Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Cítíte se po probuzení nebo dni stráveném v práci celí ztuhlí? Pokud potřebujete uvolnit napětí z těla a zlepšit krevní oběh, nemusíte nutně vyhazovat spousty peněz za profesionální masáž. Stačí když se budete sami masírovat pár minut denně, a brzy ucítíte, jak se vám z těla vyplavuje bolest a tlak. Jestli si sami chcete dopřát úžasnou masáž, řiďte se následujícími kroky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava těla na masáž

 1. 1
  Dopřejte si teplou koupel. Uvolní vám svaly a připraví je na masáž. Pro odstranění případné bolesti stačí ve vodě rozpustit trochu Glauberovy soli. [1]
 2. 2
  Osušte se teplým ručníkem. Než vlezete do vany, strčte ručník do sušičky, aby se nahřál. Usušení příjemně teplým ručníkem vás po koupeli ještě více uvolní.
 3. 3
  Zkuste zůstat nazí. Přímý kontakt s kůží je při masáži efektivnější, než když se masírujete přes oblečení. Pokud ale používáte na masáž pěnový váleček, nebo pokud nemáte doma dostatek soukromí, natáhněte na sebe něco lehkého.
 4. 4
  Naneste na tělo masážní olej. Masážní olej vaše tělo zahřeje, čímž zvýší efektivnost masáže. Jakýkoli masážní olej nebo sportovní balzám rozpustí uzlíky v těle a uvolní svaly. Před namazáním si olej kápněte do jedné dlaně a pak si obě dlaně alespoň 15 vteřin třete, dokud se pořádně nezahřeje.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Masáž horní části těla

 1. 1
  Namasírujte si krk a ramena. Masáž ramen a krku vás dokáže zbavit od bolestí hlavy. Levé rameno a šíji si masírujte levou rukou a naopak. Pevnými pohyby zlehka prsty postupujte krouživým pohybem od začátku lebeční kosti dolů směrem k ramenům. Pokud si nahmatáte uzlík, pečlivě ho masírujte prsty kruhovými pohyby nejdřív ve směru hodinových ručiček a následně v protisměru. Zde je několik dalších masážních technik, které můžete vyzkoušet:[2]
  • Sevřete dlaň v pěst a pak jí jemně třete páteř krouživými pohyby.
  • Přiložte prsty k uším a pak je jemně veďte směrem dolů podél čelisti, dokud se obě ruce nepotkají na bradě.
  • Až rozpustíte všechny uzlíky, protáhněte si lopatky tím, že se sami obejmete.
 2. 2
  Namasírujte si břicho. Tato masáž výborně působí na menstruační bolesti a navíc dokáže přispět k lepšímu trávení. Položte si jednu ruku na břicho a jemně ho masírujte kruhovými pohyby. Poté si břicho promněte pomocí prstů a palců obou rukou. Jemně si promasírujte prsty krouživými pohyby podbřišek. Pokud si chcete namasírovat břicho i ze strany, překulte se pro snadnější přístup nejdřív na jeden bok, a potom na druhý. [3]
  • Pokud se masírujete ve stoje, stočte při masírování pravé části břicha kolena doleva.
  • Postupně přitlačte prsty na různá místa na břiše a po několika vteřinách tlak uvolněte.
 3. 3
  Namasírujte si záda míčkem. Vezměte si míček jakékoli velikosti, od tenisáku po basketbalový míč, a zády ho přitlačte ke zdi. Krouživými pohyby těla sem a tam uvolněte tlak v zádech. Pro uvolnění tlaku v různých částech těla použijte míč postupně od beder až ke krku.
  • Chcete-li trochu změny, můžete použít během masáže míče různé velikosti.
 4. 4
  Namasírujte si záda v kříži pěnovým válečkem. Takto můžete masírovat i přes oblečení. Nejlépe samozřejmě bude fungovat přímo pěnový masážní váleček, ale můžete vyzkoušet i srolovanou deku, ručník nebo sbalenou podložku na jógu. Položte se zády kolmo na váleček tak, aby se vaše ramena i hýždě dotýkaly podlahy.
  • Pomocí nohou se pohybujte nahoru a dolů, tak abyste cítili, jak vám váleček postupně masíruje obratel po obratli.
  • Zlehka se posouvejte přes váleček nahoru nebo dolu, dokud nenarazíte na namáhané nebo bolestivé místo. V tom případě se na tomto místě zastavte alespoň na 30 vteřin. Bude to trochu bolet, ale následně se z dané oblasti uvolní napětí.
  • Pokud se chcete zaměřit na menší části zad, místo deky použijte váleček na těsto.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Masáž paží a nohou

 1. 1
  Namasírujte si paže. Masáž paže začněte dlouhými plynulými pohyby druhou rukou od zápěstí směrem vzhůru až po rameno. Opakujte tyto dlouhé pohyby, dokud neucítíte, jak se vám paže zahřívají. Poté masírujte malými krouživými pohyby postupně předloktí a nadloktí.
  • Střídejte dlouhé plynulé a krátké krouživé pohyby, dokud paže nebude zahřátá a relaxovaná.
 2. 2
  Namasírujte si ruce. Jemně stiskněte ruku ve dlani druhé ruky. Poté stiskněte postupně všechny prsty a palcem druhé ruky namasírujte prsty podél kloubů krouživými pohyby. Uchopte prst u dlaně a jemně táhněte vzhůru, ať se vám prst pěkně protáhne. Palcem namasírujte šlachy na hřbetě ruky.[4]
  • Krouživými pohyby palcem postupně tlačte na různé body na dlani a zápěstí.
  • Na závěr masáže celou dlaň jemně vyhlaďte od prstů až k zápěstí. Pokud používáte olej, ruce promněte, aby se dobře vetřel do dlaní. Ruce si takto můžete promnout i v případě, že olej nepoužíváte.
 3. 3
  Namasírujte si nohy. Sjeďte prsty po délce nohou, od chodidel až po pás. Veďte je přes lýtka, holeně, stehna i podkolenní šlachy. Začněte lehkými pohyby, a postupně přitlačte dlaní a nohu masírujte pevnými krouživými pohyby. Můžete začít tím, že sval uchopíte jednou rukou a druhou rukou ho namasírujete použitím sevřené pěsti nebo loktem. [5]
  • Vyzkoušejte bubnování. Hranou ruky jemně sekejte nohu odzdola až nahoru. Tato technika uvolní křeče a uleví od bolesti.
 4. 4
  Namasírujte si chodidla. Namasírujte si chodidla a spodní část prstů u nohy dloubavými krouživými pohyby. Můžete také třít palci nárt od kotníků až po prsty. Zatímco chodidlo jednou rukou masírujete, můžete ho přidržovat druhou rukou. Sevřete postupně všechny prsty u nohy a vytáhněte je směrem vzhůru. Přitlačte palce na klouby prstů u nohou a masírujte je krouživými pohyby.
  • Namasírujte si chodidla krouživými pohyby obou palců nebo třením chodidla po celé ploše rukou sevřenou v pěst.
  • Promněte kotník mezi prsty směrem nahoru a dolů.
  • Promačkejte si achilovku.
  • Na závěr masáže chodidla zlehka rukama uhlaďte.
  Reklama

Tipy

 • Vhodná příjemná hudba vám pomůže navodit během automasáže pocit uvolnění.
 • K blahodárnému účinku masáže může přispět i aromaterapie.
 • Pro uvolnění zkuste jemně hníst tělo rukama téměř na hranici lechtivosti.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 033 krát
Stránka byla zobrazena 7 033 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama