se do domu mohli myši protáhnout. Myši se dokážou protáhnout puklinou nebo dírou menší než je průměr tužky, proto je velmi důležité skutečně ucpat i sebemenší díru nebo prasklinku.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Přirozené metody hubení

 1. 1
  Přemýšlejte o pořízení kočky. Zdaleka nejpřirozenější způsob jak účinně snížit myší populaci ve vašem okolí je pořídit si kočku. Kočky jsou vášnivými lovci myší. Myši už ale tuto situaci s takovou vášní neprožívají. Schopná kočka dokáže vylovit myši na vaší zahradě během chvíle a odstraší ostatní myši od pronikání do vašeho domu.
 2. 2
  Zkuste staré dobré pastičky. Myši tak mají rychlý konec a můžete je s pastí rovnou vyhodit, protože pastičky jsou velmi levné. Ačkoli se to může zdát jako krutý způsob hubení, pastičky ve skutečnosti myš usmrtí velmi rychle a rozhodně jsou bezpečnější než použití jedu, pokud máte malé děti nebo domácí zvířata. Další výhodou je zamezení tomu, že vám umírající myši budou šplhat po zdech a zanechávat za sebou odporný zápach, který může přetrvávat i několik týdnů.
  • Pastičky jsou přesto pro člověka a jiná zvířata potencionálně nebezpečné. Můžou totiž zanechávat neviditelné stopy po mrtvých myších.
 3. 3
  Experimentujte s esenciálním olejem z máty peprné a zkuste ho použít jako repelent. Namočte do oleje kousky vaty a rozmístěte je na strategická místa v domě a na zahradě. Existují důkazy o tom, že myši nesnáší mátovou vůni. Olej z máty peprné je skutečně repelent, žádný jed. Myši se mu budou snažit vyhýbat.
 4. 4
  Zkuste kočičí moč a hadí výkaly. Zní to bizarně, ale skutečně to funguje. Kočky a hadi jsou pro myši přirozenou hrozbou. Ucítí-li myš hadí výkaly nebo kočičí moč, uteče a už se k vám nevrátí.
  • Rozmístěte po celé zahradě několik kočkolitů a naučte na ně kočky chodit. Bez toho, aby vám do nich kočky močily, byste moc myší nezahnali.
  • Zajděte do zverimexu a zeptejte se prodavače nebo majitele, zda by vám nedal nějaký hadí trus. Možná nebudou mít zrovna žádný k mání, ale pokud budete slušný a vysvětlíte své záměry, třeba se vám povede navázat dlouhodobější vztah, během kterého vám budou trus nechávat. Rádi se ho zbaví.
 5. 5
  Vyzkoušejte zvukový repelent. Zvukové repelenty proti myším vydávají slabé pípání, které myši naštve nebo vyděsí, zatímco psy, kočky a jiné domácí mazlíčky nechají zcela v klidu. Je třeba přiznat, že zvukové repelenty jsou značně kontroverzní a ohledně jejich funkčnosti se vedou debaty.[1] Někteří experti se potýkali s tím, že myši si po krátké době na pípání zvykli a zvukový repelent na ně přestal účinkovat.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Chemické metody hubení

 1. 1
  Použijte elektrickou past. Elektrické pasti fungují na bázi nalákání myši a usmrcení silným elektrickým šokem. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena (začínají asi na tisíci korunách) a vysoká spotřeba elektrické energie (baterky také nejsou nejlevnější).
 2. 2
  Použijte lepivou desku nebo pásku. Lepivé desky jsou velmi efektivní, ale poměrně méně oblíbené než jiné metody, protože myši způsobí velký stres a v podstatě ji k smrti vyhladoví. Navíc také můžou zachytit i jiná nechtěná zvířata a domácí mazlíčky.
 3. 3
  Konzultujte s deratizátorem. Profesionální deratizátor dokáže rozmístit široké spektrum různých chemických i přírodních pastí a zbaví vás celé myší kolonie. Zvolit efektivnější způsob deratizace formou profesionála je vhodný obzvlášť v případech, kdy čelíte skutečnému zamoření a ne jen několika málo myšičkám.
 4. 4
  Otrávené návnady používejte až jako poslední možnost. I myši musí jíst, takže je jednoduché otrávit nějakou jedlou návnadu jedem na myši nebo ji koupit jako komerční produkt už hotovou v různých obchodech a hlodavce tak usmrtit. Jakmile návnadu sní, začnou pociťovat žízeň a odejdou hledat vodu.
  • Před rokem 1990 se používal pro hubení strychnin. Od roku 1990 se používá fosfid zinečnatý Zn3P2. Zápach návnady přiláká myši, zatímco jiná zvířata odpudí.
  • Malé dávky většinou zabijí většinu myší. Občas ale některé můžou přežít a vybudovat si vůči jedu averzi, takže vám na to příště neskočí.
  • Poznámka: Nevýhodou otrávených návnad je poměrně silná toxicita vůči člověku (vyvolávají silné zvracení). Budete se muset také vypořádat s mrtvými myšmi, chycenými na nepřístupných místech, které můžou přilákat další nechtěné hlodavce.
  Reklama

Tipy

 • Myši milují arašídové máslo. Zkuste ho trochu přidat do pastiček.
 • Krmivo pro své domácí mazlíčky uchovávejte např. v kovových odpadkových koších.
 • Můžete také využít nějaké nesmrtící pasti, které myši přilákají, chytí, ale neusmrtí. Můžete je potom vypustit někde daleko od svého domu.
 • Z lepivé desky odstraníte myši pomocí rostlinného oleje, aniž byste jim ublížili. Potom je můžete vypustit do přírody.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 152 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 7 152 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama