Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Neexistuje mnoho věcí, které by vám mohly zkazit den více, než otrava jídlem. Mírné, nebo vážnější příznaky, jako je bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem, horečka a křeče se mohou objevit již hodinu po jídle, ale i několik týdnů po tom, co jste snědli něco špatného. V mnoha případech se toxiny a bakterie do jídla dostanou kvůli špatné přípravě, skladování, nebo manipulaci s potravinami. Většina lidí otravu jídlem během několika dní překoná, protože se toxiny dostanou z jejich těla přirozeně. U malých dětí, těhotných žen a starších lidí je ovšem nutné monitorovat jejich zdravotní stav, protože by jim otrava jídlem mohla způsobit vážné potíže. Když budete vědět, jak v případě otravy jídlem postupovat, budete schopni zmírnit své potíže a co nejdříve se opět postavit na nohy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Upravte své stravování

  1. 1
    Pijte hodně tekutin. Pokud trpíte častými průjmy a zvracením, vaše tělo bude brzy dehydrované. Snažte se pít co nejvíce tekutin, abyste se dehydrataci vyhnuli. Pokud se vám nedaří pít velká množství tekutin, pijte často, ale po malých doušcích. [1]
    • Pokud trpíte silnou nevolností a vyzvracíte všechny tekutiny, ihned kontaktujte lékaře. Pravděpodobně budete muset jít do nemocnice, aby vám tekutiny byly podávány nitrožilně.
    • Pijte vodu, čaj bez kofeinu, nebo šťávu. Můžete popíjet také vývar, který vám dodá živiny a tekutiny zároveň.
  2. 2
    Pijte tekutiny, které předejdou dehydrataci. Prodávají se v prášku, který se smíchá s vodou. Tyto nápoje vašemu tělu dodají živiny a minerály, o které přišlo během zvracení a průjmu. Seženete je v lékárně.
    • Můžete si podobný nápoj vyrobit i sami – smíchejte si půl lžičky soli, půl lžičky jedlé sody a 4 lžíce cukru s litrem vody. Důkladně směs promíchejte a potom ji vypijte.[2]
  3. 3
    Jezte nedráždivé potraviny. Až budete mít trochu hlad a nevolnost vás přejde, začněte jíst plané potraviny – banány, rýži, jablečnou přesnídávku a toasty. [3] . Tyto potraviny vám zklidní žaludek a pomohou předejít nevolnosti.
    • S podrážděným žaludkem můžete jíst také slané krekry, bramborovou kaši, nebo vařenou zeleninu. [4] Neměli byste se k jídlu nutit a neměli byste toho sníst mnoho.
  4. 4
    Několik dní nejezte žádné mléčné výrobky. Když vaše tělo bude muset bojovat s otravou, budete trpět dočasnou nesnášenlivostí na laktózu. Proto byste se měli vyhýbat všem mléčným produktům – máslu, mléku, sýrům, jogurtu atd. Tyto potraviny by vám otravu ještě zhoršily. Dokud si nebudete jistí, že jste se z otravy zotavili, nejezte mléčné výrobky.[5]
  5. 5
    Vyhýbejte se jídlům, která mohou způsobit nevolnost nebo zvracení. Při otravě jídlem na tyto věci stejně pravděpodobně nebudete mít chuť, ale přesto si dávejte pozor, abyste nejedli nic ostrého nebo tučného.[6]
    • Vyhněte se také potravinám s vysokým obsahem vlákniny, které vám mohou podráždit žaludek. Patří mezi ně: citrusové ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy a plodiny se slupkou.[7]
  6. 6
    Nepijte kávu ani alkohol. Kofein a alkohol narušují biochemii těla, takže se po nich budete cítit ještě hůře. Kromě toho jsou to diuretika, což znamená, že po nich budete častěji močit. Časté močení způsobuje dehydrataci, která může v kombinaci se zvracením a průjmem způsobit vážné problémy.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Domácí metody léčby

  1. 1
    Pijte ječmenovou nebo rýžovou vodu. Pomůže vám to zklidnit podrážděný žaludek a upravit zažívání. [8] Také do těla dostanete tekutiny, což se vám v tomto případě bude hodit.
  2. 2
    Jezte probiotika. Jogurt je skvělým zdrojem probiotik, která regulují hladinu zdravých bakterií ve střevech. [9] Není to sice vědecky dokázané, ale mnoho lidí doporučuje jíst jogurt se semeny pískavice, která vám pomohou zklidnit podrážděný žaludek.
  3. 3
    Zkuste jablečný ocet. Mezi další oblíbené domácí metody léčby patří jablečný ocet, který má antimikrobiální vlastnosti. [10] Smíchejte si dvě lžíce jablečného octa s šálkem horké vody a vypijte tuto směs před jídlem. Můžete jablečný ocet pít i samotný, pokud vám jeho chuť nevadí.
  4. 4
    Zkuste bylinky. Některé bylinky mají antimikrobiální vlastnosti a dokážou vás zbavit příznaků otravy jídlem. [11] Pijte bazalkovou šťávu, nebo si dejte několik kapek bazalkového oleje do vody. Také kmínová semena vám pomohou – jezte je samotná, nebo si z nich udělejte odvar.
    • Tymián, rozmarýn, koriandr, šalvěj, máta a fenykl jsou byliny, které mají také antimikrobiální vlastnosti, ale jejich účinky nejsou podloženy vědeckými výzkumy. [12]
  5. 5
    Zklidněte si žaludek medem a zázvorem. Med má antimikrobiální účinky a reguluje žaludeční kyseliny. Zázvor zase zmírňuje bolesti břicha a pomáhá regulovat trávení.
    • Uvařte si čaj z čerstvého zázvoru, zamíchejte do něho trochu medu a pomalu ho vypijte. Můžete pít také zázvorovou šťávu s medem.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Dejte svému tělu pauzu

  1. 1
    Udělejte si volno. Pokud jste se otrávili jídlem, nechoďte do práce – zejména pokud pracujete v pohostinství. Než se do práce vrátíte, měli byste si dopřát dostatek času na zotavenou (většinou je dobré počkat 48 hodin po tom, co se zbavíte příznaků). [13]
    • Pokud pracujete v pohostinství a otrávíte se jídlem v práci, ihned to řekněte svému nadřízenému a jděte dolů. Nikdy nepřipravujte jídlo, když trpíte otravou jídlem.
  2. 2
    Dostatečně odpočívejte. Pravděpodobně budete unavení, protože se vaše tělo bude snažit zbavit všech toxinů. Je dobré odpočívat co nejvíce, aby vaše tělo mělo energii na zotavení. Snažte se hodně spát, abyste se zbytečně nepřetěžovali.
    • Vyhýbejte se fyzické činnosti. Když budete při únavě dělat něco náročného, mohli byste se zranit.
  3. 3
    Dejte svému žaludku pauzu. Nejezte žádná velká jídla, ani žádnou pevnou stravu.[14] Pravděpodobně stejně nebudete mít chuť na jídlo a je nutné dát tělu dostatek času na to, aby se mohlo zbavit toxinů či bakterií, které vám způsobily otravu. První den nebo dva byste neměli jíst téměř nic.
    • Místo toho pijte hodně tekutin a jezte vývary a polévky. Pokud zvracíte, nebo trpíte nevolností, počkejte s jídlem alespoň několik hodin.
  4. 4
    Vezměte si ibuprofen nebo paralen. Pokud máte horečku nebo bolesti hlavy, vezměte si doporučené množství volně prodejného léku proti bolesti a horečce. [15] Pomůže vám zbavit se i obecných bolestí a nepohodlí.
    • Neberte si léky proti průjmu. Průjem po otravě jídlem je sice nepříjemný, ale jde o mechanismus těla, který má zajistit, že z těla odejdou všechny nežádoucí látky. Proto byste si neměli brát žádné léky, které by průjem zastavily.
  5. 5
    Často si myjte ruce. Pokud máte průjem, je nutné si co nejčastěji mýt ruce, abyste neroznášeli bakterie. S nikým si nepůjčujte ručníky a nedotýkejte se jídla ostatních lidí.[16]
    • Je dobré mít v koupelně papírové ubrousky. Po vykonání potřeby otřete všechny povrchy, kterých jste se dotknuli.
    Reklama

Varování

  • Pokud se otravy nezbavíte během několika dnů, zavolejte lékaře. Pokud trpíte vysokou horečkou, máte problémy s vidění nebo se vám špatně dýchá a polyká, také byste měli ihned vyhledat lékaře.
  • Pokud jste se otrávili houbami nebo mořskými plody, musíte ihned vyhledat lékařskou pomoc. Některé toxiny v určitých druzích hub a mořských plodů mohou být smrtelné a otravy jimi je nutné řešit okamžitě.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak se zbavit strupuJak se zbavit strupu
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 26 074 krát
Stránka byla zobrazena 26 074 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama